بهترین سایت‌های فریلنسری و دورکاری در ایران را بشناسید

سایت فریلنسری چیست و دقیقا چه می‌کند؟ اصلا می‌دانید که فریلنسری دقیقا چیست؟ فریلنسری یعنی نیروی کاری باشید که خودتان با کارفرمایان در ارتباط قرار می‌گیرید و به‌طور آزاد کار می‌کنید. برای اینکه کارتان در پیداکردن پروژه‌های شخصی راحت شود، سایت‌هایی وجود دارند که کمکتان می‌کنند و در این مقاله با آنها آشنا می‌شوید.

سایت فریلنسری و دریافت آسان پروژه

1. پونیشا
3. کارلنسر
4. انجام میدم
5. پارسکدرز
6. تایپایران
7. کاریشه
8. کاریتو
9. دو ایت

سایت فریلنسری و دریافت آسان پروژه

در ادامه مطالب معرفی بهترین سایت‌ها و اپ‌ها نوبت به معرفی بهترین سایت فریلنسری رسیده است. فریلنسری که جدیدا به آن آزادکاری هم می‌گویند، از آن شیوه‌های کارکردن است که در ایران هنوز جا نیافتاده و خیلی‌ها با آن آشنایی ندارند. اگر به پدرومادرها درباره‌اش بگویید، هم قطعا رأیتان را می‌زنند و با دل‌نگرانی‌های رنگارنگشان درباره نداشتن بیمه و متصل‌نبودن به یک سازمان و اداره دولتی دلهره به جانتان می‌اندازند.

اما فریلنسری واقعیت با این‌ها تفاوت دارد. اگر برنامه‌نویسی خبره هستید، تولید محتوا می‌کنید یا در ترجمه یا هر حرفه دیگری توانایی دارید، امکان فریلنسرشدن هم برایتان مهیاست. شما با دانستن اصول این کار و دریافت پروژه‌هایی که خودتان انتخابشان می‌کنید و خودتان مدیرش هستید، مزایای زیادی مانند کار از خانه، انعطاف‌پذیری در زمان انجام کارها، تنظیم درآمد و رهایی از دست مدیران و رییسان را برای خود فراهم می‌کنید.

مواردی که در ادامه معرفی می‌کنیم، بهترین موارد از سایت فریلنسری در ایران هستند و در پیدا کردن کارفرما و گرفتن پروژه به شما کمک می‌کنند. در ادامه به معرفی آن‌ها مشغول می‌شویم و مزایا، معایب و البته قابلیت‌هایشان را بازگو می‌کنیم. سایت‌هایی که معرفی می‌کنیم از این قرارند:

  • پونیشا
  • فریلنس پارس
  • کارلنسر
  • انجام میدم
  • پارسکدرز
  • تایپایران
  • کاریشه
  • کاریتو
  • دو ایت

1. پونیشا

پونیشا (ponisha.ir) معروف‌ترین سایت فریلنسری ایران است. زمینه‌های مختلف کاری از قبیل برنامه نویسی، طراحی سایت، طراحی گرافیکی، بازاریابی و تبلیغات، کمک کار مدیران در حوزه کسب و کار آنلاین، ترجمه متن و ویدیو و غیره در پونیشا وجود دارد که فریلنسرها در آن فعالیت می‌کنند.

روند کار

فهرست پروژه‌های مختلف در پونیشا وجود دارد. کارفرمایان نیاز خود و بودجه پرداختی‌شان بابت هر پروژه را مطرح می‌کنند و نیروهای آزادکار (یاد کشتی‌گیرها افتادید؟) در صورت کفایت و هماهنگی‌شان با شرایط، اقدام به پذیرش پروژه می‌کنند.

البته هر فریلنسری که خود را متناسب با فعالیت تعریف‌شده در پروژه می‌بیند، رزومه‌اش را ارسال می‌کند و بعد باید منتظر بماند که کارفرما او را استخدام می‌کند یا خیر.

مزایا و معایب

روند کار در پونیشا ساده و سریع است. پروژه‌ها به‌وضوح و شفافیت طرح و توضیح داده می‌شوند و فریلنسرهایی که برای هر پروژه رزومه می‌فرستند هم کاملا معرفی می‌شوند و در صفحه مربوط به هر پروژه نامشان می‌آید.

دسته‌بندی‌های سایت فریلنسری پونیشا بسیار متنوع است. در زمینه ترجمه، طراحی محصول، کارهای گرافیکی، برنامه‌نویسی و موارد بسیار دیگر، پروژه برای فریلنسرها در این سایت تعریف شده است.

