دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال در تیم‌های فنی

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال در تیم‌های فنی

digital-marketing-talk

آیا به عنوان بازاریاب دیجیتال مشغول به فعالیت هستید و می‌خواهید به عضوی فعال در بازار فناوری تبدیل شوید؟ شما در حین اجرای راهبردهای دیجیتال مارکتینگ، به عنوان بازاریاب محتوا عمل نموده و نیازمند تفکر خلاقانه و برقراری ارتباط مؤثر هستید. این کار خیلی هم ساده نیست.

اگر بازاریاب استارتاپی کوچک هستید و تیم فنی شرکت، شناختی از دیجیتال مارکتینگ ندارد، پس شما مثل یک آدم فضایی در جمعی از افراد ناشناس دیده می‌شوید. این شکاف چندان خوشایند نیست. برای رشد کسب و کار باید بتوانید راهبرد بازاریابی مدنظرتان را با همکارانتان در میان بگذارید و همکاری آنها را جلب کنید.

در این مقاله به برخی از سوء تفاهم‌های احتمالی میان بازاریابان دیجیتال و تیم‌های فنی اشاره می‌کنیم و نحوه حل و فصل این اختلافات را به شما آموزش می‌دهیم.

اگر تیم فنی هیچ آشنایی با راهبرد بازاریابی دیجیتال ندارد، چه باید کرد؟

هنگامی که به عنوان رهبر دیجیتال مارکتینگ یا عضوی از تیم بازاریابی شرکت فعالیت می‌کنید، پس در وهله اول باید طرح بازاریابی دیجیتال را تهیه کنید. در این بین اگر هیچکدام از اعضای تیم فنی با راهبرد بازاریابی آشنایی ندارند و یا اهمیتی برایش قائل نیستند؛ چه باید کرد؟

tech team

اگر بازاریابی از نظر تیم فنی تنها به صورت ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی یا تهیه تبلیغات محسوب می‌شود؛ پس مانع از پیشرفت شما خواهند شد. شما باید راهبرد بازاریابی دیجیتال را با آنها در میان گذاشته و توجه آنها را جلب کنید. در ادامه برخی از راهبردها برای جلب همکاری اعضای تیم فنی در اختیارتان قرار می‌گیرد.

فرصت‌های از دست رفته را مطرح کنید

به اعضای تیم نشان دهید که با نادیده گرفتن دیجیتال مارکتینگ چه فرصتهایی را از دست داده‌اند. از ارقام، تحلیل‌های گوگل، گفتمان و شناسایی فرصت‌های از دست رفته برای جلب مشتریان جدید و افزایش فروش استفاده کنید تا آنها را با برنامه بازاریابی خودتان همراه کنید.

داستان‌های موفق را با آنها در میان بگذارید

اگر به داده‌های کافی در مورد فرصت‌های از دست رفته، دسترسی ندارید، پس می‌توانید داستانهای موفقیت سایر شرکت‌ها را با اعضای تیم در میان بگذارید. در طول گفتگو با همکاران این داستانها را مطرح کنید. در رویدادهای بازاریابی دیجیتال شرکت کنید؛ با سایر افراد حاضر در صنعت خودتان ارتباط برقرار کنید و در مورد برنامه‌هایی که برایشان مفید واقع شده از آنها سوال کنید. سپس این اطلاعات را با تیم خودتان در میان بگذارید.

success stories

کارتان را با طرح بازاریابی کوتاه مدت آغاز کنید

اگر هنوز هم تیم فنی توجهی به شما ندارد از آنها بخواهید که در اجرای طرح آزمایشی با شما همراهی کنند. طرح دیجیتال مارکتینگ را برای چند ماه طراحی کنید و معیارها را از قبل مشخص کنید. در این شرایط به راحتی می‌توانید راهبردتان را پیش ببرید و کارفرماها و همکارانتان هم فرصت مشارکت در آن را پیدا می‌کنند.

اگر راهبرد بازاریابی فعلی در شرکت به روز نیست، چه باید کرد؟

آیا چیزی بدتر از تیم ناآشنا با دیجیتال مارکتینگ وجود دارد؟ بله داشتن طرح بازاریابی که سرمایه گذاری زیادی رو آن صورت گرفته و کارآمد نیست. بدون داشتن زیر بنای کاری مناسب قادر به اعمال تغییرات حیاتی نیستید. در ادامه به راهبردهایی در این زمینه اشاره می‌کنیم.

