بررسی 10 فروشگاه اینترنتی برتر ایران در سال 99

خرید آنلاین کالا از جمله مباحثی است که از سال های دور در خارج از ایران مورد استقبال ویژه ای قرار گرفته بود، این در حالی بود که تا همین چند سال پیش اغلب مردم ایران معتقد بودند که خرید آنلاین از یک فروشگاه اینترنتی مورد توجه قرار نخواهد گرفت و کسب و کار اینترنتی نمیتواند جایگزین بازار سنتی در ایران شود.

بعدها با حمایت نهادهای دولتی جهت ارائه جواز کسب اینترنتی و اعتمادسازی، رفته رفته بازار این فروشگاه ها در ایران بسیار داغ شد.

با توجه به این اعتماد سازی و امکانات زیادی که در این نوع از فروشگاه ها وجود دارد سیل عظیمی از مردم به سوی خرید اینترنتی سوق پیدا کردند و بازار این نوع از کسب و کارها رواج پیدا کرد.

اما مزایای این نوع از فروشگاه ها برای مشتریان چه بوده است؟

عدم نیاز به حضور در سطح شهر و ماندن در ترافیک
صرفه جویی در وقت و زمان
امکان مقایسه کالاها
کسب اطلاعات کامل و دقیق از محصول
امکان مقایسه قیمت ها
امکان پرداخت آنلاین و پراخت درب منزل
دریافت کالا درب منزل و ….

این موارد از مهمترین گزینه های علاقه مند شدن کاربران اینترنت به خرید اینترنتی می باشد، خرید اینترنتی باعث شده تا دیگر نیازی به صرف زمان بسیار در ترافیک برای رفتن به خرید نباشد و فقط با چند کلیک مشتریان کالای مورد نظر خود را درب منزل تحویل بگیرند و این موضوع خود از نکات مهم در افزایش خرید اینترنتی است.

البته خرید اینترنتی معایبی هم دارد، از جمله کلاهبرداری های اینترنتی، تمایز در جنس خریداری شده با کالای تحویل گرفته شده و … ، اما با این حال مزایای آن نسبت به معایبش برتری دارد و همین موضوع باعث شده تا استقبال چشمگیری از فروشگاه های اینترنتی شود.

در این مقاله قصد دارم به معرفی چند فروشگاه اینترنتی در ایران و جهان بپردازم و برترین فروشگاه های اینترنتی ایران را بررسی کنم.

فروشگاه اینترنتی چیست؟

فروشگاه اینترنتی به سایتی گفته میشود که در حال فروش محصول و کالا به صورت آنلاین می باشد اما اغلب افراد، این فروشگاه ها را با وب سایت هایی میشناسند که در حال فروش کالای فیزیکی هستند، از این جهت هدف ما نیز در این مقاله این نوع از فروشگاه های اینترنتی می باشند.

نگاهی به فعالیت فروشگاه های اینترنتی در ایران:

اگر بخواهیم بررسی کنیم که فروشگاه های اینترنتی از چه سالی در ایران آغاز به کار کرده اند باید بگم که حدودا در سال ۱۳۸۵ این نوع از فروشگاه ها فعالیت رسمی در ایران داشته اند.

تا امروز که حدود ۱۴ سال از شروع این نوع از کسب و کار میگذرد، فروشگاه های زیادی شروع به کار کرده اند اما تعداد بیشتری از آنها با عدم موفقیت مواجه شده اند، بخصوص فروشگاه هایی که در سالهای دورتر فعالیت میکردند با عدم اعتماد مردم به خرید اینترنتی مواجه میشدند و این کار را برای آنها سخت میکرد.

من از سال ۱۳۸۸ تقریبا با این موضوع آشنا شدم و سایت هایی را در این زمینه بررسی میکردم، در آن زمان از این نوع سایت ها صرفا جهت کسب افزایش اطلاعات در خصوص قیمت و مشخصات محصول استفاده میشد، به همین دلیل سایت هایی به موفقیت رسیدند که توانستند با ارائه اطلاعات دقیق در خصوص محصولات، خود را به عنوان مرجع معرفی کنند.

