راه هایی کلیدی برای بیدار ماندن در شب

چگونه شب ها بیدار بمانیم؟!

قطعا خواب خوب و به اندازه نقش مهمی در سلامت افراد دارد. این تاثیرات زمانی خود را نشان می دهد که به موقع بخوابیم و سحرخیز باشیم. بیشترین اثرات مثبت سحرخیزی زمانی رخ خواهد داد که حتما زمان مناسبی را برای خواب خود در نظر بگیرید و به موقع بخوابید. ولی مواقع زیادی هم پیش می آید که به دلایلی نیاز پیدا می کنید که تا دیروقت بیدار بمانید. اگر اهل دیر خوابیدن نباشید قطعا نمی توانید به راحتی خود را بیدار نگه دارید، و حتما خوابتان خواهد برد.

برای بیدار ماندن در شب چه باید کرد؟

شاید فکر بکنید که بیدار ماندن مهم نیست و می توانید کار خود را به صبح موکول کنید، ولی این مسئله مثلا برای کسی که پروژه ی مهمی را باید تا تاریخ معینی تحویل دهد، می تواند بسیار مهم باشد. به همین منظور قصد داریم در این مقاله برای شما دوستان عزیز، راهکارهایی معرفی کنیم تا با استفاده از آن ها بتوانید به راحتی شب را بیدار بمانید و با هوشیاری بیشتری آن را سپری کنید. پس با ما همراه باشید.

شب های قبل از بیدار ماندن را بهتر بخوابید

برای این که بتوانید بیدار بمانید حتما باید سعی کنید از قبل خواب کافی داشته باشید و کمبود خواب خود را جبران نمایید تا سرحال باشید. اگر از قبل به اندازه ی کافی نخوابیده باشید ممکن است نتوانید به راحتی بیدار بمانید، چون قبل از این که بخواهید آن شب را شروع کنید، آن قدر بی حال و خسته هستید که به راحتی نمی توانید خواب خود را کنترل کنید. بنابراین بهتر است اگر امکانش هست روز قبل از این که بخواهید شب را بیدار بمانید، یک خواب چند ساعت داشته باشید.

مثلا اگر از چند روز قبل می دانید که در فلان شب نمی توانید به موقع بخوابید، و مجبور خواهید بود که باید بیدار بمانید، بهتر است که این چند روز باقی مانده را به خوبی بخوابید تا دچار کم خوابی نشوید. و به راحتی قادر باشید در شب موردنظر بیدار بمانید.

هرچه بیشتر کم خوابی داشته باشید و در شب های قبل کیفیت خوابتان کمتر بوده باشد، اصلا بعید نیست که نتوانید آن طور که انتظار دارید بیدار بمانید و ممکن است تمام شب را با چرت بگذرانید!

در روز حداقل یکبار بخوابید

چرت های کوتاه در طی روز حتی اگر به اندازه ی یک ربع هم باشد، به طور شگفت انگیزی می توانید روی بیدار ماندنتان تاثیر خوبی بگذارد. بسیاری از افراد عادت دارند که در طول روز حداقل ۵ دقیقه هم که شده چشمانشان را روی هم بگذراند و مدت زمان کمی بخوابند. این عادت سبب می شود، شبی که قرار است بیدار بمانید دچار خواب آلودگی نشوید و کمتر اذیت شوید. البته بهتر است اگر امکان دارد این خواب تا یک ساعت طول بکشد چون هوشیاری شما را در شب افزایش خواهد داد.

البته توصیه شده است تا جایی که امکان دارد این خواب کوتاه را به ساعت های پایانی روز موکول کنید که اثربخشی آن چند برابر شود، به گونه ای که تاثیر آن را در شب به راحتی بتوانید احساس کنید.

از نوشیدنی های حاوی کافئین استفاده کنید

بهترین ماده ای که می توانید از آن برای افزایش هوشیاری استفاده کنید، کافئین است. کافئین ماده ی محرکی است که انرژی کاذب را در سطح بدن افزایش می دهد و سبب افزایش سطح هوشیاری شما به صورت قابل توجهی می شود؛ به طوری که کافئین قادر است تا ۸ ساعت اثرات خود را روی خواب فرد نشان دهد. البته باید توجه کنید در صورتی که به طور مداوم کافئین مصرف می کنید این ماده دیگر مانند گذشته اثرات خود را روی بدنتان نخواهد گذاشت و قطعا برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب باید مقدار مصرفی کافئین را به صورت قابل توجهی افزایش دهید.

