موانع موجود در کسب و کار اینترنتی که مانع موفقیت میشود

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود خیلی از افراد در راه اندازی کسب و کار اینترنتی دچار شکست شوند. در این مطلب به یک سری از موانع موجود در کسب و کار اینترنتی که مانع موفقیت شما و خیلی از افراد می شود صحبت کردیم.

یکی از مهمترین موانعی که باعث می شود خیلی از افراد در کسب و کار اینترنتی شان شکست بخورند ترس از شکست است. البته این را هم بگویم که ترس از شکست یک امر طبیعی است که در هر کسب و کاری وجود دارد.

در طول ۳ الی۴ سال گذشته که بازار کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین بسیار داغ شده، افراد زیادی مشتاقند تا کسب درآمد اینترنتی را تجربه کند اما این ترس ها مانع راه اندازی کسب و کار اینترنتی آنها شده است. تا زمانی که بر روی ترس خود پا نگذارید هرگز نمی‌توانید کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کنید.

همین ترس باعث شده است که هزاران ایده در دنیای اینترنت عملی نشوند. همانطور که گفتم داشتن ترس در راه اندازی یک کسب و کار کاملا طبیعی است.

در اوایل که قصد داشتم کسب و کار اینترنتی ام را راه اندازی کنم، از این میترسیدم که شاید هرگز موفق نشوم و چندین و چند ماه گذشت که من کسب و کار اینترنتی هم را راه‌اندازی نکردم و همین باعث شد من چندین ماه عقب بمانم.

اما بعد از چند ماه یک تصمیم جدی گرفتم، تصمیم گرفتم که کسب و کار اینترنتی خودم را راه اندازی کنم، افکار منفی من باعث شده بود که از راه اندازی کسب و کار اینترنتی‎ام بترسند و راه اندازی کسب و کارم را به تأخیر بیندازد.

از وقتی تصمیم گرفتم افکار منفی ام را کنار بگذارم و به جنبه های مثبت کسب و کارهای اینترنتی نگاه کنم انگیزه می گرفتم. انگیزه را درون خودم نگه داشتم، داشتن انگیزه برای این که بتوانید در کسب و کار اینترنتی خود موفق شوید لازم است. داشتن انگیزه در کسب و کار مثل سوخت برای یک ماشین است به عنوان مثال :

وقتی شما هیچ انگیزه ای برای راه اندازی کسب و کار مورد علاقه تان نداشته باشید هرگز موفق نخواهید شد. انگیزه را باید خودتان به وجود بیاورید که در ادامه بیشتر شما را با این موارد آشنا می کند.

در این مطلب قصد دارم در مورد موضوعی با شما صحبت کنم که مانع راه اندازی کسب و کار اینترنتی‌تان شده است.

 موانع موجود در کسب و کار اینترنتی که باید بدانید:‌‌

همانطور که در بالا اشاره کردم نداشتن انگیزه یکی از موانع راه اندازی کسب و کار اینترنتی تان است. تا وقتی انگیزهنداشته باشید نمی توانید از طریق اینترنت کسب درآمد کنید.

البته این مورد هم دیده شده است که خیلی از افراد کسب و کار اینترنتی شان را راه اندازی میکنند و بعد از مدتی دچار شکست می شوند، که همین نداشتن انگیزه باعث شده کسب و کاری که راه اندازی کرده اند را برای همیشه تعطیل کنند.

ممکن است شما فقط در ابتدای راه انگیزه داشته باشید یعنی کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی کنید و چندین ماه آن را ادامه دهید و بعد از مدتی که انگیزه خود را از دست دادید آن را ادامه ندهید.

1-نداشتن انگیزه کافی:‎

همانطور که در بالا اشاره کردم نداشتن انگیزه یکی از موانع راه اندازی کسب و کار اینترنتی تان است. تا وقتی انگیزهنداشته باشید نمی توانید از طریق اینترنت کسب درآمد کنید.