مثلا یکی از این فروشگاه ها که مدت زیادی است در حال فعالیت است و از آن زمان در زمینه فروش محصولات دیجیتالی فعالیت میکرد فروشگاه اینترنتی رایانه دات کام بوده است، این فروشگاه در شهر مشهد کار خود را آغاز کرده است، در آن زمان فروشگاه اینترنتی دیجی کالا نیز فعالیت خود را آغاز کرده بود و با معرفی خود به عنوان یک سایت مرجع در اطلاع رسانی باعث شده بود تا سایت هایی مانند رایانه دات کام کمتر دیده شوند.

دیجی کالا کاملا هدفمند و با برنامه و بودجه لازم آغاز به کار کرده است، بعد از گذشت چند سال وب سایت های زیادی با ساختار فروشگاه اینترنتی شروع به کار کردند و اما تعداد کمی از آنها توانستند ماندگار شوند.

فروشگاه های اینترنتی مانند کیمیا آنلاین ، ۵۰۴۰، تهران کالا ، زنبیل ، بامیلو ، مدیسه ، بازی کالا و … از جمله این فروشگاه ها بوده اند.

شکست فروشگاه های اینترنتی بزرگ

در سال های قبل فروشگاه های اینترنتی بزرگی فعالیت خود را آغاز کردند، حتی برخی از آنها به قدری فعالیتشان گسترده بود که خود را به عنوان رقبای دیجی کالا معرفی کرده بودند، این فروشگاه ها با بودجه بسیار زیادی آغاز به کار کردند اما با عدم مدیریت صحیح مسیر اشتباهی را طی کردند و در نهایت یا فعالیت خود را محدود کردند و یا کاربری سایت خود را تغییر دادند.

از جمله معروفترین این فروشگاه ها که فعالیت زیادی داشتند اما با شکست مواجه شدند میتوان به بامیلو و ۵۰۴۰ اشاره کرد، این فروشگاه ها با وجود صرف هزینه های بسیار زیاد در حوزه تبلیغات تلویزیونی، بیلبورد، اینترنت و … در نهایت نتوانستند به موفقیت برسند.

در ادامه این دو فروشگاه را با هم بررسی میکنیم:

بامیلو:

بامیلو که از ابتدا خود را رقیب دیجی کالا معرفی کرده بود و فعالیت خوبی هم داشت، در نهایت در سال ۱۳۹8 فعالیت خود را متوقف کرد، این فروشگاه  که یکی از زیر مجموعه های یک هلدینگ بزرگ در ایران بود، از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرد، در ابتدا این فروشگاه فعالیت بسیار خوبی داشت و مشتریان زیادی را به خود علاقه مند کرد اما رفته رفته شرایط برای بامیلو سخت تر شد و فروش این شرکت نیز کمتر شد، بامیلو در ادامه روش های مختلفی را برای بقا امتحان کرد اما با هر کدام از آنها شرایط را برای خود سخت تر کرد.

مثلا در سال های اخیر با ارائه دسترسی و ایجاد پنل برای فروشندگان دیگر، نظم سایت بهم ریخت و هر فروشنده ای با بارگذاری عکس های بی کیفیت و نامرتبط و همچنین ارائه اطلاعات ناکافی و غلط در مورد محصول باعث شد تا وضعیت نابسامانی در سایت ایجاد گردد و رفته رفته از طرفداران بامیلو کاسته میشد، یکی دیگر از مهمترین دلایلی که باعث میشد کاربران از خرید از بامیلو صرف نظر کنند ارسال نامظم و ضعیف کالا برای خریداران در سال های اخیر بود.

ارسال با تاخیر کالا و یا حتی خریدهای زیادی که به کنسلی تبدیل میشد باعث نارضایتی کاربران شده بود.

با ریزش مشتریان، این شرکت در نهایت تصمیم گرفت تا تمرکز خود را بر روی پروژه های دیگر و موفق خود بگذارد، پروژه هایی مانند اسنپ که میشه آن را به عنوان یکی از بزرگترین استارت آپ های ایران معرفی کرد.

