آموزش سئو سایت از 0 تا 100 (مقاله مرجع)

آموزش سئو مناسب افرادی است که صاحب سایت هستند و می خواهند محصولات و خدماتی که دارند را از طریق گوگل بفروشند. اگر سایت دارید و می خواهید کاری کنید که سایت شما در نتایج اول گوگل دیده شود باید به فکر سئو و بهینه سازی سایت باشید. این مقاله آموزش سئو به جرات می توانم بگویم کاملترین و جامع ترین مقاله آموزش سئو سایت در ایران است. سئو به زبان خیلی ساده یعنی سایت شما روی عبارات و کلماتی که کاربران هدفتان در گوگل جستجو می کنند به نتایج اول گوگل برسد.

وقتی سایت تان را سئو می کنید باعث می شود به صورت کاملا رایگان افرادی که به محصولات و خدمات شما نیاز دارند شما را پیدا کنند. سئو و بهینه سازی سایت یکی از روش های کاملا کاربردی برای جذب مشتری است. حالا ممکن است بپرسید که اصلاً منظور از سئو چیست؟ و چطور میتوانیم سایت مان را سئو کنیم تا در نتایج اول گوگل نشان داده شود.

در این مقاله از سایت آکادمی سبز قصد داریم از صفر تا صد از کاملا مبتدی تا کاملا پیشرفته شما را با آموزش سئو آشنا کنیم و تمام روش ها و تکنیک هایی که برای بهینه سازی سایت باید یاد بگیرید را به شما آموزش بدهید. مطمئن باشید این مقاله یکی از کامل ترین و جامع ترین مقالات آموزش سئو از مقدماتی تا پیشرفته است و فقط و فقط کافیست در ادامه همراه ما باشید تا به ساده ترین زبان ممکن شما را با سئو آشنا کنم. پس تا انتهای این مقاله همراه من باشید.

سئو به زبان ساده چیست؟

سئو یا SEO به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر به خصوص گوگل است. وقت شما یک عبارات کلیدی را در گوگل جستجو می کنید می بینید که سایتهای زیادی در نتایج اول گوگل نشان داده میشود. مثلاً ممکن است شما عبارت ” فیلم ترسناک ” را در گوگل جستجو کنید. سایت هایی که در صفحه اول گوگل نشان داده می‌شوند سایت هایی هستند که اصول سئو و بهینه سازی سایت را به صورت کامل در سایت شان رعایت کردند و همین اصول باعث شده تا در این کلمات در صفحه اول گوگل قرار بگیرد.

شما در هر حوزه ای که فعالیت می کنید بعد از اینکه سایت تان را راه اندازی کردید باید سایت تان را برای گوگل بهینه سازی کنید. بهینه سازی سایت باعث می شود سایت شما در عبارات کلیدی مختلف حوزه کاریتان نشان داده شود. قدرت سئو در کسب و کار اینترنتی بسیار زیاد است. مخصوصا اگر محصولات فیزیکی می فروشید فقط کافیست سایتتان را روی عبارات کلیدی مختلف به نتایج اول برسانید و به قدرت سئو پی ببرید.

برای اینکه بحث آموزش سئو را کامل تر یاد بگیرید بهتر است یک مثال کاربردی به شما بگویم!

فرض کنید شما یک فروشگاه فیزیکی لباس دارید، در اولین قدم در سئو شما باید یک وب سایت راه اندازی کنید. بعد از اینکه سایت تان را راه اندازی کردید افراد زیادی عباراتی مثل “خرید لباس مردانه”، “خرید لباس زنانه”، “خرید کت شلوار”، “بهترین لباس مردانه”و… چنین عباراتی را در گوگل جستجو می کنند. به این کلماتی که کاربران در حوزه کاری تان در گوگل جستجو می کنند کلمه کلیدی گفته می شود. تمام این کلمات کلیدی بیش از 20 هزار بار در گوگل جستجو می شود. حالا فقط کافی است که تصور کنید شما سایت تان را سئو کرده باشید و سایت شما روی این کلمات کلیدی به نتایج اول گوگل برسد.

حالا تصور کنید سایت شما جز نتایج اول گوگل است مثلاً 3 تا رتبه اول! حالا بیشتر افرادی که به عبارتی مثل “خرید لباس مردانه مجلسی ” را جستجو می کنند وقتی وارد سایت شما شوند و محصولاتتان را ببینند خیلی راحت محصول مورد نظرشان را از سایت شما می خرند.

