۳ روش برای افزایش بهره‌روی استارت‌آپ شما

به عنوان مدیر و موسس یک استارت آپ شاید از خودتان بپرسید چرا کارمندان من عملکرد خوبی ندارند؟ چرا در حد توانشان برای شرکت کار انجام نمی‌دهند و عملکرد شرکت افت کرده است؟ و در آخر هم اینکه، حالا چه کار باید کنم؟ در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت و ۳ نکته را برای افزایش بهره وری استارت آپ ها معرفی خواهیم کرد.

این شرایط می‌تواند خیلی خسته کننده باشد. به‌خصوص زمانی تمام تلاش خود را می‌کنید. ولی به عنوان رهبر و مدیر یک استارت آپ، این وظیفه شما است تا هرکاری لازم است انجام دهید تا دلیل این عملکرد ضعیف را درک کنید. مشخص کنید چرا کارمندان در شرایط ایده آل نیستند. آیا مشکل این است که آن‌ها نمی‌توانند روی موضوعات کامل توجه و تمرکز کنند؟ آیا دیگر شغل خودشان را دوست ندارند؟ چه چیزی آن‌ها را عقب نگه داشته است؟

در این شرایط، وقت آن است که با هرکسی که فکر می‌کنید در وضعیت خوبی قرار ندارد شخصاً صحبت کنید. البته این امکان هم وجود دارد که گاهی اوقات افراد برای مواجه شدن با این شرایط و انجام یک گفتگو صادقانه آماده نیستند. در این حالت، از آن‌ها بپرسید که چه زمانی آماده رسیدگی به این موضوع هستند. به عنوان رهبر یک استارت آپ، وظیفه شما این است که کارمندان خود را تشویق کنید تا بهترین عملکرد خود را انجام دهند و از این طریق به افزایش بهره وری استارت آپ کمک کنید. تمام کارمندان تمایل و آرزوی پیشرفت شغلی دارند و این مورد باید در رفتار شما و شرایط کاری استارت آپ شما مشهود باشد. ولی چنین مواردی را نادیده می‌گیرید، به این معنا خواهد بود که شما و محیط کاری شما برنامه‌ای برای پیشرفت شغلی آن‌ها ندارد.

در ادامه چند پیشنهاد را با شما در میان می‌گذاریم که به کارگیری آن‌ها می‌تواند در افزایش مشارکت‌های معنادار کارکنان در کار تاثیرگذار باشد. در نتیجه، به هدف خود یعنی افزایش بهره وری استارپ آپ خواهید رسید و سطح رضایت کارکنان هم بالاتر خواهد بود.

انتظارات بالایی را تعیین کنید و مطمئن شوید که همه چیز شفاف است

انتظارات باید بالا باشند. ولی در عین حال، باید منطقی،‌ قابل دستیابی ولی دشوار باشد. اگر انتظارات شما از کارمندان به اندازه کافی سخت باشد، آن‌ها احتمال دارد بتوانند ۸۰ درصد آن را برآورده کنند و این موضوع عالی است. ولی برآورده کردن ۱۰۰ درصد انتظارات به این معنا است که سطح انتظاراتی که تعیین کردید به اندازه کافی بالا و سخت نبوده است.

ارتباطات کلید اصلی مشکل افزایش بهره وری استارت آپ است

باید به‌طور واضح و شفاف توضیح دهید که چرا عملکرد یک فرد در این ضعیف است و باید چه کاری برای پیشرفت انجام دهد؟ کارمندان شما نباید از درخواست کمک کردن خجالت بکشند. توصیه ما این است که فرهنگی را ایجاد کنید که به کارکنان شما امکان می‌دهد و بسیار سریع و بدون هیچ مشکلی درخواست کمک و راهنمایی کنند. این راه به افزایش بهره وری استارت آپ شما کمک زیادی خواهد کرد.

مشکلات را سریع حل کنید

اگر شرایط بهبود پیدا نمی‌کند و اوضاع کاری هم بهتر نمی‌شود، شاید بهتر باشد کارهای دیگری انجام دهید. اگر مشکل عملکرد ضعیف طولانی شده است، احتمالاً شما آخرین فردی باشید که متوجه این مشکل می‌شوید. خود کارکنان احتمالاً اولین افرادی باشند که متوجه دلایل عدم کارایی خود و انجام نشدن کارها می‌شوند. بنابراین، باید خیلی سریع‌تر در مرکز امور قرار گرفته و برای حل مشکل تلاش کنید.

در انتها به یک موضوع بسیار متداول و جهانی اشاره می‌کنیم. خیلی از اوقات، هنگامی که مدیران تلاش دارند بیشترین عملکرد و بهره وری کارکنان خود را به دست بیاورند، مرتکب یک اشتباه بسیار متداول می‌شوند: آن‌ها بیشتر وقت خود را صرف شناسایی و پیگیری عملکردهای ضعیف کرده و از آن‌هایی که عملکرد و بهره وری فوق‌العاده‌ای دارند غافل می‌شوند. اگر این افراد بازخورد مناسبی دریافت نکنند،‌ ممکن است دچار افت عملکرد شوند. از سوی دیگر، برای افزایش بهره وری استارت آپ شما باید از این افراد حمایت کرده و آن‌ها را تشویق کنید که عملکردی حتی بهتر از قبل داشته باشند.

متاسفانه این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد. در عوض، طوری با کارکنان خوب رفتار می‌شود که گویا آن‌ها در حال انجام وظیفه خود هستند و انتظاری جز این هم از آن‌ها نمی‌رود. این کارمندان معمولاً به حال خود رها می‌شوند. اگر صاحب یک کسب  و کار و استارت آپ هستید، این موضوع را باید در نظر داشته باشید و مراقب باشید دچار این اشتباه نشوید. اگر یک فرد عملکرد خیلی خوبی دارد، باید از خودتان بپرسید که چطور می‌توانم به او کمک کنم تا عملکردش از این هم بهتر شود؟ اگر یک دانش‌ آموز نمره A گرفته، باید تلاش کنید که او در آزمون بعدی نمره A+ بگیرد. چنین رویکردی تاثیر بیشتری در افزایش بهره وری استارت آپ شما دارد تا اینکه انرژی خود را صرف بهبود اندک عملکرد ضعیف برخی دیگر از کارکنان کنید. به عبارت دیگر، تبدیل عملکرد A به A+ برای شما سودمندتر از تبدیل عملکرد C به B است. بنابراین، به جای پیدا کردن و صرف انرژی بسیار روی افرادی که از عملکرد آن‌ها مطمئن نیستید، افراد مستعد را پیدا کنید، به آن‌ها الهام بخشید و از آن‌ها انتظارات بالاتری داشته باشید. آنچه در ازای این کار دریافت می‌کنید و نتیجه‌ی آن، شما را شگفت زده خواهد کرد و موفقیت بلند مدت شرکت شما را نیز تضمین می‌کند.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

یک × 4 =