بامیلو وب سایت خود را به کاربری سوپر مارکت اسنپ تغییر داده است که قبلا نیز جزو پروژه های موفق این شرکت بوده است.

۵۰۴۰:

در سال های قبل یک فروشگاه اینترنتی با عنوان ۵۰۴۰ راه اندازی شد و با بودجه بسیار زیادی آغاز به کار کرد، این فروشگاه آغاز به کار و ثبت خود را در سال ۱۳۷۹ اعلام کرده است اما در سالهای ۸۹ به بعد بود که شناخته تر شد و افراد زیادی آن را میشناختند.
تبلیغات این شرکت در صدا و سیما به گونه ای بود که انگار یک بودجه زیادی تعریف شده بود که باید در مدت زمان مشخصی خرج میشد!!!

در آن زمان آنقدر تبلیغات این فروشگاه اینترنتی در صدا و سیما و در بیلبوردهای سطح شهر زیاد بود که باعث شده بود تا این برداشت وجود داشته باشد که به زودی به بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران تبدیل میشود و این فروشگاه نیز به عنوان یکی از رقبای دیجی کالا ظاهر شده بود، اما این اتفاق کاملا برعکس بود، این شرکت  آنقدر بی هدف هزینه کرده بود که پس از مدتی دیگر حتی نام آن را نیز کمتر کسی میشنوید، این فروشگاه اینترنتی بعدها فعالیت خود را محدود تر کرد و به صورت تخصصی در حوزه محصولات زیبایی، جوانسازی و لاغری فعالیت خود را تغییر داد.

تبلیغات کالاهای این شرکت از طریق مجریان تلویزیونی نیز ارائه شده بود.

بررسی برترین فروشگاه های اینترنتی ایران:

در ادامه قصد دارم تا به بررسی برترین فروشگاه های اینترنتی ایران بپردازم، برای این کار به معیارهایی نیاز دارم تا بتوانم بهترین ها را تفکیک کنم، پس برای انتخاب درست ابتدا معیارهای خودم را معرفی میکنم.

معیارهای انتخاب برترین فروشگاه اینترنتی:

کاربرپسند بودن وب سایت
ارائه دیتای مناسب
نمایش دقیق محصول
تخفیف های ویژه
نحوه و زمان ارسال کالا
خرید و پرداخت آسان
هزینه ارسال
مهلت تست و امکان عودت کالا
پشتیبانی
مجوزها
رتبه وب سایت   ( بدون امتیاز در رتبه بندی )
سال شروع فعالیت  ( بدون امتیاز در رتبه بندی )
ارائه قیمت مناسب  ( بدون امتیاز در رتبه بندی )
کیفیت اجناس  ( بدون امتیاز در رتبه بندی )

محیط کاربرپسند:

نکته مهم برای کاربران و خرید از یک فروشگاه اینترنتی ظاهر یک وب سایت است ، اینکه چقدر همه چیز در یک فروشگاه اینترنتی قابل دسترس باشد نیز حائز اهمیت است برای همین محیط کاربرپسند سایت در معیار ما شامل امتیاز می باشد.

ارائه دیتای مناسب:

یکی از مهمترین فاکتورهای  یک فروشگاه اینترنتی  ارائه اطلاعات واقعی  و دقیق در خصوص محصول و کالا می باشد، اینکه چقدر یک فروشگاه اینترنتی اطلاعات کامل و درستی را به مشتری ارئه بدهد یکی دیگر از فاکتور های من است.

نمایش دقیق محصول:

نمایش محصول با عکس ها و فیلم های دقیق به صورت کامل و از زوایای مختلف برای درک کامل مشتری از کالا نیز بسیار حائز اهمیت است. پس در بررسی ما نیز دارای امتیاز می باشد.