می خواهم به شما بگویم که اگر شما فروشگاه فیزیکی داشته باشید و در کنارش یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید مطمئن باشید اگر خیلی اصولی و حرفه‌ای روی سه و سایت تان کار کنید بعد از یک مدتی دیگر نیازی به فروشگاه فیزیکی تان ندارید. البته منظور من این نیست که فروشگاه فیزیکی تان را جمع کنید و یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید.

من از شما میخواهم که در کنار فرًوشگاه فیزیکی که دارید فروشگاه اینترنتی خودتان را راه اندازی کنید و بعد از اینکه توانستید محصولات و خدماتتان را در گوگل بفروشید و درآمدتان افزایش پیدا کرد بعد فروشگاه فیزیکی تان را جمع کنید.

البته یک مثال ساده برای اینکه بتوانید درک بهتری نسبت به سئو پیدا کنید بود. حالا برای اینکه بتوانید سایتتان را سئو کنید و به نتایج اول گوگل برسانید باید آموزشات لازم را یاد بگیرید که در ادامه قصد داریم در این مقاله آموزش سئو شما را بیشتر با بهینه سازی سایت آشنا کنیم.

آموزش سئو از مقدماتی تا پیشرفته

برای اینکه بتوانید سایتتان را بهینه سازی کنید باید تمام فاکتورها و قوانین سئو را کامل یاد بگیرید. فکر نکنید که رسیدن به صفحه اول گوگل و نتایج اول گوگل کار چندان راحتی است. برای این که بتوانید سایت تان را در عبارات کلیدی به نتایج اول گوگل برسانید باید تمام اصول سئو را یاد بگیرید و از یک منبع آموزش سئو کامل استفاده کنید.

هرکاری سختی خودش را دارد! اما واقعا ارزش این را دارد که شما اصول سئو را یاد بگیرید و سایت تان را در عبارت کلیدی مختلف به نتایج اول گوگل برسانید. مسلمان تمام سایت هایی که در نتایج اول گوگل قرار دارند اصول سئو و بهینه سازی سایت را کامل بلد هستند. حالا شاید فکر کنید من که هیچ تخصص و مهارت در این زمینه ندارم! آیا شانسی برای موفقیت شدن دارم؟

می خواهم به شما بگویم اصلا نیازی نیست خیلی سخت بگیرید. درست است که سئو سخت است. اما اگر استراتژی داشته باشید و بدانید که چه موقع چه کارهایی انجام دهید میتوانید بهترین نتایج را بگیرید. وقتی یاد بگیرید که چطور عبارات را پیدا کنید که رقیبانتان روی آنها کار نکرده اند شما شانس زیادی برای موفق شدن دارید.

اگر قول بدهی که همراه من باشید، و این مقاله را تا انتها مطالعه کنید مطمئن باشید روشی را یاد خواهید گرفت ت که با انجام آن می توانید خیلی سریع تر از چیزی که فکرش را می‌کنید مشتریانتان را از گوگل جذب کنید. البته قبل از اینکه شروع به آموزش سئو کنیم قصد داریم شما را با اصطلاحات مهم هم و رایج در سئو آشنا کنیم قبل از اینکه بخواهید سئو را یاد بگیرید باید بدانید. سئو در کسب و کار شما بسیار تاثیر گذار است و باعث افزایش کسب درآمد اینترنتی سایت تان میشود.

پس همراه ما باشید تا شما را با مهمترین و رایج ترین اصطلاحات سئو آشنا کنم.

اصطلاحات مهم در بهینه سازی سایت

اصطلاحاتی که در این مقاله آموزش سئو به شما یاد خواهیم داد اهمیت بسیار زیادی دارد. شما قبل از اینکه بخواهید سئو و بهینه سازی سایت را کامل یاد بگیرید باید با این اصطلاحات آشنا باشید. ممکن است شما در مسیر یادگیری سئو به یکسری کلمات یا عبارات روبرو شوید که برای درک بهتر باید شناخت کافی نسبت به این اصطلاحات داشته باشید.

