چگونه فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم ؟(مرحله به مرحله)

با توجه به اینکه بسیاری از افراد قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی دارند و می خواهند از طریق اینترنت کسب درآمد کنند از من این سوال را می پرسند که چگونه فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم ؟ یا چگونه با سرمایه کم فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم ؟ همانطور که میدانید اینترنت به یک منبع پولساز تبدیل شده است و بسیاری از افراد برای درآمدزایی و فروش محصولات و خدماتشان از اینترنت استفاده می‌کنند .

با یک جستجوی بسیار ساده متوجه میشوید که درآمد فروشگاه های اینترنتی چقدر است. در هر زمینه‌ای که فعالیت میکنید و می خواهید کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی باید به فکر راه اندازی و ساخت فروشگاه اینترنتی تان باشید.

با توجه به اینکه مقالات زیادی در اینترنت در مورد راه اندازی فروشگاه اینترنتی نوشته شده است سعی کردم با توجه به تجربیاتی که چندین ساله در زمینه دیجیتال مارکتینگ دارم به شما قدم به قدم راه اندازی و ساخت فروشگاه اینترنتی را آموزش بدهم. اگر می خواهید جواب سوالتان را که ” چگونه فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم ” را کامل دریافت کنید پیشنهاد میکنم حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در این مقاله سعی کردم از صفر تا صد و مرحله به مرحله شما را با راه اندازی و ساخت فروشگاه آنلاین آشنا کنم. پس همراه من باشید.

 چگونه فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم ؟

اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چرا باید فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟
اول اینکه همانطور که میدانید اینترنت به یک منبع پولساز تبدیل شده است و با یک جستجوی ساده می بینید که فروشگاه های اینترنتی زیادی در ایران هستند که توانستند با فروش محصولات و خدماتشان به درآمدهای میلیاردی در ماه برسند. پس اگر هر محصول و خدماتی دارید چه محصولات فیزیکی و چه محصولات دانلودی میتوانید آنها را به صورت آنلاین در اینترنت بفروشید.

دوم این که فروش محصولات به صورت اینترنتی کار نسبتا راحتی است و به صورت ۲۴ ساعته می توانید محصولات و خدماتتان را در اینترنت بفروشید. یعنی فروشگاه اینترنتی شما همیشه باز است و هرگز تعطیل نمی شود. البته در ادامه به صورت کامل و مرحله به مرحله به شما یاد خواهیم داد که چگونه فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید.

فروشگاه اینترنتی مناسب افرادی است که می‌خواهند محصولات و خدماتشان را به صورت اینترنتی و آنلاین بفروشند. اصلا فرقی نمی کند که چه محصولات و خدماتی می خواهید بفروشید! محصولات تان فیزیکی است و یا دانلودی! اگر قصد کسب درآمد از اینترنت را داشته باشید برای اینکه بتوانید خدمات تان را ارائه بدهید و محصولات تان را بفروشید نیاز به فروشگاه اینترنتی دارید. البته این را هم به شما بگویم که شما با کمترین سرمایه ممکن بدون اینکه علم برنامه نویسی و کد نویسی بلد باشید می توانید فروشگاه اینترنتی تان را راه اندازی کنید و محصولاتتان را بفروشید.

سرمایه لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

با توجه به اینکه بسیاری از افراد قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی دارند و می خواهم فروشگاه آنلاین شان را راه اندازی کنند فکر می کنند برای شروع به سرمایه زیادی نیاز دارند. در صورتی که اصلا اینطور نیست! و شما می توانید با کمترین سرمایه ممکن یک فروشگاه اینترنتی حرفه ای با تمام امکانات راه اندازی کنید.

در اوایل را تنها سرمایه ای که نیاز دارید خرید یک هاست و دامین است! یعنی شما با خرید یک هاست و دامین می توانید یک فروشگاه اینترنتی کاملاً حرفه ای مشابه دیجی کالا راه اندازی کنید. برای تهیه و خرید هاست و دامین باید از طریق شرکت های هاستینگ اقدام کنید که با 200 تا 300 هزار تومان می توانید فروشگاه اینترنتی تان را در کمتر از یک روز راه اندازی کنید.

