۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان لئوناردو دی‌کاپریو

لئوناردو دی‌ کاپریو هنرپیشه معروف آمریکایی است و برنده اسکار، که چندین فیلم تحسین‌ برانگیز همچون “آغاز به کار”، “تایتانیک” و “خاطرات بسکتبال” را در کارنامه کاری خود دارد. این هنرپیشه اهل لس‌‌ آنجلس کار خودش را با مجموعه نقش‌ های نیمه منظم در سریال‌‌ های تلوزیونی همچون “سانتا باربارا” و “دردهای در حال رشد” شروع کرد و با اعتمادی که به خود و قابلیت‌ هایش داشت؛ توانست نقش‌ های بزرگی را در تاریخ بازیگری خودش رقم بزند.

دی‌ کاپریو حامی محیط زیست می باشد و به بنیادهای محافظت از محیط زیست و خیریه‌ ها کمک مالی اهدا می‌ کند. در سال ۲۰۰۷، وی اولین فیلم مستند بلند خود را تحت عنوان “یازدهمین ساعت” منتشر نمود که فیلمی هیجان‌ انگیز و الهام بخش در مورد روند تأثیر زندگی کنونی بشر بر شرایط زیست محیطی کره زمین است. این مستند شامل گفتگو با بیش از ۵۰ کارشناس جهانی و اندیشمند و صاحب نظر در حوزه مسائل زیست محیطی می‌ باشد و راهکارهایی در آن ارائه شده که می‌ توانند زمین و بشریت را نجات دهند.

حال ببینیم رمز موفقیت از نگاه این هنرپیشه معروف و با استعداد چیست :

۱- نحوه برخورد ما با “شکست” بسیار مهم است (قانون جذب)

دی‌ کاپریو با وجود استعدادی که داشت، بارها و بارها شکست را تجربه نمود. دی‌ کاپریو می‌ توانست مانند بسیاری از هنرپیشه‌ ها در گذشته هنگام روبرو شدن با نقش‌ هایی که به او پیشنهاد می‌ شدند، شکایت کرده یا حتی بسیار عصبانی شود. ولی دی‌ کاپریو هرگز یکبار هم این کار را نکرد. در عوض این هنرپیشه با استعداد سعی خودش را کرد تا تمرکزش را روی یافتن نقش‌ بزرگ بعدی بگذارد. زندگی چالش‌ های بزرگی را پیش پای ما می‌ گذارد. این که واکنش ما در برابر موقعیت‌ های دشوار چیست، نشان می‌ دهد که چقدر خوب توانسته‌ ایم از پس آنها بربیاییم تا به اهداف دلخواهمان برسیم.

۲- متفاوت باشیم

امروزه شبیه شدن یک چیز بسیار عادی است. اگر می‌ خواهیم آیندگان ما را به خاطرمان بسپاریم، باید متفاوت از دیگران باشیم. آیا نقش‌ های دی‌کاپریو را در ” از گور برگشته”، “تایتانیک” و “گرگ وال استریت” به خاطر می‌ آورید؟ نقش او در تمامی این فیلم‌ ها بسیار متفاوت بود. اما این که دی‌ کاپریو توانسته خودش را با این نقش‌ های متفاوت سازگار کند، حیرت‌ آور است.

۳- موفقیت یک هدف نیست؛ یک سفر است

از فیلم‌ های ناموفق گرفته تا فیلم‌ های بسیار پرفروش و پربیننده، دی‌ کاپریو در قلب همه‌ آنها جای دارد. او بازیگری را از ۱۹ سالگی شروع نموده و امسال این بازیگر ۴۰ ساله پس از ۲۱ سال تلاش و البته صبر و انتظار توانست برنده اسکار شود در حالیکه بحث‌ ها بر سر آن است که او مدتها قبل باید این جایزه را می‌ گرفت. بسیاری از فیلم‌ های وی جزو موفق‌ترین‌ ها هستند و فقط چندتایی فیلم ناموفق در کارنامه کاری خود دارد. زندگی هم به همین شکل است، اکثر افراد موفق این حقیقت را می‌ دانند و به تلاششان ادامه می‌ دهند تا به بهترین‌‌ ها برسند. مهم نیست چقدر با استعداد یا توانا هستیم، موفقیت هرگز شب‌ هنگام به سراغ ما نمی‌ آید.

