آموزش تولید محتوا با کیفیت از 0 تا 100 (آپدیت جدید)

آموزش تولید محتوا یکی از جذاب ترین و کاربردی ترین بخش سئو و بهینه سازی سایت است. تولید محتوا مهمترین و اصلی ترین فاکتور در بهینه سازی سایت است. محتوا ابزاری برای انتقال پیام در بین مخاطبان و کاربرانتان است. برای اینکه بتوانید مخاطبان و کاربران زیادی را وارد سایت تان کنید و آنها را به مشتری تبدیل کنید باید برای سایتتان محتوای جذاب و حرفه‌ای تولید کنید. در این مقاله آموزش تولید محتوا سعی کردم به صورت کامل و جامع شما را با مبحث آموزش تولید محتوا آشنا کنم.

با توجه به اینکه بسیاری از دوستان در زمینه تولید محتوای دیجیتال سوالات زیادی از من پرسیده بودند سعی کردم با توجه به نیازتان یک مقاله کامل و جامع در زمینه آموزش تولید محتوا و بهینه سازی محتوا برایتان آماده کنم. مقاله ای که در حال مطالعه کردن هستید نتیجه چندین ساله من در زمینه سئو و تولید محتوا برای سایت است.

اگر به دنبال یادگیری و آموزش تولید محتوا هستید پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در این مقاله به نکات کلیدی و کاربردی پرداختیم که تا به حال در هیچ مقاله دیگری به آنها اشاره نشده است. برای همین است که پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و تمام تکنیک هایی را که به شما آموزش خواهم داد را برای تولید محتوای سایتتان به کار بگیرید. مطمئن هستم بعد از به کارگیری این تکنیک ها نتایج را خواهید گرفت که تا به حال نمی گرفتید. پس همراه ما باشید تا شما را به صورت مفصل با آموزش تولید محتوا آشنا کنیم.

 آموزش تولید محتوا برای سایت

آموزش تولید محتوا برای سایت

آموزش تولید محتوا یکی از مهم ترین و جذاب ترین بخش های سئو و بهینه سازی سایت است. محتوا ابزاری است که با استفاده از آن می توانید پیامتان را به مخاطبان و کاربران تان برسانید. برای اینکه بتوانید مخاطبان و کاربران زیادی را وارد سایت تان کنید و یا کاری کنید که آنها شما را خیلی راحت پیدا کنند باید برای سایتتان محتوا تولید کنید.

بسیاری از افراد فکر می کنند که منظور از تولید محتوا یعنی خلق محتوا است! ولی واقعاً این طور نیست! در این مقاله آموزش تولید محتوا به صورت کامل و کاربردی یاد خواهید گرفت که چطور در زمینه ای که مهارت و تخصصی ندارید محتوا های حرفه ای و با کیفیت برای سایتتان تولید کنید.

محتوا مهمترین و اصلی ترین فاکتور در سئو و بهینه سازی سایت است. تولید محتوای با کیفیت بسیار مهم است. برای اینکه در نتایج اول گوگل دیده شوید باید محتوا های با کیفیت برای سایتتان تولید کنید. بسیاری از افراد فکر می کنند با استفاده از ساخت بک لینکمیتوانید به راحتی به نتایج اول گوگل برسند. البته درست است! اما مهم این است که در نتایج اول گوگل باقی بمانید.

شاید با ساخت بک لینک و یک محتوای معمولی بتوانیم به نتایج اول گوگل برسید، اما اگر محتوای تان با کیفیت نباشد جایگاهتان را از دست خواهید داد. برای همین توصیه می کنم اگر می خواهید با استفاده از تولید محتوا به نتایج اول گوگل برسید باید محتوای با کیفیت و حرفه‌ای برای سایتتان تولید کنید.البته برای تولید محتوا با کیفیت و حرفه‌ای باید یک سری نکات و اصول را رعایت کنید که در ادامه این مقاله آموزش تولید محتوا شما را به صورت کامل با این نکات آشنا خواهیم کرد.

سه بخش اصلی محتوا

هر محتوایی که بخواهید برای سایتتان تولید کنید دارای سه بخش اصلی است. این سه بخش شامل:

  1. مقدمه محتوا
  2. بدنه محتوا
  3. نتیجه گیری محتوا

به عنوان مثال همین مقاله آموزش تولید محتوا از این سه بخش تشکیل شده است. در تولید محتوای با کیفیت باید به این نکته توجه کنید که حتماً محتوایی که تولید میکنید از این سه بخش تشکیل شده باشد.

