۱۰ عادت مشترک شادترین آدم‌ های دنیا

شادی چیست و شادترین آدم های دنیا چه ویژگی‌ هایی دارند؟

شادی چیست و شادترین آدم های دنیا شامل چه ویژگی‌ هایی هستند که اغلبِ ما از آن محرومیم؟ شاد بودن یا نبودن میتواند یک انتخاب باشد و تعریف آن را باید در خودمان جست‌ و جو کنیم. شادی احساسی درونی می باشد و برای هر کسی، معنای متفاوتی خواهد داشت، همانطور که برای جان لنون در کودکی، شادی تعریف خاص خودش را داشت:

“وقتی پنج ساله بودم، مادرم همیشه می‌ گفت شادی کلید زندگی است. وقتی به مدرسه رفتم، پرسیدند دوست داری در آینده چه کاره شوی. در جواب گفتم: خوشحال. گفتند معنی سؤال را نفهمیده‌ ام. من هم به آنها گفتم: شما معنی زندگی را نفهمیده‌ اید.”

در این مقاله سعی می کنیم شما را با ۱۰ عادت مشترک شادترین افراد جهان آشنا کنیم.

طبق تئوری مارتین سلیگمن، پدر روانشناسی مثبت‌ گرا،‌ ۶۰% از میزان شاد بودن ما انسان‌ ها به ژن‌ ها و محیط زندگی‌ مان بستگی دارد و ۴۰% باقیمانده، دست خودمان است.

مارتین سلیگمن، در یک سخنرانی تد (TED)، رضایت و شادی را اینگونه خلاصه کرد: “رضایت و شادی در این است که عالی‌ ترین توانایی‌ های خود را بشناسیم و از آنها برای ارتقاء خودمان استفاده نماییم.”

محققان زیادی مانند سلیگمن، زندگی‌ شان را وقف تحقیق درباره‌ ی هنر و علمِ “شادی” کرده‌ اند. من نیز غرق عادت‌ های این شادترین آدم‌ های دنیا شدم و تصمیم گرفتم جالب‌ ترین آنها را با شما به اشتراک بگذارم.

۱- آنها از هر لحظه‌ ی زندگی لذت می‌ برند

زمان گذاشتن برای زیبایی‌ های زندگیمان که به چشم ما نمی‌ آیند، شادی‌ آور است. پس از کنار “گل‌ های سرخ” به سادگی نگذریم و آنها را ببوییم. زمانیکه از این لحظات کوچک لذت ببریم، سطح آگاهی‌ مان از اتفاقات پیرامون بالا میرود.

شادترین افراد دنیا روی موضوعاتی تمرکز می‌ کنند که توان کنترل‌ آنها را دارند، مثلاً شاد بودن در لحظه را انتخاب می‌ کنند، حتی اگر حال واقعی‌ آنها خوب نباشد.

۲- ذهنیت‌ آنها، ذهنیت رشد است

به گفته‌ ی کارول دوئک در کتاب “ذهنیت”، موفق‌ ترین و شادترین آدم‌ ها صاحب چیزی هستند که او آن را “ذهنیت رشد”، در مقایسه با “ذهنیت ثابت” در افراد دیگر، می‌ خواند. از نظر فردی که ذهنیت ثابت دارد، صِرف موفقیت در کارها، اثبات هوش یا ارزش تلقی خواهد شد، اما فردی که ذهنیتش ذهنیت رشد باشد، عاشق و شیفته‌ ی چالش است و شکست، دلیلی بر نادانی یا بی‌ ارزشی او نیست، بلکه انگیزه‌ ای برای ارتقاء توانایی‌ های فعلی‌‌ اش می باشد.

دوئک پس از ۲۰ سال تحقیق نتیجه گرفت آدم‌ هایی که از ذهنیت رشد برخوردارند، رابطه‌ هایشان شادتر است، در کلاس موفق‌ تر هستند و پشتکارشان در چالش‌ ها بسیار بیشتر می باشد.