ارائه تخفیف های ویژه:

مشتریان اصولا به دریافت تخفیف در زمان خرید علاقه مند هستند، فروشگاه های اینترنتی ای که شرایط خاصی را برای خریداران عرضه میکنند از طرفداران زیادی هم برخوردار هستند، شرایطی مانند تخفیف های ویژه و شگفت انگیز در زمان های مختلف

نحوه و زمان ارسال کالا:

مدت زمانی که از لحظه تکمیل سفارش مشتری در فروشگاه اینترنتی تا زمان تحویل کالا میگذرد بسیار مهم است، این که چه مدت زمان میبرد تا مشتری کالای خود را در اختیار بگیرد مهم است، برخی از فروشگاه های اینترنتی هستند که کالا را در همان روز ارسال میکنند و این بسیار برای مشتری اهمیت دارد.

نحوه ارسال کالا نیز برای خریداران مهم  است، اینکه کالا چگونه و از چه طریقی به دست مشتری برسد تا در سلامت کالا و بسته بندی آن مشکلی پیش نیاد حائز اهمیت است.
پس یکی دیگر از فاکتورهای ما نحوه و زمان ارسال کالا است.

خرید و پرداخت آسان:

یکی دیگر از مهمترین مباحث در خرید اینترنتی ، امکان خرید آسان است، اینکه کاربر بتواند براحتی در سایت محصولات را بررسی، مقایسه و سپس خرید کند و همچنین شرایط مختلف و راحتی را برای پرداخت کالای خریداری شده داشته باشد از اهمیت زیادی برخوردار است.

هزینه ارسال:

کاربران و مشتریان علاقه بسیار زیادی به کم بودن هزینه ارسال و حتی رایگان بودن آن دارند، تجربه نشان داده که مشتریان در زمان خرید یکی از فاکتورهایی که در وب سایت های مختلف بررسی میکنند هزینه ارسال کالا می باشد، چراکه هزینه های این چنینی مانند هزینه ارسال و مالیات و … در رقم پرداختی تاثیرگذار خواهد بود، پس طبیعتا فروشگاه هایی که هزینه کمتری در جهت ارسال کالا دریافت میکنند و یا کلا به صورت رایگان کالا را ارسال میکنند از امتیاز بالاتری برخوردار هستند.

مهلت تست و امکان عودت کالا

امکان مهلت تست برای کالای خریداری شده برای هر مشتری حس اعتماد را ایجاد خواهد کرد و مشتری با خیال راحت تری کالای مدنظر خود را خریداری میکند چراکه اگر کالا ایرادی داشته باشد، بتواند آن را مرجوع کند.

پشتیبانی:

پشتیبانی یک فروشگاه حس اعتماد را در مشتری افزایش میدهد، وب سایت هایی که دارای پشتیبانی تلفنی می باشند بین مشتریان محبوب تر هستند، در حال حاضر در کشور ما فروشگاه های اینترنتی وجود دارند که به صورت 24 ساعته پاسخگوی تلفنی مشتریان هستند و این مورد نیز در بررسی ما تاثیر گذار است.

مجوزها:

در سال های خیلی دور مهمترین دلیل عدم اعتماد کاربران به فروشگاه های اینترنتی نبود مجوزهای معتبر از سازمان های مربوطه بوده است ولیکن  چند سالی است که با وجود مجوزهایی مانند نماد اعتماد الکترونیک ، ساماندهی و … مشتریان با خیال راحت تری خرید میکنند، البته که اغلب فروشگاه های اینترنتی در حال حاضر این مجوز ها را دارند ولی به هر حال این مورد در بررسی ما دارای امتیاز می باشد.

رتبه وب سایت:

سایت های مرجعی مانند الکسا و موتور جستجو گوگل به وب سایت هایی که دارای ارزش بالایی هستند رتبه بیشتری میدهند و این یکی از معیارهای من خواهد بود، چراکه گوگل به در دسترس بودن یک سایت و فاکتور های مهم یک وب سایت امتیاز میدهد، البته امتیازی شامل این معیار نیست به دلیل اینکه جزو خدمات به حساب نمی آید.

سال شروع فعالیت:

تجربه کاری و ماندگاری بیشتر هر یک از فروشگاه های اینترنتی در فضای کسب و کار باعث اعتماد سازی بیشتری در بین کاربران خواهد شد و این موضوع سبب شده تا معیار دیگری برای من باشد، البته این بخش نیز در امتیاز دهی من سهمی ندارد به این خاطر که وب سایتی میتواند هم تازه شروع به کار کرده باشد و هم بسیار موفق باشد.

