چطور از اینستاگرام برای توسعه کسب و کارمون استفاده کنیم؟

کسب و کار با اینستاگرام

چگونگی کاربست اینستاگرام در پیشبرد کسب‌وکار: راهنمای ۶ مرحله‌ای عملی  

در حال حاضر بیش از ۲۵ میلیون شرکت در سرتاسر جهان از اینستاگرام برای کسب‌وکار خود استفاده می‌کنند و هر روز بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر دست‌کم از یک پروفایل تجاری بازدید به عمل می‌آورند.

در حالی که فیس‌بوک بر برقراری ارتباط بین دوستان و اعضا خانواده از طریق ‌دل‌‌نوشته تمرکز دارد، اینستاگرام به «جولانگاه جدیدی برای برندها» تبدیل شده است؛ جایی که سطح مشغولیت بالاست، دنبال‌کنندگان به برند وفادارند و اهداف تجاری قابل دستیابی است.

این مقاله حاوی تمام اطلاعاتی است که برای پیشبرد کسب‌وکار خود با استفاده از اینستاگرام به آن نیاز دارید؛ چه به‌تازگی کسب‌وکاری را شروع کرده و چه در پی بهبود راهبردهای فعلی خود باشید.

مرحله ۱: یک حساب تجاری در اینستاگرام باز کنید 

اگر در حال حاضر یک حساب شخصی در اینستاگرام دارید که حاوی مطالبی مرتبط با برند شماست و دنبال‌کنندگانی برای خود دست‌وپا کرده‌اید، شاید ترجیح دهید آن را به یک حساب تجاری تبدیل کنید. این کار باعث می‌شود از تمام خصوصیات و امکانات کسب‌وکار اینستاگرامی بهره‌مند شوید بدون این که دنبال‌کنندگان‌تان را از دست بدهید.

یا می‌توانید برای برندی جدید یک حساب تجاری باز کنید. اگر در حال حاضر حساب شخصی ندارید یا حساب شخصی فعلی، تصویر درستی از کسب‌وکار شما ترسیم نمی‌کند، این تصمیم درستی است.

نحوه تشکیل یک حساب تجاری در اینستاگرام:

  1. اپلیکیشن اینستاگرام را برای iOS ، Android یا Windows دانلود کنید
  2. اپلیکیشن را باز و Sign Up را انتخاب کنید
  3. آدرس ایمیل خود را وارد کنید و Next را بزنید. اگر می‌خواهید حساب تجاری اینستاگرام خود را با صفحه فیس‌بوک خود مرتبط کنید، از آدرس ایمیل اختصاصی‌تان برای ثبت‌نام استفاده کنید یا گزینه Log in with Facebook را انتخاب نمایید.
  4. بعد از انتخاب نام‌کاربری و رمز، آن را در قسمت اطلاعات پروفایل وارد کنید (در ادامه همین پست به چگونگی بهینه‌سازی اطلاعات پروفایل کسب‌وکار خود در اینستاگرام بیشتر خواهیم پرداخت)
  5. گزینه Done را بزنید.
  6. حالا یک حساب شخصی در اینستاگرام دارید که آماده است جای خود را به یک حساب تجاری دهد. در ادامه مراحل زیر را دنبال کنید.

چگونگی تبدیل حساب شخصی اینستاگرام به یک حساب تجاری 

  1. از طریق اپلیکیشن وارد حساب شخصی فعلی خود در اینستاگرام شوید
  2. برای ورود به پروفایل شخصی، گزینه profile icon را انتخاب کنید 
  3. گزینه three lines icon را در قسمت سمت راست بالای صفحه انتخاب کنید؛ سپس سراغ گزینه Settings بروید
  4. گزینه Switch to Business Profile و سپس Continue را بزنید
  5. (اختیاری) اگر تمایل دارید حساب تجاری اینستاگرام خود را با صفحه فیس‌بوک خود مرتبط کنید، مراحل مربوط به آن را دنبال کنید
  6. اطلاعات حساب را اضافه نمایید: صفحه اینستاگرامی کسب‌وکار شما باید حاوی یک آدرس ایمیل، یک شماره تماس یا یک آدرس فیزیکی (یا تمام این موارد) باشد. 
  7. Done را بزنید.

