فریلنسر(Freelancer) یا آزاد کار کیست؟ 9 قدم تا کسب درآمد از فریلنسری

امروز می‌خواهیم درباره فریلنسرها صحبت کنیم که برای خود و بصورت پروژه‌ای کار می‌کنند. فریلنسرها معمولاً هر زمان که بخواهند کار می‌کنند که این خودش نوعی مزیت محسوب می شود. استقلال، اختیار، ساعات کاری منعطف، درآمد عالی … این ها همگی موارد جذابی هستند که تا صحبت از فریلنسری یا آزاد کاری به میان می آید به ذهن مخاطب خطور می کند. اما فریلنسر کیست و کارش چه فراز و فرود هایی دارد؟ یک فریلنسر برای عملکرد بهتر چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ در این مقاله به تمام این سوالات پاسخ گفته می شود.

امروز می‌خواهیم درباره فریلنسرها صحبت کنیم که برای خود و بصورت پروژه‌ای کار می‌کنند. فریلنسرها معمولاً هر زمان که بخواهند کار می‌کنند که این خودش نوعی مزیت محسوب می شود.

استقلال، اختیار، ساعات کاری منعطف، درآمد عالی … این ها همگی موارد جذابی هستند که تا صحبت از فریلنسری یا آزاد کاری به میان می آید به ذهن مخاطب خطور می کند. اما فریلنسر کیست و کارش چه فراز و فرود هایی دارد؟ یک فریلنسر برای عملکرد بهتر چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ در این مقاله به تمام این سوالات پاسخ گفته می شود.

تاریخچه فعالیت فریلنسری

شاید جالب باشد بدانید که اولین بار واژه فریلنس توسط چه کسی و به چه منظوری استفاده شد. سال 1819 میلادی نویسنده ای به نام والتر اسکات در کتابش به نام “Ivanhoe” از حاکم فئودالی نوشته است که به سربازان ارتشش لقب” فری لنس” (لنس در انگلیسی به معنای نیزه است) داده است. از همینجا مشخص می شود که در واقع در قدیم سربازانی که دارای مهارت جنگیدن بودند مهارت هایشان را در ازای مبلغی مشخص در اختیار دیگران قرار می دادند و برایشان می جنگیدند.

اگرچه امروزه این مفهوم از حوزه نظامی خارج و وارد حوزه کسب و کار شده است اما یک معنای مشخص از ابتدای تاریخ تا بحال در آن نهفته است و آن در اختیار گذاشتن هر مهارت و ویژگی خاصی در ازای مبلغی مشخص است.

فریلنسر(Freelancer) کیست و فریلنسری چیست؟

در کل فریلنسر به فردی گفته می شود که به صورت قراردادی برای یک یا چند مشتری یا شرکت کار به خصوصی را انجام می دهد. فعالیت فریلنسر ها غالبا از طریق قراردادهای مستقل و معمولا کوتاه مدت با شرکت ها و یا افراد انجام می گیرد. زمینه فعالیت در آزاد کاری می تواند بسیار متنوع باشد برای روشن تر شدن وظایف مشاغل فریلنسری به چند مثال توجه کنید: مثلا فریلنسر عکاسی برای شرکت های متفاوت محتوای بصری تولید می کند یا به برای عکاسی های خاص با کنفرانس ها و مجالس قرارداد می بندد، فریلنسر تولید محتوا برای وب سایت ها یا شبکه های اجتماعی متفاوت محتوای نوشتاری در حیطه ای خاص تولید می کند، فریلنسر فتوشاپ وظیفه اش ادیت و جلوه بخشی و ویرایش کیفیت عکس ها برای عکاس هاست و یا حتی فریلنسر عمران، که ممکن است طی قراردادی با پروژه های کوچک و بزرگ برای مهندسی یک سازه خاص همکاری کند و ممکن است بعد از اتمام قرارداد با شرکت مورد نظر هیچ گونه همکاری نداشته باشد و یا برعکس منجر به قراردادهای بعدی با آنها شود.