مهمترین و کاربردی ترین بخش در محتوایی که تولید می کنید بخش مقدمه است. مخاطبان و کاربرانی که وارد سایت تان می شوند در ابتدا بخش مقدمه محتوایی که تولید کردید را مطالعه می کنند. در نوشتن مقدمه باید زمان بگذارید. مقدمه بخش بسیار مهمی است که باعث می شود مخاطب بعد از اینکه وارد سایت تان شد محتوای تان را کامل بخوانند یا به سراغ محتوای رقیبانتان برود!

پس بخش مقدمه را باید با دقت تمام بنویسید. فقط به این نکته توجه کنید که در ابتدای کار هرگز به سراغ نوشتن مقدمه نروید. ابتدا محتوایی که میخواهید تولید کنید را به صورت کامل بنویسید و بعد از آن با توجه به مطالبی که نوشتید مقدمه مطلبتان را بنویسید.

بخش بدنه در محتوا شامل تمام عنوان ها، زیر عنوان ها و تصاویر می شود. بدن محتوا بین مقدمه و نتیجه گیری است.

بخش سوم هم بخش نتیجه گیریست و شما باید با توجه به محتوایی که تولید کردیم یک نتیجه گیری کامل در بخش نتیجه گیری یا جمع بندی برای مخاطبانتان قرار بدهید. بخش نتیجه گیری مهمترین قسمت برای هدایت کردن مخاطبانتان به مطالب دیگر سایت تان است. به عنوان مثال در همین مقاله آموزش تولید محتوا می تواند در بخش جمع بندی به مطالب مشابه مثل آموزش ساخت بک لینک اشاره کنم و از کاربران بخواهم که به صفحه مورد نظر که اشاره کردم بروند. اگر محتوایی که تولید میکنید جذاب باشد مطمئن باشید مخاطبانتان بقیه مطالب و محتوا هایی که تولید کردیم را مطالعه خواهند کرد.

مراحل تولید محتوا با کیفیت

مراحل تولید محتوا با کیفیت

در این قسمت از مقاله آموزش تولید محتوا قصد دارم مراحل تولید محتوا را از صفر تا صد به شما آموزش بدهم. برای اینکه بتوانید یک محتوای حرفه ای تولید کنید باید طبق مراحل که به شما آموزش خواهیم داد عمل کنید و مرحله به مرحله پیش بروید.

تولید محتوا به سه مرحله تقسیم می‌شود که عبارت است از:

  1. تحقیق و بررسی
  2. نوشتن
  3. توزیع و انتشار

1- تحقیق و بررسی برای تولید محتوا

آموزش تولید محتوا با کیفیت

اولین مرحله برای تولید محتوا تحقیق و بررسی است.
در این بخش از آموزش تولید محتوا قصد دارم به شما تحقیق و بررسی یک محتوا را آموزش بدهم. یکی از دلایلی که باعث می شود شما نتوانید با استفاده از محتوایی که تولید کرده اید در نتایج اول گوگل دیده شوید این است که محتوای با کیفیت تولید نمی کنید.

بسیاری از افراد در جلسات مشاوره از من می‌پرسند که چطور برای کسب و کار مان محتوای با کیفیت تولید کنیم؟ برای تولید محتوای با کیفیت برای اینکه در نتایج اول گوگل دیده شوید باید تحقیق و بررسی کنید که در چه زمینه ای باید محتوا تولید کنید.

ب

هترین راه برای تحقیق و بررسی برای تولید محتوا این است که بر اساس نیاز مخاطبان و کاربران تان شروع به تولید محتوا داخل سایت تان کنید. به عنوان مثال در همین مقاله آموزش تولید محتوا قبل از اینکه این محتوا را تولید کنم کامل بررسی کردم که مخاطبانی که این عبارت کلیدی ” آموزش تولید محتوا ” را جستجو می کنند دقیقا چه کسانی هستند.

کسی که کلمه کلیدی ” آموزش تولید محتوا ” را داخل گوگل جستجو می کنند به دنبال یادگیری و تولید محتوای با کیفیت است و می خواهند یاد بگیرد که چطور محتوایی تولید کنند که در نتایج اول گوگل دیده شود. به همین سادگی شما قبل از تولید محتوا باید بررسی کنید که در چه زمینه می‌خواهید محتوا تولید کنید.

بهترین راه برای تحقیق و بررسی این است که نیاز مخاطبان و کاربران تان را شناسایی کنید. پس اولین قدم برای تولید محتوا شناسایی نیاز و مشکلات کاربران تان است. در هر حوزه ای که فعالیت میکنید کامل بررسی کنید که مخاطبان و کاربران تان چه مشکلاتی دارد و در آن زمان شروع به تولید محتوا کنید.