مرحله ۲: یک راهبرد اینستاگرامی برنده خلق کنید

مخاطبان هدف‌تان را تعریف کنید 

قبل از تصمیم‌‌گیری در مورد محتواهایی که قصد دارید در اینستاگرام منتشر کنید، باید به این فکر کنید که چه کسانی قرار است این مطالب را ببینند.

بیشتر کاربران اینستاگرام کمتر از ۳۵ سال سن دارند و شکاف بسیار ظریفی بین کاربران زن و مرد این شبکه وجود دارد. ایالات متحده آمریکا بیشترین تعداد کاربران اینستاگرام را دارد و بعد از آن، هند، برزیل و اندونزی با فاصله اندکی قرار گرفته‌اند. این‌ها اطلاعات خوبی برای شروع است اما برای تعریف مخاطبان اختصاصی برند خود به چیزی بیش از این اطلاعات جمعیت‌‌شناختی نیاز دارید.

برند

از آنجا که تعریف بازار هدف یکی از مهم‌ترین بخش‌های راهبرد بازاریابی در هر ابزار بازاریابی است، برای توضیح تمام جزئیات مربوط به آن دستورالعمل گام‌به‌گامی فراهم کرده‌ایم که در اینجا نسخه خلاصه‌شده‌ای از آن را می‌بینید:

 • دقیقا تعیین کنید که در حال حاضر چه کسانی از شما خرید می‌کنند
 • کانال‌های مربوط به دیگر رسانه‌های جمعی را بررسی کنید تا ببینید چه کسانی شما را دنبال می‌کنند
 • در مورد رقبا خود جستجو کنید
 • ارزش برند خود را به روشنی شرح دهید

بعد از شناخت مخاطبان، به مطالبی که دوست دارند روی پیج شما ببینند، فکر کنید. معمولا چه مطالبی را از طریق حساب کاربری خودشان منتشر می‌کنند؟ چه طور با رقبا و برندهای مشابه تعامل برقرار می‌کنند؟ الگوریتم اینستاگرم چطور پیش می رود؟

تعیین مقاصد و اهداف 

شناخت دستاوردهایی که اینستاگرام می‌تواند برای کسب‌وکار شما به ارمغان بیاورد، اولین گام در پیشبرد یک راهبرد اینستاگرامی کارآمد است. شناخت اهداف، شما را در مسیر نگه می‌دارد و باعث می‌شود تمام تلاش‌تان را برای دستیابی به اهداف واقعی کسب‌وکارتان متمرکز کنید.

اهداف موثر از چارچوب هوشمندی تبعیت می‌کنند. یعنی:

 • تخصصی
 • قابل سنجش
 • قابل دستیابی
 • متناسب و
 • به موقع هستند

بعد از این که موجودیت اینستاگرامی خود را به وجود آوردید، می‌توانید بر اساس معیارهایی مثل تعداد لایک، دنبال‌کنندگان و نظرات اهدافی برای خود تعیین کنید. اما مطمئن شوید اهدافی تعیین می‌کنید که با اهداف واقعی کسب‌وکارتان همخوانی دارند و باعث می‌شوند…

بر معیارهای اجرایی درستی تمرکز کنید 

معیارهای سنجش و ردیابی، در هر کسب‌وکاری متفاوت‌اند. اما تا حد زیادی باید بر معیارهای تمرکز کنید که با سنجش اجتماعی مرتبط باشند و

این یعنی اهداف شما باید با یکی از چهار مرحله زیر هم‌تراز باشد:

 • آگاهی: شامل معیارهایی مثل اطلاع از برند، نرخ رشد دنبال‌کننده‌ها و سطح دسترسی به پست‌های شما
 • مشارکت: شامل معیارهایی همچون نرخ مشارکت (براساس تعداد لایک‌ها) و نرخ تقویت (براساس تعداد به اشتراک‌گذاشتن‌ها)
 • تبدیل: علاوه بر نرخ تبدیل، شامل معیارهایی همچون نرخ کلیک و ضریب بازگشت نیز هست. اگر از آگهی‌های پولی استفاده می‌کنید، معیارهایی مثل پرداخت به ازا هر کلیک نیز در زمره معیارهای تبدیل قرار می‌گیرند.
 • مشتری: این معیارها بر اساس اقداماتی است که مشتری در پیش می‌گیرد مثل ارائه رضایت‌نامه.

