۵ روش افزایش اعتماد به نفس برای مصاحبه‌های کاری پر استرس

مصاحبه‌های کاری واقعا می‌توانند اعصاب‌خرد‌کن باشند. شما قضاوت می‌شوید و می‌دانید که این موضوع می‌تواند اعتماد به نفس شما را نابود کند. یک مصاحبه کاری مثل یک مذاکره است، Gaëtan Pellerin، نویسنده و مربی تمرکز حواس می‌گوید «در طول مصاحبه ما می‌خواهیم خودمان را ثابت کنیم، می‌خواهیم انتخاب شویم و می‌ترسیم که شکست بخوریم یا ناتوان تلقی شویم. به این ترتیب، ما همیشه استرس داریم و نفس خودمان مانع از عملکرد مناسب خودمان می‌شود. همیشه فکر می‌کنیم که مصاحبه خوب پیش نمی‌رود. همین امر باعث می‌شود جواب‌هایی احساسی بدهیم و آرامش را سخت‌تر می‌کند».

خوشبختانه، راه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید اعتماد به نفس در مصاحبه کاری را افزایش دهید. قبل از اینکه وارد شرکت مورد نظر شوید، اطمینان حاصل کنید که این این ۵ مرحله را انجام می‌دهید.

۱. کاملا آماده باشید

آماندا آگوستین (Amanda Augustine)، کارشناس شغلی شرکت رزومه‌نویسی‌ حرفه‌ای TopResume می‌گوید آمادگی نیمی از کار است. او می‌گوید «هرچه برای مصاحبه شغلی خود آمادگی بیشتری داشته باشید، اعتماد به نفس به مراتب بیشتری در حین مصاحبه خواهید داشت. فرقی هم نمی‌کند که این مصاحبه حضوری باشد،‌ پشت تلفن و یا با یک گفت‌وگو تصویری اینترنتی».

آگوستین توصیه می‌کند که وب‌سایت شرکت را مرور کنید و مقداری وقت برای آن صرف کنید. نظرات آن‌ها را مطالعه کنید. با این کار اهداف شرکت را بهتر متوجه شده و شاید برخی سؤالات احتمالی مصاحبه هم برای شما قابل پیش‌بینی باشد. شما همچنین می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی کاریابی (مثل لینکدین) استفاده کرده و با افرادی صحبت کنید که تجربه مصاحبه در این شرکت را داشته‌اند. از آن‌ها درباره‌ی روند فرآیند مصاحبه بپرسید.

بخشی از فرآیند آماده شدن برای مصاحبه شغلی این است که هرچه بیشتر درباره‌ی فردی اطلاعات به دست بیاورید که قرار است با شما مصاحبه کند. علاق و اهداف آن‌ها را پیدا کنید و این مسائل را در حین صحبت‌های خودتان به‌صورت خیلی طبیعی مطرح کنید. مراقب باشید افراط نکنید!

۲. چند مثال آماده داشته باشید

به احتمال زیاد شما تنها فردی نیستید که برای این شغل اقدام کرده و دعوت به مصاحبه می‌شوید. خیلی از آن‌ها هم احتمالا توانایی‌هایی مشابه با شما دارند. بنابراین، به‌شدت توصیه می‌کنیم که با ارائه مثال‌هایی از نحوه استفاده از این مهارت‌ها، خود را متمایز کنید. برای مثال، بیان کردن عبارتی مثل «من به افزایش فروش آن‌ها کمک کردم» کافی نخواهد بود. فروش آن‌ها را ۱ دلار افزایش دادید و اینکه آن را ۱۰۰۰۰ دلار افزایش دادید؟ بنابراین، اعداد را بدانید و مثال‌هایی بیاورید که جزئیات را هم شامل باشد. در مثال فوق، بهتر است بگویید «من به افزایش ۳۰ درصدی فروش شرکت کمک کردم» یا اینکه بگویید «من این‌قدر در هزینه‌های شرکت صرفه‌جویی کردم و این کار را از این طریق انجام دادم». بنابراین، پیش از حضور در مصاحبه، دوباره به آگهی شغلی نگاه کنید و فکر کنید شما چه کارهایی را می‌توانید برای آن‌ سازمان انجام دهید که سایر افراد نمی‌توانند یا انجام نمی‌دهند.

