بک لینک چیست؟ انواع بک لینک و روش های ساخت آن

بک لینک چیست؟ انواع بک لینک و روش های ساخت آن

ساخت بک لینک

 

ساخت بک لینک (لینک بیلدینگ) از گذشته تا اکنون جزء مهمترین کارهای سئو کاران بوده و هنوز هم هست. سئو کاران برای بهتر شدن سئو سایت به ساخت بک لینک مشغول  هستند. صنایع و کسب و کارهایی که از سابقۀ بیشتری بهره‌مند هستند و رقابتی‌تر محسوب می‌شوند معمولاً بیشتر از  سایر کسب و کارها به ساخت بک لینک‌های بیشتر و قوی‌تر نیاز دارند.

بک لینک چیست

ساخت بک لینک نیازمند توجه به برخی از عوامل همچون موارد زیر است:

 • از سایتی مرجع و پر بازدید لینک بگیرید
 • توجه کنید موضوع سایتی که در آن بک لینک می سازید مرتبط با موضوع سایت شما باشد.
 • اگر سایتی که در آن بک لینک می سازید با موضوع سایت شما مرتبط نیست، باید از روش رپورتاژ آگهی در آن سایت برای ساخت بک لینک استفاده کنید.

چرا بک لینک ها مهم هستند؟

بک لینک ها اساساً رأی سایر وب سایت ها است. هر یک از این آرا به موتورهای جستجو می گوید: “این محتوا با ارزش ، معتبر و مفید است”.

بنابراین هرچه بیشتر از این “رأی” های شما برخوردار باشید ، سایت شما در Google و سایر موتورهای جستجو رتبه بیشتری خواهد داشت. استفاده از بک لینک در الگوریتم موتور جستجو چیز جدیدی نیست. در حقیقت ، بک لینک ها پایه و اساس الگوریتم اصلی رتبه بندی Google را تشکیل می دهند.

اهمیت بک لینک

اگر بخواهیم لینک و بک لینک را به ساده‌ترین زبان بیان کنیم باید بگوییم هر متن یا تصویری که شما را با یک کلیک بر روی آن به صفحه دیگری منتقل کند لینک نام گذاری می‌شود. اگر یک سایت یا دامنه اینترنتی دیگر به یکی از صفحات شما لینک دهد به آن بک لینک گفته می‌شود.

یکی از ارکان اصلی دنیای وب، لینک‌ها هستند. توسط لینک‌ها شما می‌توانید از صفحه‌ای به صفحه دیگر و یا از سایتی به سایت دیگر بروید. هدف از ساخت بک لینک یا لینک سازی این است که شما برخی از افراد و مخاطبان را از سایتی دیگر به سایت خود دعوت کنید. شما می‌توانید در این دعوت دو عایدی را نصیب خود کنید. ابتدا آنکه بازدید از سایت خود را بیشتر کنید و در نتیجه بیشتر دیده شوید و دوم اینکه با بالا رفتن ترافیک سایت شرایطی را برای بهتر شدن جایگاه خود در میان موتورهای جستجو ایجاد نمایید.

فاکتورهای رتبه بندی گوگل

در شکل بالا مهمترین عوامل بهبود سئو سایت برگرفته شده از بررسی هزاران وبسایت توسط سایت Moz نشان داده شده است.

ساخت بک لینک چیست؟

ساخت بک لینک در حقیقت ایجاد لینکی از خارج از وبسایت به وبسایتی دیگر است. لازم است بدانید که ساخت بک لینک با دو حالت متفاوت یعنی فالو و نوفالو انجام می شود. لینک‌های فالو لینک‌هایی هستند که توسط ربات‌های موتورهای جستجو شناسایی و ردیابی و ثبت می‌شوند. لینک‌های نوفالو نیز لینک‌هایی هستند که ربات‌ها به آن‌ها توجه خاصی نمی‌کنند.

ساخت بک لینک فرآیندی طولانی و کمی دشوار است. ولی سختی انجام این کار ارزشمند است و تاثیر آن به حدی است که نمی‌توان آن را نادید گرفت. بررسی بک لینک‌هایی که در یک صفحه وجود دارند یکی از مسیرهای اصلی گوگل برای یافتن و ایندکس کردن صفحات جدید در اینترنت به شمار می‌رود. دقت داشته باشید که کیفیت و تعداد بک لینک‌ها بر رتبه بندی نتایج گوگل تاثیر مستقیمی دارد.

ساخت بک لینکهمانطور که بیان شد امروزه بک لینک سازی کاری دشواری است. شما باید از ابزارهای صحیح استفاده کنید و مهارت خود را افزایش دهید تا بتوانید از جمله افرادی باشید که از پتانسیل بک لینک سازی بهره مند شوید. لازم است بدانید که هیچ روش ساده‌ای برای ساخت بک لینک وجود ندارد. همانطور که می‌دانید ساخت هر گونه بک لینک برای وب سایت‌ها منطقی نیست و باید به شکل اصولی و طبق قوانین جلو رفت. چنانچه عملیات بک لینک سازی طبق اصول درست و مقررات تعیین شده انجام شود رتبه وب سایت در موتورهای جستجو بالا می‌رود و سایت شما جایگاه خوبی پیدا می‌کند اما اگر از قوانین موجود پیروی نشود صدمات جبران ناپذیری برای رنکینگ وب سایت شما به وجود می‌آید.