آیا فریلنسری برای کار شما مناسب است؟

قبل از اینکه به راه های مورد نیاز فریلنسر شدن بپردازیم ابتدا باید خودتان را محک بزنید و چند سوال اساسی را از خودتان بپرسید:

 چرا می خواهید فریلنسر شوید؟

در ابتدا پاسخ به این سوال حیاتی است. باید روحیات خودتان را بشناسید آیا کسی هستید که از محیط کاری یکنواخت و روزانه کار مشخص و تکراری انجام دادن خسته هستید و به انرژی بیشتری در کارتان نیاز دارید؟ آیا برایتان مهم است ساعات کاری منعطف داشته باشید؟ البته انعطاف به این معنا نیست که هر موقع اراده کردید کارتان را به کارفرما تحویل دهید. چرا که طبق قرار داد زمانی خاص برای تحویل منعقد می شود و شما فقط می توانید زمانتان را به دلخواه خودتان مدیریت کنید. مثلا اینکه به جای روز ها شب ها کار کنید. در کل شناخت روحیاتتان در پیدا کردن مسیر به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

چه مهارتی دارید؟

مهارت ها و نقاط قوت تان را بشناسید. در چه چیزی خوب عمل می کنید؟ معمولا دیگران از شما می خواهند چه کاری برایشان انجام دهید؟ پاسخ به این سوال کمک می کند زمینه ای را که در آن مهارت بیشتری دارید شناسایی کنید، در آن پیشرفت کنید و از آن به عنوان منبعی برای درآمدتان استفاده کنید.

آیا می توانید با عدم ثبات درآمدتان کنار بیایید؟

طبیعتا شروع هر کاری با مشقت هایی روبرو است. به عنوان فریلنسر ممکن است ماه های اول فعالیت تان نیاز باشد برای بیشتر شناخته شدن از خود گذشتگی کنید و با دستمزد ناچیز کار کنید. این واقعیت را هم باید بدانید که فریلنسری مستلزم شبکه ای وسیع از ارتباطات است. مشتری را باید خودتان پیدا کنید و هر چه از لحاظ اجتماعی فعال تر باشید این مسئله برایتان آسان تر خواهد بود. لذا هیچ گاه نمی توانید میزان درآمدتان را تضمین کنید.

مزایای فریلنسری

 • رییس خودتان هستید

در آزاد کاری زمان بندی تحویل کار، میزان کار و اینکه با چه مشتری هایی مایل هستید همکاری کنید را خودتان انتخاب می کنید. لباس راحتتان را در خانه می پوشید، برنامه سفرتان را راحت برنامه ریزی می کنید و در کل همه چیز به خودتان بستگی دارد.

 • درآمد بیشتری دارید

درآمد فریلنسر بسته به صنعتی که در آن فعالیت می کند می تواند متفاوت باشد. البته ذکر این نکته مهم است که کاملا بستگی به خودتان دارد که چه میزان کار را متقبل می شوید. فریلنسر بودن همانقدر که جذاب به نظر می آید ریسک بالایی نیز دارد. اما در کل میزان درآمدتان را خودتان به ازای میزان کاری که متعهد می شوید تعیین می کنید.

 • مالیات کمتری می پردازید

یک فرد فریلنسر نسبت به یک شرکت ثبت شده ملزم به پرداخت مالیات کمتری است. البته در مواردی اگر شغلتان جزو مشاغل کم درآمد باشد حتی ممکن است از پرداخت مالیات معاف شوید.

 • تعادل کار-زندگی بهتری دارید

تعادل ایجاد کردن میان کار و زندگی یکی از چالش هایی است که انسان امروزی درگیر آن است. توسط شغل فریلنسری در هر کجا که خواستید می توانید زندگی کنید. به خانواده و ورزشتان برسید و ملزم به به کارت حضور زدن دقیقا راس ساعت ۸ صبح نیستید!

معایب فریلنسری

 • مدیریت تمام کارها بر عهده شماست

با آزاد کار بودن مسئولیت تمامی تصمیمات بر گردن شما است. همه کار را مجبورید به تنهایی انجام دهید از بازاریابی و ترقیب مشتریان گرفته تا حسابداری روندهای مالی. در واقع شما یک کارمند ساده نیستید می توان گفت یک بیزینس تمام عیار هستید.

