چگونه محتوای جذاب تولید کنیم ؟(آموزش قدم به قدم)

یکی از مهمترین رازهای تولید محتوا تولید محتوای جذاب و با کیفیت است. اما در این زمینه از من بسیاری از افراد این سوال را می پرسند که چگونه محتوای جذاب تولید کنیم ؟

در این مقاله آموزش تولید محتوا میخواهیم نکاتی را به شما آموزش بدهم که به رعایت کردن این نکات می‌توانید محتوای با کیفیت و جذاب و رسایت تان تولید کنید. همانطور که میدانید با گسترش کسب و کارهای اینترنتی بسیاری از افراد به دنبال کسب درآمد از اینترنت هستند.

وقتی وارد دنیای کسب و کار اینترنتی می شوند ، بعد از اینکه سایت شان را راه اندازی می کنند برای اینکه بتوانند با سایت‌های بزرگ رقابت کنند باید محتوا تولید کنند. دغدغه بسیاری از افراد این است که فکر می‌کنند مبحث تولید محتوا کار بسیار سخت و دشواری است درصورتی که واقعاً اینطور نیست!

برای تولید محتوای با کیفیت شما نیازی نیست تخصص و مهارت خاصی داشته باشید. اگر اصول تولید محتوا را یاد بگیرید می‌توانید محتواهای باکیفیت و جذابی برای سایتتان تولید کنید. البته در این مقاله بیشتر تمرکز من بر روی موضوع تولید محتوای با کیفیت برای سایت است.

شاید در اوایل راه اندازی کسب و کار اینترنتی باشید و اطلاعات چندانی در زمینه تولید محتوا نداشته باشید. با توجه به اینکه مبحث تولید محتوا یک مبحث بسیار کاربردی برای افرادی است که صاحب سایت هستند باید کامل یاد بگیرید که محتواهای تولید کنید که با استفاده از آن بتوانید مخاطبان و کاربران زیادی را جذب کسب و کارتان کنید. تا انتهای این مقاله همراه من باشید تا پاسخ سوالتان را که چگونه محتوای جذاب تولید کنیم را دریافت کنید.

شاید تصور کنید منظور از تولید محتوا یعنی خلق محتوا ، شاید فکر کنید که اگر بخواهید یک محتوا برای سایتتان تولید کنید حتماً باید خودتان بدون اینکه از منابع استفاده کنید، و به قول معروف محتوای را اختراع کنید. ما در اینجا اصلا هدفمان خلق کردن محتوا نیست. و چنین انتظاری هم نداریم که شما خودتان محتوا خلق کنید.

هدف اصلی ما این است که به شما یاد بدهیم چطور با جمع آوری اطلاعات بتوانید محتوای با کیفیت تولید کنید. اگر می‌خواهید جواب سوالتان را که چگونه محتوای جذاب تولید کنیم را کامل بگیرید پیش پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را تا انتها بخوانید.

فقط از شما میخواهم که نکاتی که در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد را کامل رعایت کنید و هر موقع خواستید محتوای جذابی تولید کنید طبق این نکات شروع به تولید محتوا کنید. پس همراه من باشید تا مرحله به مرحله به شما بگویم که چگونه محتوای جذاب تولید کنید.

چگونه محتوای جذاب تولید کنیم؟

چگونه محتوای جذاب تولید کنیم؟

تولید محتوای با کیفیت و جذاب باید محتوای باشد که بر اساس نیاز مخاطبان و کاربران نوشته شده باشد. شاید تصور کنید ممکن است خیلی سخت باشد که بتوانید یک محتوای با کیفیت و حرفه‌ای تولید کنید و داخل سایتتان قرار دهید.

هدف ما اصلاً اختراع محتوا نیست بلکه از طریق روش‌های مثل جمع آوری اطلاعات محتواهایی تولید کنیم که با استفاده از آن بتوانیم نیاز مخاطبان و کاربران مان را کامل برطرف کنیم.

اولین نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که شما محتوایی برای مخاطبان تولید کنید که برخی مخاطبان آن محتوا را خواندند نیازشان برطرف شود.

در اوایل راه ممکن است شما فکر کنید وقتی با تولید محتوا نیاز مخاطبان تان را برطرف کنید مخاطبانتان دیگر از شما خرید نمی‌کنند یا از محصولات و خدماتتان استفاده نخواهند کرد! اگر اینطور فکر می کنید سخت در اشتباهید!
وقتی کاربری وارد سایت تان شود و یک مسئله یا مشکل داشته باشد وقتی محتوای تان را خواند و با استفاده از محتوا نیازش برطرف شد مطمئن باشید چنین افرادی ترغیب خواهند شد که از شما خرید کنند.