ارائه قیمت مناسب:

نکته رقابتی یک فروشگاه اینترنتی قیمت کالاهای آن می باشد و این بخش نیز یکی دیگر از معیار های من در این بررسی است. با توجه به اینکه فروشگاه های مورد بررسی در حوزه یکسان فعالیت نمیکنند پس مقایسه قیمت ها در بررسی ما شامل امتیاز نمیگردد.

کیفیت اجناس:

ارائه اجناس با کیفیت به مشتری و محصولی مطابق با اطلاعات سایت از نکات حیاتی می باشد، چراکه اگر این اتفاق نیفتد مشتری نه تنها دیگر از آن فروشگاه اینترنتی خریدی نمیکند بلکه به دیگران نیز این پیشنهاد را میدهد که از این فروشگاه اینترنتی خرید نکنند.

یکی از مواردی که همچنان برخی از افراد علاقه ای به خرید اینترنتی ندارند همین موضوع است، چراکه بارها برای مشتریان پیش آمده که پس از خرید اینترنتی کالا و دریافت آن تفاوت زیادی بین کالای ثبت شده در وب سایت با کالای تحویل گرفته شده بوده است و این باعث میشود تا همچنان خیلی از مشتریان ترجیح دهند تا بصورت سنتی خرید کنند.

از آنجایی که برای تست این مورد نیاز به خرید از تمامی فروشگاه های اینترنتی بوده است و امکان خرید از همه آنها فراهم نبود پس این مورد هم در امتیاز دهی ما نقشی ندارد.

این موارد را به عنوان معیارهای بررسی قرار میدهم و فروشگاه های اینترنتی مدنظر را بررسی میکنم و به هر کدام از معیارها از نمره ۰ یعنی ضعیف ، ۱ متوسط و ۲ خوب امتیاز دهی میکنم و در نهایت ۱۰ فروشگاه اینترنتی برتر ایران را از دید تاپ شو معرفی خواهم کرد.

فروشگاه های اینترنتی که من مورد بررسی قرار میدهم از بین فروشگاه هایی است که بیشتر نام آنها را شنیده ایم و با آنها مواجه شده ایم.

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا ، چاره ، بامیلو ، زنبیل ، مدیسه ، تک سبد ، ۵۰۴۰ ، اّکالا ، خانومی ، بانه دات کام ، کیمیا آنلاین ، رایانه دات کام ، تهران کالا ، شیکسون و … فروشگاه های مورد بررسی من هستند.

لازم به ذکر است که برای بررسی دقیق تر، من وارد هر یک از این فروشگاه های اینترنتی شده ام و صفر تا صد مراحل خرید اینترنتی را بررسی کرده ام اما خرید خود را ثبت نهایی نکرده ام و از این جهت، امکان تحویل کالا در این بررسی وجود نداشته است.

جدول مقایسه

در جدول زیر ترتیب نمایش بر اساس برترین فروشگاه های اینترنتی ایران با بیشترین امتیاز از نگاه تاپ شو می باشد.

حالا که ده فروشگاه اینترنتی برتر ایران مشخص گردید در زیر به معرفی کلی آنها میپردازم.

نگاه کلی به ۱۰ فروشگاه اینترنتی برتر ایران:

دیجی کالا

به عنوان یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی در ایران از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را آغاز کرده است، این فروشگاه از ابتدا با ارائه اطلاعات درست و کامل و همچنین نمایش عکس و فیلم در خصوص هر محصول خود را به عنوان یک وب سایت مرجع معرفی کرد و بعدها به تحلیل و بررسی محصولات پرداخت.

آغاز کار این فروشگاه اینترنتی با محصولات گروه گوشی های همراه و دوربین بود ولیکن بعدها به فروش تمامی محصولات در دسته های مختلف برای سنین مختلف پرداخت.

این شرکت با ارائه اطلاعات، عکس ها و ویدیو های مناسب، امکان مقایسه محصولات، خرید آسان و دسترسی کامل به تمامی محصولات تجربه کاربر پسندی را برای مشتریان به وجود می آورد.