 • خودتان باید خودتان را بیمه کنید

در شغل فریلنسری دیگر خبری از بیمه و مزایا نیست. در واقع خودتان باید خودتان را بیمه کنید که طبیعتا از بیمه های سنتی که توسط کارفرما در شرکت ها برای کارمندان تهیه می شود گرانتر تمام می شود.

 • مرخصی بدون حقوق

هر کارمندی که در شرکت کار می کند از مزیت مرخصی های با حقوق برخودار است اما در شغل فریلنسری اگر نیاز به یک مرخصی یک هفته ای پیدا کردید کسی بابت آن مبلغی به شما نمی پردازد.

 • عدم ثبات در درآمد

همانطور که در اول مقاله هم اشاره کردیم یکی از معایب بزرگ فریلنسر بودن عدم ثبات در درآمد است. فرض کنید برای ماه بعد چک دارید و هنوز کاری برای انجام دادن پیدا نکرده اید. عدم پیش بینی درآمد و عدم توانایی برای برنامه ریزی های مالی مشکل بزرگی است که هر فریلنسری تا بحال آن را تجربه کرده است.

حال که با تعریف فریلنسری آشنا شدید و مزایا و معایب آن را بررسی کردید باید برای ورود به این شغل جذاب اما پر از چالش تصمیم گیری کنید. خیلی ها سوال می کنند که اصلا چگونه فریلنسر شویم؟ اگر برای انتخاب این شغل مصمم هستید ادامه مطلب را مطالعه کنید تا تبدیل شدن به یک فریلنسر موفق را با هم مرور کنیم.

۹ قدم تا کسب درآمد از فریلنسری

قبل از اینکه تبدیل به یک فریلنسر شوید باید بیزینستان را مشخص کنید یعنی اینکه دقیقا تعیین کنید چه کاری برای مشتری هایتان می خواهید انجام دهید و چه ارزش افزوده ای برای آنها می آفرینید و بعد دست به اقدام بزنید .در ادامه ۹ قدم مهمی که باید طی کنیم تا به یک فریلنسر موفق تبدیل شویم را با شما در میان می گذاریم.

چگونه فریلنسر شویم؟

 • برند خودتان را بسازید

اولین چیزی که هر کسب و کاری چه فریلنسری چه غیر از آن برای تداوم در بازار رقابتی و بلند مدت نیاز دارد التزام به دارا بودن یک برند شخصی است. استفاده از برند شخصی به کسب و کار شما شخصیت می بخشد و شما را مورد اعتماد تر جلوه می دهد. در کنار یک لوگوی مناسب، بیزینس شما باید یک اسم برند مشخص داشته باشد. می توانید از نام خودتان و یا هر نام دیگری استفاده کنید.

 • وب سایت بیزینس تان را راه اندازی کنید

المان دیگری که برای برندتان حیاتی است وجود پلتفرم های آنلاین معتبر است. اولین و شاید ضروری ترین پلتفرم آنلاین شما باید وب سایتتان باشد (خصوصا اگر دور کاری می کنید)  و بعد در شبکه های اجتماعی دیگر سرمایه گذاری کنید. چرا که به شبکه های اجتماعی اعتباری نیست و اگر فقط به عنوان مثال در اینستاگرام فعال باشید بنا به هر دلیلی اعم از فیلترینگ یا کوچ مخاطب به پلتفرم های دیگر بیزینستان با ریسک بزرگی مواجه خواهد شد اما وجود یک وب سایت تداوم شما را تضمین می کند. لوگو، پورتفولیو و خدمات بیزینس تان را روی وب سایتتان شرح دهید. حتما دامنه سایت و شبکه های اجتماعیتان را بر اساس نام برندتان تشکیل دهید به عنوان مثال اگر یک فریلنسر الکترونیک هستید و برندتان را با نام سام الکترونیک ایجاد کرده اید وب سایتتان باید به شکل Samelectronic.com باشد و یا فرضا یوزر شبکه اجتماعیتان باید به شکل @Samelectronic باشد. این کار باعث می شود مشتری ها راحت تر شما را پیدا کنند.