پرسش‌های خاصی را مطرح کنید

به جای انتقاد کردن، پرسش‌هایی را مطرح کنید. از مافوق بخواهید تا به شما اجازه دهد که جلسه‌ای راهبردی را با همکارانتان تشکیل دهید و این پرسش‌ها را از آنها بپرسید که (۱) چه فعالیت‌های کارآمدی انجام شده است؟ و (۲) چه کارهایی را می‌توان بهتر انجام داد؟ شاید در طول این جلسه از شباهت افکار همکاران به افکار خودتان، تعجب کنید. در این صورت قادر به همکاری بهینه با آنها می‌شوید.

از تغییرات کوچک شروع کنید

در حین بیان ایده‌های جدید از کارهای کوچک شروع کنید به جای اینکه راهبردی کامل را از اعضای تیم مطالبه کنید به بیان ایده‌ها و تغییرات کوچک در هر جلسه، بسنده کنید. مثلا برای سئو می مثال‌هایی از ایده‌های کاربردی در سایر تیم‌ها را با اعضای تیم خودتان در میان بگذارید تا نشان دهید که ایده پردازی منحصر به تیم شما نیست و سایر شرکت‌ها هم دارای ایده‌های عملی هستند.

هنگامی که تیم توسعه، اهمیتی به پروژه‌های دیجیتال مارکتینگ نمی‌دهد، چه باید کرد؟

به عنوان یک بازاریاب همواره باید از مهارت‌های فنی استفاده کنید. شاید این مهارتها به معنای یادگیری زبان HTML و CSS برای بهره برداری از طرح‌های ایمیلی، بدون ایجاد مزاحمت برای توسعه دهندگان نرم افزارهای شرکت است. یا شاید هم به معنی یادگیری SQL و راه اندازی پایگاه داده است تا دیگر منتظر مهندس داده نمانید.

البته فنی‌ترین بازاریاب‌ها هم برای عملی نمودن پروژه‌های خاصی به همکاری تیم‌های توسعه دهنده شرکت نیاز دارند. در واقع تیم‌های بازاریابی و تیم‌های مهندسی دارای سبک کاری بسیار متفاوتی هستند. تیم‌های بازاریابی کارهایش را براساس برنامه دقیق و زمانبندی ماهیانه انجام می‌دهند و بدون تعطیلی در حال فروش هستند. از طرف دیگر، تیم‌های توسعه دهنده، کارشان را در طول یک یا دو هفته به سرعت انجام می‌دهند و تحت این شرایط تغییرات لازم را در حین کار، اعمال می‌کنند.

Marketing-Strategy-for-Businesses

اگر می‌خواهید که تیم فنی، کاری را برای پروژه بازاریابی شما انجام دهد؛ اول از همه باید با سیستم مدیریت پروژه آنها، هماهنگ شوید. باید بدانید که چه زمانی در حال برنامه ریزی کارهایشان هستند و به بهترین روش، درخواست‌هایتان را مطرح کنید. باید عملکرد تیم خودتان را هم با آنها در میان بگذارید. شاید تیم فنی بخواهد که در اواسط پروژه با شما ملاقات کند تا با نیازهای شما آشنا شود.

حالا اگر تیم فنی جایی برای شما در برنامه کاری پر مشغله خودش در نظر نگیرید، چه باید کرد؟ در اینجا باید به مافوق خودتان مراجعه کنید نباید به هم تیمی‌ها بگویید بلکه باید از رئیس بخواهید تا به شما برای یافتن راه حل کمک کند. شاید طراحان و توسعه دهندگان شرکت شما به کاهش حجم کاری نیاز دارند یا باید برای رفع نیازهای بازاریابی نیروی جدیدی استخدام شود.

