راه های تشخیص و کاهش استرس از زندگی روزمره | چگونه رفع استرس کنیم؟

اگر چه استرس از قدیم بوده است. ولی با این حال، سبک زندگی معاصر، مشغله ها و گرفتاری هایی که وجود دارد، کاهش استرس را به بخش جدایی ناپذیر زندگی معاصر تبدیل کرده است.

بسیاری از مردم از استرس های مختلف رنج می برند. استرس بر روی سبک زندگی افراد تاثیر می گذارد و سبب کاهش کیفیت زندگی و حتی بیماری و اختلال روحی و روانی در افراد می شود. بنابراین آشنایی با چگونگی رفع استرس بسیار مفید است و می تواند برای افراد که درگیر استرس می باشند، کمک نماید. برای آشنایی با چگونگی رفع استرس همراه ما باشید.

– استرس

همه ما در زندگی خود استرس را تجربه کرده ایم. برخی از استرس ها مقطعی هستند. مانند استرسی که شب امتحان داریم و یا استرس های دیگر که با گذشت زمان و بر طرف شدن مشکل از بین می رود. ولی با این حال، گاهی استرس همیشه همراه ما می باشد. شب و روز ما را رها نمی کند و برای ما خواب و خوراک نمی گذارد. بنابراین استرس تبدیل به نوعی بیماری می شود که سلامت جسمی و روحی ما را تهدید می کند.

با وجود این که همه ما استرس را به صورت محدود هم که شده باشد، تجربه کرده ایم. ولی با این حال، شاید کمتر کسی بتواند تعریفی از استرس ارائه دهد. اما به طور کلی می توان گفت که وقتی از استرس صحبت می کنیم، منظور فشارها و تنش های روحی و روانی است که ذهن و روح ما را درگیر خود می کند. در روانشناسی استرس را به فشار و نیرو تعریف می کند. هر عاملی که در انسان فشار و تنش ایجاد کند، استرس نامیده می شود.

برخی از استرس ها مقطعی هستند و بعد از بر طرق شدن عامل و دلیل آن از بین می روند. ولی با این حال، استرس هایی نیز وجود دارند، که به راحتی از بین نمی روند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد رو به استفاده از انواع مواد و داروهای شیمایی برای رفع استرس می آورند. در حالی که برای رفع استرس راه هایی وجود دارد، که با استفاده از آن ها می تواند استرس را بر طرف کرد و یا تا حد بسیار زیادی آن را کاهش داد.

راه های کاهش استرس

اگر شما دارای استرس مداوم هستید. استرسی که در خواب و بیداری شما را رها نمی کند. در این صورت بهتر است، به راه های رفع استرس و چگونگی رفع آن آشنا شوید. از جمله راه های رفع استرس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱-  به مسافرت و بیرون از خانه بروید

اولین و شاید بتوان گفت که راحت ترین راه برای رفع استرس این است، که به مسافرت بروید. تغییر مکان و محیط می تواند یکی از راه های رفع استرس باشد. محل هایی را برای مسافرت انتخاب کنید، که این محل ها برای شما آرامش به همراه دارد. بنابراین چمدان خود را بسته و آماده سفر شوید. مدتی را در مسافرت به دور از هیاهوی زندگی و تنش های کاری و غیره سپری کنید. تا به این صورت استرس شما از بین برود.

۲- به دامن طبیعت بروید.

اگر امکان رفتن به مسافرت را ندارید. در این صورت برای رفع استرس می توانید به دامن طبیعت بروید. برای مدت کوتاهی هم که شده باشد، به کوهنوردی بروید و در هوای آزاد و تمیز پیاده روی کنید. پیاده روی کردن در هوای آزاد و دور شدن از زندگی شهری و تنش هایی آن می تواند در رفع استرس و کاهش آن نقش بسیار زیادی داشته باشد. پس به کوه و جنگل بروید و چند ساعتی را در این مکان های خوش آب و هوا و به دور از زندگی شهری و ماشینی سپری کنید. به این صورت می توانید استرس خود را کاهش دهید و به رفع آن کمک نماید.

۳- مشورت کردن و صحبت نمودن با دیگران

یکی دیگر از راه های رفع استرس صحبت کردن و درد و دل نمودن است. همه ما در اطراف خود انسان هایی را داریم که وقتی با آنها درد و دل می کنیم به آرامش می رسیم. بسیاری از ما وقتی با پدر و مادر خود صحبت می کنیم، استرس مان کم می شود. بنابراین برای رفع استرس می توانید زمانی را برای درد و دل کردن و صحبت کردن با افرادی مانند مادر و پدر اختصاص دهید و یا این که با دوستان و آشنایان خود که صمیمی هستید، صحبت کنید. به این صورت استرس شما کم شده و می توانید قدمی برای رفع استرس خود بردارید.