پس هدف اصلی تان از تولید محتوا باید رفع نیاز مخاطبان و کاربران تان باشد. در این مقاله چگونه محتوای جذاب تولید کنیم هدف اصلی من این است تا به افرادی که قصد تولید محتوای جذاب و باکیفیت را دارند کمک کنم بتوانند محتوای جذاب برای سایت و کسب و کارشان تولید کنند.

چرا محتوای جذاب تولید کنیم؟

چرا محتوای جذاب تولید کنیم؟

1- اول اینکه شما با تولید محتوا میتوانید به صورت کاملاً رایگان بازدید سایتتان را افزایش دهید. یکی از بهترین روش ها برای افزایش بازدید سایت تولید محتوای هدفمند و جامعه است. پس باید مبحث تولید محتوا را خیلی جدی بگیرید.

2- تنها راه این که بتوانید در نتایج اول گوگل دیده شوید باید محتوا تولید کنید. درست است که سئو و بهینه سازی سایت باعث می‌شود شما در کلمات کلیدی مد نظرتان به نتایج اول گوگل برسید. اما به این نکته توجه کنید اگر محتوای آن با کیفیت نباشد حتی بعد از اینکه سایتتان را بهینه سازی کنید نمی‌توانید به نتایج اول برسید. پس بحث تولید محتوا را خیلی جدی بگیرید.

3- با استفاده از تولید محتوای هدفمند می توانید کاری کنید که مشتریانتان خودشان شما را پیدا کنند و از محصولات و خدمات آن استفاده کنند.

4- هر چقدر محتوایی که تولید میکنید جذاب‌تر باشد باعث می شود که فروش اینترنتی تان افزایش پیدا کند.

5- با تولید محتوای با کیفیت و هدفمند دیگر نیازی به هزینه های اضافی مثل تبلیغات نخواهید داشت. و با تولید محتوا می توانید به صورت کاملآ رایگان محصولات و خدماتتان را تبلیغ کنید و کاربران تان را ترغیب کنید که از محصولات و خدمات تان استفاده کنند.

6- تولید محتوا کاملا رایگان است و برخلاف اینکه بسیاری از افراد به دنبال شرکت های تولید محتوا هستند من به شما این تضمین را می‌دهم که اگر شما اصول تولید محتوا دیگه نیازی به چنین شرکتها و افراد نخواهید داشت.

تا آنجا که متوجه شدید چرا باید مبحث تولید محتوا را کامل یاد بگیرید حالا هدف من این است که مرحله به مرحله به شما کامل توضیح بدهم که چگونه محتوای جذاب تولید کنید.

چگونه محتوای جذاب تولید کنیم ؟ (قدم به قدم)

چگونه محتوای جذاب تولید کنیم ؟ (قدم به قدم)

در این مرحله می خواهم قدم به قدم به شما تولید محتوا را آموزش بدهم و به شما بگویم که چگونه از صفر تا صد یک محتوای با کیفیت و جذاب برای سایتتان تولید کنید.

با توجه به اینکه مقالات زیادی در زمینه تولید محتوا در سایت آکادمی سبز منتشر کردم در این قسمت می خواهم نکات کلیدی و طلایی برای تولید محتوای جذاب را به شما آموزش بدهم. پس همراه ما باشید تا شما را مرحله به مرحله با تولید محتوا حرفه ای و جذاب آشنا کنم.

1-انتخاب موضوع جذاب

اولین نکته برای تولید محتوا این است که شما باید یک موضوع مناسب برای محتوای تان در نظر بگیرید. شاید فکر کنید که انتخاب موضوع ممکن است کمی کار سخت و دشوار باشد اما برای اینکه بتوانید یک موضوع جذاب انتخاب کنید چندین راه به شما معرفی خواهم کرد.

1- اول اینکه می توانید وبسایت رقیبانتان را کامل بررسی کنید و ببینید که در مورد چه موضوعاتی محتوا نوشته اند. و شما هم با توجه به موضوعاتی که آنها محتوا تولید کردند شروع به تولید محتوا کردند موضوع آنها را انتخاب کنید و یک محتوای کامل‌تر و جامع‌تر نسبت به آنها بنویسید. در دنیای اینترنت در هر زمینه که فعالیت میکنید سایت های زیادی هستند که با شما رقابت می کنند. کافیست که عبارات کلیدی حوزه کاری تان را در گوگل جستجو کنید و رقیبانتان را پیدا کنید.

