بخشش واقعی چیست | چرا باید به بخشش اهمیت دهیم

بخشش هدیه ای است که شما به خودتان می دهید نه دیگران. همه ی مردم دوستدار خوشبختی ، شادی و عشق هستند . ما در دنیایی زندگی می کنیم که دارای انتخاب ها، آزادی عمل ، منابع و فناوری های بسیار زیادی هستیم ، اما به نظر می رسد زندگی بسیاری از ما به نحوی است که فشارهای روانی بسیار زیادی را تجربه می کنیم. چرا این طور است؟ چه چیزی از قلم افتاده است؟

البته روش های زیادی برای پاسخ به این سؤال وجود دارد ، اما با توجه به بیش از ۵۰ میلیون نفر در ۱۰۰ کشور مختلف از سراسر جهان ، می توانم به شما بگویم مردم الگوهای ادراکی دارند. یعنی با توجه به تمام روش های مشاهده و استفاده از تجربیات  دیگران ، وقایعی که در زندگی ما اتفاق می افتد –  باعث می شوند که  از زندگی ناامید شویم.

در طی این سالها با چند انسان شگفت انگیز آشنا شده ام که پیوسته زندگی پر از هدفی را تجربه می کردند. آنها کسانی هستند که زندگی پرمعنایی را پشت سر  گذاشته اند  و واقعاً خوشحال بودند (و به ندرت ،  زندگی آنها از زندگی من یا شما آسان تر  بوده است).

نکته قابل توجه این است : مهم نیست که زندگی چقدر  سلامتی ، ثروت ، خانواده ، دوستان نزدیک ، فرصت هایی برای یادگیری و رشد وجود داشته باشد ، الگویی  که در برخی موارد  زندگی مردم را به طور کامل از بین می برد، انتظار بیش از حد است.

انتظارات،استرس و درد روحی

اگر می خواهید استرس داشته باشید ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که از زندگی و همه افراد در آن انتظار داشته باشید که به همان روشی که از پیش تعیین کرده اید فکر ، رفتار و صحبت کنند. “اگر  انتظارات زیادی داشته باشید.” من می توانم تضمین کنم که استرس و درد زیادی را متحمل خواهید شد!

افراد دارای ارزش ها ، اعتقادات ، ترس ها ، عادات و نیازهای مختلفی هستند . به همین دلیل است که حتی مهربان ترین و دوست داشتنی ترین شخصی که می شناسید – دریک آن – می تواند نسبت به تأثیراتی که بر شخص دیگری می گذارد ، بی احساس ، دارای روحیه متوسط ​​یا حداقل بی تفاوت شود. بنابراین اگر تنها راهی که می توانید خوشحال شوید ، این است که همه بتوانند هر لحظه به طریقی که انتظارات ایده آل شما را برآورده کند عمل یا ارتباط برقرار کنند چه بلایی سر شما خواهد آمد؟

راه حل درمان همیشگی ناامیدی چیست؟ بخشش یکی از این راه هاست. به این اعتماد داشته باشید که مردم با منابعی که در اختیار دارند بهترین کار را می کنند. وقتی فردی را می بینید و حس می کنید که ناخودآگاه کاری را انجام می دهد ، درواقع اشتباه می کنید ! تقریباً همیشه افراد استرس و فشار زیادی را احساس کرده اند اما ما متوجه نشده ایم. این بخشی از انسان بودن است ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که یک انسان  همیشه و در همه ی مراحل زندگی کامل باشد.