هنگامی که رئیس شرکت چیزی از دیجیتال مارکتینگ نمی‌داند، چه باید کرد؟

شاید در شرکتی کوچک مشغول به کار هستید و تنها بازاریاب در تیم بازاریابی محسوب می‌شوید. پس در این شرایط به احتمال زیاد رئیس شما یک بازاریاب نیست. این شرایط فواید و معایب خاص خودش را دارد. در این شرایط آزادی زیادی برای امتحان کردن ایده‌های جدید دارید چون در این شرایط کارشناس بازاریابی شرکت محسوب می‌شوید.

از طرف دیگر، رئیستان نمی‌تواند کمکی در حوزه بازاریابی ارائه دهد یا به مربی شما تبدیل شود. در اینجا باید مربی دیگری را در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده یا به افراد با تجربه در حوزه کاری خودتان دسترسی پیدا کنید.

boss

در این شرایط برای برقراری ارتباط خوب با رئیستان با او در مورد مسائل مهم زیر صحبت کنید:

  • آیا رئیستان نیاز به یادگیری مفاهیم بازاریابی از شما دارد؟ چقدر باید قبل از شروع پروژه به او توضیح دهید؟ آیا فقط باید از بودجه ارزیابی شده مطلع شود یا به سخنرانی جامعی نیاز دارد؟
  • کدام یک از نیازهایتان باید از جانب رئیس رفع شود؟ باید به او بگویید که چطور می‌تواند به شما کمک کند چون او نمی‌تواند راهنمایی مستقیمی در زمینه بازاریابی را در اختیارتان قرار دهد.

هنگامی که اعضای تیم فنی در مورد کدنویسی صحبت می‌کنند و اطلاعی از زبان بازاریابی ندارند، چه باید کرد؟

هنگامی که متوجه می‌شوید تمامی توسعه دهندگان نرم افزار حاضر در اتاق جلسه به زبان متفاوتی صحبت می‌کنند، چه حسی پیدا می‌کنید؟ خب اگر در مورد کدنویسی صحبت می‌کنند پس به زبان دیگری صحبت می‌کنند که چندان هم مهم نیست.

باید بدانید همانطور که زبان کدنویسی شما را سردرگم می‌کنند، استفاده از اصطلاحات بازاریابی هم باعث سردرگمی آنها می‌شود. به آنها کمک کنید تا به زبان شما صحبت کنند.

از عبارات مخفف، اجتناب کنید

دیجیتال مارکتینگ پر از اصطلاحات تخصصی و عبارات مخفف پیچیده است که برای توصیف مفاهیمی ساده به کار می‌روند. برای مثال PPC  و CPC که به ترتیب مخفف‌های پرداخت به ازای کلیک و هزینه به ازای کلیک هستند. یا SEO و SEM که به معنای بهینه سازی موتور جستجو و بازاریابی موتور جستجو هستند. عبارت CRM هم به معنای مدیریت ارتباط با مشتری است. دامین اتوریتی، بک لینک سازی و بهینه سازی سرعت سایت و … نیز برخی دیگر از سایر این اطلاعات هستند.

برای اجتناب از سردرگمی اعضای تیم، عبارت کامل را بیان کنید. مثلاً به جای اینکه بگویید «در اینجا می‌توانیم از CTA استفاده کنیم؟» بگویید «در اینجا می‌توانیم از دکمه اقدام عملی استفاده کنیم؟»

عبارت‌ها را تعریف کنید

برخی عبارتها در تیم‌های فنی و بازاریابی، معانی متفاوتی دارند. هنگامی که از لیدها، تبدیل‌ها و کاربران صحبت می‌کنید باید هر دو طرف به معنای مشابهی فکر کنند.

marketing language

برای مثال شاید تبدیل از نظر یک مهندس در زمان خرید کردن مشتریان اتفاق می‌افتد، ولی تیم بازاریابی وارد کردن آدرس ایمیل را هم نوعی تبدیل بداند. شاید تیم بازاریابی، فردی که از نسخه رایگان محصول استفاده می‌کند را به عنوان کاربر در نظر بگیرد؛ ولی مهندسان به هر فردی که از نسخه رایگان یا پولی استفاده می‌کند، کاربر بگویند. قبل از اجرای پروژه به هماهنگی در مفهوم واژه‌های تخصصی برسید.

