کسب درآمد با مارکت پلیس

کسب درآمد با مارکت پلیس

یک مارکت پلیس (marketplace) آنلاین یک وب‌سایت یا اپلیکیشن فعال در حوزه تجارت الکترونیک می‌باشد که خدمات و محصولات را برای مصرف‌کنندگان از تأمین‌کنندگان بیرونی مجموعه شما فراهم می‌سازد. منظور از تأمین‌کنندگان بیرونی تأمین‌کنندگانی هستند که خارج از مجموعه شما یا در شراکت با شما اقدام به تأمین کالاهای مورد نیاز کنند. نکته کلیدی استفاده از مارکت پلیس در تأمین‌ کالاها و استفاده از انبار شرکای شماست. معمولا مارکت پلیس‌ها محصولات خود را عرضه نمی کنند اما در این میان استثناهایی مانند دیجی کالا و آمازون وجود دارد. این بیزنس مدل به شما اجازه می‌دهد که از تعداد زیادی منبع خرید کنید. تمام تراکنش‌ها توسط دارنده مارکت‌ پلیس پردازش و تحویل می شود.

مارکت پلیس (marketplace) برای چه کسانی سودمند است؟

 

آیا پیاده‌سازی مارکت پلیس برای بیزینس شما سودمند است یا خیر؟ بهترین مکان برای پاسخگویی به این سوال به وب سایت سپیدان است. مارکت پلیس به شما اجازه می‌دهد که به طیف گسترده‌ای از مشتریان به سرعت دست یابید. این کانال عرضه برای تولیدکنندگان محصولات که به دنبال عرضه محصولات منحصر به فرد خود هستند خیلی جذاب است. علاوه بر تولیدکنندگان این مسیر برای عرضه کنندگان محصولات و کسانی که عمده فروش هستند نیز به شدت کاربردی است.  مارکت پلیس می‌تواند مزایای زیادی برای انواع مختلف شرکت‌ها از برندهای خیلی کوچک و محدود تا کسب و کارهای خیلی بزرگ ایجاد کند.

انواع مارکت پلیس‌های (marketplace) آنلاین

امروزه تعداد مختلفی مارکت پلیس در بازار موجود می‌باشد. اگرچه هر مارکت پلیس در مسیر ارائه خدمات خود متفاوت است اما تعدادی دسته بندی کلی بر مبنای خدماتی که ارائه می دهند می توان در نظر گرفت:

  1. دسته‌بندی بر مبنای روابط b2b ،b2c ،c2c مثل علی بابا آمازون و دیجی کالا
  2. دسته‌بندی بر مبنای ارائه خدمات و محصولات مثل تخفیفان و علی بابای ایرانی
  3. دسته‌بندی‌ها بر مبنای خدمات و حوزه فعالیت صنفی

هر مارکت‌ پلیس (marketplace)  ممکن است به یک یا چند دسته فوق تعلق داشته باشد

دسته‌بندی دیگری که در رابطه با مارکت پلیس‌ها وجود دارد به شرح زیر است:

  1. عمودی: مارکت پلیس‌هایی که تعداد زیادی تامین کننده دارند اما تنها یک قلم یا یک گروه کالا را عرضه می کند  مانند علی بابا فروش بلیط، تهران کالای فروش لوازم خانگی
  2. افقی: مارکت پلیس‌هایی که تعداد زیادی از محصولات را با دسته‌بندی‌های مختلف و در گروه کالاهای متفاوت است عرضه می کند به عنوان مثال فروشگاه دیجی کالا
  3.  جهانی: این نوع مارکت پلیس‌ها علاوه بر عرضه انواع مختلف محصولات در گروه‌ها و دسته‌بندی‌های متفاوت به عرضه محصولات در سراسر جهان اقدام می کند و فعالیت آن‌ها منحصر به منطقه‌ای که در آن تاسیس شده‌اند نیست به عنوان مثال می‌توان به فروشگاه‌هایی آمازون و زالاندو اشاره کرد.

 

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

شش + 18 =