دیجی کالا در ابتدا با قیمت های محصولات بسیار مناسب و رقابتی آغاز به کار کرد اما بعد از اینکه نظر مشتریان زیادی را به خود جلب کرد دیگر دارای قیمت های مناسب نسبت به دیگر فروشگاه ها نمی باشد و حتی گاهی نسبت به فروشگاه های سنتی نیز قیمت بالاتری دارد.

سرکالا

اگر هر کدام از شما کسب و کاری داره چه کسب و کار خانگی و یا مغازه ای داره و علاقه داره که کارشو توسعه بده و محصولاتش رو بیشتر معرفی کنه و  فروشگاه اینترنتی داشته باشه میتونه فروشگاه خودشو تو سایت سرکالا درست کنه و محصولاتشو و اجناس مغازه شو تو فروشگاه خودش بذاره و لینک فروشگاه خودشو تو کانال های مختلف بذاره و یا به دوستان خودش بده تا محصولاتشو تو فروشگاهش ببینند و خرید کنند .

هدف از ایجاد سایت فروشگاهی سرکالا، تجمع محصولات و کالاهای موجود در مغازه‌های کوچک گسترده سطح شهر در یک فروشگاه جامع و کامل و ارائه حق انتخاب بهینه به مشتریان از میان انبوهی از کالاهای مشابه و دسترسی سریع و آسان به آنهاست.

هدف، ایجاد یک ارتباط مستقیم بین فروشنده و خریدار است به‌گونه‌ای که فروشنده بتواند تمامی کالاهای موجود در فروشگاه خود را در کمترین زمان ممکن و به نحو احسن به خریدار معرفی کند و خریدار نیز بتواند کالاهای موردنیاز خود را با دقت و اطلاعات کامل و با صرف کمترین وقت و انرژی و مناسب‌ترین قیمت تهیه کند

دستورالعمل اجرایی

برای ساختن فروشگاه خودتون مراحل زیر را دنبال کنید

مراحل ایجاد فروشگاه با موبایل :

۱- وارد سایت زیر بشید .

۲- گزینه حساب کاربری رو در پایین بزنید

۳-عضویت را بزنید

۴-گزینه من یک فروشنده هستم را بزنید و اطلاعات خود را وارد کنید ودکمه عضویت را بزنید .

۵-دقت داشته باشید در بخش اطلاعات ایمیل شما و گذر واژه شما نام کاربری و پسورد شما برای ورود به سایت هستند که باید جایی یادداشت کنید که فراموش نکنید .

در زیر باکس اسم فروشگاه لینکی نمایش داده میشود که این لینک آدرس فروشگاه شماست که باید آنرا هم جایی یادداشت کنید تا برای دیگران بفرستید .

۶- بقیه مراحل را ادامه دهید تا پنل پیشخوان فروشگاه شما ایجاد شود .

۷ – سپس وارد تنظیمات پنل پیشخوان شما شوید و عکس بنر و پروفایل فروشگاه خود را ایجاد کنید .

بعد از اینکه فروشگاهتون رو ساختید حالا نوبت گذاشتن محصولاتتون تو فروشگاهتون است

روش گذاشتن محصول در فروشگاهتون

1- وارد سایت سرکالا بشید

2- با یوزر نیم و پسورد وارد پیشخوان فروشگاه خودتون بشید

3- در پیشخوان و در باکس مشکی وسط صفحه منو را باز کنوید

4- گزینه محصولات و افزودن محصول جدید را بزنید

5- تصاویر و قیمت و توضیحات محصول خود را اضافه کنید و افزودن محصول را بزنید و در صفحه جدیدی که باز میشود اطلاعات محصول را چک کنید و ذخیره اطلاعات را بزنید .
محصول شما در فروشگاهتان ذخیره شد

بانی مد

با هدف فروش پوشاک در سال ۱۳۹۳ آغاز به کار کرده است، این فروشگاه در ۵ سال فعالیتی که داشته است توانسته خود را جزو مدعیان حوزه فروش اینترنتی پوشاک معرفی کرده است.

