۵ راه برای شادتر، استوارتر و متعاد‌لتر بودن در دنیای وارونه امروز

زندگی متعادل و با دوام

آیا آخرین باری که احساس شادی واقعی کردیم را به یاد می آوریم؟ آیا دوست نداریم به طریقی سالم و بدون استفاده از دارو استوارتر باشیم؟ آیا آخرین باری که احساس تعادل کردیم زمانی بود که توانستیم روروک خودمان را با دو دست نگه داشته و بایستیم؟

دنیای درهم‌ و برهم امروز باعث شده همه ما دیوانه‌ وار در جهت‌ های گوناگون در حال دویدن باشیم. خیلی وقتها از آنچه پیش رویمان است غرق در اندیشه می‌ شویم و این حتی پیش از اینکه اول صبح پایمان را روی زمین بگذاریم هم اتفاق می‌ افتد. ما عشق و امید به زندگی را از دست داده‌ ایم، لذت و تفریح کمی در زندگیمان است و خیلی وقتها برای خلوت کردن با خودمان وقت نداریم. این گونه آموخته ایم که چند کار را به طور همزمان انجام دهیم و در این کار هم مهارت کسب کرده ایم.

شاید زمانش رسیده باشد که به راههایی که در زندگی انتخاب می‌ کنیم دوباره فکر کنیم. زندگی الان ما زندگی‌ ایست که به فرزندانمان منتقل خواهیم کرد. آیا همان چیزی است که می‌ خواهیم؟

در زیر به ۵ استراتژی برای تعریف دوباره شادی، استواری و تعادل در زندگی اشاره می‌ کنیم:

۱- بیدار شویم

منظورمان این نیست که از تختخوابمان بلند شویم، منظورمان این است که هوشیار شویم. مطالعات مربوط به خوشبختی نشان میدهد که هوشیار بودن اولین عامل در خلق زندگی شاد و خوشبخت است.

اگر هوشیار باشیم، توجه داریم. می‌ توانیم از هر لحظه خود لذت ببریم. دیگر روبات یا ماشین نخواهیم بود که ساعت‌ های کاری را با یکنواختی سپری نماییم. قانون ۲۰/۸۰ فروش را به یاد بیاوریم. ما ۸۰% از کارمان را از ۲۰% از مشتریانمان تأمین می‌ کنیم اما ۸۰% از زمانمان را صرف ۲۰% مشتری می‌ نماییم که نتیجه‌ ای که می‌ خواهیم را عایدمان نمی‌ کنند. آن را روی فکرمان پیاده کنیم. توجهمان را صرف چه می‌ کنیم؟ آیا زمان و انرژیمان را صرف اولویت‌ های زندگیمان قرار می دهیم؟ یا مثل بیشتر افراد، چیزهای براق چشم مان را گرفته و حواسمان را پرت می‌ کنیم و باعث میشود وقتمان را صرف جزئیات به درد نخور کنیم؟

چیزهایی که برایمان مهم است را تشخیص دهیم و توجهمان را روی همان‌ ها متمرکز نماییم. به آن فکر کنیم، انتخاب‌ های ما-جایی که انرژی و تمرکزمان را صرف آن می‌ کنیم، روزها و زندگی ما را تعیین می‌ کنند.

۲- یک چیز را تغییر دهیم

یک چیز را می‌ توانیم متفاوت با گذشته انجام دهیم را انتخاب نماییم. سعی کنیم برای ۳۰ روز آن تغییر را هر روز در زندگیمان پیاده کنیم. آیا می‌ خواهیم بهتر انجامش دهیم؟ آن را تا ۶۰ روز ادامه دهیم. اگر مدال طلا را می‌ خواهیم آن را به ۹۰ روز برسانیم. بعد از آن ۹۰ روز خواهیم دید که انسانی کاملاً متفاوت خواهیم شد.

زمانیکه با خودمان روی چیزی متعهد می‌ شویم و به آن پایبند می‌ مانیم چه اتفاقی می‌ افتد؟ یاد می‌ گیریم که به خودمان اعتماد کنیم. ما به قول دادن به رئیسمان، خانواده‌ مان و دوستانمان عادت کرده‌ ایم، اما درمورد خودمان چه؟ آیا قول‌ هایی که به خودمان می‌ دهیم را هم عمل می‌ کنیم؟ معمولاً اینطور نیست. ازاینرو اعتماد کردن به خودمان برایمان سخت‌ تر و سخت‌ تر میشود. اراده شخصیمان تنزل میکند و توانایی پایبند بودنی که ذاتاً در وجودمان هست را از دست خواهیم داد.

اگر می‌ خواهیم شادتر زندگی کنیم، باید نیرویی در خودمان ایجاد کنیم که بتواند بگوید: من اینکار را انجام میدهم. میخواهم که انجامش دهم، متعهد هستم و خواهیم دید که تعهد و پایبند بودن به خودمان در ما ایجاد سلامت میکند. شادی دانستن این است که می‌ توانیم رو یخودمان حساب کنیم.