ربات گوگل صفحه را مورد بررسی قرار می‌دهد و بر اساس لینک‌هایی که در صفحه وجود دارد به  ارزش و اعتبار صفحات لینک شده پی می‌برد. پس هرچقدر سایت‌های بهتر و معتبرتر و بیشتری به صفحات شما لینک داده باشند، این شانس برای شما وجود دارد تا در نتایج گوگل جایگاه بهتری کسب کنید.

آیا تفاوت بک لینک فالو و نوفالو را می‌دانید؟

لینک‌ها را به روش دیگری نیز دسته بندی می‌کنند. به طور کلی هر لینک به صورت پیش فرض Dofollow  است. فقط زمانیکه در کد HTML آن از ویژگی Nofollow استفاده شده باشد به حالت نوفالو در می‌آید.  در حالت نوفالو ربات گوگل اعتبار خاصی به صفحه هدف منتقل نمی‌کند.

انواع بک لینک

در سال ۱۹۹۰ مفهوم پیج رنک توسط شرکت گوگل بیان شد. جالب است بدانید که در آن زمان تعداد بک لینک‌های یک وبسایت تاثیر بسیار زیاد و مستقیمی بر رتبه بندی گوگل داشت.

در نتیجه مدیران وب سایت‌ها و سئوکاران حرفه‌ای از تکنیک‌هایی مثل تبادل لینک یا خرید بک لینک استفاده کردند و سعی در بهبود جایگاه خود در نتایج جستجو داشتند.

هرچه معاملات بک لینک افزایش یافت شرکت گوگل نیز الگوریتم‌های خود را آپدیت کرد و الگوریتم پنگوئن را به کار گرفت. الگوریتم پنگوئن برای شناسایی و جریمه سایت‌هایی که از روش‌های خرید بک لینک برای لینک سازی استفاده می‌کردند به کار گرفته شد. همچنین تصمیم گرفته شد تا پیج رنک به کلی حذف شود بدین ترتیب وابستگی رتبه بندی نتایج به لینک سازی تا حد امکان کاهش یافت.

تاثیرگذاری بک لینک نوفالو بر سئو

طبق نظر شرکت گوگل بک لینک نوفالو ارزش و اعتباری به سایت شما منتقل نمی‌کند. اما نکته مهم آن است که تعادل مناسبی میان تعداد لینک‌های فالو و نوفالو رعایت شود. همانطور که می‌دانید لینک سازی خارجی سایت یکی از عوامل مهم الگوریتم پنگوئن برای تشخیص طبیعی بودن است. پس می‌توان نتیجه گرفت وجود لینک‌های نوفالو احتمال جریمه شدن سایت را توسط گوگل به شدت کاهش می‌دهد.

متن لینک شده یا Anchor Text  چیست؟

معنی متن لینک شده این است که لینک مورد نظر بر روی عبارتی قرار داده شود. اگر به خاطر بیاورید در گذشته این عبارت (برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید) را در بسیاری از سایت‌ها می‌دیدیم زیرا لینک را بر روی کلمه اینجا قرار می‌دادند. پس به عبارتی کلمه (اینجا) متن لینک شده یا همان Anchor Text به حساب می‌آید.

* مثلا عبارت رو به رو که به صورت یک کلمه ی کلیک خور هست، یک آنچرتکست (Anchor Text) محسوب می‌شود: سفارش بک لینک

به عنوان مثال اگر سایت شما در زمینه فروش کتاب و یا.. است و به عبارت (کتاب) لینک شده باشد و کاربر در گوگل کلمه کتاب را جستجو کند شما جایگاه بهتری کسب خواهید کرد.

جالب است بدانید که بعد از توجه گوگل به Anchor Text بسیاری از مدیران وب سایت‌ها تمام بک لینک‌های خود را بدین گونه ایجاد کردند. سپس الگوریتم‌های گوگل بروزرسانی شد و استفاده غیرطبیعی از  Anchor Text توسط مدیران وب‌سایت‌ها به راهی برای شناسایی سایت‌های اسپم و جریمه آن‌ها توسط شرکت گوگل تبدیل شد.

