جادوی شگفت انگیز خلوت بر ذهن و روح انسان

چگونه از خلوت و تنهایی برای رشد و تعالی فردی استفاده کنیم

مردان و زنان بزرگی که به موفقیت در زندگی رسیده اند در تمام سنین، خلوت و تنهایی را به طور منظم تمرین کرده اند. آن ها به خوبی آموزش دیده اند که چگونه از سکوت برای جواب دادن به سوالات مهم زندگی شان، آن هم از طریق آرام کردن ذهن و تحریک قدرت ناخودآگاه برتر استفاده نمایند.

دوستان عزیز سایت در این مقاله یاد می گیرید که چگونه می توانید از این تکنیک شگفت انگیز برای ارتقای کیفیت زندگی بیرونی و درونی تان و به عبارت دیگر رسیدن به موفقیت در زندگی استفاده نمایید. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

آشنایی با جادوی خلوت و تنهایی

احساسات و هیجانات شما نقطه رسیدن به قدرت های درونی ذهن تان هستند. مهم ترین بخش در فرآیند برقراری تماس با احساساتتان، تمرین منظم خلوت می باشد. خلوت یکی از مهم ترین فعالیت هایی است که شما می توانید در آن شرکت داشته باشید. افرادی که به طور منظم و کاملا درست این تمرین را انجام می دهند، هیچ گاه شگفتی تفاوتی را که در زندگی شان به وجود می آید را از دست نمی دهند.

افراد زیادی وجود دارند که هرگز خلوت را تمرین نکرده اند

خیلی ها در کل زندگی شان هیچ گاه در سکوت و تنهایی با خودشان خلوت نکرده اند. آن ها اغلب اوقات به اندازه ای مشغول هستند و کاری انجام می دهند، حتی تماشا کردن تلویزیون که نشستن و هیچ کاری انجام ندادن در نظرشان امری غیرطبیعی به نظر می رسد.

اما کاترین پاندر در این باره می گوید «مردان و زنانی که بزرگ بودن را شروع کرده اند، با خودشان تمرین خلوت داشته اند و زمان را در سکوت به خودشان اختصاص داده اند». در این جا روشی ارائه شده که می توانید از آن استفاده کنید.

برای کسب منافع بیشتر از خلوت خود، باید هر زمان حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در سکوت بنشینید. اگر این کار را قبلا تا حالا انجام نداده اید، مطمئن باشید که حدودا ۲۵ دقیقه اول به حواس پرتی می گذرد. در این صورت تقریبا مجبور خواهید بود خودتان را در جایی که نشسته اید، نگه دارید. در این صورت تقریبا تمایلی غیرقابل مقاومت برای بلند شدن و انجام دادن کاری خواهید داشت. ولی هر طوری که شده باید مقاومت کنید.

خلوت کردن مستلزم این است که برای ۳۰ دقیقه کاملا بی صدا، ساکن، با پشت و سری قائم، چشمان باز بدون سیگار و شکلات، قلم و کاغذ، موسیقی یا هر نوع وقفه ای بنشینید. البته این خلوت اگر حدود یک ساعت باشد، نتایج آن به مراتب بهتر و قوی تر خواهد بود.

برای این کار ابتدا سعی کنید کاملا راحت و ریلکس باشید، نفس عمیق بکشید. تنها اجازه دهید که ذهن تان جاری باشد. عمدا در مورد چیزی فکر نکنید. هر چه بیشتر تلاش کنید که «سعی نکنید»، با قدرت بیشتری روی شما تاثیر می گذارد. بعد از حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه احساس آرامش عمیقی شما را احاطه خواهد کرد و تجربه ی جریانی از انرژی به درون ذهن و جسم خود را شروع خواهید کرد. در آن موقعیت احساس شگفت انگیزی از رفاه و خوشی خواهید داشت. در این نقطه، آماده هستید تا کاملا از این لحظات تعمق و تفکر سود ببرید و با استفاده از آن به رشد و تعالی فردی و احساس کامیابی و موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

رودخانه ای از ایده ها

یک نکته ی باورنکردنی در مورد خلوت این است که اگر درست و به جا انجام شود، صد در صد جواب می دهد. در حالی که شما آن جا نسته اید، جریانی از ایده ها در ذهن شما جاری خواهد شد. در جریانی کنترل نشده از آگاهی، در مورد موضوعات بی شماری فکر خواهید کرد. وظیفه ی شما در این شرایط این است که فقط آرام و آسوده باشید و به ندای درونی خودتان گوش دهید.

در مرحله ی خاصی از دوره ی خلوت، پاسخ به مشکلاتی که بیش تر از بقیه مسائل شما را در فشار قرار می دهند، به آرامی و شفافیت، مثل یک قایق نمایان می شود که در گوشه دریاچه آرام است. پاسخی که به دنبال آن هستید، به طور کاملا واضح و روشن مقابل شما قرار می گیرد و یک احساس کامل بودن در شما به وجود می آورد که باعث تجربه حسی عمیق از سپاس و رضایت می شود.

چگونگی اعتماد داشتن به خود

زمانی که از این دوره ی سکوت خارج می شوید، باید دقیقا همان چیزی را انجام دهید که به سراغ تان آمده و به ذهن تان خطور کرده است. این کار شاید شروع چیزی یا ترک چیزی باشد. هر چه باشد، زمانی هدایتی را دنبال می کنید که در خلوت آن را دریافت کرده اید، همان کار درستی خواهد بود که باید انجام دهید. همه چیز خوب خواهد بود؛ و اغلب بیش از چیزی که تصور می کردید، نتیجه می دهد. فقط آن را امتحان کنید و نتایج آن را ببینید تا خودتان به رشد و تعالی فردی و موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

شما برای رسیدن به این جایگاه باید اطمینان کردن به خودتان را یاد بگیرید. باید عادت گوش دادن به خود را در وجودتان پرورش دهید و سپس، با توجه به راهنمایی که دریافت می کنید، عمل نمایید.

این تمرین را بارها انجام دهید

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این جا یک تمرین سه مرحله ای معرفی شده است که شما می توانید برای عملی کردن این ایده ها به کار بندید.

اول این که زمان و مکان خاصی را برای این کار انتخاب کنید که بتوانید با آرامش کامل در سکوت بنشینید و یک ساعت کامل را به خلوت کردن اختصاص دهید و آن را تمرین کنید و بین کار، آن را رها نکنید.

دوم این که در طول روز اوقات کوتاهی را به خلوت کردن و تنهایی اختصاص دهید، به خصوص زمانی که احساس می کنید زیر آواری از مشکلات یا مسئولیت های قرار دارید.

سوم برای ایده ها و دیدگاه هایی که در خلوت خود دریافت می کنید، دست به کار شوید. مطمئن باشید که یک ایده خوب می تواند شما را از ماه ها و یا حتی سال ها کار سخت در امان نگه دارد و به موفقیت در زندگی برساند، و راه این کار اطمینان کردن به خودتان است. پس این کار را انجام دهید و از زندگی تان بیشتر از همیشه لذت ببرید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

چهار + بیست =