به شما توصیه میکنم اصلاً نگران سرمایه لازم نباشید و همین حالا برای راه اندازی فروشگاه آنلاین تان یک هاست و دامین تهیه کنید و طبق مراحل زیر فروشگاه اینترنتی تان را راه اندازی کنید. پس در ادامه همراه ما باشید تا شما را با مراحل راه اندازی فروشگاه آنلاین آشنا کنم.

چرا و چگونه فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم ؟

رسیدیم به اصلی ترین و مهم ترین بخش این مقاله در این قسمت می خواهیم به صورت کامل پاسخ سوالتان را که چگونه فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم را بدهیم. خیلی از دوستان فکر می کنند که برای راه اندازی فروشگاه آنلاین حتما باید برنامه نویسی و کد نویسی بلد باشند و با زبان های برنامه نویسی وب آشنا باشند تا بتوانند یک فروشگاه اینترنتی حرفه ای راه اندازی کنند.

بسیاری دیگر از افراد فکر می کنند حتماً برای طراحی فروشگاه اینترنتی شان باید به شرکت های طراحی سایت و افراد برنامه نویس مراجعه کنند. ولی واقعاً اینطور نیست و شما بدون اینکه نیاز به یادگیری زبان های برنامه نویسی تحت وب را داشته باشید و یا هزینه های سنگینی به شرکتهای طراحی سایت بدهید می توانید با سلیقه خودتان فروشگاه اینترنتی تان را راه اندازی کنید. پس همراه ما باشید تا شما را مرحله به مرحله با راه اندازی فروشگاه اینترنتی آشنا کنیم.

۱* انتخاب ایده و حوزه فعالیت

قبل از اینکه به فکر چگونگی راه اندازی فروشگاه اینترنتی تان باشید باید کامل مشخص کنید که می خواهید در چه زمینه ای فروشگاه اینترنتی تان را راه اندازی کنید و ایده شما چیست؟ انتخاب حوزه فعالیت بسیار مهم است و باید برای اینکه بهترین حوزه فعالیت را انتخاب کنید زمان بگذارید.

بهترین روش برای انتخاب حوزه فعالیت این است که شما در چه زمینه مهارت و تخصص دارید. اصلاً در چه زمینه می خواهید کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی کنید! باید کامل بررسی کنید و ببینید در چه زمینه ای مهارت و تخصص دارید.

البته این روش انتخاب حوزه فعالیت مناسب افرادی است که کسب و کار فیزیکی ندارند و میخواهند به صورت مستقیم کسب و کار اینترنتی با توجه به مهارت و تخصص شان راه اندازی کنند و فروشگاه اینترنتی شان را راه اندازی کنند و با فروش اطلاعات و مهارت شان از اینترنت کسب درآمد داشته باشند.

پس بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که کامل بررسی کنید و ببینید که در چه زمینه مهارت و تخصص دارید. به عنوان مثال اگر در زبان انگلیسی مهارت دارید می توانید یک فروشگاه اینترنتی در این زمینه راه اندازی کنید و تمام اطلاعات و آگاهی تان را در قالب دوره های آموزش زبان انگلیسی به صورت دوره های آنلاین و ویدیو های آموزشی و حتی فایل های صوتی و کتاب های الکترونیکی افرادی که قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارند آموزش دهید.

اگر هم در زمینه روانشناسی مثل موفقیت و قانون جذب کتاب‌های زیادی مطالعه کردید و می دانید که این اطلاعات را به افراد زیادی منتقل کنید میتوانید یک فروشگاه اینترنتی در این زمینه راه اندازی کنید و اطلاعات و آگاهی تان را در قالب دوره های آموزشی برای فروش در فروشگاه اینترنتی تان بفروشید.