تعریف آنچرتکست

برای اینکه متن‌های لینک شده به سایت شما از حالت طبیعی خارج نشود و ترکیباتی طبیعی در حالت‌های رایج در فضای اینترنت داشته باشند، رعایت برخی اصول مهم ضروری است. این اصول عبارتند از:

 • استفاده از کلمه یا عبارت هدف مناسب برای سئو
 • استفاده از نام برند شما
 • استفاده ترکیبی از نام برند و کلمه هدف
 • استفاده از عبارات عمومی مانند (صفحه) یا (منبع)
 • بهره‌گیری از عبارات طولانی و راهنمایی کننده برای کاربر مثل (برای مطالعه مقاله اینجا کلیک کنید)

سعی کنید تا حد ممکن توازن لازم را میان این نوع لینک سازی‌ها برای سایت خود رعایت کنید زیرا شرکت گوگل رفتارهای غیرطبیعی شما را که فقط برای کسب بک لینک است به سرعت شناسایی می‌کند. از استراتژی‌های لینک سازی که هدفمند و منظم هستند به طور صحیح بهره‌برداری کنید زیرا ممکن است به جای آنکه برای شما تاثیر مثبت داشته باشد تاثیر منفی بیشتری داشته باشد.

کدام یک از روش‌های لینک سازی خارجی رایج‌تر هستند؟

هرچه کیفیت محتوای شما بهتر باشد به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل برای دریافت لینک از سایت‌های دیگر محسوب می‌شود. ما یکسری از روش‌های مناسب برای لینک سازی را به شما معرفی می‌کنیم مهم‌ترین روش‌ها عبارتند از:

 • خرید بک لینک به صورت متنی
 • افزایش فعالیت در شبکه‌های اجتماعی
 • کامنت گذاری در سایت‌های مرتبط با سایت خود
 • خرید رپورتاژ آگهی
 • ساخت پروفایل در سایت‌های معتبر و مشهور

گوگل چگونه به تعیین ارزش بک لینک‌ها می‌پردازد؟

جالب است بدانید از نظر گوگل بک لینک‌هایی که از سایت‌های گوناگون برای سایت شما ایجاد می‌شوند ارزش و اعتبار یکسانی ندارند. گوگل همیشه فاکتورهای متفاوتی را برای تعیین ارزش یک بک لینک لحاظ می‌کند که مهم‌ترین این عوامل عبارتند از:

Page Authority یا اعتبار صفحه

اعتبار صفحه به اعتبار دامنه بسیار شباهت دارد. ولی لازم است بدانید که برای یک صفحه خاص از آن دامنه محسوب می‌شود. آیا می‌دانید میزان اعتبار صفحه چگونه تعیین می‌شود؟ میزان اعتبار صفحه معمولا طبق لینک سازی داخلی سایت به آن صفحه و بک لینک‌هایی که مستقیما برای همان صفحه ایجاد می‌شود مشخص می‌گردد. در نتیجه صفحاتی که از لینک سازی داخلی خوب بهره‌مند باشند معمولا دارای اعتبار بالایی نیز خواهند بود. جالب است بدانید صفحاتی که در منوی اصلی سایت وجود دارند معمولا جز معتبرترین صفحات آن دامنه هستند.

برای آنکه  Page Authority و  Domain Authority را بسنجید ابزارهای مختلفی وجود دارند. یکی از  بهترین ابزارها  Serpchecker است. این ابزار  توسط سایت mangools.com معرفی شد. Link Explorer  نیز یک ابزار قدرتمند است و سایت moz.com آن را معرفی کرده است. برای سنجش اعتبار صفحه یا دامنه ی یک سایت، می‌توانید اکستنشن Mozbar را روی مرورگر گوگل کروم خود نصب کنید.

میزان لینک‌های خروجی

اگر دامنه‌ای به شما لینک می‌دهد این احتمال وجود دارد که به سایت‌های دیگر نیز لینک داده باشد. هر چه میزان سایت هایی که در یک صفحه یا در کل یک دامنه لینک شده باشند افزایش یابد ارزش و اعتباری که نصیب هریک از آن‌ها می‌شود کاهش می‌یابد.

برخی از سایت‌ها به فروش رپورتاژ آگهی یا بک لینک مشغول هستند و به کسب درآمد می‌پردازند. این سایت‌ها معمولا علاوه بر سایت شما به سایت‌های سایر مشتریانشان لینک داده‌اند و با این کار باعث کاهش اعتبار و ارزش این نوع لینک سازی می‌شوند.

لینک های خروجی

Domain Authority یا اعتبار دامنه

عوامل گوناگونی برای تعیین اعتبار دامنه شما در نظر گرفته می‌شود که از میان آن‌ها می‌توان به تعداد بک لینک‌های دریافتی، عمر دامنه، نوع دامنه، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، تعداد لینک‌های خروجی و … اشاره کرد.

اعتبار دامنه

دقت داشته باشید که هر چقدر اعتبار دامنه‌ای که به شما لینک داده بیشتر باشد ارزش بک لینک نیز بیشتر است و تاثیر نیکویی بر جایگاه شما خواهد داشت.

میزان ارتباط موضوعی سایت شما با سایت لینک دهنده

ارتباط موضوعی میان صفحات لینک شده از جمله مواردی است که شرکت گوگل به آن توجه ویژه‌ای دارد و  همیشه درصدد آن بوده‌ است تا در عوامل رتبه بندی نتایج جستجو به آن توجه کند و از این عامل بهره ببرد. با ارائه مثالی مناسب ارتباط موضوعی میان صفحات لینک شده را برای شما شرح می‌دهیم.

