مارکت پلیس (Marketplace) و انواع آن

مارکت پلیس فضایی است که به شما اجازه می دهد تا بتوانید بدون سرمایه شرایط خرید محصولات و عرضه خدمات را برای کاربران فراهم سازید. در واقع فضایی که کاربران به کمک آن می‌توانند در بین چندین فروشنده خرید داشته باشند و همین طور به او اجازه انتخاب یک محصول در بین چندین کالای مختلف نیز داده می شود.

با رشد تکنولوژی و فن آوری و افزایش مشغله های زندگی بسیاری از افراد تمایل دارند تا از فضای مجازی برای بسیاری از کارهای روزمره خود استفاده نمایند و امکانات خوبی که مارکت پلیس در این راستا در اختیار کاربران قرار داده به آنها کمک می کند تا بهتر بتوانند سبب رشد فضای تجارت الکترونیک شوند‌.

مارکت پلیس چیست؟

فکر می کنید هدف از مارکت پلیس چیست؟ به طور کلی اگر بخواهیم به زبان ساده تعریف کنیم که مارکت پلیس دقیقا به چه معنی است شرایط به این صورت است که (Marketplace) به مکانی گفته می‌شود که کاربر می‌تواند در بین چندین محصول، کالای مورد نظر را مقایسه و انتخاب کند و همین طور امکان خرید کالا از بین چندین فروشنده مختلف در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت. به طور کلی افرادی که اقدام به راه‌اندازی مارکت‌پلیس می‌کنند می توانند کسب و کار خود را با سرمایه بسیار کم آغاز نمایند به این ترتیب کسانی که دوست دارند وارد دنیای کسب و کار اینترنتی شوند و بودجه بالایی ندارند می توانند از این روش کمک بگیرند دقت کنید که در روش مارکت‌پلیس شما نیاز به خریدن کالایی که می فروشید، ندارید در واقع در فضای (Marketplace) اطلاعات کالا و محصولات مورد نظر و فروشندگان از سوی شما به کاربران ارائه می شود.

به طور کلی در این سبک از کسب و کار نیاز به انبار و محل نگهداری محصولات نخواهد بود. البته نکته بسیار مهم در مورد مارکت پلیس این است که می بایست در فروش و ارسال هماهنگی وجود داشته باشد و موجودی کالا به طور دقیق بررسی شود بنابراین وجود اطلاعات ناقص در مورد محصول سبب ایجاد مشکلات زیادی خواهد شد و همه این موارد تاثیر بدی در خرید آنلاین میگذارد.

راه اندازی مارکت پلیس

 

برای راه اندازی مارکت پلیس در ابتدا باید انواع مختلف آن را بشناسید. به طور کلی فروشگاه های اینترنتی که دارای چندین فروشنده هستند به سه دسته مهم تقسیم می‌شوند. دسته اول مدل عمودی و دسته دوم و سوم به ترتیب مدل افقی و مدل جهانی هستند.

 

مارکت پلیس مدل افقی: یک مارکت پلیس افقی شامل محصولاتی است که ویژگی های یکسانی دارند و در یک گروه قرار می گیرند و به طور کلی خریدار دیگر نیازی به سر زدن به چندین خرده‌فروشی ندارد و می‌تواند به فروشگاه اینترنتی مورد نظر مراجعه نماید.

 

مارکت پلیس مدل عمودی: مارکت پلیس های عمودی مربوط به کالاها و محصولاتی هستند که همگی مربوط به یک دسته بوده و به طور کلی عرضه کننده های مختلف را به شما نشان می دهند مثلاً مارکت پلیس هایی که در زمینه جواهرات فعالیت می‌کنند در این لیست قرار می‌گیرند.

مارکت پلیس مدل جهانی: بهترین مثال برای (Marketplace) مدل جهانی دیجی کالا است. در واقع فضایی که قابلیت چندفروشندگی داشته و همینطور می‌تواند با مارک پلیس های دیگر رقابت نماید. در این فضا فروشگاه های مختلف اینترنتی محصولات خود را ارائه می‌دهند و شرایط مقایسه از نظر قیمت و کیفیت و همه موارد دیگر وجود دارد و به طور کلی ریسک مالی نداشته و ضرر کمتر است.

مزایای مارکت پلیس

حال می‌خواهیم در مورد مزایای مارکت پلیس صحبت کنیم تا بدانیم که این سیستم چطور عمل میکند و چطور میتوان بدون سرمایه زیاد آن را اجرا کرد.

خرید و فروش در (Marketplace) خیلی سریع انجام شده و مبلغ دریافتی به صورت نقدی خواهد بود. همینطور هیچ هزینه‌ای در راستای بازاریابی و تبلیغات در نظر گرفته نمی‌شود و اگر هزینه‌ای وجود داشته باشد بر عهده صاحب کالا خواهد بود. از سوی دیگر شرایط فراهم می شود تا چندین فروشنده بتوانند محصولات خود را عرضه کنند و این موضوع به بازدید بیشتر محصولات و خدمات منجر شده و در نهایت کاربر می تواند این محصول با قیمت ارزان‌تر و کیفیت مشابه خریداری کند. در مارکت‌پلیس کاربران می‌توانند نظرات و تجربیات خود را در خصوص کیفیت محصولات بیان کنند و این موضوع کمک زیادی به فروش بیشتر خواهد کرد. به طور کلی مارکت پلیس ها شرایط پاسخگویی ۲۴ ساعته دارند و همین طور که در صورت عدم رضایت کاربران امکان برگشت کالا فراهم خواهد بود و این موضوع به جلب اعتماد بیشتر کاربران کمک می کند. فضای رقابتی در (Marketplace) ها بسیار زیاد بوده و این موضوع سبب می‌شود تا محصولات و خدمات بهتری ارائه شود.  سیستم جستجوی هوشمند در این سیستم سریع صورت می گیرد و رابط کاربری ساده و به دور از شلوغی اجرا می شود. البته که شرایطی فراهم شده تا پیشنهادات ویژه روزانه در راستای تخفیف نیز وجود داشته باشد و محصولات تخفیف دار به سادگی به مشتری نمایش داده شوند.

در سایت مارکت پلیس شما می‌توانید از موجود شدن محصولات مطلع شوید و همینطور محصولات قبلاً دیده شده برای مشتریان و محصولات پربازدید به شما نمایش داده خواهد شد. زمان تست محصول به شما اعلام می‌شود و تضمین بهترین قیمت و کیفیت کالا نیز وجود دارد. همینطور می توانید مشخصات دقیق کار را بررسی کنید و در نظر بگیرید که نمودار تغییر قیمت محصولات در ماه‌های گذشته به چه صورت بوده است.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

3 × پنج =