شادوبن اینستاگرام چیست ؟ آموزش خارج شدن از شادوبن

یکی از مشکلاتی که برای کاربران صفحات معروف و پربازدید اینستاگرامی ممکن است به وجود آید و باعث نگرانی آنها شود shadowban می باشد که تاکنون اینستاگرام در مورد آن هیچ بیانیه و مطلبی منتشر نکرده است.

هر شبکه اجتماعی دارای الگوریتمی است که امنیت و راحتی کاربران را به دنبال داشته باشد؛ عامل مهم برای ایجاد امنیت کاربران، محدود کردن کاربرانی است که مزاحمت ایجاد می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین محدودیت‌هایی که صفحات اینستاگرامی با آن مواجه می‌شوند، شادوبن اینستاگرام است!

اگر پیج شما دچار این محدودیت شود اینستاگرام با یک سایبان پیج شما را در سایه قرار می دهد و جز فالوور های خودتان پیج شما را به افراد بیشتری نمایش نمی دهد در نتیجه صفحه شما کمتر دیده می شود و میزان بازدید از صفحه اینستاگرامتان تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

اگر شما یک صفحه بزرگ اینستاگرامی دارید، فرض کنید بازدید چند صد هزارتایی صفحه شما در کمتر از یک هفته تا ۱۰ هزار بازدید کاهش پیدا کند! قطعا این مسئله ناراحت‌کننده است و تنها راه‌ برای جلوگیری از شادوبن اینستاگرام رعایت برخی نکات است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی شادوبن اینستاگرام بپردازیم و چند راه‌کار برای جلوگیری از محدود شدن صفحه اینستاگرام به شما معرفی کنیم. اگر آماده هستید، در ادامه ما را همراهی کنید.

shadowban یا شادوبن اینستاگرام چیست ؟

شادوبن به معنی سایه بان است وقتی پیج شما در اینستاگرام به سایه می رود به آن شادوبن می گویند .در واقع شادوبن به حالتی گفته می شود که اینستاگرام از دیده شدن و رشد پیج شما جلوگیری می کند و پست های شما را در هشتگهایی که استفاده کرده اید و در اکسپلور نشان نمی دهد. خیلی از مواقع کاربران حتی متوجه این موضوع نمی شوند، تا زمانی که حجم زیادی از لایک ها، کامنت ها و بازدیدهای پیجشون را از دست میدهند.

اگر عکس ها و پست های منتشر شده در پیجتان دیگر مانند گذشته لایک نمی شود و فالوورهای پیجتان بالا نمی رود بلکه کمتر می شود, اکانت اینستاگرام شما شادوبن شده است.  در این حالت اینستاگرام همه پست های شما را برای افرادی که شما را فالو نکرده اند، پنهان می کند که طبیعتا این امر منجر به کمتر شدن تعامل کاربران و کاهش نرخ رشد فالوورها می شود.

علت shadowban شدن چیست؟

بدون شک اینستاگرام هم به عنوان یک رسانه اجتماعی الگوریتم و قوانین خاص خودش رو داره و اگر کاربری خلاف قوانین رفتار کنه قطعا جریمه خواهد شد.بنابراین پیشنهاد می کنیم به هیچ عنوان هوش اینستاگرام رو دست کم نگیرید چرا که شبکه اینستاگرام هر روز با به روزرسانی الگوریتم خود بسیار هوشمندانه تر از قبل عمل میکند.

شادوبن اینستاگرام هم یکی از جرائمی هستش که اینستاگرام برای کاربران متخلف خود در نظر گرفته است.

شادوبن اینستاگرام به دلایل زیادی اتفاق می افتد که اینجا به چند مورد اصلی و مهم آنها اشاره میکنم:شادوبن اینستاگرام

استفاده از ربات ها : الگوریتم اینستاگرام اخیرا تغییراتی داشته که باعث شده ربات هایی که به صورت خودکار باعث افزایش لایک و فالوور می شوند ، باعث شادوبن شدن اکانت شما شوند. برای خارج شدن از این حالت تمام ربات ها و اپلیکیشن های متصل به اکانتتان را غیر فعال کنید.

برای اینکه هر گونه اپلیکیشن و یا رباتی را که به اکانت شما متصل است را غیر فعال کنید, با استفاده از کامپیوتر وارد سایت instagram.com شوید، سپس وارد صفحه پروفایل شخصی خود شده، روی گزینه Edit your profile کلیک کنید و وارد بخش Authorized Applications شوید.

در این بخش هر ابزاری را که نمیشناختید با کلیک بر روی کلید بزرگ آبی رنگ Revoke Access دسترسی اش را لغو کنید.

انجام فعالیت‌های زیاد در اینستاگرام :

اینستاگرام محدودیت های روزانه و ساعتی دارد که نباید از آنها سوء استفاده کرد.

اینستاگرام روزانه محدودیت‌هایی روی تعداد فعالیت های انجام شده توسط شما اعمال می کند. این محدودیت‌ها شامل تعداد عکس‌هایی که لایک می‌کنید، تعداد کامنت‌هایی که زیر پست‌ها می‌گذارید و تعداد افرادی است که فالوو یا آنفالوو می‌کنید.

برحسب سن اکانت شما نوع محدودیت‌ها ممکن است متفاوت باشد اما در بیشتر موارد نباید از ساعتی ۱۵۰ لایک، ۶۰ کامنت و ۶۰ فالوو یا آنفالوو فراتر بروید.

استفاده از هشتگ های ممنوعه و تکراری:

اینستاگرام محتوای منتشر شده توسط شما و نحوه دسته بندی این محتوا را کنترل می کند.