مثلا اگر شما در زمینه فروش لوازم خانگی فعالیت می‌کنید ولی همه بک لینک‌های شما از سایت‌های دانلود هستند، باید بدانید که این نوع بک لینک ارزش و اعتبار زیادی برای شما به وجود نمی‌آورد. ولی اگر این بک لینک‌ها از سایت‌هایی مثل راهنمای استفاده از لوازم خانگی، نحوه گارانتی و … برای شما ایجاد شده باشد دارای اثر گذاری بهتری در جایگاه شما خواهد شد.

محل قرارگیری بک لینک

یکی از موارد مهم و اثر گذار محل قرار گیری بک لینک در سایت است. لینک شما در جاهای گوناگونی مثل سایدبار، انتهای محتوای یک مقاله و یا حتی فوتر قرار گرفته باشد.

لازم است بدانید که لینک‌هایی که در محتوای صفحه قرار می‌گیرند دارای ارزش بیشتری نسبت به لینک های موجود در سایدبار و فوتر هستند.

Sitewide اصطلاحی است که به طور معمول به لینک‌هایی که در فوتر یا سایدبار قرار داده می‌شوند و در همه صفحات آن سایت به نمایش در می‌آیند گفته می‌شود.

اگر بک لینک شما در همه صفحات یک سایت قرار بگیرد می‌تواند به راحتی  توسط ربات‌های گوگل به عنوان بک لینک خریداری شده تشخیص داده شود و اگر این اتفاق زیاد تکرار شود الگوریتم پیگوئن سایت شما را جریمه خواهد کرد.

در حال حاضر متخصصین سئو و مدیران وبسایت‌ها، درج ریپورتاژ را کاری ارزشمندتر از خرید بک لینک یا تبلیغات متنی می‌دانند.

استفاده از چه تکنیک های برای ساخت بک لینک بی ارزش هستند؟

برخی از روش‌ها برای ساخت بک لینک از گذشته مرسوم بوده‌اند اما به مرور زمان ارزش و جایگاه آن‌ها تنزل یافته است. روش‌های ساخت بک لینک بی ارزش عبارتند از:

 • ساخت چندین وبلاگ در سایت‌های گوناگون و انتشار محتوا در آن‌ها برای ساخت بک لینک.
 • انتشار اتوماتیک مقالات در چندین شبکه اجتماعی و انجام یکسری از فعالیت‌های روتین.
 • تبادل لینک به تعداد زیاد با سایت‌هایی که کم ارزش تلقی می‌شوند.
 • استفاده از ربات برای ارسال نظرات به شکل انبوه یا به شکل دستی.
 • ایجاد حساب کاربری در سایت‌ها مختلف و فروم‌هایی که فعالیت بسیار پایینی دارند با هدف انتشار محتوا و درج لینک در پروفایل شخصی.
 • ثبت در سایت‌های تبادل لینک و ثبت سایت در دایرکتوری‌ها.
 • بهره‌گیری از ابزارهای رایگان و یا حتی غیر رایگان برای ساخت بک لینک به صورت انبوه.

اگر بک لینک بی ارزش بسازیم خطری وبسایت ما را تهدید می‌کند؟

شرکت گوگل برای اینکه با اسپم و خرید بک لینک مقابله کند از الگوریتم های مختلفی استفاده می‌کند. به عنوان مثال هدف الگوریتم پنگوئن بررسی سلامت لینک سازی سایت‌ها است. وظیفه الگوریتم پنگوئن این است که سایت‌هایی که با خرید بک لینک یا استراتژی‌های گول زننده اقدام به لینک سازی می‌کنند را شناسایی و جریمه کند.

الگوریتم پنگوئن برای تعیین سلامت لینک سازی شما از روش‌های مختلفی بهره می‌برد. در حال حاضر این الگوریتم می‌تواند رفتارهای فریبنده را به درستی تشخیص دهد. مثلا در صورتیکه سایت شما در مدت زمان ۶ ماه فعالیت ۱۰ بک لینک ارزشمند داشته و به طور ناگهانی در مدت زمان یک ماه ۵۰ بک لینک جدید برای آن ایجاد شود نوعی استراتژی گول زننده تلقی می‌شود و الگوریتم پنگوئن آن را شناسایی و جریمه می کند. یا به عنوان مثال سایت شما در کل ۱۰۰ لینک از دیگر صفحات دارد و  بیش از ۸۰ درصد آن‌ها بر روی یک متن لینک شده هدف گذاری می‌شوند. ذر این صورت نیز الگوریتم پنگوئن آن را شناسایی و جریمه می کند.

گوگل با کسب اطلاعات آماری و مقایسه با رفتار  سایر سایت‌ها می‌تواند سلامت سایت شما را مشخص نماید.