1- کلمه کلیدی (keyword)

اولین و رایج ترین اصطلاح بسیار مهم در سئو کلمه کلیدی یا keywords  است. به زبان خیلی ساده منظور از کلمات کلیدی کلماتی هستند که کاربران یا مخاطبان هدفتان در گوگل جستجو می کنند و شما باید این کلمات را پیدا کنید و سایت تان را روی این کلمات بهینه سازی کنید.  یکی از مهمترین مراحل سئو که باید خیلی اصولی روی این مرحله کار کنید انتخاب کلمات کلیدی است. شما باید یک لیست کامل از از کلمات کلیدی تان داشته باشید و سایت تان را روی آن کلمات بهینه سازی کنید. البته در ادامه این مقاله آموزش سئو شما را به صورت کامل و جامع با  بهترین روش انتخاب کلمات کلیدی آشنا کردیم.

2- سئو داخلی وب سایت (on page seo)

سئو داخلی یا on page seo به مجموعه کارهایی که شما باید داخل سایت تان انجام بدهید تا سایتتان برای گوگل بهینه سازی شود را سئو داخلی میگویند. بهینه سازی داخلی سایت یکی از مهمترین مراحل سئو سایت است اگر که اگر  بخواهید سایت تان را بهینه سازی کنید باید این مرحله را به درستی انجام بدهید. در بهینه سازی داخلی سایت فاکتورهای زیادی وجود دارد که شما باید آنها را کامل رعایت کنید. البته در ادامه این مقاله به صورت کامل تمام فاکتورهای بهینه سازی داخلی سایت را با هم بررسی خواهیم کرد.

3- سئو خارجی وب سایت (off page seo)

سئو خارجی یا off page seo به مجموعه کارهایی که باید خارج از سایت تان انجام می دهید تا سایت تان در نتایج اول گوگل دیده شود را سئو خارجی می گویند. آخرین مرحله در سئو بهینه سازی  خارجی سایت است که باید خیلی اصولی انجام شود. به این نکته توجه کنید برای اینکه شما بتوانید روی کلمات کلیدی مختلف به صفحه اول گوگل و حتی نتایج اول گوگل برسید باید خیلی اصولی هم روی  بهینه‌سازی خارجه سایت کار کنید  و هم روی بهینه سازی داخلی سایت تا بتوانید بهترین نتایج را بگیرید. البته در ادامه این مقاله آموزش سئو شما را با تمام تکنیک ها و روشهای لازم در بهینه سازی خارجی سایت آشنا کردیم.

4- لینک داخلی (internal link)

internal link یا لینک داخلی به معنی این است که وقتی شما داخل مقالات سایتتان به مقالات مرتبط و مشابه سایت تان لینک می دهید، لینک داخلی گفته می شود. لینک های داخلی در سئو بسیار مهم هستند. مخصوصا اگر اول راه هستید و تازه می خواهید روی سئو سایت تان کار کنید باید خیلی اصولی لینک سازی داخلی را در محتوا هایتان رعایت کنید.

5- لینک خارجی (external link)

external link یا لینک خارجی وقت شما داخل سایت تان به سایت های دیگران لینک می دهید لینک خارجی حساب میشود. به عنوان مثال من در همین مقاله آموزش سئو به سایت های خارجی سئو که اعتبار بسیار بالایی دارند لینک دادم. حالا شاید تصور کنید که لینک های خارجی باعث می شود اعتبار مقالات شما کم بشود! در صورتی که اگر خیلی اصولی به سایتهای هم مرتبط و تخصصی که اعتبار بالایی دارند لینک بدهید تاثیر مثبتی روی سئو سایت تان می گذارد. اگر اول راه هستید و تازه سایت تان را سئو کردید پیشنهاد می کنم در مقالات سایت تان به سایت های هم مرتبط که اعتبار خیلی بالایی دارند لینک بدهید.

