چگونه در لحظه ی حال زندگی کنیم و تاثیرش در زندگی

“راز سلامتی برای ذهن و بدن این نیست که برای گذشته عزاداری کنید ، از آینده نگران نشوید یا مشکلات پیش بینی کنید، بلکه زندگی در لحظه حال را عاقلانه و جدیانه انجام دهید.”

یکی از بهترین ، پیامدهای پیش بینی نشده برای ساده کردن زندگی ما این است که به ما اجازه می دهد زندگی خود را در لحظه شروع کنیم. از بین بردن دارایی های غیر ضروری ما را از بسیاری از احساسات مرتبط با زندگی گذشته که ما را درگیر کرده بود رهایی بخشید. و پاکسازی خانه ما این آزادی را برای ما فراهم کرده است که بتوانیم زندگی خود را امروز پیرامون مهمترین ارزشهایمان شکل دهیم.

مهمترین لحظه برای زندگی

انتخاب زندگی در گذشته یا آینده نه تنها لذت شما را از بین می برد بلکه زندگی واقعی شما را نیز از بین می برد. تنها لحظه مهم لحظه حاضر است.

با در نظر گرفتن این هدف ، این لیست را با ده نکته زیر در مورد چگونگی زندگی در لحظه در نظر بگیرید.

چگونگی زندگی در لحظه حال :

اموال غیرضروری را حذف کنید

مینیمالیسم شما را وادار به زندگی در زمان حال می کند. از بین بردن موارد مرتبط با خاطرات گذشته شما را آزاد می کند و به شما امکان می دهد زندگی گذشته را متوقف کنید. هنگامی که گذشته دیگر قدرت نداشته باشد ، می توانید لحظه به لحظه زندگی کنید.

لبخند

هر روز مملو از امکانات بی پایان است! آن را با یک لبخند شروع کنید. شما هر روز صبح  نگرش خود را کنترل می کنید ، آن را خوش بینانه نگه دارید. خودتان را پیدا خواهید کرد که هر روز این کار را انجام دهید حتی بدون آنکه متوجه شوید.

کاملاً از لحظات امروز قدردانی کنید

تا آنجا که ممکن است زندگی در لحظه حال را اجرا کنید.

مناظر ، صداها ، بوها ، احساسات ، پیروزی و غم و اندوه. اینها در زندگی روزمره ماست اما اغلب فراموش می کنیم که آنها را بکار گیریم و از آنها واقعاً قدردانی کنیم

بخشیدن بخاطر صدمه ای که در گذشته دیده اید

اگر به دلیل صدمات گذشته نسبت به انسان دیگری دلخور هستید ، می خواهید بخشش کنید و به پیش بروید. ضرر تقصیر آنها بود ، اما اجازه دادن به آن بر روحیه شما تأثیر می گذارد. بگذارید بروید و در عوض لحظه حضور خود را انتخاب کنید.

کار خود را دوست داشته باشید

اگر فقط “زنده ” هستید که پس از یک هفته کار مدام منتظر تعطیلات آخر هفته باشید، ۷۱٪ از زندگی خود را (۵/۷ روز) هدر می دهید.

دو راه حل وجود دارد:

یک شغل جدید پیدا کنید که در واقع از آن لذت ببرید ، یا چیزی را پیدا کنید که از حرفه فعلی خود قدردانی کنید.

در مورد آینده آرزو کنید ، اما امروز سخت کار کنید

رویای بزرگ اهداف و برنامه هایی را برای آینده تعیین کنید. اما کار سخت امروز همیشه اولین قدم برای تحقق رویاهای خود در فردا است.

به دستاوردهای گذشته نپردازید

اگر هنوز درمورد کاری که دیروز انجام داده اید صحبت می کنید ، امروز کارهای زیادی انجام نداده اید. هنوز زمان زیادی برای تأمین موفقیت های گذشته و ایجاد خاطرات و دستاوردهای بیشتر برای آینده وجود دارد. در آینده ، شما خاطرات امروز را گرامی خواهید داشت.