هم چنین فعال بودن در شبکه های اجتماعی می تواند طیف وسیعی از مشتری ها را برای شما به ارمغان بیاورد. نیازی نیست که حتما در همه آنها فعال باشید اما هر کدام مناسب بیزینستان باشد را به عنوان پلتفرم اصلی انتخاب کنید. مثلا توییتر برای منتشر کردن پورتفولیو مناسب است، لینکدین مکانی برای ساخت روابط حرفه ای است، فیسبوک برای پیدا کردن افراد هم فکر و اینستاگرام برای به اشتراک گذاشتن قطعاتی از کارتان مناسب است. مثلا اگر فریلنسر عکاسی باشید اینستاگرام که محیط بصری تری دارد برای به اشتراک گذاشتن نمونه کارهایتان قطعا مناسب ترین گزینه خواهد بود.

 • پورتفولیو تشکیل دهید

فرقی نمی کند فریلنسر نویسنده، دیزاینر و یا توسعه دهنده سایت باشید، پورتفولیو باید بخش جدا نشدنی از کار شما باشد. پورتفولیو مجموعه ای از نمونه کارهایی است که تا بحال انجام داده اید و در واقع قبل از هر ارتباطی به جای شما با مشتری صحبت می کند. از طریق پورتفولیو، مشتری می تواند متوجه شود که آیا سبک و سطح کار شما با چیزی که او انتظار دارد هم خوانی دارد یا خیر. از طرف دیگر داشتن پورتفولیو به نفع خود شماست چرا که باعث می شود مشتری هایی که مناسب کار شما نیستند قبل از اینکه با شما برای همکاری تماس بگیرند غربال شوند.

از راه های گوناگونی می توانید پورتفولیو خودتان را آماده کنید و در اختیار دیگران بگذارید، می تواند به شکل لینک روی وب سایتتان باشد و یا حتی در Dropbox  و Google Drive آن را نمایش دهید.

از طریق سایت های دیگر هم می توانید پورتفولیو تشکیل دهید مثلا:

 • وب سایت Contently : مناسب نویسندگان، روزنامه نگاران یا تولید کنندگان محتوا …
 • وب سایت PortfolioBox : مناسب دیزاینرها، عکاسان، هنرمندان و …
 • وب سایت CarbonMade : مناسب معماران و سازندگان انیمیشن و…
 • وب سایت Journo Portfolio : مناسب نویسندگان و خبرنگاران …
 • محل فیزیکی کارتان را مشخص کنید

تا اینجای مطلب زیر ساخت لازم برای شروع کار فریلنسری را یاد گرفتیم و حالا نوبت آن است که اقدام کنیم. درست است که فریلنسری نیازی به مکان خاصی برای انجام کار ندارد. اما این را فراموش نکنید که برای حفظ تمرکز و ارائه یک کار با کیفیت نمی توانید در تخت تان کار کنید.

یک مکان آرام و بدون سر و صدا را انتخاب کنید اگر مجبور به کار در خانه هستید و هزینه محل کار برایتان مهم است سعی کنید اتاقی جداگانه با اتمسفر کاری برای خودتان تهیه کنید. اگر برای محل کار نیز هزینه ای در نظر گرفته باشید مکان های مختلفی مانند کارخانه نوآوری در شهر تهران فضای اشتراکی و یا خصوصی را برای کار کردن فریلنسر ها در نظر گرفته اند که با هزینه ای کمتر مکان مناسب کار را در اختیار شما قرار می دهند و حتی می توانید با ارتباط ایجاد کردن فرصت های شغلی نیز برای خودتان رقم بزنید.