گاهی اوقات پیش می آید که یک هشتگ بی ضرر و معمولی به طور فراوان در محتواهای نامناسب استفاده شود وقتی این اتفاق رخ دهد این هشتگ توسط اینستاگرام حذف می شود و یا کاربرد آن به شدت محدود می شود.

در نتیجه وقتی شما از یکی از این هشتگ‌ها در عکس‌هایتان استفاده می‌کنید، این کار باعث می‌شود که دیگر هشتگ‌های شما «منقضی» شده و برای سایر هشتگ هایتان هم نتیجه نگیرید.

استفاده از متن ها و هشتگ های تکراری:

اگر در طول روز تبلیغات زیادی در پیج خود می گذارید و هر روز از هشتگ و کپشن های تکراری استفاده می کنید ممکن است همین عمل باعث شادوبن اکانت شما شود .

چرا که ربات اینستاگرام قادر به خوانایی متون فارسی نمی باشد و این عمل را اسپم می داند.

استفاده از نرم افزار های تغییر آی پی :

استفاده از نرم افزارهای تغییر Ip یا فیلترشکن یکی دیگر از مواردی است که احتمال می دهیم باعث شادوبن اکانت شما شود هنگامی که شما از این نرم افزارها استفاده می کنید لوکیشن شما برای اینستاگرام تغییر می کند و ممکن است بگوید چطور این اکانت ساعاتی قبل از ایران ورود داشته حال از یک کشور دیگر .

مطمئن شوید از طرف کاربران ریپورت نشده‌اید:

شما همیشه باید مراقب باشید که از طرف دیگر کاربران ریپورت نشوید! اگر آن‌ها تایید کنند که شما در اینستاگرام نقض قوانین کرده اید و یا مرتکب خطایی شده اید ممکن است اینستاگرام اکانت شما را در معرض شادوبن قرار دهد و یا غیر فعال کند.

چگونه اکانت خود را از shadowban خارج کنیم؟

قوانین رسمی و دستورالعمل دقیقی توسط اینستاگرام برای رهایی از shadowban  ارائه نشده است، و باید بر اساس آزمون صحیح و خطا پیش برویم.

 اکانت خود را از حالت بیزینس به پرسونال تغییر دهید:

نمی توانیم بگوییم این یک راه‌حل قطعیست اما بعضی از اینستاگرامرها گزارش داده‌اند که با تغییر به پرسونال اکانت، مشکل آنها حل شده است.

مدت کوتاهی فعالیت نداشته باشید و پست نگذارید:

برخی کاربران مدعی شده‌اند که با فعالیت نداشتن به مدت ۲-۳ روز ، اکانت آن‌ها از حالت شادوبن خارج شده است. اگر تصمیم دارید این کار را انجام دهید بهتر است این مدت هیچ گونه فعالیتی اعم از کامنت گذاشتن، پست گذاشتن و حتی لاگین شدن نداشته باشید, بعد از ۲-۳ روز استراحت و عدم فعالیت می‌توانید با احتیاط تعاملات خود را مثل قبل دوباره شروع کنید.

به اینستاگرام ایمیل بزنید و در مورد مشکلات پیش آمده توضیح دهید:

برقراری ارتباط با اینستاگرام تاثیر زیادی برای رفع مشکلات دارد. از قسمت “report a problem”  با اپلیکیشن اینستاگرام این کار را انجام دهید. برای این کار مسیرزیر را دنبال کنید:

Profile> right toolbar>setting>report a problem>something isn`t work

سپس در پیامی کوتاه مشکل خود را توضیح دهید.

دقت کنید که به مسئله شادوبن شدنتان هیچ اشاره‌ای نکنید، بهتراست بگویید که هشتگ‌هایتان کار نمی‌کند و یا پست‌هایتان دیده نمی‌شود.

چقدر طول میکشه تا از شادوبن اینستاگرام خارج شویم؟

به این سوال نمی توان با قاطعیت جواب داد خود اینستاگرام هم به آن اشاره ای نکرده است اما تجربه نشان داده خروج از حالت شادوبن اینستاگرام حداقل ۳ و حداکثر ۱۴ روز طول میکشه.

که باز همین مدت هم بستگی به این دارد که به چه دلیل شادوبن شده باشید و قطعیت ندارد.

موردی که خیلی اهمیت دارد این است که اگر بعد از خروج از شادوبن دوباره مرتکب تخلف شوید و اکانت شما شادوبن شود اینبار مدت خیلی بیشتر زمان خواهد برد تا از شادوبن خارج شوید و شاید حتی پیجتان را برای همیشه از دست بدهید پس خیلی مراقب باشید.

البته نباید نگران نباشید اینستاگرام هیچوقت بی دلیل پیج کسی را شادوبن یا مسدود نمیکند فقط کافیست از آن درست و اصولی استفاده کنید در این صورت اتفاقا خیلی به پیجتان کمک می کند که بهتر و سریعتر پیشرفت کنید پس هیچوقت به فکر دور زدن اینستاگرام نباشید.

حرف آخر

اگر از اینستاگرام به صورت واقعی استفاده کنید از شادوبن اینستاگرام در امان هستید. همچنین الگوریتم اینستاگرام همیشه در حال به روزرسانی است و هر روز یک راه جدید می گذارد تا از خطای کاربران جلوگیری کند, پس شرایط هر روز تغییر می کند, با احتیاط به فعالیت خود در اینستاگرام ادامه دهید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

5 × 5 =