۷ نکته که برای پرورش خلاقیت و نوآوری باید بدانید

چگونه با پرورش خلاقیت به موفقیت در زندگی دست پیدا کنیم

گوشه امن یکی از بزرگ ترین دشمن های موفقیت در زندگی محسوب می شود. اما نکته ی بسیار جالب این است که اکثر مردم با انجام کار به یک روش خاص راضی هستند و از تغییر، هر چقدر مفید یا مثبت خود اجتناب می کنند. ماکیاولی در این مورد می گوید: «هیچ چیز دشوارتر، خطرناک تر و شکننده تر از معرفی روندهای جدید نیست؛ به این خاطر که فقط عده ی کمی که از نوآوری نفع می برند از نوآوران حمایت می کنند و افرادی که جایگاه شان به خطر می افتد، به مخالفت شدید روی می آورند».

۱ – نوآوری یک امر حیاتی در رسیدن به موفقیت است

به هر اندازه که کار فعلی خود را انجام دهید و به همین روندی که دارید ادامه دهید، بیشتر به همین نتایج می رسید. همه ی پیشرفت ها و موفقیت های زندگی با بیرون آمدن از گوشه امن، امتحان چیزی جدید و متفاوت، خطر کردن و پذیرفتن ناکارایی بسیاری از موارد حداقل در بار اول، تحقق پیدا می کند.

خبر بسیار خوب این است که ارتباط مستقیمی بین تعداد ایده ها و میزان موفقیت وجود دارد. امروزه تمام کسب و کارها بر مبنای جریانی از ایده ها، محصولات، خدمات و رویکردهای جدید ظهور یا افول می کند. پس با جدیت می توان گفت یکی از اصلی ترین دلایل دستیابی به موفقیت در زندگی ایجاد پرورش نوآوری در زمینه های مختلف می باشد.

۲ – به دنبال راهی برای دستیابی بهتر، سریع تر و ارزان تر باشید

برای دست پیدا کردن به موفقیت در زندگی به شما پیشنهاد می کنیم که همیشه و در همه حال به دنبال راه هایی برای دستیابی بهتر، سریع تر و ارزان تر به اهداف خود باشید. رسیدن به سودآوری، هدف تمام کسب و کارها می باشد. تنها راه کسب سود، افزایش فروش و درآمد یا کاهش مخارج و هزینه ها می باشد. بهترین روش برای رسیدن به موفقیت مسلما انجام دادن همزمان این دور کار می باشد.

هر ایده ای که برای افزایش دادن درآمد یا کاهش دادن هزینه به ذهن شما برسد، باعث جلب توجه افرادی می شود که می توانند به پیشرفت سریع تر شما کمک کنند. هنگامی که یک ایده ی خوب به ذهن تان رسید، باید چند کار انجام دهید. اول این که آن را بررسی کنید. درباره ی آن تحقیق کرده و حقایق را بیابید. قبل از درگیر شدن در کار از همه ی جوانب مطمئن شوید. وقتی متقاعد شدید ایده شما خوب است، آن را روی کاغذ پیاده کنید. طرح پیشنهادی تهیه کنید و به رئیس یا هر شخص دیگری که موافقت او برای اجرای ایده ضروری است، آن را ارائه دهید.

۳ – انتظار هرگونه واکنش منفی را هم داشته باشید

اغلب افراد با این که می دانند به ایده های جدیدتر و بهتر نیاز دارند، با هر ایده ی جدیدی مخالفت می کنند. این موضوع یک پاسخ مثبت یا منفی به ایده نیست. بلکه تنها روش افراد می باشد. راه حل برای این مسئله این است که ایده خود را به شکل آزمایشی ارائه کنید و نظر دیگران را در مورد آن جویا شوید. مثلا بگویید ایده ی من در مورد کاهش چشمگیر هزینه ها و افزایش فروش است. موضوع را بررسی کرده ام و فکر می کنم راه حل مناسبی دارد. نظر شما در این رابطه چیست؟!

