۷ ترفند برای این که بتوانید به خوبی با دیگران صحبت کنید

چگونه صحبت کنیم که شنونده معنای صحبت های ما را درک کند

احتمالا برای شما هم پیش آمده که در برخی موارد در مورد مسئله ای صحبت می کنید که فقط برای خودتان رخ داده است و همین مسئله باعث می شود که دیگران هیچ اطلاعی از آن چیزی که می گویید نداشته باشند و از همین رو نتوانند هیچ اظهار نظری داشته باشند. بنابراین نیاز است که این فرصت را در اختیار طرف مقابل بگذارید که صحبت های شما را دنبال کند تا به عمق مسئله پی ببرد.

هیچ گاه نباید این انتظار را داشته باشید که اطرافیان شما هر چه می گویید را سریعا تایید کنند. شما در ابتدا باید مسئله مورد نظر خود را با جزئیات کامل شرح دهید و پس از این که فرصت کوتاهی در اختیار او قرار داده شد، منظور شما را درک کند. سپس زمان مناسبی فراهم می شود که نظر خود را اعلام کنید. در ادامه به ۷ نکته اشاره می کنیم که با توجه به آن می توانید روابط خودتان را با دیگران تقویت کنید و در جهت رسیدن به موفقیت در زندگی از آن ها سود ببرید.

۱ – برای نظر و عقاید مخالف دیگران احترام قائل شوید

همواره تلاش خود را بر این بگذارید تا نظر و عقاید مخالف دیگران را مورد احترام قرار دهید. این مسئله حتی زمانی که کاملا با آن نظر مخالف هستید نیز صدق می کند. شما همواره باید این نکته را در نظر بگیرید که این امکان وجود دارد فردی یک مسئله را بر خود سخت بگیرد، اما شخص دیگر با رضایت کامل همان مسئله مشابه را دنبال کند.

هرگز نباید فراموش کنید که عقاید انسان ها با یکدیگر متفاوت می باشد. اگر کمی از غرور خود فاصله بگیرید می توانید با وجود تمام اختلاف نظرهایی که میان شما وجود دارد در کنار هم زندگی کنید. پس نیاز است که کمی کوتاه بیایید و از خود انعطاف نشان دهید.

به این مسئله آگاه باشید، زمانی می توانید به راحتی و با آرامش به دنبال هدف موفقیت در زندگی خود باشید که از کشمکش ها فاصله بگیرید و با استفاده از راهکارهای عقلانی و منطقی روابط خود با دیگران را توسعه دهید. شما به این مسئله پی برده اید که افراد عقاید متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند، اما در صورتی که بخواهید تمامی افراد همانند شما فکر کنند و از خواسته ها و تمایلات شما پیروی کنند، مطمئنا نمی توانید به زندگی خود ادامه دهید. در واقع زندگی به یک جهنم تبدیل خواهد شد. از همین رو بهترین راه حل این است که در کمال آرامش با طرف مقابل خود صحبت کنید و با ارائه دلیل منطقی صحت گفتارتان را به طرف مقابل نشان دهید.

۲ – از خاطرات گذشته خود به عنوان تجربه یاد کنید

در برخی مواقع بسیاری از مسائل به گونه ای در ذهنمان شکل می گیرند که هر کدام از آن ها می توانند ذهنیتی جداگانه در ذهنتان و حتی روحیه شما داشته باشد. حتی اگر آن اتفاق تلخ باشد. زیرا شما به این عقیده رسیده اید که اگر با آن مشکل روبرو نمی شدید، امروز نمی توانستید چنین تجربیاتی را در اختیار داشته باشید.

شما توانسته اید افکار خود را با مشاهداتتان در هم بیامیزید و از آن به عنوان یک تجربه یاد کنید. این مسئله بسیار مهم است که در گفتگو با دیگران از حوادثی که در گذشته گریبانگیر شما شده است، به شکل یک خاطره صحبت کنید و تجارب خود را با دیگران در میان بگذارید.