کافئین در نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه، نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا و بسیاری از خوراکی های دیگر پیدا می شود. وقتی فردی کافئین مصرف می کند، گیرنده های مغز سیگنالی را دریافت می کنند که سبب هوشیاری می گردد و خواب را از بین می برد. البته توجه کنید که مصرف کافئین به صورت زیاد و بیش از حد برای سلامتی ضرر دارد. پس بهتر است در مصرف آن احتیاط کنید و تا جایی که ممکن است کمتر از آن استفاده کنید. البته فوایدی هم دارد که در این مطلب فرصت پرداختن به آن را نداریم.

ساعات پایانی شب چیزی نخورید

برای این که بتوانید بیدار بمانید، حتما باید توجه کنید که در ساعات پایانی شب چیزی نخورید و اگر هم مجبور شدید این غذا باید تا جایی که امکان دارد سبک باشد. چون مصرف غذا در این ساعات مخصوصا مصرف غذاهایی سنگین باعث می شود که به شدت خوابتان بگیرد و نتوانید به راحتی خواب خود را کنترل کنید. البته مطالعاتی هم وجود دارد که می گوید با خوردن برخی غذاهای سبک می توانید راحت تر بیدار بمانید، ولی قطعا چیزی که توصیه می شود این است که غذاهای سنگین را در این ساعات مصرف نکنید.

می توانید در این وعده از غذاهای سبکی مانند سبزیجات، سالاد استفاده کنید تا موجب کم شدن خواب شما شود، در عوض سعی کنید از چربی ها و میان وعده های حاوی نمک یا شکر استفاده نکنید.

در جای پرنور قرار بگیرید

برای این که بتوانید در شب بیدار بمانید، یکی از بهترین روش هایی که توصیه شده است قرار گرفتن در مکانی با نور زیاد است که می تواند خواب را به طور کلی از شما دور کند. هنگامی که در جای تاریکی قرار می گیرید، مغز به گونه ای است که حالت خواب را در بدن شما شبیه سازی می کند و دائم تلاش می کند شرایط را برای خوابیدن مهیا کند. ولی در عوض زمانی که در معرض نور زیاد باشید، مغز به گونه ای دیگر عمل می کند و سطح هوشیاری شما را بالا می برد تا به راحتی قادر به خوابیدن نباشید.

برای مثال زل زدن به صفحه ی گوشی یا مانیتور کامپیوتر می تواند تاثیر بدی را روی خوابتان در ساعات اولیه ی شب داشته باشد، ولی در صورتی که بخواهید بیدار بمانید، می توانید از همین ترفند برای این کار استفاده کنید.

البته نورهای طبیعی بسیار موثرتر از نورهای مصنوعی مانند نور لامپ ها هستند و در صورتی که بتوانید در ساعات آخر روز سری به بیرون بزنید و از نور طبیعی محیط بیرون استفاده کنید، قطعا سطح هوشیاری شما بالاتر خواهد رفت و بهتر می توانید بیدار بمانید. اگر هم این امکان برایتان وجود نداشت که بیرون بروید حداقل محلی که در آن قرار دارید را تا جایی که ممکن است روشن و پرنور کنید تا خواب به طور کلی از سرتان بپرد.

در حالت فعال قرار بگیرید

اگر بخواهید لم دهید و دراز بکشید، نباید انتظار داشته باشید که تمام طول شب را بیدار بمانید. اگر واقعا قصد دارید بیدار بمانید باید تمام شب را در حالتی قرار بگیرید که امکان خوابیدن در کمترین حالت ممکن قرار بگیرید. مثلا بهتر است در جایی که گرم و نرم است ننشینید تا دلتان نخواهد سریعا بخوابید.

یکی از روش های بیدار ماندن این است که فعالیت هایی که نیاز به تفکر و فعالیت بیشتری دارند باعث خواهند شد تا شما راحت تر بیدار بمانید، ولی در عوض فعالیت های منفعلانه مانند تلویزیون دیدن سبب می شود سریع تر احساس خواب آلودگی کنید. حتی کتاب خواندن هم فعالیتی است که باعث می شود فورا احساس خواب کنید. اگر دقت کرده باشید در اکثر مواقع برای بهتر خوابیدن توصیه می شود آخرین لحظات شب را به خواندن کتاب اختصاص دهید تا راحت تر و آسوده تر بخوابید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

هجده − 14 =