رویه منظمی را برای پست‌گذاشتن در پیش بگیرید

بعد از این که دنبال‌کنندگانی در اینستاگرام دست‌وپا کردید، طرفداران‌تان انتظار دارند مرتبا مطالبی پست کنید. شما می‌خواهید در مورد برندتان اطلاع‌رسانی کنید و آنها را درگیر محتواهایتان کنید بدون این که توجه خود را به چیز دیگری معطوف کنند یا بدتر، از دنبال کردن شما دست بردارند.

نسخه‌ای به اسم بهترین زمان پست گذاشتن وجود ندارد که بتوان آن را برای تمام کسب‌وکارها تجویز کرد. نرم‌افزارهایی مثل هات‌سویت و آن‌متریک با تجزیه و تحلیل ۲۰۰۰۰۰ پست اینستاگرامی در ۱۱ زمینه کاری مختلف نشان دادند که بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام، بر حسب کسب‌و‌کار شما به شدت متغیر است. مثلا صنایع غذایی و نوشیدنی وقتی حول‌وحوش ساعت ۱۲ ظهر پست می‌گذارند، بهترین نتیجه را می‌گیرند در حالی که صنایع آموزشی وقتی ساعت ۴ بعد از ظهر مطلبی را پست می‌کنند، با کمترین مشارکت از سوی مخاطبان روبه‌رو می‌شوند.

علاوه بر ارزیابی مقایسه ای خود با دیگر برندهای مطرح، باید آزمون‌هایی انجام دهید تا دریابید پست گذاشتن در چه اوقاتی با افزایش مشارکت مخاطبان همراه است (بعدا به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت).

فاکتور مهمی که در این زمینه باید در نظر داشته باشید این است که بفهمید مخاطبان‌تان چه زمانی آنلاین هستند. یادتان باشد که ممکن است در منطقه زمانی مشابهی نباشید. قابلیت اینستاگرام در نمایش دنبال‌کنندگانی که آنلاین هستند، در اثر این اختلاف زمانی از کار می‌افتد.

برای دسترسی به این اطلاعات به پروفایل تجاری خود در اینستاگرام مراجعه و روی three bars icon در قسمت بالا سمت راست و سپس روی Insights  کلیک کنید، به تب Audience بروید تا زمان‌های فعال را مشاهده نمایید.

insights

بعد از انتخاب بهترین زمان پست گذاشتن، یک تقویم درست کنید و برای مطالبی که در آینده در اینستاگرام منتشر خواهید کرد برنامه بریزید.

مرحله ۳: پروفایل خود را بهتر کنید 

در زمان راه‌اندازی حساب تجاری خود را در اینستاگرام، یکسری اطلاعات اولیه و اساسی در قسمت پروفایل وارد می‌کنید. حالا زمان آن رسیده برای دستیابی به بهترین نتیجه، پروفایل خود را بهتر کنید.

بیوگرافی خود را خلاصه کنید 

بیوگرافی شما در اینستاگرام فقط می‌تواند از ۱۵۰ کلمه تشکیل شده باشد اما همین قسمت کوتاه اهمیت زیادی دارد و باید برای تکمیل کردنش وقت و تلاش زیادی به خرج دهید. این قسمت به کسانی که برای اولین بار از پیج شما دیدن می‌کنند می‌گوید شما کی هستید، برند شما در چه رابطه‌ای است و چرا باید آن را مورد توجه قرار دهند.

چه طور می‌شود این همه اطلاعات را در چنین فضای کوچکی جا داد و در عین حال شخصیت برند را به دیگران عرضه داشت؟ ما دستورالعمل کاملی برای ایجاد یک بیوگرافی موثر و کارآمد در اینستاگرام تهیه کرده‌ایم اما چند نکته خلاصه زیر می‌تواند به شما کمک کند:

 • از صدای برند خود استفاده کنید: شخصیت خود را عرضه کنید. با توجه به آنچه برای کسب‌وکار شما منطقی به نظر می رسد، غیرجدی، حرفه‌ای یا کمی جسورانه عمل کنید.
 • از هشتگ‌ها استفاده کنید: هشتگ‌ها در قسمت بیوگرافی اینستاگرام قابل کلیک کردن هستند و راه خوبی برای جولان دادن مطالبی که کاربران تولید کرده‌اند به حساب می‌آیند.
 • ایموجی‌ها را امتحان کنید: این نمادهای کوچک کمک می‌کنند با تنها یک کاراکتر، اطلاعات زیادی را منتقل کنید.
 • از فاصله‌گذاری و بــــــِریک‌لاین استفاده کنید: بریک‌لاین‌ها مطالعه آنلاین مطالب را ساده‌تر می‌کنند.