البته این مورد هم دیده شده است که خیلی از افراد کسب و کار اینترنتی شان را راه اندازی میکنند و بعد از مدتی دچار شکست می شوند، که همین نداشتن انگیزه باعث شده کسب و کاری که راه اندازی کرده اند را برای همیشه تعطیل کنند.ممکن است شما فقط در ابتدای راه انگیزه داشته باشید یعنی کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی کنید و چندین ماه آن را ادامه دهید و بعد از مدتی که انگیزه خود را از دست دادید آن را ادامه ندهید.

در هر دو حالت شما شکست خواهید خورد، شکست از اینکه کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی نمی کنید و یا بعد از این که کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی کردید آن را ادامه نخواهید داد چون انگیزه لازم را ندارید.

توصیه می کنم اگر قصد دارید که یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید حتماً انگیزه لازم را در خودتان ایجاد کنید. راه و روش های زیادی برای ایجاد انگیزه در شما وجود دارد که در ادامه چندین راه و چندین تمرین برای این کار معرفی خواهم کرد.

چندین راه برای ایجاد انگیزه در راه اندازی کسب و کار اینترنتی:

  • هرگز به نکات منفی کسب و کارهای اینترنتی توجه نکنید
  • افرادی که توانسته اند با راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی به درآمد های چندین میلیونی و چند صد میلیونی و… رسیدن را پیدا و یادداشت کنید( در خود کشور ما افراد زیادی هستند که با راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی به درآمدهای میلیاردی رسیدند که با یک سرچ ساده می توانید آن ها را پیدا کنید)
  • برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود برنامه ریزی و هدف گذاری کنید.
    و…

2-داشتن ترس از رقبا:

یکی دیگر از موانع موجود در کسب و کار اینترنتی دانشتن ترس از رقبا میباشد. ترس از رقبا باعث شده است که خیلی از افراد کسب و کار اینترنتی شان را راه اندازی نکنند.

البته داشتن ترس از رقبا طبیعی است، چون قبل از شما رقبای زیادی وجود دارد که وقتی کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی کنید باید با انها رقابت کنید، برای پیروزی بر رقیبان سرسخت باید مزیت رقابتی داشته باشید.

داشتن مزیت رقابتی بسیار مهم است، شما اگر یک مزیت رقابتی خوبی را پیدا کنید، میتوانید پیروز میدان باشید. برای پیدا کردن یک مزیت رقابتی باید رقیبانتان را کامل تجزیه و تحلیل کنید. ببینید که چه خدمات و محصولاتی دارند و…

البته اگر کسب و کار اینترنتی تان را هنوز راه اندازی نکردید، بهتر است در اوایل راه فقط بر روی جذب مخاطب و جذب ترافیک هدفمند تمرکز کنید و اصلا به فکر رقابت با رقبای بزرگ تان نباشید. مهمترین کاری که باید انجام دهید باید به فکر این باشید که چگونه کاربران هدف را جذب کسب و کارتان کنید.

3- کمال گرایی:

سومین مانع از موانع موجود در کسب و کار اینترنتی کمال گرایی است. هر کسب و کاری که این روزها معروف شده است هرگز از همان اول این طوری که میبینید نبوده است.

اصلا قرار نیست که شما همان روز اول جزء بهترین های حوزه فعالیت خود باشید، دیجیکالایی که الان می‌بینید از همان ابتدای راه آنقدر محبوب و پر مخاطب نبوده است.

می توان گفت بیشتر افرادی که تا به الان کسب و کار اینترنتی شان را راه اندازی نکردند تنها دلیلش کمال گرایی شان بوده است، اینکه بهترین وب سایت را داشته باشید، از همان اول مخاطبان زیادی وارد وب سایت شما شوند و از خدمات و محصولات شما استفاده کنند، یا اینکه در ابتدا بهترین خدمات و محصولات را داشته باشید و… داشته باشند.

به این نکته توجه کنید که داشتن یک وب سایت کاملا حرفه ای و شیک و گران قیمت هرگز باعث موفقیت کسب و کارتان نمی شود. برای اینکه بتوانید کسب و کار اینترنتی خودتان را راه اندازی کنید اصلا نیازی نیست که هزینه چندین میلیونی و یا چند ده میلیونی برای وب سایت تان کنید. شما با یک وب سایت ارزان قیمت هم میتوانید کسب و کارتان را آغاز کنید.

