هدف یا آرزو

تا به حال به تفاوت آرزو و هدف فکر کرده اید؟ آرزوها همان افکار و تصورات مورد علاقه ی ما هستند که هر از گاهی به یادشان می افتیم و از غوطه ور شدن در آنها احساس خوبی می کنیم. اما نکته مهم این است که برای تحقق آرزوهایمان چه کارهایی انجام می دهیم. آیا بدون تلاش و انجام اقداماتی برای رسیدن به آرزوهایمان می توانیم به آنها دست پیدا کنیم؟ مسلماً خیر!

کاملاً بدیهی است که خیال پردازی و رویا بافی بدون تلاش برای تحقق آرزوها، آنها را برای همیشه در همان جایگاه خیالی خود باقی نگاه می دارد.
زمانی که برای رسیدن به آرزوهایمان تصمیم جدی و مصمم می گیریم و آنها را روی کاغذ به رشته ی تحریر در می آوریم اولین گام را برای تحقق آن برداشته ایم. زمانی که برای رسیدن به خواسته ها اقداماتی انجام می دهیم یعنی اینکه اهداف خود را تعیین کرده ایم.
بعضی اوقات در بازی های رایانه ای برای بازی قوی تر، رمزهایی را می زنند تا با قدرت و راحتی بیشتری بازی را ادامه دهند. اهداف نیز به منزله ی همین کد تقلب ها هستند.

اصول هدف گذاری

رسیدن به موفقیت مستلزم پیروی از دو اصل مهم می باشد :
اول اینکه باید ببینید در زندگی بیشتر از هرچیزی در تمنای به دست آوردن چه چیزی هستید؟ مال و ثروت، دانش، ارتباط، سلامتی و… سپس در مسیر همان قدم بردارید.
دوم اینکه بهای آن هرچه هست، بپردازید. زمان، انرژی، تحمل رنج و سختی و…

اهداف تان را بنویسید و اولین گام را برای تحقق بخشیدن به آن بردارید
در این قسمت به تنها چیزی که احتیاج دارید رویا است. اما این کار را باید با نهایت توجه انجام دهید. قلم و کاغذتان را آماده کنید و مراحل هدف گذاری را قدم به قدم با ما انجام دهید.

این نکته را در نظر داشته باشید اهدافی را که انتخاب می کنید عاقلانه باشد. مثلا اگر هدف شما افزایش سه برابری درامدتان در سال آینده باشد این هدف معقول و امکان پذیر است ولی اگر این باشد که تا سال آینده ثروتمندترین شخص ایران باشید این هدف غیرواقعی است و تنها با آن انرژی و زمان خود را هدر می دهید.

باور داشته باشید که هدف های بی شماری مقابل شما قرار دارد، هدف های محدود و کوچک، فکر و زندگی شما را محدود می کند. پس تا جایی که می توانید در تعیین اهداف خود وسعت دید داشته باشد.

ارزش و جایگاه من کجاست؟

چه چیزهایی به روحیات شخصی شما آسیب می رساند؟ و چه مواردی آنها را تقویت می کند؟

بارها پیش آمده که در جمع افرادی با طرز فکر و دیدگاهی بیگانه قرار گرفته ایم، این لحظات واقعا خسته کننده و کسالت آور است. صحبت هایی که می کنند، الفاظی که به کار می برند، رفتارها و… چقدر از روحیات و شخصیت ما دور است. اینجاست که حسی از درون فریاد می زند جای تو اینجا نیست. ارزش های خود را مشخص کنید و برای آنها برنامه ریزی و هدف گذاری کنید.

بدون شناخت ارزش های درونی و تعیین آنها، مجبوریم سالیان طولانی با ارزش ها و آدابی که دیگران وضع می کنند زندگی کنیم و به جهتی برویم که دیگران تعیین کرده اند. این گونه به کشتی بی سکانی شباهت داریم که مسیر و مقصدش را تنها امواج دریا و وزش باد مشخص می کند.

