۱۰ روش ساده برای تمرکز مجدد ذهن حواس پرت

از نظر استیو جابز با رسیدن به تمرکز و سادگی توانایی جابجایی کوه ها را نیز خواهید داشت. امروزه در زندگی هر انسانی دنیایی از اطلاعات و سرگرمی وجود دارد. به همین خاطر جای تعجب نیست که همه انسان ها چنین ذهن های حواس پرتی دارند و مهم است که روش هایی را برای تمرکز مجدد ذهن حواس پرت بیاموزند.

به لطف اینترنت و تلفن های هوشمند، توجه ارزشی دارد که باید برای آن بهای زیادی بپردازید. در واقع شخصی که تمرکز خود را حفظ می کند، نه تنها کار بیشتری انجام می دهد، بلکه در پایان روز نیز رضایت بیشتری دارد.

همچنین فرد متمرکز با سهولت بیشتری به اهداف خود می رسد. با توجه به این میزان از اهمیت تمرکز، در مقاله پیش رو ۱۰ روش برای تمرکز مجدد افراد حواس پرت ارائه داده ایم.

روش های تمرکز مجدد ذهن حواس پرت چیست؟

همانطور که بیان شد، امروزه عدم تمرکز مشکل بسیاری از افراد در همه جای دنیا است. عدم تمرکز مشکلات زیادی از جمله عدم دستیابی به اهداف و عدم موفقیت را برای فرد به دنبال دارد. بنابراین ضروری است که راه حل هایی برای رفع این مشکل ارائه شود. از این رو در این مقاله ۱۰ روش ساده برای تمرکز مجدد و کمک به این ذهن های حواس پرت را شرح داده ایم.

  • توتم خود را پیدا کنید

توتم در فیلم تلقین را به خاطر دارید؟

در هنگام تمرکز نیز این ایده یافتن توتم برای خود را تکرار کنید. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که چیزی را پیدا کنید که توتم تمرکزی شما باشد. در واقع توتم باعث تمرکز مجدد ذهن حواس پرت شما می شود. این توتم یادآوری می کند که باید خیال پردازی را کنار بگذارید و به کار خود ادامه دهید. در حالت ایده آل، توتم چیزی است که می بینید و لمس می کنید.

در فیلم تلقین برای این کار از مهره شطرنج و چرخ نخ ریسی به عنوان توتم استفاده شده است که هر دو ایده خوبی هستند. شما نیز عکس خانواده خود، جایزه کوچک یا حتی انگشتر خود را به کار ببرید تا ذهنتان را متمرکز سازند.

  • به خود قول پاداش دهید

مشوق ها راهی آشکار برای پیش رفتن در مسیر هستند و روشی برای تمرکز مجدد ذهن حواس پرت به شمار می روند. داشتن جایزه در پایان هر سفری باعث می شود که فقط برای نتایج شیرین تلاش کنید. به طور کلی، پاداش با دشواری یا مدت زمان انجام کار باید مرتبط باشد.

برای مثال، اگر یک کار کوچک را در خانه سریع انجام دادید، پاداش آن یک تکه شکلات خواهد بود. انجام کار اجباری آزار دهنده ای پاداش ۱۰ دقیقه وقت گذرانی در یوتیوب را می طلبد.

این تعامل کار و پاداش امری ساده است، اما تعجب خواهید کرد که بدانید، چند بار همین کار ساده یعنی پاداش دادن به کارهای عادی و روزانه را به فراموشی می سپارید.

کارها را برای ذهن حواس پرت خود ساده کنید

برخی کارها ممکن است به تلاش بیشتری از آنچه تصور می شود، نیاز داشته باشند. افراد احتمال دارد که در برخورد با این کارها دچار مشکل حواس پرتی و تعلل شوند. برای حل این مشکلات کارهای بزرگ و دشوار را با تقسیم آن به بخش های کوچک تر رسیدگی کنید. در واقع باید لقمه هایی به اندازه دهان خود بردارید.

به طور مثال، کدام یک از این کارها آسان تر است؟ ۳ شنای سوئدی یا ۳۰ شنای سوئدی؟ پاسخ این سوال واضح است. گاهی اوقات مغز ما باید متقاعد شود که فقط باید عمل کمتری را برای پیشبرد اهداف خود انجام دهد.

