عادت رهبران کارآمد

سؤال مهم مدیریتی این است که چگونه بدون رئیس بودن مدیریت کنیم و چگونه بدون آنکه همه کارها را به اتمام برسانیم، بازدهی بالایی داشته باشیم؟

کارایی و پربازده بودن به معنای انجام دادن کار بیشتر نیست، بلکه به این معناست که موارد مهم تر، سریع تر به نتیجه برسند. سه عادت که مختص رهبران پربازده است به ما کمک خواهند کرد که تمرکز بهتری بر موضوعات پراهمیت تر داشته باشیم.

برنامه‌ هایی نظیر to-do-list را به زباله‌ دان می‌ اندازند

برای مفید و کارآمد بودن به اولویت‌ بندی نیاز خواهیم داشت. بیشتر برنامه‌ های to-do-list فعالیت‌ های اشتباه را در اولویت قرار می دهند. این دست اپلیکیشن‌ ها اولویت را به کارهایی خواهند داد که از نظر زمانی باید سریع‌ تر و زودتر تحویل داده شوند، در حالی که کار مهم تر کاری است که زمان صرف شده برای آن بازدهی بیشتری داشته باشد.

برای مثال، یک جایگزین خوب برای to-do-list می‌ تواند لیست ۲۰/۸۰ باشد، این لیست بر اساس قانون پارتو ساخته شده است و بر اساس آن، ۲۰ % از تلاش باید نتیجه‌ ای ۸۰ % تولید کند.

اصل پارتو همه‌ جا وجود دارد. مثلاً در محل کار دیده‌ ایم که ۸۰% کارها را ۲۰% افراد انجام می‌ دهند، یا مثلاً ۲۰% نیروی فروش ۸۰% محصول را به فروش می‌ رسانند. یک مثال ساده‌ تر می‌ خواهیم؟ به کمد لباس‌ هایمان نگاه کنیم، ۲۰% لباس‌ ها را ۸۰% مواقع می‌ پوشید!

وسط یک صفحه کاغذ سفید یک خط از بالا به پایین بکشیم تا آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کند. بالای سمت چپ کاغذ بنویسید “۲۰ % ” و بالای سمت راست بنویسید “۸۰ % “. حالا، کارها و موضوعاتی که اهمیت بیشتری دارند، در قسمت ۲۰% بنویسیم و همه موارد باقیمانده را به سمت دیگر انتقال دهیم. به این کار اولویت‌ بندی می‌ گویند و ما و تیم کاری باید ابتدا کارهایی را که اولویت و مطلوبیت بالاتری دارند، به پایان برسانیم. این کار ۸۰% کارهای پراهمیت سازمان را به ثمر می‌ رساند.

در شرایط پرفشار از سرعت می‌ کاهند

یک عادت معکوس و خلاف بقیه این است که وقتی هیاهوی سازمان زیاد میشود، آنها کنترل و هدایت امور را از جایی ساکت‌ تر بر عهده می‌ گیرند. برای چنین کاری، رهبران مختلف روش‌ ها و راه‌ های اجرایی متفاوتی به کار می برند، اما برخی اصول فراگیر بین همه آنها یکسان است.

اول اینکه آنها سعی می کنند قبل از اینکه اوضاع آشفته شود، زمان و فضایی آرام تر خلق کنند. این زمان می‌ تواند صبح زود یا پیش از رفتن به رختخواب باشد. نباید در زمانی که مشکلات ایجاد می‌ شوند به دنبال زمان مناسب برای حل آنها بود، بلکه باید از پیش از وقوع، زمان‌ هایی برای برنامه‌ ریزی کردن آنها، آن هم به‌ طور روزانه در نظر گرفته باشند.

دوم اینکه آنها زمان‌ هایی را برای رفتن به مکان آرامش و سکوت اختصاص می‌ دهند. این زمان ها، زمان‌ های استراحت ۱۰ دقیقه‌ ای روزانه و میان کار نیستند. آنها می‌ دانند که این زمان‌ ها برای به دست آوردن انرژی بسیار خوب‌ هستند و زمان کار نیستند. یک رهبر کارآمد حداقل ۳۰ دقیقه برای بررسی عمیق و کامل مسائل در هر روز اختصاص میدهد.

قانونی ساده برای مقابله با اتفاقات غیر مترقبه دارند

شاید یکی از چیزهایی که رهبران کارآمد را از سایرین جدا می سازد، نحوه واکنش نشان دادن آنها به شرایط بد و ناخوشایند است. بسیاری از افراد بر این باورند که اتفاق‌ های روز به دستاوردهای ما منتهی خواهند شد. یعنی اگر اتفاق‌ ها خوب باشند نتیجه خوب است در غیر این صورت، نمی‌ توانیم نتیجه مطلوبی به دست آوریم. بدین معنی که اگر اتفاق بدی بیفتد، هر چقدر مدیریت کنیم اوضاع در نهایت به نفع ما نخواهد بود.

مشکل چنین باوری این است که بر اتفاق‌ هایی غیر قابل کنترل استوار شده است. مثلاً ما آب و هوا، اقتصاد یا رفتار مردم را نمی‌ توانیم کنترل کنیم. اگر بر این باور باشیم که چنین اتفاق‌ هایی بر نتیجه کار ما تأثیر خواهد داشت، آنچه از ما باقی خواهد ماند بازنده‌ ای بیش نیست.

اما یک رهبر خوب میداند اگر در برابر اتفاق‌ هایی که تحت کنترل ندارد، واکنش‌ های صحیح که تحت کنترل دارد نشان دهد، به‌ احتمال زیاد می‌ تواند نتایجی به دست آورد که او را از بازنده بودن دور نگه خواهند داشت. این را “اصول موفقیت (قانون جذب)” می‌ گویند: اتفاق‌ ها + واکنش‌ ها = نتایج. بر این اساس، رهبر و تمام تیمش در شرایطی که اتفاق‌ هایی خارج از کنترل رخ می‌ دهند، با تمرکز بر واکنش‌ های صحیح، بهترین نتیجه را از آن خود خواهند کرد.

رهبرانی که از این روش و اصل پیروی می‌ کنند، پاسخ‌ هایی برای هر مسئله‌ ای که با آن مواجه می‌ شوند دارند و بدین ترتیب حتی برای سخت‌ ترین شرایط نیز می‌ توانند نتایج مثبت و مؤثری به دست آورند.

و اما کلام آخر

آیا می‌ خواهیم از حد یک مدیر معمولی به یک رهبر فوق‌ العاده و مفید ارتقاء پیدا کنیم؟ پس به تغییر دادن عادت‌ های خود فکر کنیم. برای این منظور باید تمرین کنیم، بر اولویت‌ بندی‌ هایمان دوباره فکر کنیم، سرعت را کاهش دهیم و برای شرایط متفاوت واکنش‌ های متفاوت داشته باشیم.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

9 − سه =