اما ممکن است شما جزو افرادی باشید که کسب و کار فیزیکی دارید و میخواهید کسب و کار فیزیکی تان را به کسب و کار اینترنتی تبدیل کنید. در این روش شما در هر زمینه ای که محصولات و خدماتی که ارائه می کنید می‌توانید محصولات و خدماتتان را به صورت اینترنتی در سراسر دنیا بفروشید.

به عنوان مثال ممکن است شما یک فروشگاه فیزیکی لباس یا کیف و کفش داشته باشید. برای اینکه کسب و کار فیزیکی تان را به کسب کار اینترنتی تبدیل کنید می توانید یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید و محصولات تان را در آن بفروشید. البته در هر زمینه که محصولات فیزیکی می فروشید میتوانیم محصولاتتان را به صورت اینترنتی به سراسر ایران بفرستید. برای ارسال محصولات تان هم میتوانید از شرکت‌های پست استفاده کنید.

۲* انتخاب نام دامنه برای فروشگاه آنلاین

بعد از این که حوزه فعالیت تان را انتخاب کردید و ایده مورد نظرتان را برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی انتخاب کردید حالا نوبت به انتخاب یک نام مناسب و نام دامنه مناسب با نشانه اینترنتی برای فروشگاه اینترنتی تان است. انتخاب نشانه اینترنتی باید با نام فروشگاه تان یکی باشد.
دقیقاً مشابه سایت به آدرس اینترنتی سایت ما https://freelancepars.com/ است. برای انتخاب و تهیه نام دامنه سایت و فروشگاه اینترنتی تان باید از شرکت های هاستینگ و ثبت دامنه استفاده کنید.

در هر زمینه ای که می خواهید فروشگاه آنلاین تان را راه اندازی کنید همین حالا بهترین نام را برای فروشگاه اینترنتی تان و دامنه سایت تان انتخاب کنید. فقط به این نکته توجه کنید نامی که برای سایتتان انتخاب می کردید نباید توسط فرد دیگر ثبت شده باشد.

پس قبل از انتخاب نام دامنه سایتتان را در گوگل جستجو کنید و عبارت فارسی تان را هم جستجو کنید تا مطمئن شوید که کسی آن دامنه را ثبت نکرده است. برای پسوند دامنه سایتتان پیشنهاد می کنیم از دامنه ir استفاده کنید. هزینه این دامنه نسبت به دامنه‌های com بسیار پایین است.

۳* انتخاب هاست مناسب برای فروشگاه آنلاین

بعد از این که دامنه مناسبی انتخاب کردید نوبت به انتخاب یک هاست با کیفیت بالا و سرعت بالا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی تان است. شاید بپرسید که هاست چیست؟ هاست فضایی است که تمام اطلاعات سایتتان در آن ذخیره می شود. بعد از این که یک دامنه برای فروشگاه اینترنتی تان انتخاب کردید باید به دنبال انتخاب یک هاست مناسب و با کیفیت باشید. با توجه به اینکه هدف تان راه اندازی و ساخت فروشگاه اینترنتی است باید از هاست های با کیفیت با سرعت بالا استفاده کنید. برای همین توصیه می‌کنیم حتماً از شرکت های هاستینگ معتبر هاست های با کیفیت تهیه کنید.

هاستی که تهیه می کنید باید هاستی باشد که مخاطبان بعد از اینکه وارد سایتتان شدند صفحات سایتتان با سرعت لود بالایی برای آنها باز شود. در انتخاب هاست برای فروشگاه آنلاین تان بسیار دقت کنید و سعی کنید از شرکت های هاستینگ معتبر استفاده کنید.

بعد از این که هاست و دامنه خریدید باید آنها را به هم متصل کنید برای همین به شما توصیه می کنم حتما این هاست و دامنه سایت تان را از یک شرکت هاستینگ تهیه کنید.

۴* فروشگاه آنلاین تان را راه اندازی کنید

در این مرحله نوبت به راه اندازی فروشگاه آنلاین تان است. بعد از این که هاست و دامنه تان را تهیه کردید و آنها را به هم متصل کردید باید سایت تان را راه اندازی کنید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند برای راه اندازی سایتشان باید برنامه نویسی و کد نویسی بلد باشند در صورتی که این طور نیست و به لطف بزرگ سیستم های مدیریت محتوا رایگان و سایت ساز ها میتوانید خودتان بدون این که حتی یک خط کدنویسی بلد باشید یک وبسایت کاملا حرفه‌ای با تمام امکانات برای خودتان راه اندازی کنید.

