دوازده گام انگیزه بخش برای موفقیت

بسیاری از ما انسان ها اهداف بزرگی برای آینده داریم. اما بهانه های فراوانی که می تراشیم ما را از رسیدن به اهدافمان باز می دارند. اما در این بین کارهایی هستند که با انجام دادن مداوم آن ها، می توانیم به رویاهای خود رنگ حقیقت ببخشیم. بیایید با این کارها، در روند برنامه ریزی روزانه خود تغییراتی به وجود آوریم. با ما همراه باشید:

گام اول  اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود را مشخص نمایید

لازم است برای آن که بدانید چه کارهایی را باید انجام دهید، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را به درستی مشخص کنید. با این کار برنامه ریزی بهتری روی کارها انجام می دهید و شانس موفقیت خود را تا چند برابر افزایش خواهید داد.

گام دوم  اولویت بندی کردن اهداف

یک سری از کارها فوریت دارند به این معنی که باید زودتر از سایر کارها انجام شوند. باید برای کارهای خود به گونه ای برنامه ریزی نمایید که هیچ چیز با اهمیت را از دست ندهید. به همین دلیل اولویت بندی کردن کارها، امری بسیار مهم و ضروری است؛ چون به شما توانایی می دهد تا کارهای غیرضروری را از ذهن خود کنار بگذارید، و روی کارهای مهم تر تمرکز نمایید.

گام سوم  زمان را از دست ندهید

همان طور که همگی بارها شنیده ایم از قدیم گفته اند وقت طلاست! این جمله به این معناست که باید مراقب زمان خود باشیم و آن را بیهوده هدر ندهیم. برای هر کاری باید زمان مشخصی را تعیین کنید. با این روش به راحتی می توانید زمان خود را تنظیم کنید و متوجه شوید در چه جاهایی زمانتان در حال هدر شدن است؛ و برای اصلاح آن کارها باید چه اقداماتی را صورت دهید.

به این منظور می توانید یک برنامه روزانه مشخص برای خودتان درست کنید و طبق آن پیش بروید. این گونه می توانید به راحتی روز خود را مدیریت کنید و با زمان کافی به تمام کارهای ضروری خودتان برسید.

گام چهارم – احساسات خود را درک کنید

به هر صورتی که شده باید با خودتان صادق باشید و بتوانید احساسات خود را به درستی درک کنید. زیرا سرکوب کردن احساسات و هیجانات در بلندمدت پیامدهای بدی را برای شما در پی خواهد داشت. به گونه ای که ممکن است روی تفکرتان تاثیرات منفی بگذارد، اضطراب و استرس شما را افزایش بدهد و درنتیجه عملکردتان را کاهش دهد.

گام پنجم  انگیزه خود را حفظ کنید

انگیزه عامل مهمی در موفقیت افراد به حساب می آید. اگر نسبت به کار یا برنامه های خود احساس خستگی کردید، یا تلاش های مکرر شما بازهم منجر به شکست شد؛ انگیزه خود را از دست ندهید زیرا در این صورت نمی توانید برای رسیدن به خواسته های خود تلاش مضاعف به خرج دهید.

اگر در این شرایط و موقعیت ها قرار گرفتید ابتدا عوامل انگیزشی خود را شناسایی نمایید و روی آن ها تمرکز کنید. هر موفقیتی که به دست آوردید هرچند کوچک باشند، خودتان را تشویق کنید و برای خود جایزه در نظر بگیرید.

گام ششم  خودتان را فردی موفق تجسم کنید

تجسم راهکار فوق العاده ای برای رسیدن به اهداف خاص زندگی تان می باشد. تجسم مغز شما را در شرایطی قرار می دهد که با تمام وجود باور کنید رسیدن به خواسته ها و اهدافی که دارید امری دست یافتنی و نزدیک است.

این کار باعث می شود روحیه شما قوی تر شود و برای رسیدن به خواسته های خود اعتماد به نفس بیشتری به دست آورید. بنابراین همواره خودتان را به عنوان فردی موفق تجسم کنید، تا ذهنتان را بیش از پیش برای رسیدن به آن هدف خاص آماده کنید.