به این نکته توجه وِیژه داشته باشید که هیچ گاه سعی نکنید ایده خود را تحمیل کنید یا حداقل در آن لحظه نگران پذیرش دیگران نباشید، بلکه تنها به دنبال شنیدن نظرات دیگر باشید. این سوال جادویی را بپرسید که نظر شما در این رابطه چیست؟! مطمئن باشید همین سوال نقش تاثیرگذاری روی ایده های شما خواهد داشت.

۴ – برای رسیدن به موفقیت در زندگی صبور و شکیبا باشید

هنگامی که ایده ی جدیدی را مطرح می کنید، از طرف مقابل نخواهید که فورا تصمیم بگیرد. بلکه در مقابل از رئیس خود بخواهید که نگاهی به آن بیندازد و درباره اش فکر کند. فرد موفقی می گفت که سال ها قبل یکی از مربیانش که ریاست سازمان بزرگی را با بیش از ۱۰ هزار کارمند برعهده داشت، هدیه ای به او داد. این هدیه یک جزوه بسیار قدیمی با یان عنوان بود «زمانی را به هضم ذهنی موضوع اختصاص دهید».

او تعریف می کرد که همین جزوه راهنمای او در تمام دوران شغلی و دلیل اصلی دستیابی به موفقیت در زندگی و حوزه های کاری اش در ایجاد و هدایت کسب و کارهای بزرگ بوده است. آن جزوه یک ساختار ساده داشت و رد ایده های جدید توسط ذهن انسان را کاملا طبیعی و معمولی می دانست؛ بنابراین نتیجه می گیریم که وقتی چیزی جدید یا متفاوت ارائه می کنید، حداقل ۷۲ ساعت به افراد وقت بدهید تا درباره آن فکر کنند. اجازه بدهید ایده را هضم کنند، آن را در ذهن شان جا بیندازند و به خوبی مورد ارزیابی قرار دهند.

۵  پیشنهاد یک پروژه آزمایشی

روش دیگر ارائه ایده جدید، به خصوص اگر با تردید و مقاومت فراوان رو به رو باشد، پیشنهاد پروژه آزمایشی است. پیشنهاد دهید همان پروژه در مقیاس کوچک انجام شود. با صرف وقت برای مشخص کردن ارزش پروژه، میزان صرف وقت، پول یا خطر انجام آن برای شرکت را کاهش دهید. تقریبا همیشه با انجام آزمون کوچک موافقت می شود. با توجه به نتیجه آزمون کوچک، راه را برای اجرای ایده در مقیاس بزرگ هموار کنید تا به اهداف خود و موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

۶ – اغلب ایده های جدید کار نمی کنند

متخصصان برای رسیدن به موفقیت در تبلیغات به سه کلید اشاره می کنند؛ آزمون، آزمون و آزمون. ایده های جدید هم به آزمون نیاز دارند. اغلب ایده های جدید در بار اول یا چند بار اول موفق نمی شوند؛ اما با آزمون و دریافت واکنش ها و پاسخ ها، یادگیری و آزمون مجدد، اغلب به ایده فوق العاده ای می رسید که می تواند کمک شایانی به شرکت کرده و کارتان را متحول کند.

۷ – به حرکت خود ادامه دهید

بدون توجه به واکنش یا پاسخ رئیس، ایده های جدید را پیش ببرید. حتی اگر سرکوب شدید، بدانید ارتباط مستقیمی بین تعداد ایده های خوب ارائه شده و میزان پیشرفت در کار وجود دارد. ایده های جدید مانند بنزین سوپر در باک موفقیت هستند. هرچه ایده های بیشتری داشته باشید، سریع تر پیشرفت می کنید، حتی اگر در ابتدا موفق نشوید.

یک تمرین عالی برای پرورش خلاقیت و نوآوری

ابتدا بزرگ ترین مشکل یا مانع افزایش درآمد در زندگی تان را مشخص کنید، سپس فهرستی از ۱۰ تا ۲۰ روش حل مشکل تهیه کرده و فروش و سودآوری خود را افزایش دهید. وقتی ایده خوبی دارید، آن را مخفی نگه دارید. به جای اعلام آن به دیگران، روی آن کار کنید، اطلاعات جمع کنید و با تحقیق مستقل و آزمون فردی ایده خود را عملی کنید تا به موفقیت در زندگی برسید.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

سه + یک =