کسب و کار های زیادی هستند که در ابتدا با حداقل امکانات کارشان را آغاز کردند و هم اکنون به درآمدهای بسیار بالایی رسیدند. مهمترین عامل برای موفقیت در کسب و کارتان مخاطبانتان است، باید با بهترین روش ممکن نیازشان را برطرف کنید. اگر بهترین امکانات را داشته باشید اما نتوانید نیاز کاربران تان را برطرف کنید هرگز موفق نخواهید شد. وقتی به بهترین شکل ممکن نیازهای مخاطبان تان را برطرف کنید آنگاه مخاطبانتان تعیین می کنند که بهترین شما هستید.

به این نکته بسیار مهم توجه کنید تا زمانی که کسب و کارتان را راه اندازی نکنید نمی توانید نیازهای مخاطبان را شناسایی و برطرف کنید.

4-نداشتن اطلاعات کافی:

یکی دیگر از موانع موجود در کسب و کار اینترنتی نداشتن اطلاعات کافی است. منظور از نداشتن اطلاعات کافی یعنی اطلاعات مهمی که هر فرد برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی نیاز دارد و باید بداند.

وقتی قصد داشته باشید کسب و کاری را راه اندازی کنید اما هیچ اطلاعات و تخصصی نداشته باشید چطور انتظار دارید که موفق شوید؟

به عنوان مثال خیلی از افراد نمی دانند که چطور یک وبسایت برای کسب و کارشان طراحی کنند. فکر می کنند که برای طراحی وب سایت شان باید هزینه زیادی را پرداخت کنند، در صورتی که اصلا این طور نیست!

شما با کمترین هزینه ممکن می توانید یک وب سایت کاملا تخصصی با تمام امکانات راه اندازی کنید، برای طراحی و ساخت سایت میتوانید از سیستم مدیریت محتوای کاملاً رایگان وردپرس استفاده کنید.

یا این که خیلی از افراد فکر می کنند که برای دیده شدن کسب و کارشان باید هزینه بسیار زیادی بابت تبلیغات بپردازند، در صورتی که شما اصول و روش های بازاریابی اینترنتی مثل کانتنت مارکتینگ، سئو و بهینه سازی سایت، تولید محتوا را بدانید می توانید به صورت کاملا رایگان مخاطبان زیادی را وارد وب سایت تان کنید، به عنوان مثال اگر اصول سئو و تولید محتوا را بدانید می توانید با تولید یک محتوای کامل و جامع کاربران هدف را وارد وب سایت تان کنید و آنها را به مشتری دائم و همیشگی تبدیل کنید.

پس همین طور که گفتیم با داشتن یک سری اطلاعات مثل تولید محتوا، سئو و بهینه سازی وب سایت و… می توانید یک کسب و کار اینترنتی کاملا پولساز راه اندازی کنید.

سعی کنید اطلاعات و آگاهی خود را در زمینه بازاریابی اینترنتی سایش دهید، بهتر است بیشتر در مورد کسب و کارهای اینترنتی مطالعه کنید.

5-نداشتن برنامه و هدف مشخص:

پنجمین موانع در راه اندازی کسب و کار اینترنتی نداشتن برنامه ریزی و هدف است. یکی از مهم ترین نکاتی که باعث می شود خیلی از افراد کسب و کار اینترنتی را شروع نکنند و یا اینکه بعد از مدتی در کسب و کارشان شکست بخورند نداشتن هدف و برنامه ریزی مشخص است.

باید بررسی کنید که آینده کسب و کارتان چگونه است؟ آینده کسب و کارتان را چطور و چگونه میبینید؟ چطور باید کسب و کارتان را رونق دهید؟ چه محصول و خدماتی را باید به مخاطبان تان ارائه کنید؟ و…

متاسفانه خیلی از مخاطبان بدون مشخص کردن هدف و برنامه ریزی کسب و کارشان را شروع می کنند، و تنها هدف این افراد رسیدند به درآمد بالا می باشد. البته هدف اصلی تمام کسب و کارهای اینترنتی که راه اندازی می شود همین است و موضوعی که مهم است این است که درآمد از چه طریقی حاصل می شود؟

خیلی از کسب و کار ها و وب سایت های زرد را دیده اید که درآمد عمده آنها از طریق ترافیک شان است. هرچقدر ترافیکی که وارد این وبسایت ها می شود بیشتر باشد درآمدشان بیشتر افزایش پیدا می کند. به این گونه کسب و کارها ، کسب و کارهای زرد اینترنتی گفته می شود.