اگر میان کارفرما و فریلنسر اختلاف‌نظرهایی برای پرداخت و پیش‌برد کار پیش بیاید هم پونیشا اقدام به داوری می‌کند اما تجربه برخی درباره این بخش از خدمات پونیشا مطلوب نیست. هر دعوا و اختلاف‌نظری معمولا زمان‌بر است. ورودکردن طرف سوم به اختلافی دوسویه معمولا زمان زیادی می‌طلبد و همین موضوع شاید یکی از ضعف‌های پونیشا یا  به‌طور کلی چنین پلت‌فرم‌هایی باشد.

همچنین گاهی تعداد بالای فریلنسرها باعث کاهش قیمت پروژه می‌شود که نارضایتی نیروهای متخصص‌تر را در پی دارد.

2.سایت فریلنس پارس

فریلنس پارس ، یک سایت فریلنسینگ و دورکاری برای سفارش و انجام پروژه های اینترنتی در ایران است. انواع پروژه ها و نیازهای کاری و شغلی در زمینه های سفارش تایپ، تولید محتوا، ترجمه زبان های مختلف، طراحی گرافیک، عکاسی، ادیت عکس و فیلم، برنامه نویسی، طراحی سایت، دستیار مجازی، آهنگسازی و ویرایش صوت، معماری، نقشه کشی، مدلسازی و… در این سایت قابل تعریف و اجراست.کارفرمایان، نیازها یا پروژه های خود را در این سایت به صورت رایگان مطرح کرده و متخصصان یا فریلنسرهای سایت، با ارائه پیشنهاد همکاری، پروژه‌ها را انجام داده و تحویل می‌دهند. کارفرما، پس از ثبت پروژه و توافق نهایی با فریلنسر بر سر هزینه و روش انجام کار، هزینه پروژه را واریز کرده و سایت، مبلغ را نزد خود نگه می‌دارد. پس از انجام کار و تحویل به کارفرما، تایید و رضایت او، مبلغ برای فریلنسر آزاد می‌شود. با این قابلیت که در اصطلاح “پرداخت امن” نامیده می‌شود، هم کارفرما از انجام پروژه خود اطمینان دارد و هم فریلنسر از واریزی مبلغ توسط کارفرما.

مراحل ثبت نام و عضویت در سایت فریلنس پارس

1-در سایت به عنوان فریلنسر ثبت نام کنید و ایمیل و شماره موبایل خود را تایید کنید.

2- سپس پروفایل خود را کامل کنید و مهارت‌ها، سابقه تحصیلی، شغلی و… را بنویسید.

3- اگر نمونه کارهای مناسبی دارید، در سایت آپلود کنید.

4- وارد قسمت پروژه های سایت شده، پروژه های مد نظر و مرتبط با مهارت ها و توانایی های خود را پیدا کنید و آن‌هایی که از نظر زمانی و هزینه، مایل به انجام آن‌ها هستید را ثبت پیشنهاد زده و مبلغ پیشنهادی، زمان و توضیحات لازم را برای کارفرما بنویسید.

3.کارلنسر

کارلنسر (karlancer.com) هم یکی دیگر از سایت‌های فریلنسری است که می‌تواند واسطه‌ای مناسب برای اتصال شما به عنوان فریلنسر به کارفرمایان باشد. کارلنسر هم مانند پونیشا خدمات خوبی در زمینه‌های حرفه‌ای مختلف ارائه می‌کند.

روند کار

کارفرمایان می‌توانند به‌طور رایگان پروژه‌شان را در کارلنسر ثبت کنند و بعد با بررسی پیشنهادهایی که فریلنسرها برای انجام کار می‌دهند، دست به انتخاب نیروی کار بزنند. با چنین روندی، دسترسی به نیروی کاری که در نظر دارید، ساده و سریع می‌شود. فریلنسرها هم می‌توانند در پروژه‌های موردنظرشان شرکت کنند و کار بگیرند.

مزایا و معایب

طیف وسیعی از تخصص‌ها در کارلنسر پوشش داده می‌شوند. استخدام افراد از طریق این سایت و دریافت کار و پروژه از کارلنسر برای فریلنسرها از هزینه ترددهای بی‌جا و پرداخت اجاره مکان کار کم می‌کند. ضمن اینکه باعث می‌شود، افراد متخصص از هرنقطه‌ای از ایران و جهان به هم متصل شوند.

کسب‌وکارهای قوی که تجربه استفاده از خدمات کارلنسر را داشته‌اند از دلایلی هستند که می‌توانند خیالتان را بابت اعتماد به این سایت راحت کنند. از مزایای کارلنسر می‌توان به پشتیبانی آن اشاره کرد که سیستمی قوی برای پاسخ‌گویی به مشکلات و سوالات کاربران دارد.