 • دستمزدتان را مشخص کنید

قبل از آنکه پروژه ای را شروع کنید باید راجع به نرخ و قیمت کارتان تحقیق کنید. این قسمت شاید سخت ترین قسمت فریلنسری باشد. کار شما چقدر ارزشمند است؟ اگر نرخ تان کمتر از حد معمول باشد چه؟ اگر قیمت را بالا بردید و مشتری موافقت نکرد چه کار کنید؟ قسمت تعیین مبلغ شاید تا حدی شخصی باشد. به این معنا که دستمزد مشخصی برای کار شما وجود نداشته باشد. اما چند استراتژی قیمت گذاری زیر تا حدی می تواند به شما کمک کند:

 • قیمت گذاری بر اساس هزینه ها

در این روش مشخص می کنید که برای انجام پروژه ای خاص چقدر هزینه کرده اید. معمولا بین  ۱۰ تا ۳۰ % قیمت کل هزینه ها می تواند سود شما از انجام کار باشد. این استراتژی قیمت گذاری معمولا برای کسانی مناسب است که از وسایل فیزیکی در کارشان بهره می برند و هزینه وسایل را برآورد می کنند. برای فریلنسر هایی مثل نویسندگان این مدل اصلا مناسب نیست.

 • قیمت گذاری بر حسب نرخ بازار

در این استراتژی قیمت گذاری، میانگین قیمت های معمول بازار ملاک هستند. بستگی دارد در چه صنعتی فعالیت می کنید و رنج دستمزد ها در آن چگونه است. از رقبایتان که در حوزه مشابه شما کار می کنند ایده بگیرید و تحقیق کنید تا میانگین دستمزد را متوجه شوید.

 • قیمت گذاری بر حسب ارزش

یک مدل قیمت گذاری دیگر بر حسب ارزش است. به این معنا که قیمت را بر اساس ارزشمندی کارتان مشخص کنید. در این مدل تا حد زیادی، قیمت گذاری بستگی به نوع مشتری که با آن همکاری می کنید دارد. مثلا نرخ دستمزدی که از همکاری با یک برند ملی بزرگ درخواست می کنید طبیعتا با نرخ دستمزدی که از همکاری با یک کافیشاپ درخواست می کنید متفاوت است. در واقع اینجا بحث ارزشمندی کسب و کارهای بزرگ در برابر کوچک مطرح نیست، بلکه بحث این است که یک شرکت چقدر توانایی مالی دارد و کار شما تا چه حد در آن تاثیرگذاری دارد.

 • در وب سایت های فریلنسری ثبت نام کنید

سایت های فریلنسری

سایت های فریلنسری در واقع بهترین پلتفرم ها برای فریلنسر ها و کارفرما ها هستند تا بتوانند راحت تر یکدیگر را پیدا کنند و با هم لینک شوند. در این قسمت به معرفی نمونه هایی از سایت فریلنسر ایرانی و خارجی می پردازیم.

 • سایت ایرانی فریلنس پارسفریلنس پارس ، یک سایت فریلنسینگ و دورکاری برای سفارش و انجام پروژه های اینترنتی در ایران است. انواع پروژه ها و نیازهای کاری و شغلی در زمینه های سفارش تایپ، تولید محتوا، ترجمه زبان های مختلف، طراحی گرافیک، عکاسی، ادیت عکس و فیلم، برنامه نویسی، طراحی سایت، دستیار مجازی، آهنگسازی و ویرایش صوت، معماری، نقشه کشی، مدلسازی و… در این سایت قابل تعریف و اجراست.کارفرمایان، نیازها یا پروژه های خود را در این سایت به صورت رایگان مطرح کرده و متخصصان یا فریلنسرهای سایت، با ارائه پیشنهاد همکاری، پروژه‌ها را انجام داده و تحویل می‌دهند. کارفرما، پس از ثبت پروژه و توافق نهایی با فریلنسر بر سر هزینه و روش انجام کار، هزینه پروژه را واریز کرده و سایت، مبلغ را نزد خود نگه می‌دارد. پس از انجام کار و تحویل به کارفرما، تایید و رضایت او، مبلغ برای فریلنسر آزاد می‌شود. با این قابلیت که در اصطلاح “پرداخت امن” نامیده می‌شود، هم کارفرما از انجام پروژه خود اطمینان دارد و هم فریلنسر از واریزی مبلغ توسط کارفرما.
 • سایت خارجی 

میتوان گفت Freelancer.com یکی از بهترین سایت های فریلنسری جهان به حساب می آید که در سال 2009 میلادی شروع به فعالیت کرد. در واقع کار در سایت Freelancer یک کار بین المللی محسوب می شود چرا که افراد از سرتاسر دنیا می توانند به عضویت این سایت در بیایند و به دنبال کارفرما یا فریلنسر مورد نظرشان بگردند.