سیستم های مدیریت محتوا و سایت ها این امکان را به شما می دهند که هر سایتی را با هر امکاناتی را اندازه کنید. کار با سایت ها و سیستم های مدیریت محتوا اصلاً کار سخت و دشواری نیست. بعد از اینکه سیستم مدیریت محتوا وردپرس را روی هاستتان نصب کردید یک پیشخوانی در اختیارتان قرار می دهند که با استفاده از ابزارهایی که در اختیارتان قرار می دهند می توانید سایت تان را راه انداز کنید.

برای راه اندازی سایتتان پیشنهاد می کنیم از سایت ساز وردپرس (wordpress) که کاملاً رایگان هم هست استفاده کنید. برای ساخت فروشگاه آنلاین تان در قدم اول باید یک سایت با وردپرس راه اندازی کنید.

نصب وردپرس اصلاً کار سخت و دشواری نیست و فقط کافیست که وردپرس را از سایت رسمی دانلود کنید و روی هاست تان آپلود و از حالت فشرده خارج کنید. شما در کمتر از ۵ دقیقه می توانید یک سایت راه اندازی کنید. البته وردپرس بهترین سیستم مدیریت محتوا و ساز در دنیاست که کاملاً رایگان است و زبان فارسی را پشتیبانی میکند برای همین است که توصیه می کنیم از این سایت استفاده کنید.

بعد از اینکه سایت تان را با این سایت راه اندازی کردید برای آنکه آن را به فروشگاه آنلاین تبدیل کنید باید افزونه و پلاگین ووکامرس را روی وردپرس نصب و فعال کنید. با نصب و فعال این افزونه که کاملاً رایگان هم است می توانید در عرض کمتر از یک دقیقه سایت تان را به فروشگاه اینترنتی تبدیل کنید.

با استفاده از نصب افزونه و پلاگین های وردپرس می توانید هر امکانی را در کمتر از یک دقیقه به سایت تان اضافه کنید. با استفاده از قالب های وردپرس می توانید شکل و شمایل سایت تان را هرگونه که بخواهید طراحی کنید.

۵* به فکر افزایش بازدید سایت باشید

بعد از این که سایت تان را کامل راه اندازی کردید و امکانات سایت را بالا بردید و یک قالب مناسب برای فروشگاه اینترنتی تان انتخاب کردید باید به فکر افزایش بازدید سایت تان باشید. یعنی کاری کنید که مخاطبان و کاربران خیلی راحت شما را پیدا کنند و وارد سایت تان شوند. راه و روش های زیادی برای افزایش بازدید سایت وجود دارد که در ادامه شما را با چند روش کاملاً رایگان برای این که بتوانید کاری کنید که مخاطبان و کاربران شما را پیدا کنند آشنا خواهیم کرد.

۱_ باید سایت تان را بهینه سازی و سئو کنید، سئو یا SEO به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر بخصوص گوگل است. وقتی سایت تان را راه اندازی کردید برای این که کاری کنید که سایتتان در نتایج اول گوگل دیده شود باید آن را برای گوگل و بقیه موتورهای جستجو بهینه سازی کنید. سئو سایت بسیار مهم است و باید اصول سئو را کامل یاد بگیرید و در سایت تان پیاده سازی کنید تا بتوانید به نتایج اول گوگل برسید. وقتی سایت تان را برای گوگل بهینه سازی می کنید به مرور زمان مخاطبان و کاربران زیادی وارد سایت تان می شود و با یادگیری اصول دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی می توانید این افراد را به مشتری تبدیل کنید.