البته تحقیق و بررسی تولید محتوا فقط شامل بررسی نیاز کاربران و مخاطبان تان نیست. باید محتوای را تولید کنید که کامل تر از رقیبانتان باشد. به عنوان مثال در همین مقاله آموزش تولید محتوا سعی کردم محتوایی را برای شما آماده کنم که نسبت به بقیه سایت ها با کیفیت تر و جامع تر باشد و این مقاله را به صورت مدام آپدیت کنم.

وقتی محتوایی را که تولید می کنید کامل تر و جامع تر از رقیبان تان باشد خیلی راحت تر می توانید در نتایج اول گوگل دیده شوید. البته علاوه بر اینکه باید محتوای با کیفیت تولید کنید باید تمام اصول سئو داخلی یا on page seo را داخل سایت تان رعایت کنید. البته در ادامه شما را بیشتر با مباحث سئو و بهینه سازی سایت به خصوص از سئو محتوا آشنا خواهم کرد.

2- انتخاب درست کلمات کلیدی

یکی از مهمترین نکات در آموزش تولید محتوا انتخاب درست کلمات کلیدی است. کلمات کلیدی کلماتی هستند که مخاطبان و کاربران تان داخل موتور های جستجوگر بخصوص گوگل جستجو می کنند. به این نکته مهم توجه کنید که هرگز بدون انتخاب درست کلمات کلیدی شروع به تولید محتوا برای سایت تان نکنید.

یکی از مهمترین و رایج ترین مشکلات این است که بسیاری از افراد بدون تحقیق کلمات کلیدی شروع به تولید محتوا میکنند. پس قبل از تولید محتوا باید به درستی کلمات کلیدی تان را انتخاب کنید. راه و روش های زیادی برای انتخاب کلمات کلیدی وجود دارد. برای انتخاب کلمات کلیدی می توانید از یک سری از ابزار ها مثل google keyword planner، keywordtool.io، kwfinder و… استفاده کنید. البته علاوه بر این ابزار ها می توانید با استفاده از خود گوگل هم بهترین و مهمترین کلمات کلیدی را پیدا کنید.

اگر میخواهید بهترین کلمات کلیدی را برای سایت تان انتخاب کنید طبق مراحل زیر عمل کنید.

برای پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی باید اصلی‌ترین و کلیدی ترین کلمه کلیدی تان را در گوگل جستجو کنید. به عنوان مثال در زمینه تولید محتوا در اولین مرحله عبارت ” تولید محتوا ” را داخل گوگل جستجو کنید (طبق تصویر زیر).

تحقیق کلمات کلیدی

در انتهای صفحه گوگل کلماتی را به شما پیشنهاد می کند که این کلمات بهترین کلمات برای تولید محتوا است. کلماتی که گوگل به شما پیشنهاد می کند کلماتی هستند که مخاطبان تان در زمینه ای که می خواهید شروع به تولید محتوا کنید در گوگل جستجو می کنند. بهترین حالت برای تولید محتوا این است که یک فایل اکسل بسازید و تمام کلمات کلیدی مربوط به موضوع اصلیتان را در آن قرار بدهید و برای هر کدام از این کلمات کلیدی شروع به تولید محتوا کنید. با این روش شما می توانید بهترین کلمات کلیدی را برای محتوا های تان انتخاب کنید و شروع به تولید محتوا کنید.

3- تحقیق و بررسی محتوای رقبا

بعد از بررسی و تحقیق برای تولید محتوا وقتی نیاز مخاطبان و کاربران را شناسایی کردید باید محتوای رقیبانتان را به صورت کامل بررسی کنید. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا باید محتوا رقبا را بررسی کنیم؟

به این نکته توجه کنید برای اینکه بتوانید محتوایی که تولید کردید را به نتایج اول گوگل برسانید و در اصطلاح در کلمه کلیدی مد نظرتان رتبه های اول را کسب کنید باید محتوایی که تولید میکنید بهتر از رقیبانتان باشد در این صورت است که باعث می شود به نتایج اول برسید. پس به این نکته بسیار مهم توجه کنید که محتوایی که تولید می کنید باید کامل‌تر و جامع‌تر از رقبای تان باشد.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه چیزهایی را باید بررسی کنیم؟

بهتر است این موضوع را به صورت تجربی به شما بگویم. قبل از اینکه شروع به تولید محتوا برای این مقاله آموزش تولید محتوا کنم سه رقیب اول در صفحه اول را به صورت کامل بررسی کردم.

