راهکارهای تبدیل باورهای مدیریت زمان به واقعیت

چگونه باورهای خود را در مورد مدیریت زمان به واقعیت تبدیل کنید

باور شما در مورد خودتان و توانایی های تان برای مدیریت زمان چیست؟! آیا شما خودتان را یک مدیر زمان بسیار موثر و کاربلد می دانید؟ آیا فکر می کنید که بهره وری بالا و کنترل کاملی بر زندگی و کارتان دارید؟ باورتان هرچه باشد، مثلا اگر خودتان را یک مدیر زمان عالی بدانید، به طور طبیعی همان کارهایی را انجام می دهید، که با آن باور سازگار هستند.

از آن جایی که باور هرکسی نسبت به خودش باعث می شود که همواره تلاش کنید تا بین دیدی که در درون نسبت به خود دارید و عملکرد بیرونی تان سازگاری ایجاد نمایید و به موفقیت در زندگی برسید؛ اگر باور داشته باشید که زمان خود را به خوبی مدیریت می کنید، مدیر زمان خوبی خواهید بود.

شما می توانید در تمام کلاس های مدیریت زمان شرکت کنید، همه ی کتاب های موجود در این حوزه را مورد مطالعه قرار دهید و سیستم هار مختلف را بررسی نمایید، اما اگر باور داشته باشید که در مدیریت زمان ضعیف هستید، هیچ یک از آن ها کمکی به شما نمی کند. اگر باور داشته باشید که دیر به جلسات و قرار ملاقات ها برسید، یا باور داشته باشید که همواره فرد نامرتب و بی نظمی هستید، آن عادت ها به رفتار روتین و همیشگی شما تبدیل می شود. اگر باورهای تان را در مورد میزان اثربخشی و بهره وری خود تغییر ندهید، مطمئن باشید که توانایی تان در مدیریت زمان هم تغییری پیدا نخواهد کرد.

تصمیم گیری کنید

چگونه باورهایی جدید و مثبت درباره ی خود و میزان کارایی شخصی تان به وجود می آورید؟ خوشبختانه این امر، کار دشواری نیست. فقط باید از چهار عامل اشتیاق، اراده، قاطعیت و انضباط استفاده کنید. مهم تر از همه این که تصمیم بگیرید، یک عادت مدیریت زمان مخصوص برای خودتان ایجاد نمایید. مثل این که زودتر در همه ی جلسه ها حاضر شوید. هر تغییر در زندگی زمانی اتفاق می افتد که تصمیمی واضح و صریح برای انجام کاری متفاوت اتخاذ نمایید. پس اولین قدم کلیدی تصمیم گیری برای تبدیل شدن به یک مدیر زمان عالی می باشد.

ذهن خود را برنامه ریزی نمایید

یکی از تکنیک های مدیریت زمان این است که برنامه ریزی داشته باشید. وقتی تصمیم گرفتید تبدیل به فردی بسیار بهره ور باشید، می توانید از مجموعه ای از تکنیک های برنامه ریزی شخصی استفاده نمایید. اولین تکنیک این است که گفتگوی درونی خود را تغییر دهید. ۹۵ درصد از اقدامات و احساسات احتمالی شما به واسطه ی گفتگویی درونی که با خود دارید، تعیین می شوند. مدام با خودتان تکرار کنید «من بسیار منظم و بهره ور هستم». زمانی که احساس می کنید کار زیادی روی سرتان ریخته است، کمی استراحت کرده و سپس به خودتان بگویید «من فردی کاملا منظم و بهره ور هستم».

بارها و بارها به خودتان اکید کنید که «من در مدیریت زمان فردی عالی هستم»، وقتی دیگران در مورد روش گذراندن زمان تان از شما سوال می کنند، به آن ها بگویید «من در مدیریت زمان عالی هستم»؛ هرگاه می گویید من منظم هستم ضمیر ناخودآگاه تان این کلمات را به عنوان یک دیتور می پذیرد، به شما انگیزه می دهد و محرکی می شود تا در واقعیت هم رفتارهای منظمی داشته باشید و به موفقیت در زندگی خود دست پیدا کنید.

