۷ شیوه افراد موفق برای کسب دوباره اعتماد به نفس

کسب دوباره اعتماد به نفس؛ روش هایی که کمک می کند پس از شکست اعتماد به نفس خود را به دست آورید

همه ما هر چقدر که اعتماد به نفس داشته باشیم، در برهه ای از زمان با شکست هایی غیرقابل پیش بینی مواجه شده ایم که تاثیر بسیار زیادی بر اعتماد به نفس ما گذاشته است. در واقع زمانی که همه چیز طبق روال در حال پیشروی است، بروز ناگهانی اتفاق می تواند پذیرش آن را بسیار سخت و دردناک کند. اما آن دسته از افرادی که توانسته اند به موفقیت برسند، همواره از روش های هوشمندانه ای برای کسب دوباره اعتماد به نفس خود استفاده می کنند و به حالت طبیعی برمی گردند.

دوستان عزیز  با توجه به اهمیت بالای این مسئله در نظر داریم کسب دوباره اعتماد به نفس را با ۷ روش کاربردی برای شما عزیزان شرح دهیم؛ تا با استفاده از آن ها مانند انسان های موفق بتوانید به رشد و توسعه فردی و به طبع آن موفقیت در زندگی دست پیدا کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

۱ – دوباره خودتان را اثبات کنید

اولین نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که شکست تنها برای افراد مهم و خاص رخ می دهد. هر چند که هیچ گونه خصومت شخصی در این بین وجود نخواهد داشت، اما اگر تاکنون با هیچ شکستی در زندگی روبرو نشده اید به این معنی است که تاکنون هیچ تلاشی از خود نشان نداده اید. حتی اگر با تلاش فراوان باز هم نتیجه ای جز شکست به دست نیاوردید، به این معنی نیست که شما یک بازنده هستید.

افراد موفق برای این که بتوانند به کسب دوباره اعتماد به نفس خود روی آورند، در ابتدا به تجسم اهداف و رویاهای خود می پردازند و همواره تاکید دارند که تمامی آن موارد از اعتبار لازم برخوردارند. زمانی که احساسات منفی به سراغ آن ها بیاید، به طور قاطع عنوان می کنند که «من می توانم!»

این روند به افراد موفق کمک می کند تا بر روی ذهن ناخودآگاه خود اثر بگذارند، تمایلات خود را در مرکز ذهن قرار دهند و به این ترتیب تغییراتی را در رفتار ایجاد می کنند. این شرایط امکانی را به وجود می آورد که عقاید و واکنش های خود را بازسازی نمایند و به کسب دوباره اعتماد به نفس خود بپردازند.

۲- به خود استراحت دهید و به انجام کارهایی که دوست دارید روی آورید

افراد موفق پس از این که با شکست مواجه شدند، کمی به خودشان استراحت می دهند. این استراحت به آن ها این امکان را می دهد تا خود را آرام کرده و از خلاقیت هایشان نسبت به کارهایی که می توانند انجام دهند آگاهی پیدا کنند. آن ها سعی می کنند به سراغ افراد مثبت اندیش و حمایتگر بروند و زمانی را به کارهای ساده اختصاص می دهند مانند کتاب خواندن و حتی انجام امور خیریه؛ تا از این طریق به کسب دوباره اعتماد به نفس از دست رفته خود کمک کنند.

همه ما بیل گیتس را می شناسیم، او همواره عنوان می کند که کتاب خواندن او را سرگرم کرده و برای مدتی کوتاه می تواند او را از استرس های اطراف رهایی بدهد. این گونه به نظر می رسد که عوارض ناشی از تلاش های بی نتیجه و نتایج منفی می تواند قابل تحمل تر باشد و افزایش اعتماد به نفس را برای افراد به همراه داشته باشد.

۳- فکر کردن به شکست ها و موفقیت ها

اگر به صحبت با افراد موفق بپردازید به این مسئله پی خواهید برد که آن ها برای کسب دوباره اعتماد به نفس خود، علاوه بر تعریف داستان های موفقیت آمیز و فکر کردن مداوم به آن ها، تلاش می کنند با فکر کردن به شکست هایشان، از آن ها درس بگیرند. این مسئله باعث می شود تا با پی بردن به نقاط ضعف و قوت خود موقعیت بسیار خوبی برای خود فراهم آورند. همچنین این کار به آن ها کمک می کند تا بزرگترین و بهترین گام برای رسیدن به موفقیت را در پیش گیرند.

اپرا وینفری همواره عنوان می کند که وقتی اولین کار تلویزیونی اش را انجام داد، بلافاصله اخراج شد. او پس از فکر کردن به این مسئله به این نتیجه رسید که تاسیس شبکه تلویزیونی شخصی می تواند بهترین گزینه برای او به حساب آید. به همین خاطر است که امروز می توان شبکه شخصی او را معروف ترین شبکه تلویزیونی دنیا و اپرا وینفری را جزو میلیاردرهای بزرگ صنعت رسانه دانست.