6- سئو منفی (negative seo)

وقتی قوانین گوگل را دور میزنید از روش‌های غیر اصولی و خطرناک استفاده می کنید که موجب جریمه شدن سایت تا می‌شود و روی سایت تاثیر منفی می گذارد یعنی از سوی منفی استفاده کرده اید. البته ممکن است پیش بیاید که رقیبانتان اصول سئو منفی را روی سایت شما پیاده کنند که این کار باعث افت رتبه سایتتان می شود. مثلا ممکن است شما روی یک کلمه کلیدی رتبه اول گوگل باشید و رقیبانتان با کارهایی که انجام می دهند و مخالف قوانین گوگل هستند کاری کنند تا سایتتان از رتبه اول گوگل حذف شود. منفی در اغلب مواقع باعث میشود شما جایگاهی کلمات کلیدی تان را از دست بدهید. سید

7- نقشه سایت (site map)

نقشه سایت یک فایل است که تمام آدرس های سایت تان در آن قرار دارد. وقتی شما سایت را اندازه می کنید و افزونه مثل یواست سئو استفاده می کنید این افزونه به صورت اتوماتیک نقشه سایت شما را می سازد. وقتی سایت شما نقشه داشته باشد گوگل درک و فهم بهتری نسبت به سایتتان پیدا می کند.

8- اعتبار دامنه (Domain authority)

منظور از دامین اتوریتی یعنی اعتبار دامنه سایت تان. دامین اتوریتی یک پارامتر بسیار مهم است که سایت ماز (moz.com) آن را مطرح کرده است. برای اینکه شما اعتبار سایت ها را با هم بررسی کنید و ببینید که هر کدام از سایتها چه اعتباری دارند باید از از این فاکتور استفاده کنید. برای بررسی دامین اتوریتی و پیج آتوریتی یک سایت کافیست که افزونه moz bar را نصب کنید. این افزونه روی مرورگر کروم نصب میشود. وقتی وارد هر سایت شوید و این افزونه را فعال کنید به صورت یک عدد میزان اعتبار یک دامنه و صفحه را به شما نشان می دهد.

9- الگوریتم (algoritm)

الگوریتم در سئو به زبان خیلی ساده منظور از قوانین و مقرراتی است که گوگل تنظیم می کند و به سایت ها رتبه می دهد. وقتی سایت تان را بهینه سازی کنید میبینید که وقتی گوگل الگوریتم هایش را به روز رسانی می کند و الگوریتم جدیدی ارائه می دهد تمام سایت ها با توجه به آن به روز رسانی ممکن است جایگاهشان تغییر کنند. البته درک کامل الگوریتم های گوگل بسیار مهم است است و در ادامه همین مقاله آموزش سئو شما را با مهمترین و کاربردی ترین الگوریتم هایی که باید یاد بگیرید آشنا کردیم. شما باید با توجه به الگوریتم های گوگل روی سئوی سایت تان کار کنید تا دچار مشکل نشوید

10- تراکم کلمه کلیدی (keyword density)

تراکم کلمه کلیدی یا keyword density به این معناست که شما یک کلمه کلیدی را چقدر در محتوای تان تکرار کرده اید. شما باید خیلی اصولی و کاملا طبیعی کلمات کلیدی مد نظرتان را در محتوا هایتان به کار ببرید. تکرار بی رویه کلمه کلیدی باعث می شود تا وقتی کسی وارد سایت تان شد و محتوا  هایتان را مطالعه کرد اذیت شود و محتوای تان را نخواند. باید خیلی اصولی کلمه کلیدی تان را در سایت تان تکرار کنید.

مراحل سئو سایت از 0 تا 100

خوب رسیدیم به مهم‌ترین قسمت این مقاله آموزش سئو و در این بخش قصد داریم قدم به قدم شما را با بهینه سازی سایت آشنا کنیم. اگر به دنبال جواب این سوال می گردید که چطور می توانم سایتم را بهینه سازی کنم در این بخش به صورت کامل به شما آموزش خواهیم داد.

اگر طبق مراحل زیر پیش بروید و تمام مراحلی که به شما خواهیم گفت را انجام بدهید می توانید خودتان به صورت کاملاً رایگان و بدون هیچ هزینه ای سایت تان را بهینه سازی کنید. کلا سایت به سه مرحله تقسیم می شود که عبارت است از انتخاب کلمات کلیدی، سئو داخلی سایت و سئو خارجی. اگر بخواهید سایت تان را روی عبارات کلیدی مختلف به نتایج اول گوگل و صفحه اول گوگل برسانید باید این سه مرحله را خیلی اصولی انجام بدهید.

البته در ادامه به صورت کامل به شما یاد خواهیم داد که چطور این مراحل را پشت سر بگذارید.