تصویر پروفایل خود را درست انتخاب کنید 

در بیشتر کسب‌وکارها بهترین تصویر برای پروفایل، نسخه‌ای از لوگو است. همان تصویری که در پروفایل دیگر رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید را به کار ببرید تا به مردم کمک کنید بلافاصله برند شما را به جا بیاورند.

تصویر پروفایل شما یک عکس ۱۱۰ در ۱۱۰ پیکسلی است اما با بزرگنمایی ۳۲۰ در ۳۲۰ پیکسل ذخیره شده است. این یعنی فکر بدی نیست تصویری را آپلود کنید که دست‌کم ۳۲۰ پیکسل مربع دارد تا اگر اینستاگرام نحوه نمایش تصاویر پروفایل را تغییر داد، آماده تغییر باشید.

تصویر شما برش می‌خورد در نتیجه اطمینان حاصل کنید تصویر لوگو به طور کامل در اینستاگرام به نمایش درمی‌آید.

مطمئن شوید پروفایل شما کامل است 

از همه اجزا حساب تجاری اینستاگرام خود به بهترین شکل بهره ببرید.

 • نام و نام‌کاربری: این دو، تنها بخشی از پروفایل اینستاگرامی شما هستند که در جستجوهای اینستاگرام لحاظ می‌شوند. در نتیجه در انتخاب آنها دقت کنید. نام واقعی برند را وارد کنید. از همان نام کاربری استفاده کنید که در دیگر شبکه‌های اجتماعی به کار برده‌اید تا دوستداران‌تان راحت‌تر شما را پیدا کنند.
 • وبسایت: این تنها نقطه در اینستاگرام است که می‌توانید یک لینک قابل کلیک اصلی پست کنید، در نتیجه مطمئن شوید از این فرصت استفاده می‌کنید! لینک وبسایت، آخرین پست وبلاگ، یک کمپین جدید یا لندینگ پیج اینستاگرام خود را در این قسمت وارد کنید.

از امکانات پروفایل تجاری اینستاگرام استفاده کنید 

با استفاده از اینستاگرام برای کسب‌وکار خود، به امکاناتی دسترسی خواهید داشت که در حساب های شخصی قابل دستیابی نیست. فرقی نمی‌کند یک حساب شخصی را به یک حساب تجاری تبدیل می‌کنید یا از همان ابتدا یک حساب تجاری راه‌می اندازید، در هر حال مطمئن شوید از این گزینه های اختصاصی استفاده می‌کنید:

 • اطلاعات تماس: آدرس ایمیل، شماره تلفن یا آدرس فیزیکی خود را وارد کنید تا طرفداران بتوانند از طریق پروفایل مستقیما با شما تماس برقرار کنند. وقتی اقدام به این کار می کنید، اینستاگرام گزینه‌های مربوطه را برای پروفایل شما ایجاد می‌کند (تلفن، ایمیل یا مختصات مکانی).
 • کتگوری (Category): این قسمت زیر نام شما ظاهر می‌شود و در یک نگاه به افراد نشان می‌دهد چه می‌کنید. 
 • دکمه های فراخوان عمل: این قسمت به کاربران امکان می‌دهد به طور مستقیم از طریق پروفایل شما، یک قرار ملاقات با شما ترتیب دهند، رویدادی را رزو کنند، بلیط بخرند و کارهای دیگری از این دست انجام دهند. برای فعال کردن این قسمت، در صفحه پرفایل تجاری خود روی Edit Profile، سپس Contact Options و در نهایت Add an action button کلیک کنید.  

کام دوکس از تمام گزینه‌های پروفایل تجاری برای حساب تجاری اینستاگرام خود بهره می‌برد. درپروفایل صفحه آنها آدرس فیزیکی، کتگوری بهداشتی/آرایشی و گزینه اقدام برای خرید به چشم می‌خورد.

کام دوکس

مرحله ۴: مطالب خوبی به اشتراک بگذارید 

برای برند خود یک زیبایی‌شناسی بصری خلق کنید.

اینستاگرام دیدن خالص است؛ پس مهم است هویت بصری متشخصی داشته باشید.