۴- خودشان را می بخشند

طی تحقیقاتی که در راستای گام های مهم در رسیدن به موفقیت در زندگی انجام شده، می توان به این نتیجه رسید که بخشیدن خود و گذشتن از اشتباهات یک نکته کلیدی برای کسب دوباره اعتماد به نفس به حساب می آید. افراد موفق نیز توانسته اند درک درستی از این مسئله داشته باشند. آن ها بعد از تجربیات اشتباهی که به دست می آورند، به جنگ با خود نمی روند، زیرا به خوبی می دانند که این موضوع هیچ کمکی به آن ها نخواهد کرد. در عوض به سراغ کسب دوباره اعتماد به نفس خود می روند و شرایطی را برای بازگشت موفقیت آمیز فراهم می کنند.

در واقع افراد موفق توانسته اند نسبت به این موضوع آگاهی کاملی پیدا کنند و دقیقا از عهده انجام آن بر بیایند. این دسته از افراد همواره اذعان دارند که نبخشیدن خود نوعی ظلم به خودتان است. هر زمانی که بتوانید خود را ببخشید، دقیقا همان لحظه است که اجازه کسب دوباره اعتماد به نفس و رشد و توسعه فردی را به خودتان داده اید.

۵ – شک هایی که به خودشان دارند را مدیریت می کنند

افراد موفق توانسته اند به این درک برسند که پس از ارتکاب کاری اشتباه، بررسی اشتباهات و دور کردن افکار منفی و شک برانگیز بهترین کاری است که می تواند آرامش و همچنین اعتماد به نفس را به آن ها برگرداند. حتی ممکن است ترس ها و نگرانی های خود را بر روی کاغذ بیاورند و به این طریق خود را به چالش می کشانند. این مسئله به آن ها کمک می کند تا منشا نگرانی های خود را پیدا کرده و به روش های مختلف به مدیریت آن بپردازند تا موفق به کسب دوباره اعتماد به نفس خود شوند.

در این روش اما نکته ای وجود دارد، اینکه افرادی که به این باور رسیده اند که می توانند و افرادی که باور دارند نمی توانند، هر دو درست می گویند، زیرا در نهایت آن چیزی که فکر می کنند به واقعیت تبدیل خواهد شد.

۶- به بازسازی روش خود می پردازند

می دانید که جنون تکرار مداوم یک چیز مشخص است، اما با این تفاوت که نتایج متفاوتی را از خود بروز دهد. افراد موفق اما توانسته اند اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند. آن ها دائما به بازسازی روش های خود می پردازند و تلاش می کنند تا با استفاده از راه های جدید به تجربیات قبلی خود بیافزایند. این کار به آن ها این امکان را می دهد تا نگاه بهتر و دقیق تری به برنامه ها، راه حل ها و البته سیستم های موجود داشته باشند و در نتیجه اعتماد به نفس را برای خود به همراه آورند.

توماس ادیسون نیز با استفاده از این روش توانست به بزرگ ترین و معروف ترین مخترع آمریکا تبدیل شود. ادیسون همواره اذعان داشت که «من هیچ گاه با شکست مواجه نشده ام، تنها ده هزار روش مختلف برای پیدا کردن جواب را امتحان کرده ام» این دقیقا همان راز موفقیت و تبدیل شدن او به یک مخترع برجسته است.

۷- آن ها روی پای خود می ایستند و تعهد دارند که به موفقیت برسند

پس از تمامی نکاتی که خدمت شما ارائه شد، افراد موفق این توانایی را به دست آورده اند که بر روی پاهای خود بایستند. آن ها هیچ گاه از هدفی که معین کرده اند عقب نشینی نمی کنند. و برعکس با توجه به اعتماد به نفسی که از شکست های قبلی خود به دست آورده اند با سرعت بیشتری به سمت جلو حرکت می کنند.

آن ها تلاش می کنند تا با قدم هایی پایدار و البته کوچک، درس های لازم را از شکست های قبلی خود بگیرند و به کسب دوباره اعتماد به نفس خود بپردازند. افراد موفق در نهایت کار خود را آغاز می کنند و حتی هدف های بزرگ تری را برای خود در نظر خواهند گرفت.

باب مارکی، موسیقی دان معروف، درست دو روز قبل از کنسرت زنده خود مورد اصابت گلوله قرار گرفت. اما جالب است که بدانید او باز هم به اجرای کنسرت خود پرداخت. زیرا بر این عقیده بود افرادی که می خواهند دنیا را به جایی ناامن و بد تبدیل کنند، حتی یک روز هم به استراحت نمی پردازند؛ پس چرا من این کار را انجام دهم؟ این موضوع همان چیزی است که شهرت بسیار زیاد را برای او رقم زد. برای این که به موفقیت در زندگی برسید باید بدانید هر قدمی که پس از شکست برمی دارید؛ مهر تعهدی بر تصمیم شما و در نتیجه پیروزی خواهد زد و شما را به رشد و توسعه فردی خواهد رساند.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

19 − هفت =