1- انتخاب کلمات کلیدی (keywords)

اولین مرحله در سئو انتخاب کلمات کلیدی است. به زبان خیلی ساده منظور از کلمات کلیدی همان کلماتی هستند که کار برایتان در گوگل جستجو می کنند و شما باید این کلمات را پیدا کنید و سایت تان را روی این کلمات بهینه سازی کنید.

وقتی شما یک کلمه کلیدی را انتخاب می کنید باید داخل سایت تان یک صفحه ایجاد کنید و آن را برای آن کلمه کلیدی بهینه سازی کنید. البته بهترین کاری که باید انجام دهید این است که شما یک لیست کامل و جامع از کلمات کلیدی داشته باشید. شما باید تعداد زیادی کلمه کلیدی را انتخاب کنید و سایت تان را روی تمام کلمات کلیدی بالا بیاورید.

یکی از مهمترین مراحل در سئو انتخاب کلمات کلیدی است. یکی از دلایلی هم که باعث می شود بسیاری از افراد در سایت شان به مشکل بر بخورند این است که اصولی کلمات کلیدی را برای سایت شان انتخاب نمیکنند. شما باید استراتژی مناسبی برای انتخاب کلمات کلیدی داشته باشید.

اگر تازه سایت تان را راه‌اندازی کرده باشید باید اول روی کلمات کلیدی خیلی راحت کار کنید تا قدرت سایت تان افزایش پیدا کند. اما بسیاری از افراد به این دلیل که اصول آموزش سئو را نمی دانند از همان ابتدا روی کلمات کلیدی بسیار سخت کار می‌کنند. وقتی به کلمات کلیدی خیلی سخت کار می کنید سایت شما رتبه نمی گیرد چون میزان رقابت در کلمات سخت بسیار زیاد است و سایتهای روی این عبارات رتبه می گیرند که قدرت سئو بسیار بالایی دارند.

با توجه به اینکه انتخاب کلمات کلیدی در سئو بسیار مهم است در ادامه نحوه انتخاب کلمات کلیدی را به صورت کامل به شما آموزش خواهیم داد. اگر می خواهید به بهترین شکل ممکن سایت تان را سئو کنید و در سریعترین زمان ممکن است یا کردن سایت تان نتیجه بگیرید فقط به همین اصولی که به شما آموزش خواهیم داد عمل کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

بهترین روش انتخاب کلمات کلیدی

راه و روش های زیادی برای انتخاب کلمات کلیدی وجود دارد. برای انتخاب بهترین کلمات می‌توانید از یکسری ابزارهایی مثل kwfinderkeywordtool.iogoogle keyword planner و… استفاده کنید. اگر اول راه هستید نیازی نیست از این ابزار ها استفاده کنید. یکی از بهترین روش هایی که می توانید مناسب ترین کلمات کلیدی را برای سایت تان انتخاب کنید استفاده از خود گوگل است. حالا شاید بپرسید که چطور می توانیم از طریق گوگل بهترین کلمات را انتخاب کنیم؟

ساده ترین راه برای انتخاب کلمات کلیدی از طریق گوگل این است که کلمه کلیدی اصلی تان را در گوگل جستجو کنید در انتهای صفحه گوگل به شما یک سری کلمات کلیدی پیشنهاد می دهد. کلماتی که گوگل به شما نشان می دهد بهترین کلماتی که در حوزه کاری شما در گوگل جستجو می شود.

مثلاً من در آموزش سئو می خواهم بهترین کلمات را انتخاب کنم. فقط کافیست که کلمه ” آموزش سئو ” را در گوگل جستجو کنم و انتهای صفحه بیایم. حالا یکسری کلمات آبی رنگ مشاهده می کنم که این کلمات هم مرتبط با کلمه کلیدی است که در گوگل جستجو کردم.

دقیقاً مشابه تصویر زیر:

برای یادگیری آموزش سئو باید اول اتنخاب کلمات کلیدی را یاد بگیرید

شما هم کافیست که کلمه کلیدی اصلی تان را در گوگل جستجو کنید تا پیشنهاد های گوگل را ببینید. نکته بسیار مهم دیگر این است که وقتی هر کدام از کلماتی که گوگل به شما پیشنهاد می دهد را مجدد در گوگل سرچ کنید باز کلمات جدیدی می توانید پیدا کنید.