الگوریتم پنگوئن

راهکارهایی جهت مشکوک نشدن الگوریتم پنگوئن به سایت شما

اگر می‌خواهید فعالیت‌های وبسایت شما برای ساخت بک لینک غیر طبیعی ارزیابی نشود و الگوریتم پنگوئن نیز به سایت شما مشکوک نشود حتما به مواردی که ذکر می‌شود توجه کنید.

 • همیشه به خاطر داشته باشید چند لینک با ارزش بهتر از صدها لینک کم ارزش است و از سایت‌هایی که دارای اعتبار دامنه بالا هستند بک لینک تهیه نمایید.
 • در بازه‌های زمانی مختلف برای ساخت بک لینک اقدام نمایید و ساخت بک لینک را با فاصله انجام دهید. اگر سایت شما نوپا است در ۶ ماه اول فعالیت تا حد ممکن از لینک سازی غیرطبیعی اجتناب کنید.
 • از عبارات و ترکیبات گوناگون برای لینک سازی استفاده کنید. توجه داشته باشید همه لینک‌های شما نباید بر روی یک کلمه مشخص باشد.
 • فقط برای لینک سازی بر صفحه اصلی سایت، تمرکز نکنید و سعی کنید صفحات داخلی را نیز تقویت کنید.
 • از فعالیت در سایت‌های تبادل لینک یا دایرکتوری های ثبت لینک اجتناب کنید.

معرفی و بررسی بهترین روش ها برای ساخت بک لینک

خرید بک لینک برای شما هزینه زیادی دارد و ممکن است ریسک جریمه شدن سایت شما را توسط شرکت گوگل افزایش دهد. استفاده از روش‌های رایج ساخت بک لینک است بهترین راه است.

همانطور که می‌دانید ساخت بک لینک یک پروسه طولانی و دشوار است. ولی نمی‌توان از تاثیر و ارزش زیاد این بر سئو سایت غافل شد و از آن چشم پوشی کرد.

با فعالیت در شبکه های اجتماعی بک لینک بسازید

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی امکان ارتباط مستقیم با مشتریان را برای شما فراهم می‌کند. همچنین این امر بر سئو سایت نیز تاثیرگذار است. امکان ساخت بک لینک رایگان یکی از دلایل این تاثیرگذاری برای صفحات داخلی وبسایت است. هرچند رعایت نکات مهم می‌تواند شما را در این امر موفق کند این نکات عبارتند از:

 • سعی کنید در شبکه های اجتماعی که بدون مخاطب هستند یا مخاطبی محدود دارند فعالیت نکنید چون این فعالیت ارزش و نتیجه‌ای برای شما نخواهند داشت. در شبکه‌های اجتماعی میزان فالوورهای شما کم است؟ فقط دوستان یا افراد خانواده و فامیل شما را دنبال می‌کنند؟ باید بدانید که در این وضعیت لینک سازی بی اثر خواهد بود.
 • در شبکه اجتماعی هرچه یک مطلب بیشتر به اشتراک گذاشته شود و لایک بیشتری دریافت کند بر ارزش بک لینک ساخته شده موثر است.
 • اگر مقالات سایت را عینا و بدون هیچ تغییری در شبکه های اجتماعی کپی می‌کنید باید بدانید که این روش اشتباه است. بهتر است مقاله را با دقت مطالعه کنید و بیانی جدید آن را بازنویسی و خلاصه نمایید و لینک سازی خود را بر روی این متن انجام دهید.

پست مهمان تهیه کنید و به ساخت بک لینک رایگان بپردازید

از جمله تکنیک‌های ارزشمند برای بلک لینک سازی تهیه پست مهمان با رویکرد ساخت بک لینک است. برخی از سایت‌ها محتوای خود را از طریق کاربران دریافت می‌کنند. جالب است بدانید که دارای اعتبار و جایگاه مناسبی نیز هستند. این سایت‌ها مقالات ارزشمند کاربران را می‌پذیرند و در مقابل برای آن‌ها این فرصت را فراهم می‌کنند تا لینک خود را در محتوای مقاله قرار دهند.

 • شبکه‌های اجتماعی که در زمینه کاری شما فعال هستند را بیابید و تمرکز خود را فقط بر روی ۱ یا ۲ شبکه اجتماعی معطوف کنید.
 • با  بهره گیری از یک کلمه کلیدی طولانی در یکی از صفحات داخلی خود لینک سازی کنید. توجه داشته باشید که ساخت بک لینک از طریق شبکه های اجتماعی برای صفحه اصلی سایت بازدهی بالایی ندارد.

پست مهمان

اگر می‌خواهید یک پست مهمان مناسب تهیه کنید رعایت موارد زیر الزامی است:

 1. توجه داشته باشید که محتوای تهیه شده برای پست مهمان باید کاملا اختصاصی و منحصر به فرد باشد.
 2. بهتر است در سایت‌هایی که به زمینه کاری شما مرتبط هستند محتوا نویسی کنید.
 3. برای صفحات داخلی سایت و عباراتی که کم‌تر رقابتی هستند ساخت بک لینک را انجام دهید.
 4. به سوالات کاربران در صفحه پست مهمان خود پاسخ دهید و فعال باشید.
 5. موضوعات مورد توجه کاربران را دریابید و در صفحات محبوب در سایت هدف محتوا تولید و عرضه کنید.

