تحقیق کلمات کلیدی از 0 تا 100 به صورت کاملا عملی

تحقیق کلمات کلیدی یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحل سئو و بهینه سازی وب سایت است. همانطور که می دانید سئو به سه مرحله تحقیق کلمات کلیدی، بهینه سازی داخلی سایت و بهینه سازی خارجی سایت تقسیم بندی می شود.

یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحل سئو تحقیق کلمات کلیدی است. برای این که مخاطبان و کاربران تان خیلی ساده و راحت شما را پیدا کنند باید تحقیق کلمات کلیدی را به درستی انجام دهید. در تحقیق کلمات کلیدی شما اصلی ترین و مهمترین کلمات کلیدی که باعث افزایش فروش و درآمدزایی سایت تان می شود را انتخاب می کنید. بحث تحقیق کلمات کلیدی را باید بسیار جدی بگیرید زیرا اگر کلمات کلیدی مناسبی را برای سایتتان انتخاب نکنید در سئو سایت تان دچار شکست میشوید. در این مقاله قصد دارم 0 تا 100 تحقیقات کلمات کلیدی را به صورت کامل و جامع به شما آموزش بدهم.

منظور از کلمات کلیدی چیست؟

منظور از کلمات کلیدی چیست؟

منظور از ” کلمه کلیدی” همان عباراتی است که مخاطبان و کاربران تان در گوگل جستجو می کنند. به عنوان مثال اگر در زمینه قانون جذب فعالیت می کنید مخاطبان و کاربران شما عبارت هایی مثل ” قانون جذب چیست”، ” آموزش قانون جذب”، “قانون جذب کائنات” و… را جستجو می کنند. شما باید از اصلی ترین و مهمترین کلمات کلیدی که منجر به افزایش فروش سایت و درآمد تان می شود را انتخاب کنید. برای این که باید بتوانید بهترین و اصلی ترین کلمات کلیدی سایتتان را پیدا کنید به همین دلیل باید تحقیقات کلمات کلیدی سایتتان را به درستی انجام دهید.

باز هم تاکید میکنم که تحقیقات کلمات کلیدی یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراحل سئو و بهینه سازی وب سایت است. دقیقاً سئو بدون تحقیق کلمات کلیدی مثل سفر بدون مقصد میباشد. وقتی شما قصد گردش و تفریح داشته باشید اما مقصدی نداشته باشید هیچ وقت به مقصد خاصی نخواهید رسید. دقیقاً سئو بدون انتخاب درست کلمات کلیدی به همین صورت است.

اگر قصد داشته باشید که با سرچ یک عبارت خاص در صفحات اول گوگل و یا حتی در عبارات اول دیده شوید باید عبارات کلیدی مشخصی داشته باشید که برای پیدا کردن عبارات کلیدی مناسب باید تحقیقات کلمات کلیدی سایت تان را به درستی انجام دهید.

در این مقاله به صورت کاملا عملی شما را با تحقیقات کلمات کلیدی آشنا خواهیم کرد و به شما می گوییم که چطور می توانید بهترین و مناسب ترین کلمات کلیدی سایت تان را پیدا کنید.

چرا باید تحقیق کلمات کلیدی را انجام بدیم؟

همانطور که گفتیم یکی از مهمترین مراحل سئو سایت کلمات کلیدی است. برای این که بتوانید کاری کنید که مخاطبان و مشتریان شما خیلی ساده و راحت شما را پیدا کنند باید تحقیق کلمات کلیدی را به درستی انجام دهید. بحث پیدا کردن کلمات کلیدی در همین جا تمام نمی‌شود و شما باید به درستی کلمات کلیدی سایتتان پیدا کنید.

باید کلمات کلیدی سایت تان را به درستی انتخاب کنید چون گاهی اوقات با تحقیق کلمات کلیدی اشتباه و نادرست یا عدم انجام تحقیقات کلمات کلیدی هیچ نتیجه خاصی را نخواهید گرفت و فقط دردسر های خودتان را بیشتر می کنید.