خود من از این روش برای انتخاب کلمات کلیدی استفاده می کنم. اگر کار با هیچ ابزاری را نمی دانید میتوانید از این روش برای انتخاب کلمات کلیدی استفاده کنید. البته سعی می کنم در آپدیت های بعدی این مقاله کار با ابزار هایی که نیاز دارید را به شما معرفی کنم.

حالا که یاد گرفتید چطور میتوانید بهترین کلمات کلیدی را انتخاب کنید بهتر است شما را با انواع کلمات کلیدی در سئو آشنا کنیم.

چند نوع کلمه کلیدی داریم؟

کلمات کلیدی به دسته های مختلفی تقسیم می شود. میزان رقابت در هر کلمه کلیدی متفاوت است. ممکن است شما عبارتی را انتخاب کنید که سایت های زیادی روی آن عبارت کار نکرده اند و شما با کار کردن روی آن کلمه خیلی راحت می توانید رتبه بگیرید. مثلاً کلمه کلیدی ” آموزش سئو” یک کلمه پر رقابت و پرسش است اگر بخواهید روی این کلمه رتبه بگیرید باید قدرت صحیح سایت تان را خیلی بالا ببرید. اما کلمه کلیدی مثل ” چگونه سئو انجام بدهیم” یک کلمه کلیدی بسیار راحت است که سایت های بسیار کم روی این کلمه کلیدی کار کردند.

شما خیلی راحت می توانید روی این کلمه رتبه بگیرید. البته من در زمینه آموزش سئو مثال زدم، شما در هر زمینه که فعالیت می کنید باید کلمات کلیدی راحت را با توجه به روشی که به شما آموزش داده ایم انتخاب کنید.

کلمات کلیدی به سه دسته کلمات کلیدی head (اصلی)کلمات کلیدی Meddle tail (عبارتی) و کلمات کلیدی Long tail (طولانی) تقسیم می شود.

کلمات کلیدی اصلی (Head): به گروهی از کلمات کلیدی گفته می شود که به طور وسیع در اینترنت جستجو می شود. میزان سرچ این کلمات بسیار زیاد است و سایتهای زیادی روی این کلمات کار می کنند. میزان رقابت بین کلمات خیلی زیاد است توصیه نمی کنیم اگر ابتدای کار هستید روی این کلمات کار کنید چون رتبه گرفتن روی این کلمات نیاز به زمان و انرژی بالایی دارد. کلماتی مانند ” زبان “، ” سایت” ، ” فروش”، ” خانه” و… جزء این دسته از عبارات کلیدی است. نرخ تبدیل روی این کلمات بسیار پایین است و مشتریان واقعی شما هرگز این عبارات را در گوگل جستجو نمی کنند.

کلمات کلیدی عبارتی (Middle Tail): کاربران هدف تر و مشخص تر این کلید واژه ها را جستجو می کند میزان رقابت در این عبارات نسبت به کلید واژه های اصلی کمتر است. مثلا در حوزه زبان انگلیسی ممکن است شما به دنبال یادگیری زبان باشید عباراتی مثل ” آموزش زبان “، ” کلاس زبان “و… را جستجو می کنید. میزان رقابت در این کلمات باز زیاد است اما نرخ تبدیل این عبارات نسبت به عبارات اصلی بیشتر است.

کلمات کلیدی طولانی (Long tail): کلید واژه های طولانی عباراتی هستند که از سه یا بیشتر از سه کلمه تشکیل شدند. بیشتر افرادی که بخواهند یک محصول را از اینترنت خرید کنند بیشتر از این عبارات استفاده میکنند. میزان رتبه گرفتن روی این کلمات راحت تر است و شما اگر اول راه هستید و تازه سایت تان را راه اندازی کردید باید روی این عبارات کلیدی کار کنید. نرخ تبدیل روی این عبارات نسبت به کلید واژه های اصلی و کلید واژه های عبارتی بیشتر است.

سئو داخلی سایت (on page seo)

سئو داخلی یا on page seo  به مجموعه کارهایی که شما باید داخل سایت انجام بدهید تا سایتتان بهینه سازی شود را  بهینه سازی داخلی سایت می گویند.