۴- زیاد در منطقه امنتان نمانیم

دی‌ کاپریو یکی از باذوق‌ ترین و با استعدادترین بازیگران هالیوود است. او می‌ تواند نقش یک مرد بسیار بد، یک تاجر پرخاشگر، یک جوان رومانتیک و یا یک جنگجوی خشن را به خوبی بازی کند. اسکار وی حاصل ساعت‌ ها، روزها، هفته‌‌ ها، ماه‌ ها و سال‌ ها تلاش او در عرصه بازیگری می باشد. این که خود را در موقعیت‌ ها ناآشنا قرار دهیم، می‌ تواند ترسناک و نامطمئن باشد، اما فرصت‌ های بیشتری را در مقایسه با زمانی که در منطقه امن خود می‌ مانیم در اختیارمان قرار میدهد.

۵- اعتماد به نفس بهترین ساز و برگ است

اعتماد به نفس به این معنی  نیست که ” آن‌‌ ها مرا دوست دارند”،  بلکه به این معنی است که” حودم خوب هستم حتی اگر آنها این طور فکر نکنند”. اعتماد به نفس برای ما جذابیت می‌ آورد و شخصیت خوشایندی به ما می‌ بخشاند. اما نکته اینجا است که اعتماد به نفس خریدنی نیست باید آن را با ایمان به خودمان و قابلیت‌ هایمان بدست بیاوریم.

۶- قدرشناس باشیم

وقتی مصرف‌ کنندگان جدیدی پیدا می‌ کنیم و به نقطه رشد و ترقی می‌ رسیم، این آمادگی را پیدا خواهیم کرد که یکی از مهمترین بخش‌‌ های موفقیت خود یعنی مخاطبانمان را فراموش کنیم. از آنجایی که ممکن است کسب و کارمان به سرعت به مرحله رشد و شکوفایی برسد، احساس می‌ کنیم خودمان آن را بدست آورده‌ ایم و بعد از موفقیتمان لذت می‌ بریم. از مشتریان خود غافل می‌ شویم و از آنها تشکر نمی‌ کنیم، و آنها متوجه این موضوع می‌ شوند. و به محض آنکه مشتریان این احساس را داشته باشند، ما نه تنها آنان را از دست می‌ دهیم، بلکه فرصت آنکه این مصرف کنندگان سفیران و مبلغان استارتاپ ما باشند را نیز از دست خواهیم داد.

۷- بهترین کار را برای طرفداران و کاربران خود انجام دهیم

لئوناردو دی‌ کاپریو همیشه قدردان طرفدارانش است. وی سعی می کند کارهای فوق‌ العاده‌ ای را ارائه ‌دهد. اگر یک کارآفرین هستیم، باید همیشه دنیا را از چشمان مصرف کنندگان خود ببینیم. این که به چه چیزی نیاز دارند، چگونه می‌ توانیم کمکشان کنیم، این که با چه تغییراتی می‌ توانیم آنها را خوشحال نماییم.

۸- همیشه لبخند به لب داشته باشیم

وقتی لئوناردو اسکار نگرفت قاعدتاً باید کنترلش را از دست می‌ داد و ناراحت می‌ شد، اما او لبخند زد و عصبانی نشد، این رفتار وی بسیار قابل توجه است. زندگی کسب و کارهای نوپا مانند ترن هوایی می باشد، هرگز نمی دانیم که پیچ بعدی کجاست. فقط سوار می‌ شویم و منتظر بهترین‌ ها هستیم.

۹- بهانه‌ گیری نکنیم

بهانه‌ ای که اکثر آدم‌ ها دارند این است که “وقت نداریم”. اما همیشه باید برای چیزهایی که برای ما مهم هستند، وقت پیدا کنیم. همه چیز به نگرش، اولویت‌ بندی‌ ها و شور و اشتیاق ما بر خواهد گشت. کسانی بهانه گیری می کنند که هدف مشخصی ندارند. برای آینده ای درخشان سرمایه‌ گذاری کنیم. با بهانه‌ گیری به جایی نمی‌ رسید.

۱۰- کاری که می‌کنید را دوست داشته باشیم

“من آنچه را که انجام می‌ دهم، واقعاً دوست دارم. می‌ دانم که هر حرفه‌ ای زودگذر است و زمانی می‌ رسد که من فرصت‌ هایی که امروز در اختیار دارم را دیگر نخواهم داشت، بنابراین نهایت استفاده را از آنها خواهم کرد.” از دست دادن اسکار باعث نشد که دی‌ کاپریو از یافتن و ساختن فرصت‌ های بزرگ بعدی دست بردارد. وقتی ایده و هدف داشته باشید، از دست دادن و باختن بی‌ معنی است.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

4 + سیزده =