شاید این سوال را بپرسید که چطور تحقیقات کلمات کلیدی اشتباه یا عدم کیبورد سرچ می تواند برای ما دردسر ساز بشود؟
برای اینکه موضوع را بهتر درک کنید با یک مثال جلو میرویم.

فرض کنید من به جای تحقیق درست کلمات کلیدی،خیلی سریع بخواهم کار بهینه سازی و سئو یک سایت را شروع کنم. اگر من در زمینه کسب و کار اینترنتی فعالیت می کنم و تازه یک وب سایت در این زمینه راه اندازی کردم خیلی سخت است که در همان ابتدا بخواهم روی کلمه ” کسب و کار اینترنتی” کار سئو سایتم را شروع کنم. پس برای این که بتوانم نتیجه خوبی را بگیرم، میام و در زمینه کسب و کار اینترنتی تحقیقات کلمات کلیدی مناسبی را انجام می‌دهم.

بعد از اینکه تحقیقات کلمات کلیدی را به درستی انجام دادم عبارت هایی مثل آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی ، آموزش کسب و کار اینترنتی ، راه اندازی کسب و کار اینترنتی ، کار اینترنتی و… را پیدا می کنم.

شما هم باید به همین صورت عباراتی را پیدا کنید که مخاطبان و کاربران تان حاضر شوند به ازای محصول و خدماتتان به شما پول بدهند. اگر تحقیق کلمات کلیدی تان را به درستی انجام دهید نرخ تبدیل سایتتان به شدت افزایش پیدا می‌کند. به عنوان مثال اگر بخواهم دو عبارت” کسب و کار اینترنتی” و ” آموزش کسب و کار اینترنتی” را با هم بررسی کنیم، در تصویر زیر می بینید که سرچ آموزش کسب و کار اینترنتی نسبت به کسب و کار اینترنتی بسیار کمتر است، اما نرخ تبدیل در آموزش کسب و کار اینترنتی بسیار بیشتر از کسب و کار اینترنتی می باشد.

تحقیقات کلمات کلیدی

هرچقدر نرخ تبدیل بیشتر باشد مخاطبان و کاربرانی که حاضرند به شما پول بدهند بیشتر می شوند. کسی که کسب و کار اینترنتی را جستجو می کند قصد دارد با کسب و کار اینترنتی بیشتر آشنا شود. اما وقتی کسی “آموزش کسب و کار اینترنتی” یا “آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی” را جستجو می کند آن فرد قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارد و ما با تولید یک محصول میتوانیم آن فرد را به مشتری تبدیل کنیم.

پس می بینید که تحقیق کلمات کلیدی در افزایش فروش سایت تاثیر به شدت زیادی دارد و شما هم برای این که بتوانید کاری کنید که مخاطبان و کاربران تان خیلی ساده و راحت شما را پیدا کنند باید تحقیقات کلمات کلیدی سایتتان را به درستی انجام دهید. وقتی شما عبارات کلیدی یا کلمات کلیدی تان را به درستی انتخاب می کنید مخاطبان و کاربران هدفتان وارد سایت تان می شوند.

وقتی بخواهید که سئو سایتتان را انجام بدهید باید به این نکته بسیار مهم توجه کنید که قصد دارید چه کسانی وارد سایت تان بشوند. وقتی محتوا و مقاله را داخل سایت تان منتشر می کنید باید به این نکته توجه کنید که این مقاله و محتوا برای چه کسانی نوشته شده است.

شما با انتخاب و تحقیق در سطح کلمات کلیدی سایتتان خیلی ساده و راحت می توانید مخاطبان هدفتان را جذب کنید. دقیقاً مخاطبان هدفتان کسانی هستند که حاضرند بابت محصول و خدمات تان به شما پول بدهند. در ادامه می خواهم شما را با ۱۰ ابزار پولی و رایگان تحقیق کلمات کلیدی آشنا کنم.

‏۱۰ ابزار تحقیق کلمات کلیدی در سئو

در این بخش قصد دارم شما را با ۱۰ ابزار کاملا رایگان و پولی برای تحقیقات کلمات کلیدی آشنا کنم. البته روش هایی را به شما آموزش خواهم داد که می توانید به صورت کاملا رایگان کلمات کلیدی مناسبی را برای سایتتان انتخاب کنید. به هر حال کار با ابزارهای پولی سرعت کارتان را برای انتخاب کلمات کلیدی بیشتر می‌کند.