به گفته این وب سایت، ایده فروشگاه اینترنتی زنبیل در سال 84 و 85 داده شده است اما اجرای نهایی آن به سال 92 برمیگردد، فروشگاه اینترنتی زنبیل با فعالیت بر اغلب کالاها ایجاد شده است، تبلیغات زنبیل نسبت به فروشگاه هایی مانند دیجی کالا و بامیلو بسیار کمتر بوده است اما این فروشگاه به عنوان یکی از رقبا در حال فعالیت بوده است.

در طراحی این وب سایت شاهد ظاهر متفاوت تری نسبت به بقیه سایت ها می باشیم، زنبیل دارای مجوزهای لازم برای کسب و کار اینترنتی می باشد و مدعی است که تا 10 روز گارانتی خرید محصولات را به مشتری ارائه میدهد، این فروشگاه با نمره 17، به عنوان پنجمین فروشگاه اینترنتی ایران در بررسی ما قرار گرفته است.
یکی از نکاتی که برای ما جالب بود این نکته بود که این فروشگاه از کمپین های تخفیف و فروش ویژه زیاد استفاده نمیکند

شیکسون

نام یک فروشگاه آنلاین تخصصی در حوزه مد و خرید پوشاک آنلاین است که البته مدعی هستند که عنوان اولین سایت تخصصی در این حوزهدر ایران  را به خود اختصاص داده اند.

طبق گفته این وب سایت، شیکسون در ۳۰ شهر از ایران دارای نمایندگی هستند و همین امر سبب شده تا کالا را در کمترین زمان به دست مشتری برسانند.

شیکسون برای ثبت نام در وب سایت خود مبلغ ۲۰ هزار تومان تخفیف به کاربران خود ارائه میدهد.

شیکسون فعالیت خود را در سال ۱۳۹۲ آغاز کرده است.

دیجی استایل

یکی دیگر از پروژه های زیر نظر دیجی کالا است، دیجی کالا در سال ۱۳۹۵ تصمیم گرفت تا برای فروش محصولات مد و پوشاک در قالب یک فروشگاه دیگر با نام دیجی استایل فعالیت کند.

در حال حاضر دیجی استایل جزو یکی از فروشگاه های آنلاین فعال و بزرگ در حوزه مد و پوشاک است.

البته این فروشگاه به اندازه وب سایت اصلی دیجی کالا کاربرپسند نیست.

خانومی

فروشگاه آنلاین خانومی با فعالیت تخصصی در حوزه آرایشی، بهداشتی و زیبایی در سال ۱۳۹۲ شروع به کار کرده اس

وب سایت های زیادی در حال فروش محصولات زیبایی هستند اما خانومی جزو فروشگاه های تخصصی در این حوزه است.

مدیسه

در سال ۱۳۹۴ فروشگاه آنلاین مدیسه فعالیت خود را آغاز کرده است، آغاز کار این فروشگاه اینترنتی با محصولات مد و پوشاک بوده است اما در ادامه دسته بندی هایی از محصولات دیگر مانند الکترونیک ، سوپر مارکت و … را نیز به محصولات خود اضافه کرده است.

از مزایای مدیسه، تخفیف ۳۵۰۰۰ تومانی است که برای اولین خرید به مشتریان خود ارائه میدهد، این تخفیف همچنان بر روی وب سایت فعال میباشد.

این وب سایت دارای ظاهر متفاوت و زیبایی می باشد که کاربرپسند بوده و در جذب مشتری تاثیر زیادی دارد.

این فروشگاه وابسته شرکت گلرنگ می باشد، شرکت گلرنگ که چند سالی است فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش را راه اندازی کرده است در سال ۱۳۹۶ تصمیم گرفت تا فعالیت خود را به صورت آنلاین نیز آغاز کند، با توجه به مدت کمی که این شرکت فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کرده است اما این فروشگاه با رعایت استانداردها توانسته جزو ۱۰ فروشگاه آنلاین برتر در بررسی ما باشد.