اعتماد به نفس در مصاحبه‌های کاری

۳. برای افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه‌های کاری، جواب‌های خود را تمرین کنید

یکی از راه‌های افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه‌های کاری این است که جواب‌های خود را از قبل تمرین کنید. آگوستین می‌گوید درباره سؤالاتی فکر کنید که ممکن است شما را مضطرب کنند. درباره جزئیات پاسخ‌هایی که دوست دارید به این سؤال‌ها بدهید کامل فکر کنید و برای تمام جوانب آماده باشید. به جای اینکه یک پاراگراف را حفظ کنید، ارائه پاسخی را تمرین کنید که نکات اصلی صحبت شما را منتقل می‌کند. به این ترتیب شما می‌توانید با اطمینان به سؤالات پاسخ دهید، اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و از سوی دیگر اصلا‌ هم به نظر نمی‌رسد که جوابتان را از قبل آماده کرده و گویی از روی یک کتاب روخوانی می‌کنید!

آماده‌سازی نکات اصلی صحبت شما را روی پیام‌های اصلی‌ متمرکز می‌کند که می‌خواهید در مصاحبه منتقل کنید. در صورت حفظ کردن یک پاراگراف شاید حتی استرس حضور در مصاحبه باعث فراموش کردن آن و وارد شدن استرس بیشتر به شما شود. بنابراین، توصیه ما این است که نکات اصلی را یادداشت کنید و در طول مصاحبه جلوی خود داشته باشید. زمانی که فکر می‌کنید اعتماد به نفس شما شروع به تزلزل کرد، نگاهی به آن‌ها بیندازید. البته، تا جای ممکن سعی کنید در حین مصاحبه این کار را انجام ندهید. ولی این راهکار می‌تواند دلگرمی بسیار خوبی برای مصاحبه شما باشد.

۴. مثبت باشید و مثبت بیندیشید

درست قبل از مصاحبه به موسیقی گوش دهید، ویدیوهای انگیزشی تماشا کنید و یا نقل‌و‌قول‌های الهام‌بخش بخوانید. خانم مارسدن (Marsden)، دانشیار خدمات انسانی و روانشناسی می‌گوید «این قبیل کارها به‌خوبی می‌توانند خلق‌وخو و اعتماد به نفس شما را تقویت کنند». او همچنین توصیه می‌کند که زمان‌ها و موقعیت‌هایی را برای خود مرور کنید که در کار خود به‌خوبی موفق شده‌اید. زمان‌هایی مانند مصاحبه‌های شغلی پیشین، ارائه و کنفرانس در یک جمع بزرگ یا هر رویداد دیگری که در آن بر یک مانع دشوار و یا چالش‌برانگیز غلبه‌ کردید. این کار اعتماد به نفس شما را بسیار تقویت می‌کند.

یادآوری خاطرات مثبت به معنای واقعی کلمه باعث می‌شود که احساسات مثبتی را تجربه کنیم و حس خوبی داشته باشیم. خاطرات مثبت باعث می‌شود مغز انسان دوپامین آزاد کند که یک انتقال دهنده عصبی در مغز ما و مسئول احساس لذت و کمک به تفکر و برنامه‌ریزی است. ترشح مقدار زیادی دوپامین درست قبل از مصاحبه می‌تواند خلق‌و‌خو را بهبود ببخشد، استرس و اضطراب را کاهش دهد و اعتماد به نفس در مصاحبه‌های کاری را هم افزایش دهد.

۵. انرژی عصبی و استرس‌زا را بسوزانید

فرقی ‌نمی‌کند که طرفدار وزنه‌برداری، دوچرخه سواری و یا دویدن باشید یا خیر. قبل از مصاحبه زمانی را به این کارها اختصاص دهید تا اعصاب شما آرام شده و خودتان را از استرس رها کنید!

ورزش راهی عالی برای سوزاندن مقدار زیادی انرژی، تفکرات منفی و استرس است. بنابراین، با شور و اشتیاق بیش از حد وارد مصاحبه نمی‌شوید. ورزش کردن باعث افزایش اندورفین می‌شود. اندورفین اضافی به تقویت خلق و خوی شما کمک می‌کند و شما را در وضعیت ذهنی مثبتی نگاه می‌دارد.

از سویی، این موضوع هم قابل توجه است که مقداری استرس برای مصاحبه مناسب و ضروری است. ممکن است شما در لحظه مصاحبه احساس خوبی نداشته باشید. اما کمی استرس نمایانگر اشتیاق و اهمیت آن شغل برای شما است و این امر می‌تواند تأثیر مثبتی در جلسه شما داشته باشد. از نظر برخی از مدیرها، وقتی متقاضی خیلی کم‌اشتیاق و یا بی‌تفاوت است، گزینه مناسبی برای آن شغل شمرده نمی‌شود. ولی اعتماد به نفس موضوعی متفاوت با استرس است و از ۵ روش فوق می‌توانید برای افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه‌های کاری استفاده کنید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

چهارده − چهار =