در اینجا لیست ۱۰ ابزار برای پیدا کردن کلمات کلیدی را به شما آموزش داده ایم.

 1. سرچ گوگل
 2. سرچ کنسول گوگل
 3. ابزار کیبورد پلنر(keyword planner)
 4. ابزار seochat
 5. ابزار حرفه ای ahrefs
 6. ابزار تحقیق کلمات کلیدی keyword tool
 7. گوگل ترندز(google trends)
 8. ابزار kwfinder
 9. ابزار moz
 10. ابزار semrush

با استفاده از ابزار های بالا می توانید بهترین کلمات کلیدی سایتتان را پیدا کنید. البته ابزارهای دیگری وجود دارد، اما ابزارهایی که در بالا به شما معرفی کردیم جزء بهترین ابزارها برای تحقیق کلمات کلیدی می باشد، در ادامه شما را به صورت کامل با کار با بهترین ابزارها آشنا خواهیم کرد.

‏ ۵ ابزار تحقیق کلمات کلیدی + کاملا عملی

در ادامه شما را با کار با این ابزارها آشنا خواهم کرد. به شما به صورت کاملا عملی میگویم که چطور می‌توانید کلمات کلیدی تان را با استفاده از این ابزار ها پیدا کنید.

۱- گوگل کیورد پلنر – keyword planner

یکی از بهترین ابزارها برای تحقیق کلمات کلیدی ابزار گوگل کیبورد پلنر است. این ابزار آمار دقیق سرچ هر عبارت کلیدی را به شما می دهد. یعنی شما با استفاده از این ابزار می توانید آمار دقیق سرچ کلمات کلیدی تان را پیدا کنید و ببینید که هر کلمه کلیدی تان چند بار در ماه سرچ میشود. البته برای این که بتوانید از این ابزار به صورت دقیق استفاده کنید باید یک کمپین ادوردز لانچ کرده باشید.

اگر به صورت کامل کار با ابزار کیبورد پلنر را یاد بگیرید و از فیلتر ها استفاده کنید خیلی ساده و راحت می توانید بهترین و مناسب ترین کلمات کلیدی سایت تان را فقط با همین ابزار پیدا کنید.
برای اینکه بتوانید از این ابزار استفاده کنید در ابتدا باید داخل سایت کیبورد پلنر ثبت نام کنید.در ادامه بعد از وارد شدن به سایت قسمت کیورد پلنر می روید و مانند تصویر زیر بر روی گزینه Find new keywords کلیک میکنید.

در کادر زیر کلمات کلیدی اصلی تان را وارد میکنید

و با کلیک بر روی گزینه GET STARTED کلمات کلیدی جدید را مانند تصویر زیر مشاهده می کنید.

همانطور که در تصویر بالا میبینید، تعداد سرچ دقیق را به شما نشان نمیدهد. برای اینکه کاری کنید که تعداد سرچ دقیق کلمات کلیدی تان را به شما نشان بدهد باید یک اکانت کیبورد پلنر تهیه کنید. وب سایت های زیادی هستند که اکانت کیورد پلنر را میفروشند.

در مورد این روش تحقیق کلمات کلیدی حدوداً یک ساعت در دوره تحقیق کلمات کلیدی پولساز صحبت کردم و به صورت کاملا عملی به شما آموزش دادند که چطور می توانید با استفاده از فیلترها اصلی‌ترین و بهترین کلمات کلیدی سایتتان را پیدا کنید.

۲- سرچ کنسول گوگل (google search console)

یکی دیگر از بهترین و اصلی ترین روشهای تحقیق کلمات کلیدی استفاده از سرچ کنسول گوگل می باشد. البته این روش برای وب سایت هایی که تازه فعالیتشان را شروع کردند مناسب نیست. اما اگر وب سایت دارید که ماه هاست فعالیت می کند می توانید با استفاده از این ابزار کلمات کلیدی مناسبی را پیدا کنید.