این سایت به ازای هر پروژه ی انجام شده میزان 10 درصد از مبلغ کل کار را به عنوان کارمزد کم می کند. در حال حاضر این وب سایت بیش از 20 میلیون کاربر از 247 کشور دنیا دارد. عضویت در این سایت رایگان است. به این صورت که مهارت هایتان را در پروفایلتان درج می کنید و رزومه تان را قرار می دهید را کارفرمای مناسب شما را پیدا کند. پروژه مورد نظرتان را از قسمت Jobs و یا contest پیدا می کنید و اگر پروژه ی مرتبط با خود را پیدا کردید پیشنهاد خود را برای کارفرما می فرستید. با اتمام کار مبلغ توافقی به اکانت فریلنسر شما واریز می شود اگرچه متاسفانه به علت تحریم ها امکان نقد کردن وجه شما مگر از طریق واسطه ها وجود ندارد.

 • از مشاورین متخصص کمک بگیرید

فریلنسینگ آن طور که به نظر می آید هم آسان و بی دردسر نیست. بلکه مانند تمامی شغل های دیگر نیازمند نکاتی است که باید از طریق آموزش آنها را یاد بگیرید. بودجه ای برای مشاوره گرفتن کنار بگذارید.کمک گرفتن از منتور ها و مشاور های متخصص به شما راه را نشان می دهد و یاد می گیرید چطور برای خودتان مشتری پیدا کنید، قیمت گذاری انجام دهید و کارهایتان را مدیریت کنید. کمک گرفتن از مشاور متخصص این اعتماد به نفس را به شما می دهد که قدم های درستی بردارید و از همه تجربه های موجود برای پیشرفت در کارتان بهره ببرید و در واقع به جای آزمون و خطا از همان ابتدا اصولی کار کردن را بیاموزید.

 • با فریلنسر های دیگر همکاری کنید

وقتی از فریلنسر های دیگر نام می بریم ممکن است یاد رقبای سر سختتان بیفتید! یا فکر کنید فریلنسری به معنای تنها کار کردن است.اما همیشه هم اینطور نیست. در حقیقت روابط گسترده با همکارهایتان ممکن است به یک کار تیمی عالی منجر شود. هم چنین ممکن است شما در زمینه خاصی تخصصی تر کار کنید و همکارتان به محض به وجود آمدن یک فرصت بیزینسی شما را به کارفرمایی معرفی کند. واقعیت این است که در آزاد کاری باید به سختی مراقب سلسله روابطتان باشید چرا که درصد بیشتری از مشتریان شما از طریق روابطتان به دست می آیند.

 • اجتماعی بمانید

وقتی شغل فریلنسری را انتخاب می کنید در واقع انتخاب کرده اید تا حد زیادی تنها باشید. طی گفت و گو با بیش از ۲۰ فریلنسر آنها اذعان کرده اند که سخت ترین قسمت شغل فریلنسری انزوا و تنهایی است. اما این خصوصیت نباید شما را از اجتماع دور کند. حتی اگر شده در اجتماعات فریلنسری عضو شوید. گفت و گو و صحبت با دیگران باعث می شود نسبت به وقایع اطرافتان آپدیت بمانید و از ترند های روز با خبر شوید.

 نتیجه گیری

در حقیقت فریلنسر بودن در یک کلمه به معنای مدیریت شخصی است. اگر هنوز با برنامه ریزی شخصی و یا مدیریت زمان تان دچار چالش هستید انتظار نمی رود فریلنسر موفقی شوید. در آخر با وجود تمام مزایا و معایبی که برای شغل فریلنسری مطرح شد انتخاب اینکه آیا می توانید یک آزادکار موفق باشید یا نه کاملا بستگی به روحیات و مهارت هایی که دارا هستید دارد.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

2 × پنج =