۳- آنها دور و برشان را از آدم‌ های شادی مثل خودشان پُر می‌ کنند

همانطور که جیم ران، زمانی گفت: “افکار هر انسانی، میانگین افکار پنج نفری است که بیشتر وقت خود را با آنها می گذراند.”

شخصیت همنشینی که انتخاب می‌ کنیم بر افکار، احساسات و مسیر زندگی ما تأثیر گذار خواهد بود. شاید این حرف سخت‌ گیرانه به نظر برسد، اما اگر می‌ خواهیم شادتر زندگی کنیم، دور کردن آدم‌ های منفی از زندگی‌ مان، ضروری است.

لازم نیست برای انجام این کار، مقابل آنها سینه سپر کنیم و دعوا به‌ راه بی اندازیم، کافی است زمانی را که با آنها سپری می‌ کردیم، به تدریج کمتر کنیم تا بتوانیم روی پیشرفت خودمان تمرکز نماییم.

۴- آنها رؤیاپرداز هستند

سخنرانی مارتین لوترکینگ : “رؤیای من این است که چهار فرزند کوچکم روزی در کشوری زندگی کنند که آنها را نه به واسطه‌ ی رنگ پوست، که با جوهر شخصیت‌ شان داوری کنند.”

اگر برای آینده رؤیایی در سر نداشته باشیم، فقط در گذشته زندگی خواهیم کرد.

رؤیا هر چه باشد، چه سفر به دور دنیا، چه راه‌ اندازی کسب‌ و کار خودمان و چه فراگیری زبانی جدید، هنگام سختی‌ ها کمک میکند تا خوش‌ بین باقی بمانیم.

مفهوم داشتنِ “مقصود” در زندگی، به ویژه در آسیای شرقی مرسوم است. در ژاپن، مفهومی‌ وجود دارد به نام ایکیگای “ikigai” وجود دارد که معنی آن “دلیل بیدار شدن از خواب” است. نتایج تحقیق روی برخی از شادترین و کهن‌ سال‌ ترین انسان‌ ها، نشان داده است که همه‌ ی آنها، هر روز صبح پس از بیدار شدن از خواب، هدف داشتند.

۵- آنها صبور هستند

هر چه رؤیاهایمان بزرگتر باشد، صبرمان هم بیشتر خواهد شد.

آدم‌ های شاد برای رسیدن به رؤیاهایشان صبوری می کنند. آنها روی مسیری که تاکنون برای رسیدن به هدف پیموده‌ اند و روی مسیرهای پیش‌ رو تمرکز می‌ کنند.

آنها باور دارند که میوه‌ ی صبر طعم شیرینی دارد و تا رسیدن به هدف، دست از تلاش برنخواهند داشت، فرقی نمیکند که این هدف، ارتقاء شغلی باشد یا ازدواج یا فراگیری یک مهارت جدید.

۶- آنها اوقاتی از روز را فقط به “خودشان” اختصاص می دهند

“بله” گفتن به همه چیز، راهی به سوی بدبخت شدن است.

کمک کردن به دیگران مهم است، اما اگر به معنای فدا کردن زمان استراحت، رشد و پیشرفت “خودمان” باشد، به مرور زمان تهی خواهیم شد و دیگر چیزی برای عرضه به دیگران نخواهیم داشت.

همیشه نمی توان موافق همه چیز بود، اگر اینگونه رفتار کنیم، راه را باز می‌ گذاریم تا دیگران از ما سوء‌ استفاده کنند. باید حد و مرزهای روشنی را تعیین نماییم تا جلوی این کار را بگیریم.

۷- آنها نه فقط برای نیازهای مادی، بلکه برای تجربه‌ نیز هزینه می‌ کنند

ارزش مادی‌ ماشینِ مدل بالایی که تازه خریدیم، به محض بیرون آمدن از پارکینگ کم میشود. حالا این را با تجربه مقایسه کنیم. تجربه‌ ها خاطراتی می باشند که تا آخر عمر با ما می‌ مانند.