بهترین فرمول برای یک زندگی کامل

انتظارات خود را در ازای قدردانی معامله کنید! لحظه ای که این کار را انجام  دهید ، کل جهان شما متحول می شود. آیا می دانید وقتی مردم از شما انتظار داشته باشند تا چیزی به آنها عطا کنید ، چه احساسی دارد ؟ این انتظار امکان سورپرایز کردن طرف مقابل  و شادی را که می توانید از بخشش  داشته باشید ، از شما می گیرد. در مقابل ، هنگامی که شما از زندگی و  افراد قدردانی می کنید ، تصمیم می گیرید که  شادی را که  تنها  کودکان می توانند حس کنند به زندگی خود دعوت کنید

قبل از اینکه کودکان را با مهمانی های مجلل برای تولدشان عادت دهیم و انتظارات غیرواقعی برای آنها ایجاد کنیم که- زندگی و مردم وجود دارند تا خواسته های آنها را برآورده کنند- شاد هستند و انتظاراتی از قبیل عشق ،سخاوتمندی،ادب،دلسوزی،پشتیبانی و غیره از مردم باعث به وجود آمدن عصبانیت ، ناامیدی  ، صدمه ، افسردگی و غم و اندوه می شود.

من متوجه شدم که اگر خوش شانس باشید یکی از آن افراد را که دارای روحیه  روشنی است را خواهید شناخت و شاید شما به اندازه کافی خوش شانس باشید که با دوستان نزدیک که عاشق شما هستند و از استانداردهای بالایی برخوردار هستند این تجربیات را کسب کنید اما  هرچه گروه افرادی که با آنها تعامل  دارید بیشتر باشد ، شانس بیشتری برای دریافت پاسخهای گوناگون خواهید داشت .

قدرت بخشش و ایمان

به غیر از  قدردانی  هیچ دو احساس انسانی بیشتر از بخشش و ایمان تاثیر بیشتری در کیفیت زندگی شما  نخواهد داشت. ما تا زمانی که از دیگران  انتظاراتی داریم و شرایط زندگی را  نمی توانیم کنترل کنیم ، همیشه عصبانی خواهیم بود . بخشش واقعاً یک درک است. تنها کسی که به او هنگام ناراحت بودنتان  آسیب می رسانید (مهم نیست که چقدر دلیل ناراحتیتان موجه باشد) خود شما هستید، حتی اگر شخص دیگری را سرزنش کنید .

من در اوایل دهه ۱۹۹۰ با نلسون ماندلا آشنا شدم و تحت تاثیر این قرار گرفتم که او به ناحق زندانی شد و با این وجود زمانی که آزاد شد  همان مردمی که ۲۵ سال از زندگی او را از بین برده بودند ، بخشید! من از او پرسیدم که چگونه در “آن سال ها” زنده مانده است. او به من گفت که زنده نمانده  بلکه “آماده شده است”. او مردم را بخشیده تا  در حقیقت زنده بماند ، درواقع وی  قادر به رها کردن و حرکت به جلو بوده است. او می دانست که تنها با رها کردن می تواند خودش و دیگران را هدایت کند تا خانه محبوب خود در آفریقای جنوبی را دگرگون کند.

جملات بزرگان در مورد بخشش

ماندلا گفت : “زمانی که از زندان آزاد شدم و به سمت در های خروجی می رفتم  ، می دانستم که اگر تلخی و نفرت  را پشت سر نگذارم ، هنوز در زندان خواهم بود.”

نلسون ماندلا اساساً فهمید که بخشش هدیه ای نیست که به دیگران می دهیم ، بلکه هدیه ای است که به خودمان می دهیم.  آزادی واقعی از بخشش خاطرات گذشته، درد  و عصبانیت حاصل می شود که می تواند  ذهن و بدن ما را از درون نابود کند.

گاندی ، اپرا ، نلسون ماندلا تنها افرادی نیستند که  از توانایی بخشش برخوردار هستند. حقیقت این است: همه ما این طورهستیم. وقتی استاندارد خود را بالا می بریم ، خودمان را آزاد می کنیم.

از خود بپرسید: اگر همه چیز در زندگی واقعا به دلایلی  اتفاق بیفتد چه می شود؟ چه می شود اگر همه چیز واقعاً یک هدف داشته باشد و همیشه در دراز مدت به ما خدمت کند؟ اگر روند زندگی همیشه به نفع ما باشد و نه نه بر علیه ماچه می شود ؟اگر حتی درد و مشکلات در رشد و تکامل روح ما تاثیر داشته باشد چه؟

چرا باید بخشش  داشته باشیم

به زندگی خود نگاه کنید ، شرط می بندم که شما تجربه های دردناکی را در گذشته تجربه کرده اید که هرگز نمی خواهید دوباره آنها را تجربه کنید ولی با این حال ، برخی از آن تجربه های وحشتناک گذشته  را در حالی که هرگز نمی خواهید دوباره تجربه کنید خدا را شکر می کنید که برای شما اتفاق افتاده است زیرا باعث  شده تا عمق بینش شما افزایش یابد و به سطحی از قدرت درونی برسید که در نهایت شخصیت امروز شما شکل بگیرد.