نکته جالب درباره این روش این است که از معیار ساده خود عبور کنید. وقتی چنین رفتاری کردید، فراتر رفتن از حداقل هدف خود آسان است، البته به انجام این کار مجبور نیستید.

ساده سازی کارها راهی برای تمرکز مجدد ذهن حواس پرت

ذهن خود را با ژورنال نویسی خالی کنید

گاهی اوقات فکرهای زیادی در مغز شما در حال حرکت هستند که منجر به پریشان شدن ذهن شما می شوند. در این صورت نوشتن افکار در دفتری تمرکز مجدد ذهن حواس پرت را به همراه خواهد داشت.

انجام آن به شما کمک می کند، اندکی ذهن خود را خالی کنید. همچنین به جای دفتر از نوت گوشی یا وسایل الکترونیکی دیگر نیز استفاده می شود.

در این مورد دو روش اساسی وجود دارد:

  • سبک آزاد: در این روش هر آنچه که به صورت تصادفی از مغز شما عبور می کند را بدون فکر یا مکث در این دفتر می نویسید. این روش برای مواقعی که تعداد زیادی ایده در ذهن خود دارید، عالی است.
  • متمرکز: در این روش درخواست ها یا طرح کلی برای ساده سازی تفکرات خود ایجاد می کند و شما فقط به سوال ها یا قالب پاسخ می دهید. این حالت بهترین زمانی است که بخواهید موضوع خاصی را درک کنید.

ژورنال نویسی راهی برای تمرکز مجدد ذهن حواس پرت

از روش فقط ۵ دقیقه استفاده کنید

به خود بگویید که فقط ۵ دقیقه کار خواهید کرد و سپس استراحت می کنید. متوجه خواهید شد که انجام این کار در چنین شرایطی بسیار راحت تر است. مشابه روش ساده سازی کارها، این تکنیک مغز را فریب می دهد که تلاش کمتری از آنچه واقعا نیاز است، باید صورت گیرد.

از این گذشته ۵ دقیقه حتی برای بدترین کارها نیز از نظر روانشناسی برای هر فردی قابل مدیریت است. نکته اصلی در این روش این است که صادقانه بعد از ۵ دقیقه به خود استراحت دهید.

این نکته به مغز نشان می دهد که این روش قانونی است و به شما این امکان را می دهد که بر موانع ذهنی خود و به هر چیزی که غیر از وظیفه خود به آن می پردازید، غلبه کنید. این موانع باعث حواس پرتی ذهن می شوند. برای غلبه بر این موانع و تمرکز مجدد ذهن حواس پرت توصیه می شود، از روش فقط ۵ دقیقه استفاده کنید.

قانون ۵ دقیقه و تاثیر آن بر تمرکز مجدد ذهن حواس پرت

مانترای تمرکز بخوانید

مانترا در واقع نوعی توتم است که هر کجا می روید با خود می برید. مانتراها هدف یکسانی با توتم دارند. به شما یادآور می شوند که باید تمرکز خود را در هر مکان و زمانی حفظ کنید. قدرتمندترین نوع مانترا خوش بینی عینی است.

در واقع شما یک مانترا ایجاد می کنید که مبتنی بر موفقیت شخصی در زندگی باشد. به این ترتیب، مانترا فقط یک جمله مثبت نیست، بلکه وزن موفقیت در زندگی واقعی به آن قدرت می بخشد.

برای مثال، اگر زمانی باشگاه رفتن برای شما سخت شد، به خودتان بگویید، فقط یک روز دیگر باشگاه رفتن آسان است.

اگر پس از پذیرش ترفیع از سندروم فریبکار رنج می برید، فقط به خود بگویید، من به همین دلیل اینجا هستم. با این کار به خود یادآوری کنید که تلاش های شما توسط دیگران دیده شده است.

برای مثال دیگر، اگر درباره مسابقه ورزشی آینده خود نگران هستید، اما با پشتکار برای آن آموزش دیده اید، به خود بگویید، من همه کارها را انجام داده ام. این جمله به شما یادآوری می کند که تلاش های قبلی شما بهترین نسخه از شما را برای این رویداد آماده کرده است.

همانطور که می بینید، قدرتمندترین مانتراها مبتنی بر شواهد و مثبت هستند. بنابراین، فقط شاهد موفقیت مرتبط در زندگی خود را بیابید و آن را برای تمرکز مجدد ذهن حواس پرت به مانترایی برانگیزاننده تبدیل کنید.