باید حواستان باشد که هرگز به سراغ این کسب و کارها نروید، چرا که درآمد آنها ناپایدار است. شما باید برای کسب و کاری که قصد راه اندازی اش را دارید زمان بگذارید و برنامه ریزی کنید که قرار است چه محصول و خدماتی را بفروشید.

اگر قصد دارید که کسب و کار اینترنتی تان آینده درخشانی داشته باشد و به درآمد پایدار و همیشگی برسید  باید هدف گذاری و برنامه ریزی کاملی داشته باشید.

بهترین کار این است که از همین ابتدا یک پلن کامل از کسب و کارتان طراحی کنید.   بهتر است برای ساخت یک پلن حرفه ای تمام موارد کسب و کارتان را بنویسید به عنوان مثال بنویسید که قرار است چه محصول و خدماتی را به کاربرانتان ارائه کنید،  یا اینکه یک برنامه و یک تقویم محتوا داشته باشید و…

بیشتر کسب و کارهای اینترنتی که شکست می خورند هدف درستی برای خود تعیین نکردند، شما باید اهداف بزرگی را داشته باشید و آن ها را مشخص کنید  طبق آن اهداف و برنامه‌ریزی‌ها جلو بروید.

2-داشتن ترس از شکست:

یکی از رایج ترین موانع در راه اندازی کسب و کار اینترنتی داشتن ترس از شکست می باشد. دقیقا ترس هنگامی به وجود می آید که ندانید که میخواهید چه کاری را انجام دهید.

تمام مواردی را که گفتم با ترس رابطه مستقیمی دارند. به عنوان مثال اگر اطلاعاتی در زمینه ای سئو و بهینه سازی وب سایت نداشته باشید ممکن است سرمایه تان را بابت سئو و بهینه سازی سایت تان هزینه کنید. اما اگر اصول سئو را بدانید صرفه جویی زیادی در راه اندازی کسب و کارتان خواهید کرد چرا که خودتان می توانید وب سایت تان را کامل سئو کنید.

یا به عنوان مثال اگر اصول بازاریابی اینترنتی و راه مقابله با رقیبان را ندانید قطعا نمی توانید به آن هدفی که گذاشتید برسید. و همین باعث می شود به خودتان بگویید که هیچ وقت نمی توانید در کسب و کارتان موفق شوید.

وجود ترس طبیعی است. بهترین راه برای مبارزه و غلبه بر ترس تان اعتماد به نفس تان می باشد. شما هرگز نباید اعتماد به نفس تان را از دست بدهید. با توجه به تجربیاتی که در زمینه ی کسب و کارهای اینترنتی دارم، وجود اعتماد به نفس در کسب و کار اینترنتی برای مدیران لازم است.

جمع بندی:

موانع زیادی وجود دارد که مانع راه اندازی و موفقیت افراد در کسب و کارهای اینترنتی می‌شود. در بالا موانع اصلی که باعث شده است تا به حال کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی نکنید و یا موفق نشوید گفته شده است.

اصلا سخت نگیرید، بهتر است بر ترس خود غلبه کنید و همین حالا کسب و کار اینترنتی تان را استارت بزنید. راه و روش های زیادی برای موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی وجود دارد. بهتر است اطلاعات خود را در حوزه کاری خود افزایش دهید. افکار منفی را از ذهنتان پاک کنید و یا این که افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید.

فردی با انگیزه باشید و جلو بروید. و این را بدانید که تا ریسک نکنید هرگز موفق نخواهید شد. اگر این مطلب را تا انتها نخوانده اید توصیه می کنم یک بار کامل این را بخوانید و اگر این مطلب را خواندید همین حالا کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی کنید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

دو × 5 =