۲_ در هر زمینه‌ای که فروشگاه اینترنتی تان را راه اندازی کردید شروع به تولید محتوا کنید. یکی دیگر از روش‌ها برای افزایش بازدید و ترافیک سایت تولید محتوای هدفمند است. خیلی از دوستان فکر می کنند که منظور از تولید محتوا یعنی خلق محتوا در صورتی که اصلا اینطور نیست! منظور از تولید محتوا یعنی جمع آوری اطلاعات، شما با استفاده از منابع معتبر مثل اینترنت و کتاب ها می توانید در هر زمینه ای که فعالیت می کنید بی نهایت محتوا با موضوعات مختلف تولید کنید.

اگر می خواهید با تمام اصول افزایش بازدید سایت آشنا شوید پیشنهاد می کنم حتما مقاله زیر را مطالعه کنید.

۶* به یک برند حرفه ای تبدیل شوید

ششمین مرحله در راه اندازی فروشگاه اینترنتی اعتماد سازی و تبدیل شدن به یک برند حرفه‌ای است. به این نکته توجه کنید تا وقتی که اعتماد سازی نکنید و مردم به شما اعتماد نکنند هرگز کسی محصولات و خدماتتان را تهیه نمی‌کند. راه و روش های زیادی برای تبدیل شدن به یک برند حرفه‌ای و اعتمادسازی وجود دارد که در ادامه شما را با مهم‌ترین راه و روش ها آشنا خواهیم کرد.

۱_ در هر زمینه‌ای که فروشگاه اینترنتی تان را راه اندازی کردید شروع به تولید محتوای جامع و هدفمند کنید. تولید محتوا یکی از سریع ترین راه و روش ها برای اعتماد سازی بین مخاطبان و کاربران تان است. در هر زمینه ای که کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی کردید باید شروع به تولید محتوا کنید. سعی کنید محتوایی که تولید میکنید با توجه به نیاز مخاطبان تان باشد یعنی در هر محتوا تا نیاز مخاطبان تان را شناسایی کنید و برای حل نیازشان راه حل بدهید. دقیقاً در همین مقاله ” چگونه فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم ” سعی کردم نیاز افرادی که به دنبال راه اندازی فروشگاه اینترنتی هستند را شناسایی کنم و شروع به تولید محتوا کنم تا نیاز شما با این مقوله برطرف شود.

۲_ با مخاطبان تان ارتباط برقرار کنید، سعی کنید ایمیل مخاطبان تان را دریافت کنید و هر ماه و یا هر هفته برای آنها ایمیل ارسال کنید. برای اینکه ایمیل مخاطبان تان را دریافت کنید و برای آنها ایمیل ارسال کنید باید از سرویس های ایمیل مارکتینگ استفاده کنید. یک لندینگ پیج یا صفحه فرود طراحی میکنید و به مخاطبان تان هدیه بدهید و به آنها می‌گوید که برای دریافت این هدیه ایمیل شان را وارد کنند. بعد از اینکه ایمیل شان را وارد کردن به صورت کاملا اتوماتیک برای آنها هدیه شان ارسال می‌شود. و شما با ارسال ایمیل می توانید بین مخاطبان تان اعتماد سازی کنید و بعد از مدتی از آنها بخواهید که با یک پیشنهاد ویژه در دوره های شما شرکت کنند یا محصولات تان را تهیه کنند.

۳_ برای اعتماد سازی بیشتر پیشنهاد می کنیم از ویدیو مارکتینگ استفاده کنید، یعنی به جای تولید محتوا متنی شروع به تولید محتوا ویدیویی کنید. همانطور که میدانید محتوای ویدیویی نسبت به محتوای متنی بسیار بهتر است و کاربران ترغیب می‌شوند ویدیو های تان را دنبال کنند. هرچه بیشتر از خودتان ویدیو بگذارید افراد راحت تر به شما اعتماد می کنند و محصولات تان را تهیه می‌کنند.

۴_ بعد از اینکه فروشگاه اینترنتی تان را راه اندازی کردید در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام و فعالیت تان را شروع کنید و از طریق این شبکه اجتماعی با تولید محتوای جذاب می توانید بین مخاطبانتان اعتماد سازی کنید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

ده + 6 =