از طریق محتوای غنی بک لینک کسب کنید

آیا می‌دانید تولید محتوای غنی و تخصصی بهترین و تاثیرگذارترین روش برای ساخت بک لینک است؟ برای آنکه به مرجعی قابل اعتماد تبدیل شوید باید محتوایی کاربردی و جذاب تولید کنید. بدین صورت سایت‌های دیگر برای تایید صحبت‌های خود و یا برای راهنمایی کاربرانشان وبسایت شما را پیشنهاد می‌دهند.

یک محتوا جذاب و مفید معمولا به شکل های زیر ایجاد می‌شود:

 • اینفوگرافیک
 • ویدئو های آموزشی و کاربردی
 • گزارش متنی
 • راهنما
 • تجسم داده و آمار
 • گالری تصاویر

هنگام تولید محتوا به شکل فوق باید دقت داشته باشید تا مخاطبان آن‌ها را مرتبط به موضوع، جذاب، سرگرم کننده و … بپندارند. زمانی که توانستید این بازخورد را از مخاطبان خود دریافت کنید، می‌توانید برای دریافت لینک از سوی همین مخاطبان نیز اقدام نمایید. اگر پروسه تولید محتوا وب سایت شما به درستی و به بهترین شیوه انجام شود دیگر نیازی نیست درخواست بک لینک از سایتی دیگر داشته باشید.

به طور کلی محتوای آموزشی معمولا شانس بیشتر برای گرفتن بک لینک از سایت‌های دیگر را خواهد داشت. این نوع لینک‌ها در بخش نظرات سایر سایت‌ها یا در فر‌م‌های تخصصی میان کاربران به سادگی رد و بدل می‌شوند.

برای طراحی اینفوگرافیک‌ها می‌توانید از آمار موجود در سایر سایت‌ها استفاده کنید. اینفوگرافیک‌ها به راحتی و به میزان زیاد به اشتراک گذاشته می‌شوند. شما می‌توانید از این طریق به کسب بک لینک‌های زیادی بپردازید.

برای آنکه بتوانید به تولید محتوای آموزشی مناسب و با کیفیت بپردازید باید به برخی نکات توجه داشته باشید:

 • برای درک بهتر آموزش از جادوی تصاویر و ویدیو غافل نشوید.
 • برای اینکه کاربران بتوانند دیدگاه خود را ارسال کنند بخشی را در نظر بگیرید و با روشی مناسب پاسخ گوی نظرات و سوالات آن‌ها باشید.
 • تا حد ممکن آموزش‌های خود را با زبان ساده و قابل فهم عرضه کنید.
 • تولید یک آموزش دقیق و جامع را به جای چند آموزش کوتاه و پراکنده در الویت قرار دهید.

آیا می‌دانستید یوتیوب دومین موتور جستجوی بزرگ در دنیا است. پس شما می‌توانید ویدئوهای خود را در آن منتشر کنید فقط توجه داشته باشید که حتما یک لینک قابل کلیک نیز برای آن در نظر بگیرید. هیچگاه از قدرت ویدئوها غافل نشوید. در صورتیکه ویدئوهای زنده در اینستاگرام منتشر کردید به خاطر داشته باشید که بعد از ضبط آن را در یوتیوب یا وب سایت‌های دیگر به اشتراک بگذارید.

تولید محتوا

منتشر کردن محتوای  Ego-Bait

در مورد محتوای Ego-Bait اطلاعاتی دارید؟ Ego-Bait یک نوع نوشته است که در آن اشاره به افراد مختلف در الویت قرار می‌گیرد تا بتوان با Ego بازی کرد. هدف از محتوای Ego-Bait این است که فرد اشاره شده در مقاله، پس از مطالعه مطلب دربارۀ خود به احساس بهتری دست یابد و مقاله را نیز با کاربران خود به اشتراک بگذارد.

برای ایجاد لینک سازی Ego-Bait به ترتیب زیر باید عمل کنید.

مفهوم محتوا و تحقیق دربارۀ اهداف> نوشتن محتوا> توسعه و ترویج محتوا> پی گیری

مفهوم محتوا و تحقیق دربارۀ اهداف

زمانیکه موضوع مناسبی پیدا کردید، باید به دنبال شناسایی افراد یا وب سایت‌هایی که قصد دارید در محتوای خود از آن‌ها تعریف کنید، باشید. توجه به برخی نکات در هنگام یافتن چنین افرادی ضروری به نظر می‌رسد. مثلا وبلاگ‌های فعال یعنی آن‌هایی که به تازگی مطلبی منتشر کرده‌اند را شناسایی کنید. قدم بعدی شناسایی وبلاگ‌هایی است که در شبکه‌های اجتماعی فالوور زیادی دارند و در نهایت به دنبال افرادی باشید که بتوانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

نوشتن محتوا

شما در این مرحله باید سعی کنید تا حد امکان جزئی‌ترین اطلاعات مربوط به یک فرد یا یک وب سایت را در محتوای خود وارد کنید. به طور کلی هدف شما توجه وبلاگ نویس‌ها است تا به وسیله آن‌ها محتوای شما به اشتراک گذاشته شود و به آن لینک کنند. مثلا عکس وبلاگ نویس یا اسکرین شاتِ وب سایت او را قرار دهید. یا لینک وب سایت آن‌ها را به همراه یکی از شبکه‌های اجتماعی فعال آن‌ها قرار دهید. دلایل قرار گرفتن آن‌ها در محتوای را به دلایل خاص بودن این افراد تلقی نمایید.