پیش از هر چیز به این فکر کنید که در پست‌هایتان چه چیزی را به نمایش خواهید گذاشت. در برخی موارد محتواها واضح و آشکار خواهند بود؛ یک خط تولید لباس، لباس‌هایش را عرضه می‌کند و یک رستوران احتمالا تصویر غذاهایش را.

اگر خدماتی ارائه می کنید، انتشار استوری مشتریان‌تان را امتحان کنید (شاید بتوانید این استوری ها را با هشتگ مربوط به برندتان گردآوری کنید). یا پا را فراتر بگذارید و زندگی روزانه در دفتر را پررنگ کنید یا افرادی را به طرفداران تان معرفی کنید که شرکت شما را متمایزتر کرده‌اند.

وقتی در مورد موضوع محتوا هایتان تصمیم گرفتید، یک ظاهر بصری یکنواخت و همساز را دنبال کنید. یعنی از رنگ‌های همساز، فیلترها و به طور کلی جنبه های زیباشناسانه‌ای استفاده کنید که وقتی هواداران اینستاگرام شما را مرور می‌کنند، چشم شان را بگیرد.

عکس‌های جالب 

برای این که به خوبی از اینستاگرام برای کسب و کار خود استفاده کنید، خیلی ساده فقط کافیست تصاویر عالی ای داشته باشید. اما حتما لازم نیست که یک عکاس حرفه ای باشید؛ به تجهیزات زیادی هم نیاز ندارید.

وقتی پای عکاسی اینستاگرامی به میان می آید، موبایل به بهترین دوست شما بدل می شود چرا که مستقیما می توانید از طریق گوشی مطالب‌تان را پست کنید. اینها نکاتی است که کمک می‌کند بهترین عکس‌ها را با تلفن همراه بگیرید:

 • از نور طبیعی استفاده کنید. با تاباندن نور فلاش به قسمت‌های چرب صورت و افتادن سایه های عجیب روی بینی و چانه، هیچ کس زیبا به نظر نمی‌رسد. این در مورد تصاویری که از محصولات‌تان می گیرید نیز صدق می‌کند. نور طبیعی سایه‌ها را نرم‌تر، رنگ‌ها را غنی‌تر و ظاهر عکس‌‌ها را زیباتر می‌کند.
 • از نورهای شدید بپرهیزید. اواخر عصر زمان بسیار خوبی برای عکاسی است. اگر می‌خواهید اواسط ظهر عکس بگیرید، روزهای ابری بهتر از روزهای آفتابی جواب می‌دهند.
 • از قانون یک‌سوم استفاده کنید. دوربین تلفن همراه شما شبکه‌ای دارد که کمک می‌کند به این قاعده پایبند باشید. سوژه را جایی قرار دهید که خطوط این شبکه درست برای تشکیل بهترین تصویر به هم می‌رسند؛ نقطه‌ای خارج از مرکز اما متوازن.
 • زوایای متفاوت را امتحان کنید. به پایین خم شوید، روی یک صندلی بایستید؛ هر کاری ممکن است بکنید تا بهترین تصویر از سوژه مورد نظرتان را ثبت کنید (البته تا جایی که به خطر نمی‌افتید).

عکس‌تان را مثل یک حرفه‌ای ادیت کنید 

فرقی نمی‌کند تصاویری که می‌گیرید چقدر عالی باشند؛ در هر حال قبل از این که روی اینستاگرام پست شان کنید احتمالا آنها را ادیت می کنید. ادیت همیشه راهی است برای هنری کردن برند و متمایز کردن عکس هایتان.

اپلیکیشن‌های موبایلی برای ادیت کردن عکس مثل VSCOcam و PicsArt فیلترهای اضافی یا گزینه‌های ادیت دارند که کمک می ‌کنند سبک منحصر به فرد خود را پیدا کنید. می‌توانید عکس‌ها را ایمپورت و در جای دیگری ادیت یا فیلتر کنید و سپس در اینستاگرام منتشر نمایید.

با استوری اینستاگرام، داستان‌های عالی نقل کنید

استوری

هر روز بیش از ۴۰۰ میلیون نفر از اینستاگرام استوری استفاده می‌کنند و ۳۹ درصد افراد می‌گویند بعد از مشاهده این استوری‌ها به یک محصول یا برند خاص علاقه‌مندتر شده‌اند. در واقع یک‌سوم از پربیننده‌ترین استوری‌های اینستاگرام از سوی مشاغل و کسب‌وکارها منتشر می شوند.