مانترا عاملی برای تمرکز مجدد ذهن حواس پرت

از روش چند خمیازه استفاده کنید!

یکی از بهترین راه ها برای حواس پرتی خستگی است. گاهی اوقات به قدری خسته می شوید که فقط به نوعی فعالیت انجام می دهید، اما متوجه نیستید که دائما حواس خود را پرت می کنید.

ورزشکاران المپیکی گاهی اوقات چند خمیازه بزرگ قبل از مسابقات بزرگ خود می کشند. این کار آن ها را آرام می کند و باعث می شود که عملکرد بهتری در روند کار خود داشته باشند.

این رویکرد برای افراد عادی نیز به همین خوبی عمل می کند. تاثیر آن مشابه چرتی خوب است و بسیار موثر است.

خمیازه کشیدن راهی برای تمرکز مجدد ذهن حواس پرت

پیروزی آسان پیدا کنید

هیچ چیز مانند پیروزی احساس خوبی ندارد. تجربه این حس به شما کمک می کند که چند کار ساده را که به کمترین تلاش نیاز دارد، پیدا کنید و بلافاصله آن ها را انجام دهید. این حرکت باعث ایجاد انگیزه می شود و بهره وری شما افزایش می یابد.

احساس موفقیت تمرکز شما را روی وظیفه پیش رو قرار می دهد و تمرکز مجدد ذهن حواس پرت شما را نتیجه می دهد. هنگامی که در شروع کار از خود مقاومت نشان می دهید، این روش کارساز است.

تمرکز مجدد ذهن حواس پرت از طریق پیروزی آسان

لیست پیروزی ایجاد کنید

احساس های فرد توانایی که در زندگی پیروز است، به خودی خود انگیزه ایجاد می کنند. داشتن لیست پیروزی ثابت می کند که شما فردی توانمند هستید.

تمام پیروزی های بزرگ و کوچک روزانه خود را ثبت کنید. هر زمان که تمرکز شما رو به کاهش رفت، به آن لیست نگاهی بیاندازید. با این کار به خود یادآوری کنید که توانایی بالاتری از آنچه تصور می کنید، دارید. با انجام این کار الگوهای ذهنی خود را طوری تغییر می دهید که طبق قانون جذب به خودباوری می رسید. خودباوری کلید رسیدن به موفقیت است.

لیست پیروزی ها روشی برای تمرکز مجدد ذهن حواس پرت

مجازات را هم به مشوق ها اضافه کنید

اگر قرار بود، برای کاری که به اتمام نرسانید، مبلغی را متضرر شوید، آیا تمرکز بیشتری برای انجام آن نمی کردید؟ قطعا جواب شما بله است.

سعی کنید که روش هایی را برای تنبیه خود هنگام انجام وظایف پیدا کنید. با این کار متوجه می شوید که انگیزه، تمرکز و توانایی شما در انجام کارها بیش از هر زمان دیگری است.

برای مثال، اگر کاری را قبل از ساعت نهار در محل کار خود تمام نکردید، با همکاری قرار بگذارید که نهار او را هم شما می خرید. اگر در خانه یادتان رفت که ظرف ها را قبل از تمام شدن روز بشویید، با خود قرار بگذارید که در خانه چمن هم درست می کنم.

همچنین برای اعمال این روش از برنامه های نرم افزاری مانند بی مایندر (Beeminder) یا تسک رَتچت (TaskRatchet ) استفاده کنید. این برنامه ها به دلیل عدم انجام به موقع کار از شما پول می گیرند.

همه این روش ها برای تمرکز مجدد ذهن حواس پرت مناسب هستند. بنابراین بهتر است که یکی از آن ها را روی خود اعمال کنید.

کلام آخر

از میان روش های پیروزی در زندگی قطعا تمرکز یکی از مهم ترین موارد است. اگر با مشکلات دست و پنجه نرم نکنید و کار خود را به پایان نرسانید، موفق نخواهید شد. ذهن های حواس پرت پیروزی به دنبال ندارند.

اما با استفاده از این ۱۰ روش برای تمرکز مجدد ذهن حواس پرت که در این مقاله شرح داده ایم، در این رقابت پیشی خواهید گرفت. با استفاده از آن ها و یافتن تمرکز به اهداف خود مانند تناسب اندام، درآمد بالاتر و زندگی بهتر نسبت به قبل نزدیکتر خواهید شد.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

هشت + 2 =