 سئو سایت به دو بخش  سئو داخلی و سئو خارجی تقسیم می شود. شما برای اینکه می توانید سایتتان را در نتایج اول گوگل بالا بیاورید باید داخل و خارج سایت تان را بهینه سازی کنید. که در این بخش می خواهیم به صورت کامل و مفصل و جامع فاکتورهای سه و داخلی را با هم مورد بررسی قرار بدهیم.

 برای یک فردی که میخواهد سایتش را بهینه سازی کند باید تمام فاکتور و اصول بهینه سازی داخلی سایت را رعایت کند.  یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات بسیاری از افراد این است که بدون اینکه اصول بهینه سازی داخلی سایت را یاد بگیرند شروع به تولید محتوا میکند!  اما بعد از مدتی هیچ نتیجه ای نمی گیرند.

فاکتور های سئو داخلی عبارت است از:

 • تولید محتوای سئو استفاده شده
 • تکرار درست کلمات کلیدی
 • لینک سازی داخلی
 • لینک سازی خارجی
 • بهینه سازی قالب سایت
 • بهینه سازی سرعت سایت
 • بهینه سازی تصاویر و عکس ها
 • چگالی کلمه کلیدی
 •  استفاده درست از تگ های h
 • ساختاربندی نشانه اینترنتی یا url
 •  استفاده از هاست مناسب

برای این که بتوانید بهترین نتیجه از بهینه سازی داخلی سایت را بگیرید باید تمام فاکتورهایی که در بالا به شما گفتیم را کامل مورد بررسی قرار بدهید  تا داخل سایت تان بهینه سازی شود.   نکته کلیدی و مهمی که می خواهم به شما بگویم این است که شما یک سری از فاکتورهای  بهینه سازی داخلی سایت را رعایت کنید دیگر نیازی به انجام آنها ندارید مثل خرید هاست.  اما یک سری از فاکتورهای بهینه سازی داخلی سایت را باید  به صورت دائمی رعایت کنید  مثل تولید محتوا سئو شده، بهینه سازی ت بهینه سازی تصاویر، لینک های داخلی و…  که در ادامه به صورت کامل شما با این فاکتورها بیشتر آشنا خواهیم کرد.

سئو خارجی سایت (off page seo)

سومین مرحله در سئو سئو خارجی یا off page seo است. منظور از سئو خارجی یعنی اینکه شما یک سری کارها خارج سایت تان انجام می دهید تا سایتتان برای گوگل بهینه سازی شود.

 بعد از اینکه روی بهینه سازی داخلی سایت تان کار کردید حالا باید بیایید خارج از سایت تان یک سری کارها انجام بدهید تا اعتبار سایت تان افزایش پیدا کند و گوگل شما را روی عبارت کلیدی مدنظرتان به نتایج جدول برساند.

 متاسفانه خیلی از افرادی که باعث می شوند نتواند سایتشان را به نتایج اول برساند این است که اصلاً روی بهینه سازی خارجی سایتشان کار نمی کنند.

 یکی از بهترین و مهمترین تکنیک ها در بهینه سازی خارجی سایت لینک سازی و ساخت  بک لینک برای سایتتان است.  این لینک سازی می تواند توسط خودتان و یا افراد دیگر صورت بگیرد.

 وقتی خودتان و دیگران وارد وب سایت هایی که اجازه درج لینک میدهند وب سایت تان لینک می دهید باعث می شود قدرت صفحه مورد نظرتان افزایش پیدا کند. مثلاً شما می روید و داخل سایت های انجمنی و یا سیستم های وبلاگ دهی یک صفحه ایجاد می کنید و در آن صفحه سایت تان اینک می دهید. در اصطلاح به این لینک هایی که به سایت شما داده می شود  بک لینک (backlink) گفته می شود.

ساخت سیستم های وبلاگدهی و فعالیت در در انجمن ها میتوانید برای صفحات سایتتان از این لینک ها دریافت کنید. البته به نظر من یکی از سخت ترین مراحل بهینه سازی سایت سئو خارجی است. اما با توجه به این که شما تازه با مبحث سئو آشنا شده باشید  ممکن است لینک سازی در اوایل راه برایتان کمی سخت باشد. برای اینکه مفهوم لینک سازی و ساخت بک لینک را بیشتر یاد بگیرید پیشنهاد می کنیم حتما مقاله زیر را مطالعه کنید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

18 − 4 =