برای این کار می توانید با مراجعه به بخش perform ance ببینید که کلماتی بیشترین کلیک و بیشترین impression دارد. عبارت هایی که کلیک پایین و ایمپرشن بالایی دارند، مناسب برای به روز رسانی و یا تولید محتوا است.

۳-ابزار KWFINDER

یکی دیگر از ابزارهای بسیار قدرتمند برای تحقیق کلمات کلیدی ابزار KWfinder است. این ابزار کلمات کلیدی متشابه با کلمه کلیدی اصلی تان را به شما نشان می دهد. کار با این نرم افزار بسیار ساده است و شما در کادر مشخص شده باید کلمه کلیدی اصلی تان را قرار دهید و زبان را بر روی persian بگذارید.

با کلیک بر روی دکمه سبز رنگ (Find keywords) لیست کلمات کلیدی مناسب با کلمه کلیدی اصلی تان به شما نشان داده می شود. تنها محدودیت استفاده از این ابزار در تعداد جستجوی کلمات کلیدی می باشد. یعنی شما اگر در این سایت ثبت نام کنید نهایتاً روزانه میتوانید ۳ الی ۵ کلمه کلیدی را بررسی کنید.

۴- ابزار keyword tool

چهارمین ابزار برای تحقیق کلمات کلیدی ابزار keyword tool می باشد. این ابزار در نسخه رایگان اطلاعات کاملاً دقیق و زیادی را به شما نشان می دهد.
کار با این ابزار بسیار ساده و راحت است و فقط لازم است وارد وبسایت keywordtool.io بشوید و کلمه کلیدی اصلیت آن را در کادر مشخص شده وارد کنید و زبان فارسی را انتخاب کنید.

۵- استفاده از سرچ گوگل

یکی دیگر از روش های بسیار کاربردی استفاده از related search و suggesttion های گوگل می باشد. این روش یکی از ساده ترین روش های تحقیق کلمات کلیدی است.
این روش یکی از بهترین روش هایی است که شما می توانید کلمات کلیدی مناسبی را برای سایتتان انتخاب کنید.

با استفاده از این روش به هیچ ابزاری نیاز ندارید. همانطور که گفتم کار با ابزارها سرعت تحقیق کلمات کلیدی تان را بیشتر می کند.

آیا کار با تحقیق کلمات کلیدی تمام می شود؟

تا به اینجا شما یاد گرفتید که با استفاده از ابزار ها کلمات کلیدی مناسبی را برای سایتتان انتخاب کنید. اما آیا با تحقیق کلمات کلیدی کار به اتمام می رسد؟
قطعاً جواب خیر است. بعد از این که کلمات کلیدی مناسبی را پیدا کردید تنها یک مرحله از سه مرحله را انجام دادید. همان طور که گفتیم سئو شامل سه مرحله می باشد.

بعد از اینکه تغییر کلمات کلیدی تان را به درستی انجام دادید باید شروع به تولید محتوا های حرفه ای کنید. بهتر است برای هر کلمه کلیدی تان یک محتوای حرفه ای و جامع تولید کنید. برای تولید محتوا باید اصول سئو و محتوا را بلد باشید.اگر تحقیق کلمات کلیدی را به درستی انجام داده باشید اما محتوایی که تولید می‌کنید سئو شده نباشد خیلی سخت است به صفحات اول گوگل برسید.

دو نکته مهم در استفاده از کلمات کلیدی در سئو مطالب سایت:

در استفاده کلمه کلیدی در محتوا و مطالب سایتتان به این دو نکته مهم بسیار توجه کنید.

1- نباید دو صفحه سایت شما برای کلمه کلیدی سئو شده باشند.
۲- نباید یک صفحه سایت شما برای دو عبارت مختلف و متفاوت سئو شده باشد.