ناپدید شدن محتواها بعد از ۲۴ ساعت و خصوصیات زنده این نوع انتشار، اینستاگرام-استوری را به فرصتی عالی برای ریسک‌های خلاقانه و انتشار ویدئوها و تصاویر جذاب تبدیل کرده است.

چه طور می‌توان بهترین بهره را از اینستاگرام استوری برد؟ اینستاگرام استوری همان‌طور که از اسمش پیداست، بهترین مکان برای داستان‌سرایی است. داستان‌های هنری از برندتان تعریف کنید که یک سرآغاز، یک میانه و یک پایان داشته باشند. در نمایش اسلایدوار این داستان‌ها خلاقیت به خرج دهید و کاری کنید تماشای هر روزه این داستان‌ها به کاری ارزشمند برای دنبال‌ کنندگان تان تبدیل شود.

استور‌ی ها را با یک فراخوان عمل قدرتمند به پایان برسانید تا تماشای آنها را به یک موفقیت تجاری چشمگیر تبدیل کنید.

به کمی الهام نیاز دارید؟ چند نمونه از کاربردهای موثر اینستاگرام استوری در دنیای برندها را تماشا کنید.

با Instagram Stories Highlights می‌توانید زمان نمایش استوری ها را به بیش از ۲۴ ساعت افزایش دهید.

توضیحات اثرگذار زیر عکس ها بنویسید

شاید اینستاگرام بیشتر یک پلت‌فرم تصویری باشد اما این به معنی دست‌کم گرفتن توضیحات زیر عکس ها نیست. با کمک این توضیحات می‌توانید داستان‌هایی نقل کنید که به تصویرتان معنای بیشتری ببخشد. این توضیحات دنبال‌کنندگان شما را به فکر وا می دارد، می‌خنداند یا باعث می‌شود حس کنند با برند شما ارتباط نزدیک‌تری دارند.

Mr. Pokee جوجه‌تیغی بامزه‌ای است اما شکی نیست توضیحات تکمیل‌کننده عکس‌ها به این حساب کاربری شخصیت می‌دهد و هوادارانش را وامی‌دارد بایستند و خود را درگیر ماجراهای آن کنند.

برای خلق توضیحات اثرگذار، باید صدای برند واضح و شفافی داشته باشید. مهم‌ترین نکته این است که مداومت به خرج دهید. در این توضیحات از ایموجی استفاده می‌کنید؟ از دستورالعمل های گرامری خاصی تبعیت می‌کنید؟ از چه هشتگ‌هایی استفاده می‌کنید؟ مجموعه دستورالعمل هایی که در این قسمت برای متمایز کردن سبک شما ارائه شده کمک می‌کند برای تصاویر برندتان توضیحات متمایز و اختصاصی تهیه کنید.

برای ده‌ها نمونه از توضیحات پای تصاویر اینستاگرام و ابزارهایی که کمک می‌کنند توضیحات بهتری بنویسید، پست چه طور توضیحات بهتری پای تصاویر تجاری بنویسیم را مشاهده بفرمایید.

مرحله ۵: مخاطبان خود را افزایش دهید و مشارکت‌شان را جلب کنید 

کاربران اینستاگرام را دنبال کنید و درگیر ماجراهایشان شوید

شبکه‌های اجتماعی تماما در مورد هم‌زیستی و ارتباط جمعی است. هم‌اکنون جامعه مرتبط با برند شما در اینستاگرام وجود دارد. فقط باید آنها را پیدا کنید. یک راه این است که با افراد و با برندهایی که دنبال می‌کنند، ارتباط برقرار کنید.

با پایش هشتگ کسب و کارهای مختلف و نظر دادن زیر پست‌های مرتبط شان شروع کنید. افرادی که در این بحث‌ها شرکت می کنند را دنبال نمایید. این راه ساده‌ای است که شما را به افرادی که احتمالا به محتواهای شما علاقه‌مندند می‌شناساند.

وقتی در جوامع اینستاگرامی نقش پررنگ‌تری داشته باشید، درکی از هشتگ‌ها پیدا می‌کنید که بیشترین بازخوردها را برایتان به ارمغان می آورد و باعث می‌شود:

از هشتگ های درست استفاده کنید 

هشتگ‌ها پیدا کردن محتواهای اینستاگرامی را راحت‌تر می‌کنند.