در اینجا هم مانند پونیشا یا هر سایت دیگری، امکان بروز اختلاف میان کارفرما و فریلنسر وجود دارد. در این صورت، داوری به‌عهده کارلنسر خواهد بود اما دقت کنید که اختلافات می‌تواند در دنیای غیرمجازی پروژه‌ها هم رخ بدهد. اگر کارفرما، حرفه‌ای و فریلنسر هم متخصص باشد، نه در دنیای واقعی و نه مجازی اختلافی شکل نخواهد گرفت. این را در نظر داشته باشید.

4. انجام میدم

سایت فریلنسری انجام میدم (anjammidam.com) خدمات بسیار متنوعی دارد که در زمینه‌هایی مانند موسیقی و صدا، انیمیشن، ترجمه، تبلیغات و… خدماتی از سوی فریلنسرها ارائه می‌شود. کارفرمایان می‌توانند با مرور تخصص و سابقه افراد آزادکار برای انجام و برون‌سپاری پروژه‌هایشان به سراغ آنها بروند.

روند کار

اگر به‌دنبال این هستید که خدمت یا فعالیتی در سازمان و شرکتتان را برون‌سپاری کنید، باید خدمات موردنظرتان را در انجام میدم جست‌وجو کنید. خدمات و فریلنسرها را انتخاب کنید و کار را تحویل بگیرید.

مزایا و معایب

طیف وسیعی از آدم‌ها و تخصص‌های مختلف در این سایت حضور دارند. این هم خوب است و هم بد. شما می‌توانید نیروهای کاری در سطوح مختلف با قیمت‌های کاری گوناگون را در انجام میدم ببینید. اما اگر به‌دنبال کاری به‌شدت تخصصی باشید، شاید باید به‌سراغ سایت‌ فریلنسری دیگری بروید.

5. پارسکدرز

پارسکدرز (parscoders.com) هم یک سایت فریلنسری است که می‌تواند پنجره‌های تازه‌ای را رو به شما به عنوان نیروی آزادکار باز کند. کارفرمایان هم با ارتباط پیداکردن با فریلنسرهای موردنظر می‌توانند سریع‌تر و ساده‌تر پروژه‌هایشان را پیش ببرند.

روند کار

در پارسکدرز هم به عنوان فریلنسر می‌توانید پیشنهاد عرضه خدمات داشته باشید و هم به عنوان کارفرما می‌توانید پروژه‌تان را تعریف کنید و به‌دنبال نیروی کار بگردید. همه‌چیز ساده و روان است و حتی اگر در میان هیچ‌یک از این دو دسته هم قرار ندارید، باز می‌توانید با مراجعه به سایت فریلنسری مذکور کسب درآمد کنید. چطور؟ با دعوت دیگران به پارسکدرز برای ایجاد پروژه‌های تازه می‌توانید درصدی از سود شکل‌گیری پروژه را به خود اختصاص بدهید.

مزایا و معایب

پارسکدرز ساختار خوب و ساده‌ای دارد. نیروهای متخصصی زیادی به ویژه در زمینه برنامه‌نویسی در آن فعال‌اند و اگر قصد انجام پروژه توسعه داشته باشید، سایت فریلنسری مطلوبی به شمار می‌رود.

البته دقت کنید که خدمات موجود در پارسکدرز کمی محدودتر از سایت‌های دیگر است و شاید برای هر حرفه‌ای در آن کار نباشد. حرفه‌ها و تخصص‌های تحت‌پوشش این سایت شامل تایپ، ترجمه، ویرایش، برنامه‌نویسی، طراحی وب و گرافیک می‌شود.

6. تایپایران

تایپیران (typeiran.com) هم از سایت‌های فریلنسری خوبی است که همان‌طور که نامش نشان می‌دهد در حوزه خدمات تایپ فعالیت می‌کند. تمام سفارشان تایپ در این سایت به‌طور آنلاین دریافت و ارائه می‌شود. این یعنی از هر نقطه کشور و دنیا می‌توانید کارتان را برای تایپ‌کردن پیش ببرید یا پروژه‌هایی پولساز برای تایپ دریافت کنید.

روند کار

پروژه‌های تایپتان را به‌طور رایگان در تایپیران ثبت می‌کنید و از میان نیروهای فریلنسری که به‌دنبال کار می‌گردند، افراد متخصص و موردنظر را انتخاب می‌کنید. ساده و سریع. عالی نیست؟

مزایا و معایب

خدمات مختلفی در حوزه تایپ در این سایت فریلنسری وجود دارد: تایپ در وُرد، ورود داده به اکسل، صفحه‌آرایی و… . حدود ۲۰۰هزار تایپیست در سایت تایپایران مشغول به فعالیت هستند. چالش این پلت‌فرم که شاید نتوان جزو معایب هم قرارش داد، این است که فقط یکی از زمینه‌های تخصصی فریلنسری را پوشش می‌دهد.