زمانی که عقاید خود را بیان می کنید، به نوعی اقتدار و توانایی خود را آشکار می سازید و شنونده را به گوش دادن فرا می خوانید. این که شما به چه نحوی با طرف مقابل خود صحبت می کنید، تاثیر بسیار زیادی بر این مسئله دارد که طرف مقابل شما تا چه اندازه می تواند موضوع مورد نظر را درک کند و حتی راهکارهایی را در اختیار شما قرار دهد و یا این که از راهکارهایی که استفاده کرده اید، برای حل مشکلات خود و رسیدن به موفقیت در زندگی استفاده کنند.

۳ – موضوعاتی را انتخاب کنید که مورد علاقه شنونده می باشد

برای این که بتوانید نظر شنونده را به خود جلب کنید، بهترین راه این است که موضوعاتی را گزینش کنید که مورد پسند او می باشد. اما هیچ گاه سعی نکنید که در رابطه با مسائل بحث برانگیز صحبت کنید. در هنگام صحبت کردن و بیان موضوع باید به این مسئله آگاهی داشته باشید که علم و دانش شنونده در رابطه با موضوعات مختلف تا چه اندازه می باشد و سپس با توجه به درجه علم و آگاهی او شروع به صحبت کنید.

همواره در حین صحبت باید به این مسئله دقت داشته بشاید که هیچ گاه از واژه «تنفر» در جملات خود استفاده نکنید. همواره توصیه می شود که به این گونه مسائل اهمیت دهید، به خصوص هنگامی که به تازگی با فردی آشنا می شوید و او هنوز با اخلاق و نحوه صحبت کردن شما آشنایی ندارد.

۴ – با هر کس مطابق با درجه عام یا خاص بودن او صحبت کنید

همواره در حین صحبت باید از کلماتی استفاده کنید که در سطح درک و فهم شنونده باشد. وقتی که شما در حال صحبت با یک فرد معمولی هستید، به کار بردن کلمات پیچیده هیچ گاه نمی تواند نتیجه بخش باشد؛ زیرا تنها سبب از دست دادن آن گفتگو می شوید. مسلما یک فرد عامی نمی تواند کلمه ای را که حتی یک مرتبه در طول عمر خود نشنیده است را درک کند و آن را در جملات شما قبول کند؟

۵ – از تکرار مکررات اجتناب بگیرید

توصیه دیگری که در این راستا وجود دارد این است که شما همواره باید نکته جدیدی برای گفتن داشته باشید حتی اگر آن مسئله کاملا پیش پا افتاده و در حد وضعیت آب و هوا و یا رفت و آمد باشد. اگر بتوانید مسئله جدیدی را به عنوان سوژه برای گفتگو انتخاب کنید، طرف مقابل میل و رغبت بیشتری پیدا خواهد کرد که به گفتگو با شما بپردازد.

۶ – به گفت و گوی دوسویه و متقابل اهمیت دهید

همواره باید به گونه ای با طرف مقابل خود صحبت کنید که آن ها نیز چیزی برای گفتن داشتن باشند. همواره توصیه می شود که به طرف مقابل خود یک فرصت هر چند کوتاه را بدهید تا هر چه می خواهد را به زبان بیاورد. شاید طرف مقابل مایل نباشد که فقط یک شنونده باشد و برای ساعت ها به چشمان شما خیره شود و به سخنان شما گوش دهد.

۷ – قبل از صحبت کردن به آمادگی کامل برسید

همواره باید به این مسئله دقت داشته باشید و این مسئله را به خاطر داشته باشید که فن سخنوری شما هیچ اهمیتی نزد شنونده ندارد، بلکه این نحوه سخن گفتن شماست که باعث می شود او به سمت شما و سخنانتان جذب شود. وقتی شما از پیش تعیین کرده اید که در نظر دارید در رابطه با چه موضوعاتی به گفتگو بپردازید و در رابطه با آن به آمادگی کامل رسیده اید، در حین سخنرانی نیز به راحتی می توانید جملات مرتبط با آن را پیدا کرده و به زبان بیاورید و همین مسئله باعث شده تا دیگران نیز مفهوم سخنان شما را به خوبی درک نمایند.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

4 × 4 =