توضیحات زیر عکس‌ها در اینستاگرام قابل جستجو نیست اما هشتگ‌ها را می‌توان جستجو کرد. وقتی کسی روی هشتگی کلیک یا آن را سرچ می‌کند، همه محتواهای مرتبط با آن را می‌یابد. این راه بسیاری خوبی برای نمایش محتوا به افرادی است که در حال حاضر شما را دنبال نمی‌کنند.

شاید دوست داشته باشید هشتگ‌های مخصوصی برای برندتان بسازید یک هشتگ برند دار، حاوی نام برند شماست و دنبال‌کنندگان را ترغیب می‌کند تصاویری به اشتراک بگذارند که با این هشتگ هم‌خوانی دارد. این هشتگ ها منبع بسیاری خوبی برای تولید محتوا توسط کاربران است و جمعی از طرفداران شما گرد هم می آورد.

بازاریابی آمستردام از هشتگ  #iamsterdam برای گردآوری مطالب کاربران استفاده می‌کند؛ این مطالب را کاربران به اشتراک می‌گذارند تا یک فید رنگی از شهر تشکیل دهند که توسط بازدیدکنندگان پا گرفته است.

iamsterdam

اگر دنبال مطالب بیشتری در این زمینه هستید، دستورالعمل کامل استفاده از هشتگ در اینستاگرام را مطالعه بفرمایید.

به نظرها و منشن ها پاسخ دهید

یادتان باشد این یک بازاریابی اجتماعی است. پس نمی‌توانید جنبه‌های اجتماعی آن را زیر پا بگذارید. این یعنی پاسخ دادن به نظرات و یادآوری‌های مربوط به برندتان در اینستاگرم یک کار ضروری است و به کاربران انگیزه می‌دهد با برند شما ارتباط برقرار کنند.

شاید وسوسه شوید برای این شیوه برقراری ارتباط از ربات استفاد کنید. اما این کار را نکنید. ما امتحانش کردیم و واقعا خیلی خوب جواب نداد. وقتی کسی شما را تگ می‌کند، برای پاسخ دادن وقت بگذارید.

با افراد تاثیرگذار در اینستاگرام کار کنید

بازاریابی به کمک افراد تاثیرگذار، روش قدرتمندی برای موفقیت در دستیابی به دنبال‌کنندگان وفادار اینستاگرامی است. می‌توانید با افراد تاثیرگذاری که طرفداران‌شان احتمالا به برند شما علاقه‌ مندند، کار کنید.

حتی برندهای کوچک با بودجه محدود هم می‌توانند از بازاریابی به این شیوه بهره‌ ببرند و با تاثیرگذاران جزء –افرادی که دنبال‌کنندگان کمتر اما سرسپرده ای دارند- کار کنند.

از کانال‌های ارتباطی دیگر برای ترویج برند خود استفاده کنید 

اگر در دیگر شبکه های اجتماعی دنبال‌کنندگانی برای خود دست و پا کرده اید، آنها را در جریان صفحه تجاری خود در اینستاگرام قرار دهید. مطمئن شوید به آنها می‌گویید چه محتواهایی در پروفایل اینستاگرام خود به اشتراک می‌گذارید تا بفهمند چرا باید برای دنبال کردن شما در یک شبکه اجتماعی دیگر وقت بگذارند.

برای این کار می‌توانید پست‌های اینستاگرامی را مستقیما در وبلاگ خود قرار دهید تا گزیده‌ای از بهترین مطالب‌تان را اسلایدوار نشان دهید و امکان دسترسی راحت به صفحه اینستاگرام و مطالب آن را برای خوانندگان وبلاگ فراهم کنید. برای این کار

نام کاربری خود را در امضا ایمیل خود لحاظ کنید و یادتان نرود از مواردی مثل کارت ویزیت، آگهی‌ و نشان شرکت پرینت بگیرید.

از تبلیغات اینستاگرام برای رویارویی گسترده و هدف‌دار با مخاطبان استفاده کنید 

اینستاگرام می‌تواند نتایج بسیار خوبی برای کسب‌وکارهای سازمانی در پی داشته باشد اما سرمایه‌گذاری در بخش تبلیغات اینستاگرام به شما اطمینان می‌دهد مطالب‌تان را پیش روی مخاطبان گسترده‌تر (به شکلی بسیار هدفمند) به نمایش درآورید.