اولین نکته بسیار مهم این است که هرگز نباید دو تا از صفحات سایتتان برای یک کلمه کلیدی سئو شده باشد به عنوان مثال اگر می خواهید در عبارت کلیدی ” آموزش سئو” رتبه بگیرید هرگز نباید باقی صفحات سایتتان را برای این عبارت بهینه سازی کنی

دومین نکته بسیار مهم این است که نباید یک صفحه سایتتان را برای دو کلمه کلیدی و متفاوت بهینه سازی کنید به عنوان مثال فرض کنید که من می خواهم افرادی که عبارت کلیدی ” کسب و کار اینترنتی” را جستجو می کنند به سمت سایت خودم جذب کنم. به عبارت دیگر سایت خودم را برای تمام عبارات کلیدی ” کسب و کار اینترنتی” بهینه سازی و سئو کنم.

در اولین قدم باید تحقیق کلمات کلیدی را انجام بدهیم. در این تحقیق کلمه کلیدی دو عبارت ” آموزش کسب و کار اینترنتی ” و ” ایده های کسب و کار اینترنتی” را پیدا کردیم.

اما برای این که موضوع این دو کلمه کلیدی با هم متفاوت است باید برای هر کدام یک محتوای کامل و جامع بنویسیم، یعنی یک محتوا برای آموزش کسب و کار اینترنتی می نویسیم و در یک محتوا ایده های کسب و کار اینترنتی را معرفی می کنیم.پس اگر بخواهید به این صورت تولید محتوا کنید باید برای هر کلمه کلیدی یک محتوای جداگانه تولید کنید.

چه زمانی می توانیم چند عبارت را در یک محتوا به کار ببریم؟

حالا من قصد دارم برای خود کلمه کلیدی ” کسب و کار اینترنتی” یک محتوای کامل و جامع بنویسم. بعد از اینکه من تحقیق کلمه کلیدی برای این عبارت را انجام دادم. تک تک از عبارت هایی که عبارت ” کسب و کار اینترنتی” در آنها وجود دارد را در نظر می گیرند.

درون محتوایی که تولید می کنم هر عبارت کلیدی را یک عنوان در نظر میگیرم و در تمام مقاله تکرار می کنم. همین کار باعث می شود محتوای که تولید می کنم در اکثر کلمات کلیدی رتبه بگیرد.

بررسی رتبه سایت در کلمات کلیدی

برای اینکه ببینید در کلمه کلیدی مدنظرتان در رتبه های چند گوگل قرار گرفتید می توانید از ابزارهای متفاوتی استفاده کنید. ابزارهای زیادی هستند که با استفاده از آنها می توانید جایگاه کلمات کلیدی تان را پیدا کنید. در ادامه شما را با اصلی ترین و بهترین راه های پیدا کردن جایگاه کلمات کلیدی در سئو آشنا خواهیم کرد.

لیستی از ابزارها که می‌توانید جایگاه کلمات کلیدیتان را در نتایج گوگل بررسی کنید.

 1. ابزار کاملا رایگان Rank tracker
 2. ابزار موبایلی جت سئو
 3. ابزار search simulator( افزونه کاملا رایگان کروم)

جمع بندی:

تحقیق کلمات کلیدی یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحل سئو سایت می باشد. برای اینکه مخاطبان هدفتان را جذب کنید باید تحقیق کلمات کلیدی را به درستی انجام بدهید. راه و روش های و ابزارهای زیادی برای تحقیقات کلمات کلیدی وجود دارد که در این مقاله به صورت کاملا عملی شما را با این ابزارها آشنا کردیم. اگر می‌خواهید کاری کنید که افرادی که به محصول و خدمات شما نیاز دارند خیلی راحت شما را پیدا کنند باید تحقیق کلمات کلیدی را به درستی انجام بدهید. تحقیقات کلمات کلیدی انتهای راه نیست. برای اینکه در نتایج اول گوگل دیده شوید علاوه بر تحقیقات کلمات کلیدی باید بر روی سئو داخلی و خارجی سایت تان تمرکز کنید. این مقاله یکی از کامل ترین و جامع ترین مقاله در زمینه پیدا کردن کلمات کلیدی می باشد. اگر این مقاله را مطالعه نکرده اید پیشنهاد می کنم یک بار حتما این را مطالعه کنید. و این را به یاد داشته باشید برای اینکه در سئو سایت تان شکست نخورید و بتوانید فروش سایت تان را افزایش دهید باید کلمات کلیدی مناسبی را برای سایتتان انتخاب کنید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

نوزده + دوازده =