7. کاریشه

کاریشه با موارد دیگری که گفته شد، کمی فرق می‌کند. بستر فعالیت کاریشه سایت فریلنسری نیست و در واقع، با اپلیکیشنی طرف هستید که کارفرما و فریلنسر را به هم وصل می‌کند.

روند کار

کارفرمایان با ثبت پروژه‌هایشان در زمینه‌های وب و برنامه‌نویسی، طراحی، تایپ‌وترجمه، تولید محتوا و… به‌ فریلنسرهایی متصل می‌شوند که از طریق این اپلیکیشن نسبت به وجود پروژه‌ها آگاه می‌شوند.

مزایا و معایب

امکان گفت‌وگوی متخصصان و کارفرمایان در این اپلیکیشن وجود دارد، پیشنهادهای هوشمند به سمت فریلنسرها در این فضا فرستاده می‌شود و برای همین، امکان اینکه پیشنهادها تمام‌وکمال به دست آزادکارها برسد، بسیار زیاد است.

در واقع، فریلنسرها با سازوکارهای هوشمند اپلیکیشن کاریشه با فرصت‌های شغلی متنوع سریع و ساده آشنا می‌شوند. مشکل این مورد نسبت به موارد دیگر شاید در محدودیت دسترسی باشد. افراد کمتری به اپلیکیشن‌ها نسبت به سایت‌ها دسترسی دارند. موافقید یا نه؟

8. کاریتو

همان‌طور که می‌بینید انواع سایت فریلنسری ایرانی در کشور بسیار زیاد است و می‌توانید از میان موارد مختلف دست به انتخاب مورد مناسب برای انجام پروژه یا سفارش آن داشته باشید. کاریتو (karito.ir) هم گزینه دیگری است که می‌توانید به آن سری بزنید.

روند کار

در کاریتو هم فریلنسر از سوی کارفرما انتخاب و بیعانه‌ای برای پروژه در سایت پرداخت می‌شود. پس از اینکه کار انجام و تایید شد، سایت کاریتو پول را به فریلنسر تحویل می‌دهد.

مزایا و معایب

این سایت هم گزینه خوبی برای متخصصان و تازه‌واردان در رشته‌های مختلف است. اگر دانشجو هستید یا نمی‌دانید که برای ورود به بازار کار چطور رزومه‌تان را قوی کنید، نگاهی به سایت‌هایی مانند کاریتو داشته باشید.

یکی از مشکلات این سایت تعداد پایین فریلنسر و کارفرماها است که باعث می‌شود دریافت پروژه یا پیدا کردن فریلنسر مناسب کمی زمانبر باشد.

9. دو ایت

دو ایت (doit.express) هم سامانه دیگری برای برون‌سپاری و دورکاری آنلاین است. برای کار پیداکردن یا دادن سفارش‌هایتان به این سایت هم سری بزنید.

روند کار

روند کار در دو ایت هم مشابه موارد دیگری است که در این مقاله عنوان شد. این سایت اپلیکیشنی هم طراحی کرده که برای دریافت و ارائه پروژه‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید.

مزایا و معایب

از طریق سایت فریلنسری دو ایت رایگان و سریع می‌توانید پروژه‌هایتان را به فریلنسرها بسپارید. البته این سایت هم با مشکل تعداد محدود پروژه‌ها مواجه است . علاوه بر این دو ایت از نقطه‌نظر ظاهر و گرافیک هم نسبت به موارد دیگر فهرست در جایگاه پایین‌تری می‌ایستد.

جمع‌بندی بهترین سایت فریلنسری

با ۹ مورد از بهترین سایت فریلنسری در ایران آشنا شدید. همان‌طور که می‌بینید دیگر مانند گذشته‌ها نیست. برای کارکردن و کسب درآمد، راه‌های تازه‌ای هم مقابلتان قرار دارند. به سفارش دوست و آشنا نیازی نیست و در دوران دانشجویی هم امکان کارکردن ساده و سریع برایتان مهیاست.

کافی است که به سایت‌های فریلنسری مختلف سری بزنید، ببینید که تخصصتان در آن پوشش داده می‌شود یا خیر. بعد دست به دریافت پروژه‌ها بزنید. تجربه کسب کنید، رزومه‌تان را قوی‌تر کنید و پول دربیاورید.

کارفرمایان هم برای سفارش پروژه در سطوح مختلف می‌توانند به سایت‌های فریلنسری سر بزنند و با قیمت‌ها و سطوح تخصصی مختلف کار آشنایی پیدا کنند. سایت فریلنسری پلتفرمی ایده‌آل برای رونق‌دادن به دنیای کسب‌وکار است.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

شانزده − دو =