تبلیغات اینستاگرام علاوه بر این که دسترسی به مطالب شما را گسترش می‌دهد، حاوی گزینه‌هایی برای فراخوان عمل است که تعداد مراحل مورد نیاز برای دستیابی به وبسایت یا تبلیغات را کاهش می‌دهد و به کاربران امکان می‌دهد برای خرید مستقیما از اینستاگرام اقدام کنند.

در پست وبلاگی چگونه از تبلیغات اینستاگرام برای کسب و کار خود بهره ببریم، به مطالب دقیق‌تری در این رابطه دسترسی خواهید داشت.

یک کمپین اختصاصی در اینستاگرام راه بیندازید 

دستیابی به یک هدف از طریق کمپین های اینستاگرامی بسیار ساده‌تر و سریع‌تر است تا دنبال کردن یک راهبرد بازاریابی اینستاگرامی.

کمپین‌ها می‌توانند حاوی تبلیغات نیز باشند اما در یک کمپین همه چیز به محتواهای پولی ختم نمی‌شود. کمپین‌ها- هم در پست‌های سازمانی و هم در پست‌های پولی شما- با تمرکز دقیق بر یک هدف خاص و در یک دوره زمانی مشخص سروکار دارند.

در پست ایجاد یک کمپین اینستاگرامی موفقیت‌آمیز به همه جزییاتی که در این رابطه نیاز خواهید داشت اشاره کرده‌ایم؛ اما در اینجا چند ایده برای شروع داریم.

 • یک کمپین اطلاع‌رسانی به راه بیندازید تا بیشتر دیده شوید.
 • با استفاده از تگ محصولات اینستاگرام اقدام به فروش کنید.
 • با کمک مسابقات اینستاگرامی دنبال‌کنندگان‌تان را به مشارکت بیشتر ترغیب کنید.
 • مطالبی تولیدی کاربران را با هشتگ برندتان گردآوری کنید.

مرحله ۶: موفقیت خود را بسنجید و دست به اصلاحات بزنید

با ابزارهای تحلیل، نتایج را ردیابی کنید

وقتی از اینستاگرام برای پیشبرد کسب‌وکار خود استفاده می‌کنید، هر از چند گاهی باید ببینید روند پیشرفت شما با اهداف کسب‌وکارتان هم‌خوانی دارد یا نه.

هدف شما این است که نتیجه هر پست، تبلیغ و استوری و به طور کلی حساب تجاری اینستاگرام خود را بسنجید.

روش‌های زیادی برای این کار وجود دارد اما ابزارهای تحلیلی درست همینجا به کمک می‌آیند تا همه چیز را مرتب و درست پیش ببرند.

در پست ۷ ابزار تحلیلی برتر برای کاربردهای تجاری اینستاگرام، جزییات بیشتری در این رابطه ارائه کرده‌ایم.

برای این که ببینید چه کاری موثر است (و چه کاری نیست) از آزمون A/B استفاده کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود مداوم نتایج، این است که کارایی هر راهبرد جدید را بسنجید. وقتی موثرترین راهکارها را با توجه به مخاطبان اختصاصی‌تان پیدا کردید، راهبردتان را اصلاح کنید.

این‌ها نکات اساسی پیرامون آزمون A/B اینستاگرام است:

 1. عنصری را برای آزمودن انتخاب کنید (تصویر، توضیح زیر عکس، هشتگ و غیره)
 2. براساس نتایجی که از این آزمون انتظار دارید، دو متغیر تعیین کنید. برای عنصری که در نظر دارید، با توجه به این متغیرها دو نسخه متمایز تعریف کنید.
 3. نتایج هر پست را تحلیل کنید.
 4. نسخه برنده را انتخاب کنید.
 5. متغیر جزیی دیگری را آزمایش کنید تا ببینید آیا می‌توانید نتایج را بیش از این ارتقا دهید.
 6. آنچه را براساس تشخیص خود دریافته‌اید با دیگران به اشتراک بگذارید تا کتابخانه‌ای از بهترین فعالیت‌های برند خود تهیه نمایید.
 7. این فرایند را بارها و بارها تکرار کنید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

دو × یک =