گام هفتم  خوب استراحت کنید

استراحت و خواب کافی مقوله ای است که برای سلامت هر فرد مهم و ضروری است زیرا هیچ کدام از ما یک اَبَر انسان با قدرت های ماورایی نیستیم. این را بدانید که کم خوابی و مداوم کار کردن، به شما هیچ کمکی برای رسیدن به موفقیت نخواهد کرد. با این کار تنها بدنتان تحلیل می رود، تمرکزتان به شدت پایین می آید و بهره وری و عملکردتان را تا حد زیادی تحت شعاع قرار خواهد داد.

بنابراین استراحت و خواب کافی به شما امکان می دهد توانایی های خود را مجدد بازیابی نموده و مدتی ذهن خود را بر روی چیزهایی به غیر از کار متمرکز کنید. پس به اندازه کافی بخوابید، در طول کار، زمان هایی را برای استراحت در نظر بگیرید. کمی قدم بزنید یا یک فنجان چای گرم میل کنید تا ذهنتان آرام شود.

گام هشتم  اعتماد به نفس داشته باشید

عدم اعتماد به استعدادها و توانایی ها پاهای شما را برای رسیدن به اهدافتان سست می کند و هرگز نمی توانید فردی موفق شوید. خودتان را باور داشته باشید، توانایی ها و استعدادهای خود را تقویت کنید و با اعتماد به نفس در مسیر اهداف خود گام بردارید. مطمئن باشید افرادی که خودباوری و اعتماد به نفس بالایی دارند هرگز از انجام کارها نمی ترسند و هیچ امر غیرممکنی برایشان وجود نخواهد داشت.

گام نهم  یک برنامه پشتیبان داشته باشید

برای دستیابی به موفقیت همواره باید برنامه ای جایگزین داشته باشید. از آنجایی که امکان دارد همیشه زمان کافی برای طراحی یک برنامه از ابتدا را نداشته باشید، بهترین کار این است که از قبل یک برنامه پشتیبان یا جایگزین برای موقعیت های حساس کنار داشته باشید.

برای مثال ممکن است برنامه ی اولیه شما بنا به دلایلی با شکست مواجه شود، در این صورت با به کارگیری یک برنامه ی پشتیبان می توانید با سرعت و بدون اتلاف وقت، خودتان را برای شروع مجدد کار آماده کنید.

گام دهم  با دیگران به مهربانی رفتار کنید

مهربانی و عطوفت یکی از زیباترین جلوه های وجود آدمی است که خداوند به انسان ها ارزانی داشته است. ابراز محبت، مهربانی خالص و بی منت و دراز کردن دست یاری به سمت انسان های نیازمند سبب می شود روحتان پالوده گردد. و نسبت به خودتان احساس رضایت قلبی و آرامش درونی وصف ناپذیری پیدا کنید. ایمان داشته باشید این امر، انرژی مثبت فوق العاده ای به شما می دهد که درنتیجه آن بهره وری و عملکردتان به صورت چشمگیری افزایش می یابد و شانس موفقیت شما بیشتر و بیشتر خواهد شد.

گام یازدهم  به طور مستمر مطالعه داشته باشید

یکی از بهترین راهکارها برای افزایش دانش و آگاهی در زمینه های مختلف، مطالعه به صورت مستمر است. به این دلیل که هیچ انسانی نمی تواند بدون علم و دانش کافی در زمینه ی موردعلاقه خود، به موفقیت دست پیدا کند. پس به جای این که خود را بی محابا به دست سرنوشت بسپارید، با انگیزه و اشتیاق فراوان مطالعه کنید و دانش خود را تا جای ممکن بالا ببرید.

گام دوازدهم  حضور در جمع خانواده را فراموش نکنید

سعی کنید بین کار و زندگی شخصی خود تعادل برقرار کنید. زیرا همه ی ما انسان ها به طور فطری برای خانواده و عزیزان خود ارزش زیادی قائل هستیم و هیچ چیزی نمی تواند جای آن ها را در ذهن و قلب ما پر کند و به وجود ما آرامش دهد.

اگر زمانی را برای بودن در کنار خانواده، دوستان و اقوام خود در نظر نگیرید، امکان دارد حین کار، ذهنتان درگیر آن ها شود و نتوانید به درستی روی کار خود تمرکز کنید و احساس اضطراب و دلشوره به شما دست دهد.

پس همواره زمانی را در نظر بگیرید که فارغ از کار و دغدغه های مربوط به آن، در جمع گرم و صمیمی خانواده خود باشید و از حضور در کنار آن ها لذت ببرید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

دو × چهار =