۳- مکث کنیم

میدانم، این فکر خیلی خاص است. برای اینکه شادتر و متعادل‌ تر باشیم، به ما توصیه می‌ کنیم که کمی دست نگه داریم و به خودمان اجازه دهیم راهمان را درست کرده و مرکزمان را دوباره تعریف کنیم.

بله، همین الان بایستیم و یک نفس عمیق بکشیم. خوب، حالا یک نفس عمیق دیگر. آیا امکانش هست که چند دقیقه وقت صرف کنیم و ۱۰ نفس عمیق بکشیم؟ عالی است. نگاه که بکنیم، مشاهده میکنیم که رنگ صورتمان خیلی بهتر شده است.

می‌ توانیم پیشنهاد دهیم که در طول روز چند نفش عمیق بکشیم؟ با اینکار دوباره خودمان را به مرکز رسانده، اکسیژنی عالی به بدنمان می رسانیم.

آیا برای راههای دیگری که تعادل را به زندگیمان برمی‌ گرداند و شادتر و خلاقترمان میکند آماده‌ ایم؟

چند ساعت قبل از خواب، همه وسایل و ابزار مربوط به تکنولوژی را خاموش کنیم: تلویزیون، کامپیوتر، تلفن، … زمانی برای خودمان ایجاد نماییم که نیاز به پاسخ دادن به کسی، انجام واکنشی و هر کار دیگری نباشیم.

زمانی را در روز برای خلوت کردن با خودمان اختصاص دهیم. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان که تنها بنشینیم. می‌ توانیم آنرا صرف نوشتن خاطرات روزانه، مدیتیشن، نگاه کردن به شعله یک شمع، گوش دادن به موسیقی آرامش‌ بخش، و هر کار دیگری که دوست داریم بکنیم.

۴- کاری انجام دهیم که دوست داریم

تابحال شده در نشیمن خانه برای خودمان برقصیم؟ آیا دوست داریم در روز تعطیل مان برای خودمان کیک درست کنیم؟ آیا از آب دادن به گل‌ ها و گیاهان حیاط و حرف زدن با پرنده‌ ها لذت می‌ بریم؟ آیا کاردستی درست می‌ کنیم، آلت موسیقی می‌ نوازیم، لباس طراحی می‌ کنیم یا دوست داریم به کلاس بازیگری برویم؟

آنچه ما را شاد کند اهمیت زیادی دارد. همه ما می‌ دانیم که زندگی زندگی است. وقتی خیلی پرمشغله می‌ شویم، فعالیت‌ هایی که به ما آرامش بخشد و انرژیمان را بالا ببرد در زندگیمان کم میشود.

۵- به بدنمان احترام بگذاریم

می‌ دانیم که زمانی است که باید با تمام مشکلات و چالش‌ ها از بدنمان محافظت کنیم. بنابر این کم‌ کم شروع کنیم و تا متهای سلامت پیش برویم. مطمئن باشیم که شادتر، پرانرژی‌ تر، متعادل‌ تر، استوارتر و قوی‌ تر خواهیم بود. واقعاً چه چیزی برای از دست دادن داریم، جز چند عادت کهنه و مخرب؟

در زیر به چند راه اشاره می‌ کنیم که کمکمان میکند:

اهمیت استراحت کافی را به یاد داشته باشیم. اگر قبل از ساعت ۱۲ شب به خواب برویم کمک خوبی به غده آدرنالمان خواهد شد. اگر بدنمان خالی بدود بالاخره یک جا کم خواهیم آورد.

خوب و بیشتر مواقع غذا بخوریم. هدفمان ۸۰% باشد. سعی نماییم تا برای صبحانه کمی پروتئین مصرف کنیم، مصرف شیرینیجات را بعد از غذا کم کنیم، مصرف کافئین را محدود کرده، و غذاهای رنگی و کامل انتخاب نماییم. با این روش هم خودمان و هم قندخونمان در طول روز ثابت‌ تر خواهد ماند.

بدنمان را به هر طرفی حرکت دهیم که شادترمان میکند. فعالیت بدنی و ورزش یکی از مهمترین راهکارها برای ایجاد شادی و تعادل در زندگی می باشد.

انتخاب‌ هایمان براساس خودمان و بدنمان باشد. این مستلزم آن است که بدانیم چه چیزی به ما انرژی خواهد بخشید و موتورمان را روشن خواهد کرد.

برای رسیدگی به خودمان وقت بگذاریم.

بهترین هدیه‌ ای که می‌ توانیم به خودمان بدهیم زندگی است که خوب زندگی شود.

در دنیای واژگون و درهم امروز، عمل خط‌مشی اصلی است. این ۵ استراتژی را استفاده کنید، البته کم‌ کم و گام به گام. اینها تکنیک‌ های اثبات شده می باشند که نتایجی عالی در بر خواهند داشت. هیچ صدمه‌ ای به ما نخواهند زد و واقعاً کمکمان می‌ کنند. زندگیمان شادتر، استوارتر و متعدل‌ تر خواهد شد. این همان چیزی است که می‌ خواستیم، اینطور نیست؟

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

نوزده − 1 =