شادترین آدم‌ ها ترجیح می‌ دهند به جای خریدن تلویزیونِ صفحه‌ تختی که به‌ ندرت از آن استفاده می‌ کنند، کوله پشتی‌ شان را بردارند و دور آسیا سفر کنند. به گفته‌ ی مارک چِرنوف :

“هزینه کردن برای تجربه ما را به دو دلیل مهم خوشحالتر میکند:

۱- وقتی تجربیات بزرگ را به خاطر می‌ آوریم، به مرور زمان در ذهن‌ مان صیقل خواهند خورد و به ارزش‌ شان افزوده خواهد شد.

۲- تجربیات اغلب رویدادهایی اجتماعی می باشند که ما را از خانه بیرون می‌ کشند و به تعامل با دیگران وادار می‌ نمایند.

۸- بیش آنکه گیرنده باشند، بخشنده‌ اند

از آنجا که آدم‌ های شاد توانایی پیدا کردن فرصت‌ ها را در هر موقعیتی دارند، هر زمان که بتوانند به دیگران کمک می‌ کنند.

آنها از جمع‌ آوری کمک‌ های مالی برای یک خیریه و پول دادن به نوازنده‌‌ ی مستعدی که کنار ایستگاه مترو نوازندگی میکند، گرفته تا وقت گذاشتن برای گمشده‌ ای که دنبال آدرسی می‌ گردد، همواره به دنبال کمک رساندن به دیگران هستند.

شاید عجیب به نظر برسد، اما استنباط آدم‌ های شاد این است که برای شاد کردن خودشان است که به دیگران کمک می‌ کنند.

۹- آنها از سختی‌ نمی‌ ترسند

به گفته‌ ی پیتر کرامر روان‌ شناس، انعطاف‌ پذیری معجون ضدافسردگی است. آدم‌ های شاد می‌ دانند چگونه پس از هر شکست، دوباره تلاش نمایند. انعطاف‌ پذیری مانند محافظی در برابر سختی‌ های اجتناب‌ ناپذیر زندگی می باشد که انسان‌ ها مجبور به رویارویی با آنها هستند. به قول یک ضرب‌ المثل ژاپنی: “هفت‌ بار هم زمین خوردی، برای بار هشتم بایست.”

تلاش ما، میتواند نشانه‌ ی پیشرفت ما باشد و تمام آدم‌ های شاد با این باور زندگی می‌ کنند. چرا؟ چون پاداش پیشرفت، بسیار بیشتر از زحمتی می باشد که در راه رسیدن به آن متحمل خواهند شد.

۱۰- آنها دست از یادگیری برنمی‌ دارند

استیون هاکینگ “بزرگ ترین دشمن دانایی، نادانی نیست، بلکه توهم دانا بودن است”

پروفسور استیون هاکینگ، علیرغم بیماری ALS (بیماری نورون‌ های حرکتی) به اکتشافات علمی مهمی دست پیدا کرد. اضافه بر این، با وجود از دست رفتن تدریجی توان تکلم، یافته‌ های علمی‌ اش را پس از بیماری نیز، با استفاده از صدای رباتیک، به گوش جهانیان رسانده است. همه‌ ی آدم‌ های شاد، مانند استیون هاکینگ، یک وجه مشترک دارند، آنها تمام عمر در حال یادگیری می باشند، مدام کتاب‌ های جدید می‌ خوانند، فرهنگ‌ های دیگر را مطالعه می‌ کنند و زبان‌ های جدید می‌ آموزند. برای آنها عادت به یادگیری، یک فرآیند روبه‌ رشد دائمی می باشد، چون بدون آن زندگی معنایی نخواهد داشت.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

ده + پنج =