۴- توجه و دقت در تغذیه

برای این که استرس خود را رفع کنیم باید به تغذیه و مواد غذایی که مصرف می کنیم، دقت داشته باشیم. با مصرف مواد غذایی آرام بخش می تواند تا حدی زیادی استرس را بر طرف نمود. اگر دچار استرس هستید، در این صورت بهتر است از نوشیدنی ها و غذاهایی که دارای کافئین می باشند، استفاده کنید. استفاده از این گونه مواد غذایی و نوشیدنی ها یکی از بهترین و مهم ترین راه های رفع استرس می باشد.

۵- ورزش کردن برای کاهش استرس

ورزش کردن هم برای رفع استرس بسیار خوب است. برای این که استرس خود را بر طرف کنید، یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید، ثبت نام در یک باشگاه ورزشی می باشد. با انجام دادن ورزش های روزانه و منظم می توانید انرژی مازاد در بدن خود را تخلیه کرده و استرس خود را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. ورزش های منظم و روزانه را فراموش نکنید و در رشته ورزشی که علاقه مند می باشید، شروع به تمرین و ورزش کنید. به این صورت می توانید استرس خود را رفع نماید.

۶- بر طرف کردن علل و زمینه های ایجاد استرس

یکی از بهترین و شاید اولین کارهایی که برای رفع استرس باید انجام دهیم. پیدا کردن عواملی است که سبب ایجاد استرس می شود. بنابراین اگر شما دچار استرس هستید، ابتدا باید بررسی کنید، که چه عواملی سبب ایجاد استرس در شما می گردد. با بررسی کامل و همه جانبه می توانید عوامل و دلایلی که موجب ایجاد استرس در شما می گردد را پیدا کرده و سپس برای رفع آن اقدام کنید. با بر طرف کردن عوامل به وجود آورنده استرس می توانید به رفع استرس خود اقدام کنید.

۷- یاداشت های روزانه برای کاهش استرس

یادداشت های روزانه هم می تواند راهی موثر و مفید برای کاهش استرس و رفع آن باشد. اگر دچار استرس هستید، در این صورت کارهایی که می خواهید انجام دهید و فکرهایی که در ذهن خود را دارید، را به صورت منظم بر روی یک برگه یادداشت کنید. با نوشتن آنچه که به آن فکر می کنید، و ذهن شما را درگیر خود کرده است، می توانید تا حد زیادی ذهن و فکر خود را تخلیه کرده و به کاهش و رفع استرس خود بپردازید.

۸- به انجام کارهای مورد علاقه خود بپردازید.

بر اساس نظریات روانشناسان و متخصصان مختلف یکی از راه هایی که می توان برای رفع استرس از آن استفاده کرد، مشغول شدن به کار مورد علاقه است. بنابراین اگر می خواهید استرس خود را بر طرف کنید، در این صورت می توانید به انجام کارهایی مانند آشپزی، نقاشی، طراحی و یا هر کار دیگری که دوست دارید و مورد علاقه شما می باشد، بپردازید. به این صورت قدمی بزرگ برای رفع استرس خود بر می دارید.

۹- ریلکس کردن و شل نمودن عضلات

برای رفع استرس یکی دیگر از کارهایی که می توانید انجام دهید، ریلکس کردن و شل نمودن عضلات می باشد. اگر دچار استرس هستید و استرس شما را رها نمی کند، در این صورت برای رفع آن دراز بکشید و عضلات خود را شل کنید. به این صورت می توانید آرامش سیستم عصبی خود را به وجود آورید. برای شل کردن عضلات و ریلکس کردن ابتدا به مدت ده ثانیه ماهیچه های بدن خود را سفت کرده و بعد به آرامی آن را رها کنید.

۱۰- مشاوره با روانشناس

در نهایت باید گفت که اگر با انجام روش های مختلف استرس شما رفع نشد. در این صورت بهتر است، برای کمک گرفتن و بررسی های بیشتر به یک روانشناس مراجعه کنید. مشاوره و کمک گرفتن از یک روانشناس راهی مفید و موثر برای درمان و رفع استرس می باشد. روانشناس با بررسی علل و دلایل ایجاد استرس و مشاوره هایی که می دهد، می تواند به رفع استرس شما کمک نماید. بنابراین به یک روانشناس مجرب و متخصص مراجعه کرده و از دانش و مهارت وی استفاده کنید.

سخن آخر در مورد کاهش استرس

در پایان می تواند گفت که استرس بخش جدایی ناپذیری از زندگی انسان در دوره معاصر می باشد. برخی از استرس ها مقطعی هستند و خود به خود با بر طرف شدن علل و زمینه های ایجاد آن از بین می روند. ولی برخی از استرس ها مداوم با ما می باشند به راحتی انسان را رها نمی کنند. بنابراین لازم است در این صورت برای رفع استرس کارهایی را انجام داد و با استفاده از روش های مختلف از استرس رهایی پیدا نمود. چرا که استرس های مداوم و شدید بر روی زندگی انسان تاثیر می گذارد و می تواند سلامتی و خوشبختی انسان را تحت تاثیر قرار داده و تهدید نماید. بنابراین برای حفظ سلامتی و محافظت از خود باید هر چه زودتر استرس خود را رفع کنید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

چهار × دو =