خودتان را ایده آل تجسم نمایید

دومین راه برای تغییر رفتارها، تجسم خودتان به عنوان یک مدیر زمان عالی می باشد. خودتان را منظم، کارا و مسلط بر زندگی تان ببینید. به خاطر داشته باشید دیدگاهی که خودتان نسبت به شخصیت خودتان دارید، همان شخصیتی است که در بیرون از خود نشان می دهید.

اگر همین الان به فردی بسیار منظم و بهره ور تبدیل شود، رفتارتان چه تغییری می کند؟ چه چیزی با رفتار امروزتان متفاوت خواهد بود؟ تصویری از خودتان به عنوان یک فرد آرام، با اعتماد به نفس، کم استرس، بسیار کارا و توانا به انجام کار زیاد در مدت زمان کوتاه ترسیم نمایید.

یک فرد بسیار بهره ور را تصور نمایید. آیا میز کار او همیشه تمیز و منظم است؟ آیا غالبا فردی بدون اضطراب به نظر می آید؟ یک تصویر ذهنی واضح از خود به عنوان فردی ترسیم نمایید که بر زمان و زندگی اش تسلط دارد و به موفقیت در زندگی خود نیز دست پیدا کرده است.

وانمود کنید که یک مدیر زمان عالی هستید

سومین راه برنامه ریزی خودتان این است که این گونه وانمود کنید که از قبل یک مدیر زمان فوق العاده بوده اید. تصور کنید در تمام کارهایی که انجام می دهید، منظم بوده اید. اگر قبلا هم مدیریت زمان خوبی داشتید، چگونه رفتار می کردید؟ در آینده چه رفتار متفاوتی خواهید داشت؟ با توجه به زمان خود و بهره وری شخصی تان، رفتار آینده شما با رفتار امروزتان چه تفاوتی خواهد داشت؟

نکته ای که بسیار جالب می باشد این است که اگر همین الان فکر نمی کنید که مدیر زمان خوبی هستید، و با این حال وانمود می کنید که از قبل خوب بوده اید، این کار احساس بهره وری را در شما بر می انگیزد و موجب دست پیدا کردن تان به موفقیت در زندگی خواهد شد. در حقیقت زمانی که چیزی را وانمود می کنید تا به آن دست پیدا کنید، می توانید کارها، عادات و رفتار خود را نیز دستخوش تغییراتی کنید.

ارزش های خود را مشخص نمایید

از آن جایی که مدیریت زمان در واقع همان مدیری زندگی می باشد، بهبود بهره وری شخصی با بررسی ارزش ها آغاز می شود. یکی از قوانین مورفی بیان می کند که قبل از این که هر کاری را انجام دهید، کار دیگری برای امجام دادن آن وجود دارد. شما نمی توانید زمان خود را به خوبی مدیریت نمایید، مگر این که ارزش های خود را دقیقا مورد شناسایی قرار دهید.

مدیریت زمان صحیح نیازمند این است که مجموعه ای از رویدادها را کنترل کنید که بیشترین اهمیت را برای شما دارد. اگر کاری برای تان مهم نباشد، هرگز انگیزه و اراده ی کنترل زمان را نخواهید داشت. از خودتان بپرسید چرا کار فعلی ام را انجام می دهم؟! دلایل شما برای کار کردن در شرکت فعلی چه چیزی است؟

ما به خوبی می دانیم که هر کسی در زندگی خود به معنا و هدفی نیاز دارد. یکی از دلایل اصلی استرس و ناراحتی این است که کارتان با توجه به شخصیت، ارزش ها و اعتقادات درونی تان هیچ معنا و مفهومی ندارد. باید همیشه کار خود را با پرسیدن سوال چرا آغاز نمایید.

شما با استفاده از تکنیک های مدیریت زمان قادر خواهید بود بهره وری خود را تا حد چشمگیری افزایش دهید و به انسانی با کارایی بیشتری تبدیل شوید. اما اگر در انجام کاری کاراتر شوید که برای تان هیچ معنا و مفهومی ندارد، هیچ سود و منفعتی برای تان نخواهد داشت. کارایی بیشتر، صرفا احساس از خود بیگانگی، ناامیدی و نگرانی را افزایش خواهد داد.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

16 + بیست =