نگران نباش

امروز اگر نگران فردا باشید ، نمی توانید کاملاً از لحظه قدردانی کنید. درک کنید که فردا اتفاق خواهد افتاد ، آیا نگران آن هستید یا نه. و از آنجایی که نگرانی هرگز برای کسی کاری نکرده است ، انرژی ذهنی خود را به جای دیگر هدایت کنید.

به فراتر از راه حل های قدیمی برای مشکلات فکر کنید

دنیای ما آنقدر سریع تغییر می کند که اکثر راه حل های دیروز دیگر جواب های صحیح امروز نیستند. به ذهنیت “اما اینگونه نیست که ما همیشه این کار را کرده ایم” قفل نشوید. راه حل های دیروز راه حل های امروز نیستند و مطمئناً راه حل های فردا نیستند.

اعتیاد را فتح کنید

اعتیاد زندگی شما را گروگان نگه می دارد. آنها شما را از یک زندگی کاملاً آزاد باز میدارند و تمرکز شما را از همان لحظه برطرف می کنند. راهنمایی پیدا کنید قدم بردارید و تأثیر آنها را در زندگی خود حذف کنید. به خودتان اجازه دهید در لحظه ای بدون اعتیاد زندگی کنید.

اگر شما فقط می توانید یک لحظه در یک زمان زندگی کنید ، ممکن است آن را هم اکنون تبدیل کنید.

قبلاً شنیده اید – احتمالاً بارها – که زندگی در لحظه کنونی مهم است. شما همچنین ممکن است توصیه های مشابهی مانند این موارد را شنیده باشید:

“گرفتار فکر کردن در مورد گذشته یا آینده نیستید. زندگی در لحظه حال را مدنظر داشته باشید!”

“درلحظه زندگی کنید.”

“تمام آنچه که شما دارید این لحظه است. اجازه ندهید آن از بین برود. “

همه این گفته ها (احتمالاً استفاده بیش از حد) با همان پیام اساسی جوش می شوند: زندگی در لحظه حال بسیار حیاتی است.

در زندگی قرن بیست و یکم ما ، کار آسانی نیست همیشه چیزی پیش می آید که ما باید آن را آماده یا پیش بینی کنیم ، و زندگی ما آنقدر مستند است که گم شدن هرگز در گذشته آسان نبوده است.

مشکلات امروزی

با توجه به سرعت و برنامه های سرعتی که اکثر ما از آن استفاده می کنیم ، سطح عادی اضطراب ، استرس و نارضایتی هنجار جدید است. شما حتی ممکن است متوجه آن نشوید ، اما این گرایش به گذشته و آینده می تواند شما را دائما فرسوده و احساس عدم تماس با خود کند.

علاج این بیماری همان چیزی است که همه مردم در طی آن گفته اند: آگاهی آگاهانه و تعهد به زندگی در لحظه حال.

زندگی در حال حاضر راه حل مشکلی است .

شما ممکن است فکر کنید که این همه عالی به نظر می رسد ، اما ” زندگی در لحظه حال ” در واقع به چه معنی است؟ چگونه می توانیم در هر چیزی زندگی کنیم به جز حال؟

روانشناسی زندگی در لحظه حال حاضر

زندگی در زمان حال فقط یک اصطلاح دلخواه یا یک عبارت رایج نیست بلکه این یک شیوه زندگی شناخته شده و مورد تأیید شواهد است که روانشناسان به سرعت برای کسانی که در زندگی روزمره خود با اضطراب و استرس دست و پنجه نرم می کنند ، توصیه می کنند.