2- برای انتخاب موضوع می توانید از سایت های اشتراک ویدئو مثل یوتیوب و آپارات استفاده کنید. عبارت اصلی کسب و کارتان را در چنین سایتهای جستجو کنید. می بینید که ویدیو های زیادی در حوزه کاری تان با موضوعات مختلفی ساخته شده است که می توانید از آن موضوع ها برای تولید محتوا استفاده کنید.

3- برای انتخاب موضوع می توانید در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام یا تلگرام فعالیت کنید و در کانال و پیج های مرتبط با کسب و کارتان عضو شوید و از ایده‌های آنها استفاده کنید.

با استفاده از این ایده هایی که به شما گفتیم می توانید موضوعات زیادی برای تولید محتوا انتخاب کنید.

2- انتخاب کلمات کلیدی مناسب

بعد از انتخاب موضوع باید بهترین کلمات کلیدی را برای محتوای تان انتخاب کنید. منظور از کلمات کلیدی همان کلماتی هستند که مخاطبان و کاربران در گوگل جستجو می‌کنند تا نیازشان برطرف شود.

شما وظیفه دارید برای هر محتوایی که تولید می کنید یک کلمه کلیدی انتخاب کنید. یعنی هر محتوای تان باید روی یک کلمه کلیدی بهینه سازی شود.

راه و روش های زیادی برای انتخاب کلمات کلیدی وجود دارد. برای اینکه کلمات کلیدی را پیدا کنید می‌توانید از یک سری ابزارها مثل google keyword planner،kwfinder و حتی خود گوگل استفاده کنید.

البته توصیه می کنم از گوگل برای کلمات کلیدی تان استفاده کنید. برای اینکه از گوگل بهترین کلمات کلیدی را انتخاب کنید شما باید اصلی ترین کلمه کلیدی تان را در گوگل جستجو کنید و در انتهای صفحه گوگل به شما یک سری کلمات کلیدی پیشنهاد می دهد. کلماتی که گوگل به شما پیشنهاد می‌دهد جزء بهترین کلمات برای سایتتان است .

فقط به این نکته توجه کنید که بهتر است شما برای هر مقاله تان یک کلمه کلیدی در نظر بگیرید و به هیچ وجه از یک کلمه کلیدی برای دو مقاله استفاده نکنید.

3- از ساختار مناسب استفاده کنید

حتماً ساختار محتوا را کامل رعایت کنید تا بتوانید یک محتوای با کیفیت و جذابی تولید کنید. هر محتوایی که تولید می کنید از سه بخش مقدمه، بدنه و جمع‌بندی یا همان پایان تشکیل شده است.

برای تولید محتوای جذاب شما باید مقدمه مقاله تان را بسیار جذاب بنویسید . برای اینکه بتوانید بهترین مقدمه را بنویسید بعد از اینکه کل محتوای تان را نوشتید سپس باید به سراغ مقدمه بروید.

پس اول باید بدنه مقاله تان را کامل بنویسید و سپس پس از مقدمه تان را بعد از این که محتوای تان و کامل نوشتید بنویسید. سعی کنید مقدمه تان را طوری بنویسید که کاربران بعد از این که وارد سایت شده اند با یک بار خواندن آن نیازشون برطرف شود.

سعی کنید در مقاله سایت تان از کلماتی استفاده کنید که باعث ایجاد تصویر سازی ذهنی در ذهن مخاطبان و کاربران تا می شود.

در قسمت پایان محتوا یا همان جمع بندی یک جمع بندی کلی از کل مطالبی که نوشتی را قرار دهید و به مقالات بعدی تان لینک بدهید.

4- حتما نیاز کاربران‌تان را برطرف کنید

هدف اصلی تان از نوشتن مقاله باید این باشد که بتوانید نیاز کاربران و مخاطبان تان را برطرف کنید. سعی کنید محتوایی بنویسید که بر اساس نیاز کاربران تان نوشته شده باشد. محتوایی جذاب است که وقتی کاربران را خواند نیازش برطرف شود.