هنگامی که بودجه مدنظرتان را به دست نمی‌آورید، چه باید کرد؟

شاید در کنار تیمی کار می‌کنید که نیاز شرکت به دیجیتال مارکتینگ را درک می‌کند ولی آیا ارزشی برایش قائل هست؟ شاید عجیب به نظر برسد که ما فوق‌ها از شما حمایت می‌کنند، ولی نمی‌خواهند برای اجرایی شدن پروژه هایتان به شما پول بدهند. شما به تبلیغات پولی، استخدام فریلنسرها یا توسعه تیم بازاریابی نیاز دارید.

این شرایط دشوار است. حتی گاهی اوقات بازاریابی که حداکثر منابع را در اختیار دارد هم برای رسیدن به نتایج مدنظرش به پول نیاز دارد. اگر در این شرایط قرار دارید، از روش‌های زیر استفاده کنید.

تحقیق کنید

اگر رئیس دقیقی دارید، پس خودتان را برای گرفتن بودجه آماده کنید. در مورد هزینه‌ها و مدت زمان لازم برای رسیدن پروژه به بازدهی و بازگشت سرمایه، تحقیق کنید. تلاش برای محدود کردن بودجه و رسیدن به بالاترین نتایج با کمترین بودجه باعث جلب اعتماد رئیستان می‌شود.

گاهی اوقات رئیستان، پول مورد نیاز را در اختیارتان قرار نمی‌دهد، چون نمی‌داند که آیا شما به خوبی به آن فکر کرده‌اید یا نه؟ باید خیالش را راحت کنید و به او ثابت کنید که در حال انجام سرمایه گذاری هوشمندانه است.

معامله کنید

صحبت کردن از پول با رئیس به ویژه در حوزه دیجیتال مارکتینگ تا حدی تنش زا محسوب می‌شود. قبل از اجرای طرح دیجیتال مارکتینگ از قبل باید برخی از مسائل را بدانید ولی هزینه اجرای تبلیغات به طور روزانه و حتی ساعتی دچار تورم می‌شود. پس طوری معامله کنید که بتوانید پروژه را پیش ببرید.

deal whit boss-at-work

طوری معامله نکنید که انگار هر روز برای اجرای یک سیستم نیازمند دریافت کمک هزینه از مافوق خودتان هستید. بهتر است بتوانید بدون تأیید رئیس هم تا حد خاصی، پول خرج کنید. برای مثال اگر کاری کمتر از ۵۰۰ دلار هزینه می‌برد، بتوانید هزینه کنید و این هزینه‌ها در طول یک ماه نباید بیشتر از دو هزار دلار شوند. برای هزینه کرد پول بیشتر از این مقدار، نیازمند تأیید رئیستان هستید.

خلاقیت به خرج دهید و دوباره تقاضا کنید

اگر رئیستان نخواهد بودجه را در اختیارتان قرار دهد، چه می‌کنید؟ خلاقیت به خرج دهید و تا جایی که می‌توانید پروژه‌هایی را بدون بودجه انجام دهید و بعد دوباره تقاضای بودجه کنید. هنگامی که به نتایج خوبی رسیده‌اید و سابقه خوبی دارید، احتمال پذیرش تقاضای شما افزایش می‌یابد.

پروژه در چه صورتی به نتیجه خوبی می‌رسد؟ مثالی از تقویت موفقیت پروژه با وجود بودجه، مطرح کنید. آیا سقف بودجه پروژه پر شده است؟ پس باید در مورد اینکه چگونه پول بیشتر به موفقیت پروژه کمک می‌کند، صحبت کنید.

در نهایت . . .

حالا که می‌دانید باید چه چیزی در مورد دیجیتال مارکتینگ بگویید، آیا آماده گفتگو با تیم فنی هستید؟برای برقراری ارتباط موثر با تیم فنی و رئیستان که آشنایی با دیجیتال مارکتینگ ندارند؛ باید اطلاعات کافی و برنامه بازاریابی را به زبان ساده در اختیارشان قرار دهید تا همکاری و بودجه کافی برای بازاریابی را کسب کنید. برای تولید محتوا در زمینه دیجیتال مارکتینگ و تهیه راهبرد بازاریابی عملی می‌توانید از فریلنسرهای پارس کمک بگیرید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

5 × سه =