معنای لحظه فعلی چیست؟

حضور در لحظه کنونی یا “اینجا و اکنون” بدان معنی است که ما از آنچه اتفاق می افتد در همین لحظه آگاه هستیم. ما از شایعات گذشته و نگرانی در مورد آینده منحرف نمی شویم بلکه در اینجا و اکنون محور هستیم. تمام توجه ما به لحظه کنونی معطوف شده است .

در لحظه فعلی همه چیز واقعاً وجود دارد.

چرا ذهنیت داشتن مهم است؟

داشتن ذهنیت ، کلید سالم ماندن و شاد بودن است. این به شما کمک می کند تا با اضطراب مبارزه کنید ، نگرانی و شایعه خود را کاهش دهید ، و شما را به صورت مستقیمی متصل به خود میکند و همه چیز را در اطراف خود نگه می دارد.

اگرچه در سالهای اخیر به موضوعی پر طرفدار تبدیل شده است ، زندگی در لحظه حال فقط نکته ای جز سبک زندگی مد روز نیست ، بلکه روشی برای زندگی است که مورد حمایت علم خوب است.

حضور و اعمال توانایی ما برای داشتن هوشیاری نه تنها باعث خوشبختی ما می شود بلکه می تواند به ما در مقابله با درد کمک کند ، استرس خود را کاهش داده و تأثیر آن را بر سلامتی ما بکاهد و توانایی ما در کنار آمدن با احساسات منفی مانند ترس و عصبانیت را بهبود بخشد.

چرا زندگی در لحظه حال دشوار است

زندگی در حال حاضر بسیار دشوار است زیرا ما همیشه تشویق می شویم که درباره آینده فکر کنیم یا به گذشته خود بپردازیم. تبلیغات ، یادآوری ها ، اعلان ها ، پیام ها و هشدارها اغلب به گذشته یا آینده هدایت می شوند.

به این فکر کنید که چند مرتبه مشغول انجام کار دیگری هستید ، شاید حتی کاملاً مجذوب آن شوید ، وقتی که توسط صدای “ناگهانی تلفن” به خود می آیید، اکنون فکر کنید که چند بار این پیام یا اعلان به شما کمک می کند تا حاضر و آگاه باشید.

اگر مثل من هستید ، پاسخ شما به آن احتمالاً “تقریباً هرگز” نیست. تلفنهای ما از فناوری های باورنکردنی هستند که به ما امکان می دهند خیلی بیشتر کار کنیم و آن را بسیار کارآمدتر از گذشته انجام دهیم .

سایر عواملی که به ناتوانی ما در زندگی در حال حاضر کمک می کند عبارتند از:

ما اغلب قسمتهای بد تجربیات خود را ویرایش می کنیم ، و باعث می شویم گذشته ما از آنچه واقعاً لذت بخش است لذت بخش تر باشد.

وقتی در زمان حال زندگی می کنیم با بلاتکلیفی زیادی روبرو هستیم که می تواند اضطراب ایجاد کند.

ذهن ما به سادگی تمایل به سرگردان شدن دارد!

این می تواند در مبارزه با این عوامل سخت باشد ، اما خوشبختانه ما برده گرای مغزهایمان نیستیم. می توان بر خواستهای مخرب یا مخرب تر غلبه کرد و انتخاب های بهتری انجام داد.

تعادل گذشته ، حال و آینده

خوب است که گاهی به گذشته و آینده فکر کنیم.

برای یک زندگی سالم ضروری است که مدتی را صرف فکر کردن در مورد گذشته و آینده کنیم.

معمولاً مشکل ما تمرکز بیش از حد (یا حتی وسواس) بر گذشته یا آینده است.

یکی از اهداف ذهن آگاهی و یک عامل اصلی در زندگی سالم ، تعادل بین افکار گذشته ، حال و آینده است. فکر بیش از حد در مورد هر یک از آنها می تواند اثرات منفی جدی بر زندگی ما بگذارد ، اما حفظ تعادل این سه نفر به ما کمک می کند تا افراد شاد و سالم باشیم.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

سه × دو =