۷ مزیت تنوع جنسیتی در محل کار

تنوع جنسیتی در محل کار اهمیت زیادی دارد. استخدام نسبت مناسبی از خانم‌ها و آقایان در محل کار تأثیرات مثبت زیادی در کل سازمان خواهد داشت. در این مقاله به برخی از این مزایا و اثرات خواهیم پرداخت.

تنوع جنسیتی در محل کار

شاید تصور کنید که حضور زن‌ها در محل کار امری طبیعی است و الان هم رعایت می‌شود. اما طبق آمارها، علی‌رغم اینکه زن‌ها حدود ۵۰ درصد جمعیت جهان را شامل می‌شوند، سهم آن‌ها از تولید ناخالص داخلی تنها ۳۷ درصد است.

به همین خاطر است که تنوع جنسیتی و استخدام فراگیر (به‌کارگیری کارمندانی با ویژگی‌های قومی، نژادی و… مختلف) اهمیت پیدا می‌کند. استخدام تعداد متناسبی از کارمندان زن و مرد در یک سازمان می‌تواند مزایای مختلفی برای آن سازمان به همراه داشته باشد. در ادامه بحث پیرامون به ۷ مورد از این مزایا می‌پردازیم.

۱- تنوع استعدادی بیشتر

دسترسی به استعدادهای متنوع‌تر را نیز می‌توان مزیت تنوع جنسیتی در محل کار دانست. سازمان‌هایی که از خانم‌ها استفاده نمی‌کنند در واقع خود را از توانایی‌های نیمی از جمعیت جهان محروم می‌کنند. به‌کارگیری این قشر و استفاده از ویژگی‌ها و توانایی‌های آن‌ها می‌تواند تنوع بیشتری به استعدادها و توانایی‌های سازمان ببخشد.

۲- دیدگاه‌های متفاوت

تنوع جنسیتی در تیم‌ها به این معنا است که از نقطه نظرات و دیدگاه‌های مختلف بهره‌مند خواهید شد. هرکدام از افراد تجربیات زندگی و دیدگاه‌های خاصی دارند و تفاوت جنسیتی قطعاً به معنای تفاوت در این تجربیات است.

۳- تقویت همکاری

حضور خانم‌ها در تیم‌های کاری می‌تواند منجر به سرعت بخشیدن به فرآیندها و تقویت روحیه‌ی همکاری تیمی شود. تحقیقات حاکی از آن است که خانم‌ها توانایی بهتری در زمینه متوجه شدن نشانه‌ و سرنخ‌های غیرکلامی دارند.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهند گروه‌هایی که خانم‌ها در آن حضور دارند از لحاظ رعایت نوبت در گفتگو و صحبت عملکرد بهتری داشتند. این موضوع به گروه کمک می‌کنند تا اطلاعات و توانایی‌های خود را بهتر با یکدیگر در میان بگذارند.

این موضوعات به گروه‌ها کمک می‌کند تا عملکرد و همکاری بهتری در جلسه‌های حضوری داشته باشند. علاوه بر این، استفاده از ابزارهای مدرن برای برقراری ارتباط و به اشتراک‌گذاشتن ایده‌ها در گروه‌هایی که تنوع جنسیتی در آن‌ها رعایت شده کیفیت بهتری دارد.

۴- کاهش نرخ استعفا

هرچه فرهنگ سازمان بهتر و فراگیرتر باشد، روحیه و فرصت‌های کاری افزایش پیدا می‌کند. نرخ استعفا و ترک شغل در محیط‌های کاری فراگیر کمتر است. این موضوع بسیار با اهمیتی است، چراکه باعث صرفه‌جویی بسیار زیاد و چشم‌گیری در زمینه‌ی زمان و هزینه‌های سازمان می‌شود. طبق بررسی‌ها، هزینه‌ی استعفا یکی از کارمندان برای سازمان برابر با دو – سوم حقوق سالانه یک کارمند ساده است.

۵- بازتاب بهتری از مشتریان شما

مشتریان شما به احتمال زیاد شامل طیف وسیعی از اقشار جامعه هستند. هرچه سازمان شما بیشتر منعکس‌کننده مشتریان شما باشد، احتمال اینکه ارتباط بهتر و مؤثرتری با آنها برقرار کنید بالاتر می‌رود.

این بدان معنا است که اطمینان حاصل کنید تیم‌های شما دارای تنوع جنسیتی و همچنین پیشینه و قومیت هستند. زن‌ها تأثیرگذاری خیلی بیشتر در تصمیم‌گیری خرید دارند. طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۸ انجام شده بود، زن‌ها در سراسر دنیا حدود ۴۰ تریلیون دلار آمریکا هزینه کردند. این مبلغ بسیار بالایی است و سازمان‌ها باید تلاش کنند ارتباط خیلی بیشتری با قدرت خرید خانم‌ها برقرار کنند.

۶- بهبود استخدام و شهرت سازمان

داشتن یک محیط کار فراگیر را می‌توان ابزاری قدرتمند برای استخدام دانست. بر اساس تحقیقات PwC، خانم‌های نسل هزاره (متولدین اوایل دهه ۱۹۸۰ تا اوایل دهه ۲۰۰۰) به دنبال کارفرمایانی هستند که به موضوع فراگیری استخدام و تنوع جنسیتی در محل کار اهمیت می‌دهند. ۸۵ درصد شرکت‌کنندگان گفته‌اند که این موضوع برای آن‌ها مهم است.

شهرت سازمان در استخدام فراگیر هم می‌تواند ارزش‌های مثبت سازمان شما را نشان دهد. این موضوع حتی می‌تواند تبدیل به نقاط قوت شما شده و مزیت نسبتی سازمان شما نسبت به شرکت‌های رقیب باشد.

۷- سوددهی بیشتر

شواهد علمی بسیار زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند تنوع جنسیتی در محل کار تأثیر مثبتی در نتیجه داشته و باعث افزایش سوددهی شرکت می‌شود. شرکت‌هایی که تنوع جنسیتی دارند ۲۱ درصد شانس بیشتری دارند که بتوانند سوددهی بالاتر از حد متوسط را تجربه کنند. علاوه بر این، گزارش MSCI نیز حاکی از آن است که حضور زنان در هیئت‌مدیره یک شرکت باعث افزایش بهره‌وری آن شرکت می‌شود.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

11 + نوزده =