راز اهداف بزرگ و قدم های کوچک

هر سپیده دم که دیده بر جهان می گشایی، با وجودی مملو از شادی و سرزندگی به هستی سلام کن.

این جمله باور من است، به همین دلیل هر روز صبح که از خواب بیدار می شوم، با وجود اندکی خستگی به دلیل اثرات کم خوابی با تمام تار و پودم خود را شاد و پر انرژی احساس می کنم. زیرا باور دارم خداوند مهربان امروز را به من هدیه داده تا به هدف های شگفت انگیز و زیبای خودم نزدیک تر شوم.

فکر کردن به اهداف و خواسته هایم سبب می شود که شب ها دیر به رخت خواب بروم و صبح ها زودتر از همه بیدار شوم. حس هیجان رسیدن به اهدافم آنقدر برایم شیرین و جذاب است که هر روز و هر لحظه اشتیاق مرا برای دستیابی به آنها صد برابر می کند.
انسانی که اهداف مشخص شده ای دارد، توصیف روحیاتش این گونه است.

در طول روز، بسیار به افرادی برمی خوریم که می گویند : مشکلات زندگی زیاد است و همین که بتوانم روزها را بگذرانم راضیم و شکر! هدف اغلب مردم این است که بتوانند قرض هایی که خود آنها را بیهوده به وجود می آورند را بپردازند، روزشان را شب و به همین منوال روزگار را سپری کنند.

به نظر شما این خواسته ها دارای آن میزان از قدرت هستند که بتوانند توانایی های واقعی ما را به کار بگیرند؟ مسلما خیر!
ذهن افراد دائم در حال جستجو است. اصلی ترین مشکل ما آدمها این است که نمی دانیم چگونه باید از نیروهای خود بهره مند شویم و آنها را در راه رسیدن به اهداف بزرگ خود به کار گیریم.

شرایط فعلی ما، نماینده ی حداکثر توانایی های ما نیستند، بلکه بزرگی هدف هایی که در سر داریم نشان دهنده ی توانایی های ماست. آیا می خواهید خودتان در زندگی شاهکاری ارزشمند خلق کنید؟ یا اینکه تمام عمر تماشاگر شاهکارهای دیگران باشید؟

هدف گذاری پایه و اساس همه موفقیت ها و نخستین قدم برای تبدیل ذهنیات به واقعیات در زندگی ما می باشد.
باران رحمت خداوند یکسان بر سر همه ما می بارد، اما شما تنها دستان خود را زیر باران می گیرید؟ یا ظرفی بزرگ را؟ پاسخ به این پرسش را هدف هایی که برای خود انتخاب می کنیم، روشن می کند.

انتخاب با خودمان است…

یک قدم هزار متری برای هدف خود بردارید!
همین الان به اطراف خود نگاه کنید. چه می بینید؟ تمام اشیائی که دور و بر شماست، زمانی فقط در فکر انسانی دیگر وجود داشته است. برای خلق هر چیزی ابتدا آن را به روشنی در ذهنتان مجسم کنید.

بسیاری از افراد می گویند که این حرف ها زیبا و درست است اما تنها با تعیین هدف و تجسم آن در ذهن، ایده ها به مرحله عمل در نمی اید. این مطلب کاملا صحیح است. مسلما پس از تعیین هدف سریعا باید برنامه ای منظم ریخت و برای رسیدن به آن با تلاش و کوششی بی وقفه را آغاز نمود.
بررسی کنید چه عامل یا عواملی سبب شده از رسیدن به اهدافتان باز بمانید؟ چه چیزی سرعت پیشروی شما را کند کرده؟
برخی از افراد در گذشته هدف هایی را برای خود برگزیده اند و در مسیر به علت شکست های پیاپی، از ترس اینکه مجدد دچار رنج و نا کامی شوند از آنها دلسرد و کاملا از هدف گذاری مجدد نا امید شده اند.

دقت داشته باشید که هدف گذاری، شباهت بسیار زیادی به قدرت بینایی دارد. هرچه به آن نزیک تر شوید، زوایای آن را با دقت و روشنی بیشتری خواهید دید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

هفده − 4 =