پس قبل از تولید محتوا کامل بررسی کنید و ببینید در حوزه کسب و کار اینترنتی که میخواهید راه اندازی کنید مخاطبان و کاربران تان چه نیازی دارند و شما چطور میتوانید با محتوای نیاز آنها را برطرف کنید.

برای رفع نیاز مخاطب حتما این سوال را از خودتان بپرسید که محتوای من چه مشکلی از مخاطب را برطرف میکند؟

5-استفاده از تصاویر و ویدیو جذاب و هم مرتبط

برای اینکه محتوای تان را جذاب تر کنید بهتر است از تصاویر و ویدیو در محتوای تان استفاده کنید. استفاده از تصاویر مرتبط در محتوا باز می‌شود که شما بتوانید زودتر در نتایج اول گوگل دیده شوید و روی سئو سایت داستان تاثیر مثبتی می‌گذارند. فقط به این نکته توجه کنید که از تصاویر مرتبط با موضوع که می نویسید استفاده کنید.

استفاده از ویدیو هم بسیار توصیه می کنم و از شما می خواهم که بعد از پاراگراف اول تان یک ویدیو قرار دهید. برای قرار دادن ویدیو اصلاً نباید ویدیو تان را در هاست تان آپلود کنید. این کار باعث می شود که سرعت سایت تان کم شود. برای آپلود ویدیو می توانید از سایت های اشتراک ویدئو مثل آپارات یا نماشا استفاده کنید.

ویدیوهایتان را در این سایت ها آپلود کنید و با استفاده از کدی که به شما میدهد وقتی آن را در کدهای سایت تان هر کجا قرار بدهید ویدیو تان به نمایش نشان داده می شود.

6- استفاده از عنوان جذاب برای محتوای

یکی دیگر از رازهای تولید محتوای با کیفیت و جذاب این است که حتماً از عنوان جذاب برای محتوای آن استفاده کنید. عنوان جذاب باعث می شود وقتی در نتایج اول گوگل دیده شوید، وقتی عنوان تان جذاب تر از عنوان رقیبانتان باشد کلیک سایت تان افزایش پیدا می کند و باعث می شود که راحت به رتبه اول گوگل برسید .

برای اینکه بتوانید عنوان جذاب انتخاب کنید پیشنهاد می کنم حتماً در عنوان تان از کلماتی مثل رایگان، فیلم، ویدیو، آموزش، قدم به قدم، تصویری و… استفاده کنید.

برای اینکه عنوان تا جذاب تر شود پیشنهاد میکنم حتما در عنوان تان از اعدادی مثل سال و یک عدد خاص استفاده کنیم مثلاً ۱۰ روش کسب و کار در منزل در سال ۱۳۹۹ ، برای اینکه عنوان جذاب تر شود می توانید از کاراکترهای مثل {}، () و… استفاده کنید.

پس برای تولید یک محتوای جذاب حتماً باید عنوان جذاب انتخاب کنید. در ادامه چندین مثال برای انتخاب عنوان مناسب به شما خواهیم گفت تا این مورد برای شما روشن شود.

چند مثال برای انتخاب عنوان جذاب:

  • چگونه محتوای جذاب تولید کنیم ؟(قدم به قدم)
  • آموزش آشپزی از 0 تا 100 
  • 12 ایده کسب و کار اینترنتی پولساز
  • آموزش تولید محتوا از 0 تا 100 + فیلم آموزشی
  • و…

7- رعایت اصول سئو داخلی وب سایت

یکی از مهمترین موارد برای تولید محتوای جذاب، بهینه سازی کردن محتوا بعد نوشتن است. شما باید محتوایی که میخواهید در سایتتان منتشر کنید را از نظر گوگل بهینه سازی کنید. باید تمام فاکتورهای سئو داخلی یا on page seo را رعایت کنید. بعد از این که تمام فاکتورها را رعایت کردید و یک محتوا تولید کردید حالا باید تمام فاکتورهای سئو داخلی را رعایت کنید.

تولید محتوای سئو شده بسیار مهم است و محتوا که تولید می کنید باید تمام فاکتورها و اصول سئو داخلی در آن رعایت شده باشد. مثل بهینه سازی تصاویر، استفاده درست از کلمات کلیدی در محتوا، تکرار کلمات کلیدی هم خانواده، استفاده درست از تگ های h2 و h3 ,… . پس از شما می خواهم حتماً اصول سئو داخلی را کامل یاد بگیرید. و محتوایی که تولید میکنید را کامل بهینه سازی و سئو کنید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

بیست + 12 =