توسعه و ترویج محتوا

وقتی پست خود را منتشر کردید، به وبلاگ نویس‌ها یا وب سایت‌هایی که به آن‌ها در محتوایتان اشاره کردید از طریق ارسال یک ایمیل اطلاع دهید و آنها را در جریان این امر قرار دهید.

پیگیری

حتماً نامه‌ها، ایمیل‌ها و درخواست‌های خود را به بهترین نحو پی گیری کنید. ابزاری به نام Boomerang قطعا برای شما کاربردی خواهد بود.

لینک بیلدینگ

در فروم های تخصصی فعالیت کنید و دیدگاه ارسال کنید

برای ساخت بک لینک فعالیت خود را در فروم‌های تخصصی افزایش دهید و در بخش نظرات سایت‌های دیگر دیدگاه ارسال کنید. همانطور که می‌دانید این روش‌ها ارزشمند و بدون هیچ هزینه‌ای است. اما دقت داشته باشید اگر فقط هدف شما از این فعالیت کسب بک لینک باشد بدون هیچ معطلی دیدگاه یا پست شما از این سایت‌ها حذف خواهد شد.

برای آنکه ارسال دیدگاه شما در فروم‌های تخصصی با هدف ساخت بک لینک ارزشمند باشد

همیشه نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • تا حد ممکن از ارسال بسیار زیاد نظرات در یک سایت یا یک صفحه اجتناب کنید.
 • هویت واقعی خود را نشان دهید و از نام و تصویر خود استفاده نمایید.
 • دیدگاه شما باید به محتوای همان صفحه مربوط باشد و از درج سوال غیر مرتبط خودداری کنید
 • دیدگاه یا سوال خود را به طور مستقیم در پاسخ به یکی از کاربران یا مدیر سایت بیان نمایید.
 • ترجیحا لینک خود را در متن دیدگاه قرار دهید.

استفاده از این روش‌ها برای ساخت بک لینک در واقع روش‌های سئوی کلاه سفید محسوب می‌شوند و در صورتیکه طبق نکات ذکر شده عمل کنید احتمال موفقیت شما بسیار بالا می‌رود. برخی از مدیران سایت‌ها و سئوکاران به خرید بک لینک اقدام می‌کنند و از روش های کلاه سیاه برای ساخت بک لینک استفاده می کنند. شاید آن‌ها در کوتاه مدت و به احتمال بسیار کم موفق شوند اما در کل بدون شک پس از مدتی توسط گوگل جریمه خواهید شد یا بک لینک‌های خریداری شده آن‌ها اعتباری به سایت منتقل نمی‌کند. بدین صورت فقط هزینه‌ی اضافی برای خرید بک لینک می‌پردازند.

معرفی ۳ روش لینک سازی به صورت کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری

روش ۱

در روش اول شما در منابعی که قصد دارید لینک سازی کنید از نام و برند یک سایت هم موضوع با محتوای تبلیغاتی خودتان را ذکر می‌کنید. مثلا اگر شما مالک یک سایت فروشگاه اینترنتی هستید و قصد دارید به مناسبت روز مادر یک ریپورتاژ آگهی برای سایت خود و برای کلمه کلیدی خرید روسری درج نمایید باید یک موضوع و متن متناسب با موضوع پنج مدل هدیه هیجان‌انگیز برای مادران بنویسید و در آن هدیه‌های هیجان انگیزی که معمولا مورد توجه مادران قرار می‌گیرد را ذکر کنید. سپس چند لینک به محصولات سایت خود دهید و یک لینک هم به سایتی مرتبط که انواع روسری‌ها را در جنس‌های مختلف بیان کرده دهید. شما بدین ترتیب یک زنجیره محتوایی مرتبط ایجاد می‌کنید. با این کار جلوه دادن لینک‌های شما طبیعی خواهد بود و به ارزشمند بودن بک لینک‌های شما می‌افزاید.

روش ۲

در روش ۲ استفاده از تکنیک مقایسه و استفاده از کوئری برند‌ها بدون اینکه لینک درج کنید، به شما توصیه می‌شود. در این روش فقط از کلمه کلیدی خود به همراه اسم برند استفاده می‌شود. مثلا می‌توانید برای کمپین مثال قبلی در روش ۱ به جای لینک فقط از انکرتکست خرید روسری از فروشگاه اینترنتی یا راهنمای خرید روسری از سایت فروشگاه اینترنتی استفاده نمایید و سپس آن را با دیگر سایت‌های فروش روسری مقایسه نمایید.

