شناخت ارزش های زندگی و کلید دستیابی به موفقیت

اهمیت شناخت و تعیین ارزش های زندگی در موفقیت

ارزش های هر فرد روی تصمیمات و سرنوشت انسان تاثیر فراوانی می گذارد و آن ها را هدایت می کند. افرادی که از ارزش های خود اطلاع و آگاهی دارند و بر حسب آن ها زندگی می کنند، به موفقیت در زندگی دست پیدا می کنند و تبدیل به رهبران موفق جامعه می شوند. چنین افرادی از مدیران کارخانه ها گرفته تا معلم های برجسته در جامعه ی ما بی شمارند.

ما انسان ها اگر می خواهیم از زندگی خود حداکثر رضایت را داشته باشیم، از یک راه می توانیم به این احساس دست پیدا کنیم: باید ارزش های والای خود را در زندگی مشخص کنیم، سپس خود را مقید کنیم تا تک تک روزهای زندگی مان را با این ارزش ها هم سو نماییم. متاسفانه در جامعه ی کنونی ما کمتر کسی چنین کاری را انجام می دهد. اکثر افراد نمی دانند چه اموری برایشان مهم هستند. به همین خاطر به خودشان حالت بی تفاوتی می گیرند، در این صورت دنیا برای آن ها مبهم است و هیچ ملاک خاصی برای خودشان در نظر نمی گیرند در نتیجه به موفقیت در زندگی آن طور که شایسته است نمی رسند.

ما انسان ها اگر به خوبی ندانیم که چه اموری برای ما مهم هستند، پس چطور می توانیم اعتماد به نفس لازم را در خود به وجود آوریم و تصمیمات مهمی بگیریم؟! شاید پیش آمده که در شرایط خاصی تصمیم گرفتن برایتان دشوار بوده است. به این دلیل که نمی دانستید در آن موقعیت چه امری برایتان با ارزش تر بوده است. باید به خاطر بسپاریم که زمانی می توانیم تصمیم بگیریم که ارزش ها و اموری که برایمان از اهمیت برخوردار هستند را شناسایی کنیم تا بدین وسیله به موفقیت در زندگی دست پیدا کنیم.

زمانی که بدانید چه مواردی برایتان مهم است، آن گاه به راحتی می توانید تصمیم بگیرید. اکثر اشخاص نمی دانند چه امری برایشان از اهمیت برخوردار است، لذا تصمیم گیری برایشان به صورت عذابی درونی و کاری دشوار در می آید. اما این مطلب در مورد کسانی که از والاترین اصول و ارزش های زندگی خود اطلاع دارند صحت ندارد. این افراد به خوبی می دانند که باید چه کنند، چون ارزش ها راه را برایشان هموار می کند. شناخت ارزش ها مانند قطب نمایی فردی آن ها را در موقعیت های دشوار و سخت هدایت می کنند.

چه کسانی همیشه مورد ستایش ما قرار می گیرند و برای آن ها احترام زیادی قائل هستیم؟!

مسلما این افراد کسانی هستند که به خوبی ارزش های خود را شناسایی کرده اند و نه تنها به آن ها ایمان دارند بلکه با ارزش های خود زندگی می کنند. همه ی کسانی که به اعتقادات خود پایبند هستند، برای ما بسیار مورد احترام می باشند، حتی اگر نظریات و اعتقاداتشان مورد قبول ما نباشند. افرادی پیروز و قدرتمند هستند و می توانند زندگی شان را تحت اختیار در آوردند که فلسفه و عملشان در زندگی یکی باشد، آن ها می توانند به موفقیت در زندگی و نهایت خواسته های خود دست پیدا کنند.

افراد فراوانی را می شناسیم که دارای چنین خصوصیت برجسته ای هستند؛ در واقع افرادی که دارای ارزش ها و اعمال هم سویی هستند، توانایی زیادی دارند تا در فرهنگ و زندگی ما انسان ها تاثیرات مثبت زیادی از خود بر جای بگذارند.

ارزش های نیروهای هدایت گر ما هستند

باید این نکته را همواره به خاطر داشته باشیم که مسیر زندگی ما، تحت تاثیر نیروی آهن ربایی ارزش های مان قرار دارد. ارزش ها نیروهایی هستند که ما را هدایت می کنند، تا با گرفتن تصمیماتی، مسیر و مقصد نهایی زندگی خود را مشخص نماییم تا بتوانیم به موفقیت در زندگی دست پیدا کنیم. این مسئله نه تنها در مورد افراد بلکه در ارتباط با شرکت ها، سازمان ها و ملتی که جزئی از آن هستیم نیز صحت دارد.

بدیهی است که ارزش های مورد قبول بنیان گذاران جمهوری اسلامی ایران، سرنوشت ما را تشکیل داده است. ارزش هایی از قبیل انتخاب، استقلال، آزادی، رقابت، سازش با همسایگان، نبرد با مشکلات و احترام به کسانی که می توانند بر ناملایمات پیروز شوند؛ تمام این ها سرنوشت واحد ملت ما را رقم زده اند.

از این مطالب چه درسی می گیریم؟

این که در زندگی فردی و حرفه ای خود باید بدانیم که چه اموری از اهمیت برخوردار است و تصمیم بگیریم بدون توجه به هر اتفاقی با آن ارزش ها زندگی کنیم. باید این کار را علی رغم تایید یا عدم تایید محیط پیرامون خود انجام دهیم. باید قادر باشیم بر اساس قوانین و ضوابط خودمان زندگی کنیم حتی اگر از آسمان سنگ ببارد و حتی اگر هیچ کسی ما را مورد حمایت خود قرار ندهد! تنها راه دستیابی به سعادتی همیشگی این است که بر اساس والاترین ارزش ها و عقاید خود زندگی کنیم و کارهایی را انجام دهیم که همگی همسو و هم جهت با ارزش ها و اعتقادات مان باشد؛ این گونه می توانیم به موفقیت در زندگی دست پیدا کنیم و به انسانی بزرگ و تاثیرگذار تبدیل شویم. اما اگر هیچ شناختی از ارزش های خودمان نداشته باشیم، مسلما نمی توانیم در این امر موفقیتی کسب کنیم.

بزرگترین مشکل اکثر افراد در زندگی چیست؟!

اکثر افراد می دانند چه می خواهند ولی نمی دانند می خواهند چه شخصیتی داشته باشند. دستیابی به چیزهای مادی ما را ارضا نمی کند. اگر به طوری زندگی کنیم که می دانیم صحیح است، آن گاه است که می توانیم از احساس قدرت درونی که سزاوار آن هستیم، بهره مند شویم. این نکته را به یاد داشته باشید که ارزش ها مانند قطب نمایی شما را به سمت سرنوشت نهایی تان راهنمایی و هدایت می کنند. ارزش ها شما را در مسیرهایی هدایت می کنند تا بتوانید پاره ای از تصمیمات را اتخاذ کنید و دست به کارها و اعمال ثابتی بزنید. اگر از قطب نمای درونی خود به روشی عقلانی استفاده نکنید، مطمئن باشید که هیچ نتیجه ای به جز یاس، نارضایتی و پشیمانی در انتظارتان نخواهد بود و دائما بهانه می گیرید و می گویید اگر این طور یا آن طور می شد، زندگی ام تغییر می کرد. از سوی دیگر، اگر بر حسب ارزش های خود زندگی کنید، بیشتر از همیشه احساس آسایش خیال، آرامش درونی و انرژی مثبت پیدا خواهید کرد که افراد کمی می توانند به آن دست پیدا کنند.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

پنج + شش =