تا به اینجا 10 فروشگاه اینترنتی برتر ایران را بررسی کردیم، در ادامه به معرفی فروشگاه های موفق جهان در خارج از ایران میپردازم.

معرفی برترین فروشگاه اینترنتی های جهان:

همانطور که میدانید شروع فعالیت فروشگاه های اینترنتی از خارج از ایران و بیشتر از کشور آمریکا بود، فروشگاه های معتبر زیادی در دنیا در حال فعالیت هستند اما معروف ترین آنها در کشورهای آمریکا و چین در حال فعالیت هستند، دو غول رقابت در صنعت، کسب و کار که هم در بحث تولید محصولات و هم فروش اینترنتی کالا از بیشترین رقابت برخوردار هستند، اما این فروشگاه ها چه نام دارند؟

فروشگاه اینترنتی آمازون:

آمازون نام یک شرکت تجارت الکترونیکی یا به عبارتی فروشگاه اینترنتی در جهان است که از سال 1995 آغاز به کار کرده است،این شرکت توسط جف بیزوس در واشنگتن راه اندازی شد و  ابتدا کار خود را با فروش کتاب آغاز کرد اما امروزه در حال فروش هر نوع محصولی است و همگان آن را به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان میشناسند.

فروشگاه اینترنتی آمازون در سال 2008 حدود 615 میلیون بازدید کننده داشه است و تا یال 2016 رکورد 130 میلیون مشتری را برای خود به ثبت رسانده است.

فروشگاه اینترنتی آمازون در حال فروش هر نوع کالایی می باشد و نکته مثبت آن این است که محدود به مکان خاصی نیست و تقریبا به تمام دنیا کالا ارسال میکند.

تعداد کارمندان آمازون در سال 2017 به عدد 566000 نفر در تمام دنیا رسید.

شرکت های زیادی به آمازون وابسته هستند، این شرکت هم اکنون به تولید برخی از محصولات انحصاری نیز پرداخته است.

شرکت های زیادی نیز در ایران بستری را فراهم کرده اند تا بتوان از فروشگاه اینترنتی آمازون خرید کرد، در مقاله ای دیگر این فروشگاه ها را معرفی خواهم کرد.

فروشگاه ebay:

بعد از آمازون دومین فروشگاه اینترنتی دنیا ebay می باشد، این فروشگاه اینترنتی هم در آمریکا بنا نهاده شده است.

جالب است بدانید که بنیانگذار ebay یک فرد ایرانی است، در مقاله ای دیگر به زندگینامه پیر امیدیار بنیانگذار ebay پرداخته ام، در اینجا نیز اشاره ای کوچک میکنم.

ebay نیز مانند آمازون در سال 1995 تاسیس شده است، این کمپانی خاصل علاقه پیر امیدیار به پالما ولزی می باشد، وب سایتی که امیدیار برای فرد مورد علاقه اش راه اندازی کرد تا او بتواند کسب و کار کوچک خود را رونق دهد اما بعدها به یکی از بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان تبدیل شد.

در حال حاضر ebay یک فروشگاه اینترنتی بزرگ است که افراد و فروشندگان میتوانند محصولات خود را در آنجا به فروش برسانند.

فروشگاه علی بابا:

علی بابا نام یک شرکت هلدینگ فعال در کشور چین است که جهت فروش محصول برای مصرف کنندگان و تجار می باشد.

یکی از فعالیت های اصلی این فروشگاه اینترنتی،  فروش محصول به صورت عمده به سراسر دنیا می باشد، در واقع این فروشگاه اینترنتی واسطی بین تامین کنندگان بزرگ و فروشندگان محصول است.

این شرکت به عنوان یکی از شرکت های تحسین برانگیز  دنیا نامگذاری شده است.

علی بابا یکی از 10 شرکت بزرگ جهان است، این فروشگاه اینترنتی جزو یکی از بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری دنیا نیز می باشد، علی بابا رقابت زیادی با فروشگاه های اینترنتی در کشور آمریکا دارد.

علی بابا در سال 1999 توسط فردی با نام جک ما در شهر پکن افتتاح شد.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

5 × سه =