یک فایل اکسل باز کردم و محتوای سه رقیب اولم را به صورت کامل بررسی کردم و در فایل اکسل قرار دادم. پارامتر هایی که باید بررسی کنید شامل ” تعداد کلمات”،” تعداد تکرار کلمات کلیدی”،”تگ های h1 و h2″، “موضوعات”، ” لینک های داخلی”، ” لینک های خارجی”، ” تصاویر” و… است و داخل فایل اکسل قرار میدهید.

پس برای تولید محتوا باید رقیبانتان را کامل بررسی کنید. کامل بررسی کنید که تعداد کلمات محتوای رقیبانتان چند کلمه است. بررسی کنید که کلمه کلیدی که برای محتوا تان انتخاب کردید چند بار در محتوای رقیبانتان تکرار شده است. بررسی کنید که آیا به درستی از تگ های h1 و h2 استفاده کرده است و کلمه کلیدی را در این تگ ها قرار داده است یا نه؟
بررسی کنید که آیا به محتواهای مشابه لینک داخلی داده است یا خیر؟ آیا به منابع معتبر لینک خارجی داده است یا نه؟ آیا از تصاویر و تگ alt به درستی استفاده کرده است یا نه؟

پس برای تولید محتوا باید تمام پارامترهای موجود را بررسی کنید. هر پارامتر که رقیبانتان آن را رعایت نکرده باشند یک امتیاز مثبت برای شما حساب میشود و راحت تر می توانید با استفاده از محتوای که تولید کرده اید در نتایج اول گوگل دیده شوید. البته در ادامه شما را به صورت کامل نکات مهم و حرفه ای آشنا خواهیم کرد که با رعایت این نکات میتوانید خیلی ساده‌تر به نتایج اول گوگل برسید.

4- شروع به تولید محتوا کنید

بعد از اینکه کلمات کلیدی سایتتان را پیدا کردید و کامل محتوا رقیبانتان را بررسی کردید شروع به تولید محتوا کنید. سعی کنید که محتوایی که تولید می کنید کامل تر و جامع تر از رقیبان تان باشد. محتوایی که تولید می کنید باید تمام موضوعات رقیبانتان را پوشش بدهد این کار باعث می شود که محتوایی که تولید میکنید محتوای مرجع شناخته شود.

بسیار مهم است محتوایی که تولید میکنید تمام مباحث محتوای رقیبانتان را پوشش بدهد. به عنوان مثال اگر هدف اصلی من تولید محتوا برای کلمه ” آموزش دیجیتال مارکتینگ ” است. برای اینکه بتوانیم کامل ترین مقاله را برای این کلمه کلیدی تولید کنیم محتوای 10 نتیجه اول در صفحه اول را کامل برسی میکنید و تمام موضوعاتی که این سایت ها در مورد آموزش دیجیتال مارکتینگ داخل محتوایشان قرار داده اند را داخل محتوایتان قرار بدهید فقط به این نکته توجه کنید که به هیچ عنوان محتوای رقبا را کپی نکنید و در سایتتان قرار بدهید.

نکات مهم در تولید محتوا

در این قسمت از آموزش تولید محتوا قصد داریم شما را با نکات حرفه‌ای و اصولی برای تولید محتوای با کیفیت و حرفه ای آشنا خواهم کرد. به این نکته توجه کنید اگر این نکاتی را که در این بخش به شما آموزش خواهم داد رعایت نکنید محتوایی که تولید میکنید محتوای بی کیفیتی است و گوگل به محتوا های بی کیفیت هیچ رتبه ای نخواهد داد.

پس همراه ما باشید تا شما را با اصول حرفه ای در تولید محتوا شما کنم. سعی کردم مطالب را به صورت چک لیست در اختیارتان قرار بدهم تا به ساده ترین شکل ممکن با رعایت کردن این نکات محتوای حرفه ای و اصولی برای سایتتان تولید کنید.

1* رقبایتان را کامل بررسی کنید

راجب این موضوع مهم در مطالب بالا با شما صحبت کردم. ولی انقدر این موضوع مهم است که تصمیم گرفتم یک بار دیگر به این موضوع تاکید کنم که قبل از شروع به تولید محتوا محتوای رقیبانتان را کامل بررسی کنید. به این نکته توجه کنید در هر حوزه ای که شروع به تولید محتوا میکنید تا به نتایج و رتبه اول گوگل نرسید نمی‌توانید کاری کنید که مخاطبان و کاربران تان خیلی ساده شما را پیدا کنند.