بخشش اوج بزرگی است. هنگامی که به این سطح از آگاهی می رسید ، معنای بالاتری از درد های  گذشته خود را درک می کنید. شما فقط افراد را نبخشیده اید بلکه ایمانتان شما را به مقام بالاتری برده  و با هدف بالاتری پیدا کرده اید و توانسته اید روح خود را آزاد و تقویت کنید.

افرادی هستند که آنچه برایشان رخ داده است را ترجیح می دهند و معنای بالاتری برای آن اتفاقات پیدا می کنند آنها کسانی هستند که شادی ، رشد و خوشحالی عمیقی را تجربه می کنند. همه ما فکر می کنیم مشکلات ما بسیار بزرگ اند ، اما همیشه کسی وجود دارد که مجبور است درد بیشتری را تحمل کند. برای اینکه واقعاً در این زندگی آزاد و خوشحال باشیم ، باید انتظارات خود را کنار بگذاریم. بزرگترین مشکل ما ممکن است این باور باشد که قرار نیست مشکلی داشته باشیم! قدرت ما در مشکلات ما است، زیرا آنها از مهارت ما استفاده می کنند و باعث می شوند ما رشد کنیم.

چگونه واقعاً از صمیم قلب دیگران را ببخشیم ؟

تحقیقات نشان می دهد وقتی عصبانی می شویم و برعکس  وقتی تصمیم می گیریم که کسی را ببخشیم تغییرات بیوشیمیایی در جریان خون انتقالی به قسمتهای مختلف مغز رخ می دهد. مطالعات بیشماری اثبات می کنند که عصبانیت و پریشانی عاطفی مزمن باعث از بین رفتن سلامت جسمی ، تغییر هومئوستازی قلبی عروقی ، کاهش کیفیت خواب و تولید هورمون های مرتبط با استرس مانند کورتیزول می شود. در مقابل ، بخشش موجب رفاه ، سلامت قلب و عروق می شود و ممکن است میزان عمر را افزایش دهد.

حالا چطور این کار را انجام بدهیم؟ یک الگو مانند نلسون ماندلا را انتخاب کنید و ازاو الهام بگیرید. به گذشته ی خود و به زمانی که  تصمیم گرفتید کسی را ببخشید و قدرت امروز را داشته باشید فکر کنید. آیا زمانی وجود داشته که حتی قبل از اینکه کسی بگوید متاسفم او را ببخشید؟ چه زمانی می توانید بدون نیاز به عذرخواهی ، یا هرگونه شرایط ، بخشش را انتخاب کنید؟ چطور می توانید معنای بالاتری  از زندگی را درک کنید و سرانجام خود را آزاد کنید؟ چگونه می توانید اجازه دهید شرایط سخت بگذرند؟

سخن پایانی بخشش

همه چیز به آن انتظارات بی فایده ی ما باز می گردد و یکی از راه های مقابله با این عادت ، فعال کردن حس  قدردانی است. من روزانه ۱۰ دقیقه را صرف این می کنم تا از  چیزهای کوچک زندگی  قدردانی کنم. نکته جالب اینجاست که ما قادر نیستیم همزمان هم عصبانی و هم سپاسگزار باشیم. بنابراین شکرگزار باشید! پرورش روزانه این احساس باعث می شود تا دیگران را راحت تر ببخشید. از داشتن چیزهای کوچک سپاسگزار باشید . من به شما قول می دهم که این امر باعث می شود سریع تر و آسان تر خطای دیگران را ببخشید و خود را از درد و رنج  روحی آزاد کنید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

15 − یک =