پس لازم است اسم سایر برند‌ها را هم در محتوای خود بیاورید. این روش بسیار طبیعی است و نسبت به روش اول کارایی بیشتری دارد. اما لازم است بدانید که زمان بیشتری برای تاثیر گذاری آن روی وب سایت نیاز است. استفاده از این روش به مرور زمان  در پیشنهاد‌های گوگل نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت. بدین ترتیب شرکت گوگل بعد از تایپ فقط چند کلمه از برند شما سایر خدمات شما را نیز در ادامه به کاربران نمایش می‌دهد.

روش ۳

با استفاده از روش 3 یعنی  Linkless Backlink در لینک سازی به سایر برند‌ها و رقیبان خود اشاره می‌کنید اما به آن‌ها لینک نمی‌دهید. شرکت گوگل به درستی متوجه این روش می‌شود و باید بدانید که این روش یک روش ایمن و مناسب است. برای اینکه شما بتوانید لینک‌های با کیفیتی دریافت کنید مثالی مرتبط با مثال‌های ذکر شده در روش اول و دوم بیان می‌کنیم.

شما برای کمپین بالا یک اشاره مستقیم به برند خود می‌کنید و به کلمه کلیدی اصلی مورد توجه اشاره می‌کنید و در محتوای تولید شده خود نیز سایر سایت‌های برند در حوزه روسری را در محتوای خود نام می‌برید .

در سال 2019 استفاده از روش LinkLess Backlink بسیار مورد توجه قرار گرفت. از آن زمان به بعد سئو کاران و مدیران وبسایت زیادی را به استفاده از این روش جدید روی آوردند.

چطور با استفاده از کد HTML بک لینک بسازیم؟

ایجاد لینک یا پیوند در صفحات وب به امری عادی و رایج تبدیل شده است. مدیران وبلاگ‌ها و وبسایت‌های مختلف آدرس وبسایت دوستان یا همکاران خود را در قسمتی خاص درج می کنند. اگر کاربر بر روی آن‌ها کلیک کند وارد آدرس مورد نظر می‌شود.

لازم است بدانید که این حالت اغلب به صورت سیستماتیک و بدون کدنویسی قابل انجام است. تنها کافی است برای این نوع لینک سازی آدرس صفحه (سایت، وبلاگ و…) را در قسمت درج لینک به همراه سایر مشخصات درج کنید. بدین ترتیب آن لینک به لیست پیوندها افزوده می‌شود و در نهایت زمانیکه صفحه وب خود را مشاهده می کنید، خروجی به صورت کدهای HTML به مرورگر ارسال می‌شود.

تگ a  تگی است که برای ایجاد لینک در HTML و در صفحات وب به سایر صفحات استفاده می‌شود. این تگ در کنار href کامل می‌شود. عبارت a برگرفته از کلمه anchore یا لنگر است و href نیز از عبارت Hypertext Reference یا ابر متنی گرفته شده است و حاوی لینک (hyperlink) به صفحه دیگر است.

هایپرلینک

در حقیقت همان آدرس URL مقصد عبارتی که برای مقادیر href در نظر گرفته می‌شود و کاربر پس از کلیک بر روی متن “کلیک کنید” به آن می‌رسد. توجه داشته باشید محتوای لینک‌ها در حالت پیش فرض در همان صفحه فعلی به نمایش در می‌آیند و جایگزین صفحه فعلی می‌شوند. اما برای تغییر رفتار آن‌ها می توانید از تنظیم پارامتر target استفاده نمایید.

ایجاد عنوان برای لینک یا  title

تگ a ویژگی‌های تکمیل کننده دیگری نیز دارد که می‌توان به title اشاره کرد. لازم است بدانید که استفاده از title اجباری نیست، اما می‌تواند از نظر بهینه بودن لینک‌های سایت موثر و مفید باشد.

چطور با استفاده از  BBcode بک لینک بسازیم؟

با استفاده از بی بی کد می‌توانید یک کد را تعریف کنید. لازم است بدانید که فقط برخی از سایت‌ها این روش را ساپورت می‌کنند.

[url=https://www.mysite.com]This is my site[/url]

همانطور که در این عکس مشاهده می‌کنید کلمه‌ی HKDSE به آدرسی که قبلا نوشته شده لینک شده است.

bbcode

سخن پایانی

در این مطلب دانستیم که بک لینک سازی یک ابزار تبادل ارزش محسوب می‌شود و از این طریق شما و دیگر مدیران سایت‌ها می توانید به رشد یکدیگر کمک کنید. اگر لینک سازی از این بعد مورد بررسی قرار بگیرد در این کار موفق می‌شوید و می‌توانید با توجه به تمامی راهکارهای بیان شده بک لینک‌های با کیفیتی را نصیب خود و همکاران‌تان کنید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

سیزده − پنج =