یعنی هدف اصلی شما از تولید محتوا باید این باشد که بتوانید در کلمات کلیدی مختلف به نتایج اول گوگل برسید. اما ممکن است این سوال ایجاد شود که چگونه می توانیم به رتبه اول گوگل برسید؟

برای رسیدن به رتبه اول گوگل به این نکته بسیار مهم توجه کنید که باید مستحق این جایگاه باشید! مطمئن باشید که محتوایی که تولید کرده اید از هر نظر بهتر و جامع تر از رقیبانتان است. پس برای تحقیق و بررسی محتوای رقیبانتان دست به کار شوید و کلمات کلیدی مختلفی که برای مقالات تان انتخاب کردید را جستجو کنید وسایت هایی که در نتایج اول گوگل هستند را کامل بررسی کنید.

هدف از بررسی سایت های رقیبانتان این است که محتوایی که میخواهید تولید کنید باید کامل تر و جامع تر از از رقبایتان باشد. بررسی کنید که این مقاله چقدر با کیفیت است؟ چه مسائلی در آن طرح شده است؟ به عناوین، لحن، خوانایی و… دقت کنید. از خودتان بپرسید که چه دلیلی باعث شده که این محتوا ها توانسته اند به جایگاههای خوب گوگل برسند؟ و چگونه محتوایی را باید بنویسید که از تمام این محتوا ها بهتر و با کیفیت تر باشد.

پس برای اینکه محتوایتان کامل تر و جامع تر از محتوای رقیبانتان باشد پیشنهاد میکنم طبق مراحل زیر محتوای رقیبانتان را کامل بررسی کنید.

1- در اولین قدم برای بررسی محتوای رقیبانتان باید کلمه کلیدی که میخواهید برای آن محتوا بنویسید را در گوگل جستجو کنید. به عنوان مثال اگر هدف من نوشتن یک مقاله کامل و جامع برای کلمه کلیدی “افزایش بازدید سایت” است این کلمه را در گوگل جستجو میکنم.

2- در دومین مرحله یک فایل اکسل باز میکنیم و لینک 10 سایت اول در صفحه اول را وارد میکنم و تمام اطلاعاتی که در ادامه به آن ها می پردازیم را در این فایل اکسل وارد میکنیم.

3- اولین قدرم برای بررسی تولید محتوای رقیبان این است که محتوایشان ار چند کلمه تشکیل شده است. 10 سایت اول را کامل برسی کنیم و ببینیم که محتوایشان از چند کلمه تشکیل شده است و بیشترین محتوا را در نظر بگیریم. به عنوان مثال اگر من 10 سایت اول این کلمه کلیدی را بررسی کردم و دیدم که بیشترین محتوا 3000 کلمه است من سعی کنم یک محتوای 4000 کلمه ای تولید کنم. پس به این نکته توجه کنید که برای رسیدن به نتایج اول گوگل محتوایتان باید کامل تر از محتوای رقیبانتان باشد.

4- کامل بررسی کنید و ببینید که سایت رقیبانتان در محتوا هایشان از تصاویر و ویدیو استفاده کرده اند. اگر استفاده نکرده اند شما سعی کنید داخل محتوایتان از تصویر و ویدیو استفاده کنید. من به شما توصیه میکنم حتما بعد از پاراگراف اول یک ویدیوی 5 تا 10 دقیقه ای بگذارید. این کار باعث میشود که نرخ پرش داخل سایتتان کاهش پیدا کند و یک امتیاز مثبت برای شما است. با این کار شانس بیشتری برای دیده شدن در نتایج اول گوگل پیدا میکنید. البته به این نکته توجه کنید برای قرار دادن ویدیو اصلا توصیه نمی کنیم که ویدیویتان را داخل هاستتان دانلود کنید ما به شما توصیه میکنیم از سایت های اشتراک ویدئو مثل آپارات و نماشا استفاده کنید و ویدیو هایتان را در این سایت ها آپلود کنید و با توجه به کدی که این سایت ها در اختیار شما میگذارند آن کد را داخل سایتتان بگذارید. آن کد را در هر جای سایتتان قرار دهید ویدیویتان نشان داده میشود.

5- کامل بررسی کنید که رقیبانتان به درستی از تگ های h2 و h3 استفاده کرده اند.

6- بررسی کنید و ببینید که رقیبانتان هر چند وقت یک بار محتوایشان را بروزرسانی میکنند؟

7- موضوعات محتوای رقیبانتان را ببینید و سعی کنید در مورد هر موضوعی که رقیبانتان صحبت میکنند شما هم صحبت کنید این کار باعث میشود محتوای شما یک محتوای مرجع شناخته شود.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

پنج × 5 =