۸ مانع بزرگ که برای رسیدن به موفقیت در زندگی باید بر آنها غلبه کنید

در راه رسیدن به هر موفقیت که آرزوی دستیابی به آن را دارید، موانعی وجود دارد که باید با آنها روبرو شوید. وقتی این موانع برطرف شد، شما می توانید از فرصت ها استفاده کرده و رویای خود برای موفقیت در زندگی را برآورده سازید.

این چالش های بیرونی فقط موانعی را ایجاد می کنند که از قبل در داخل وجود داشته اند. آنها ممکن است خاطرات یا اعتقاداتی باشند که درباره خود داریم و سرعت ما را کاهش می دهند. این بستگی به نگرش ما دارد که خود را به دام موانع بیاندازیم یا پله های موفقیت را به سرعت پشت سر قرار دهیم.

در این مقاله ما به بررسی ۸ مانع بزرگ بر سر راه موفقیت در زندگی که باید بر آن ها غلبه کنید، می‏پردازیم.

اولین مانع: کمال گرایی

یکی از متداول ترین موانع از ۸ مانع بزرگ بر سر راه موفقیت در زندگی که با آن روبرو هستید، میل به کمال طلبی است. الیزابت گیلبرت، در کتاب جادوی بزرگ می‏نویسد: هر کسی که مستعد کمال گرایی بوده، ادامه کار در راه موفقیت برای او دشوار است.

کمال طلبی قاتل خلاقیت، نشاط و کشفیات تصادفی است. موارد بسیاری از افراد وجود دارد که بطور تصادفی چیزهایی را کشف می کنند که شما هر روز در حال استفاده از آن ها هستید. اگر آنها اینقدر به فکر کمال بودند، شاید هرگز از اشتباهات خود لذت نمی‏بردند. به علاوه، یادگیری از اشتباهات این مفهوم را به شما انتقال می‏دهد که چگونه در طول زندگی خود رشد می کنید.

چگونه میتوان کمال گرایی را متوقف کرد؟

همانطور که برای دستیابی به مهارت های گوناگون سالها تمرین لازم بوده، لغو کمال گرایی نیز به تمرین نیاز دارد.

در اولین مرحله توصیه می ‏شود که موارد زیر را امتحان کنید:

 • توصیه های جدید را امتحان کنید و انتظارات خود را کنار بگذارید.
 • لیستی تهیه کنید و در آن کارهایی که باید انجام دهید را یادداشت کنید و سپس همه آن کارهای لیست کرده را انجام ندهید. ببینید چه اتفاقی می افتد که اگر آن کارها را برای فردا بگذارید.
 • بیاموزید که چگونه اولویت بندی کنید.
 • یک ایمیل با یک اشتباه تایپی در آن را برای شخص یا اشخاصی بفرستید!

با این کار یاد می‏گیرید چگونه حس کمال گرایی را درون خود متوقف کنید. اگر موفق بودید، تبریک می‏گویم شما به یکی از ۸ مانع بزرگ بر سر راه موفقیت در زندگی فائق آمدید.

دومین مانع: ترس

ترس به عنوان یکی از ۸ مانع بزرگ بر سر راه موفقیت در زندگی وقتی تحریک می شود که فکر یا تصوری داشته باشید که امنیت ندارید. وقتی تهدیدی جدی در زندگی شما وجود داشته باشد، این عامل بر خلاف باور عموم یک ابزار کاملاً مفید به شمار می‏رود. با این حال، وقتی تهدید خیالی هم باشد، ترس ایجاد شده می تواند مانع انجام کارهای مثبتی شود که برای رسیدن به اهدافتان باید انجام دهید.

همانند کمال گرایی، بهترین راه مقابله با ترس، هوشیاری بیشتر است در اینجا چند راهکار نام می بریم که می توانید از طریق آن بر ترس خود غلبه کنید.

 • با احساس ترس بنشینید و متوجه شوید که آن را در بدن خود احساس می کنید. به افکار همراه با احساسات خود توجه کنید.
 • از خود بپرسید که می ترسید چه اتفاقی بیفتد و پاسخ های خود را بنویسید.
 • بدترین ترس های خود را تجسم کنید و از تصور اینکه بدترین ترس خود را تحقق می بخشید چه احساسی دارید؟
 • از خودتان بپرسید که قبلاً چنین احساسی داشته اید. چگونه آن زمان با آن کنار آمدید؟ از چه نقاط قوتی می توانید در تجسم قبلی خود استفاده کنید؟
 • تصور کنید با بدترین ترس رو به رو شده اید. چه احساسی دارید از این که می دانید هر اتفاقی ممکن است برای شما بیفتد، آیا ابزار و منابع لازم برای کنترل آن دارید؟

در این تمرین، شما سعی می کنید با احساس ترس خود رفتار معقولی داشته باشید. ترس در واقع تلاش برای کمک به شما در ایمن نگه داشتن شماست. در واقع زمانی که تمام انرژی خود را صرف تلاش برای جلوگیری از احساس ترس می کنید، آن را قویتر می کنید.

اجازه دادن به ترس و فراخوانی خاطرات آن در زمان های دشوار به ما کمک می کند تا ذهن ما را متقاعد کند. همانطور که روزولت گفت: تنها چیزی که باید از آن ترسید ترس از خود است.

مانع سوم : عدم وضوح

تصور کنید که قصد سفر دارید و باید وسایل خود را تهیه کنید. چمدان شما مهیاست، اما شما از جزئیات سفر اطلاع ندارید. شما تصمیم نگرفته اید که کجا می روید، چه مدت خواهید رفت یا چه کاری انجام خواهید داد.

اگر ما در تلاشیم زندگی خود را بدون وضوح انجام دهیم، تقریباً غیرممکن است که بفهمیم برای رسیدن به مقصد موفقیت باید چه کار کنیم. بنابراین، چگونه وضوح را بدست آوریم؟

سیمون سینک نویسنده و سخنران، توصیه های بسیار خوبی برای کسب و کار در مورد چگونگی دستیابی به وضوح در زندگی داشته است و این به زیبایی در مورد هر زمینه زندگی کاربرد دارد. به گفته سینک، چرایی را در ذهن خود روشن کنید. به عبارت دیگر، چرا کاری را که انجام می دهید؟ وقتی چراغ پرسش را در ذهن خود روشن کردید، فهمیدن سوالات اساسی در زندگی بسیار آسان تر خواهد بود.

برای درک بیشتر به این مثال توجه کنید: شاید دلیل شما برای رفتن به تعطیلات این است که کمی استراحت کنید چون اخیراً استرس داشته اید. در فکر خود می گویید که یک تعطیلات آرام ممکن است از تعطیلات با تعداد زیادی موزه و جاذبه های شلوغ بهتر باشد. چرایی که در ذهن شما نقش بسته به شما می گوید که نمی خواهید در این تعطیلات خیلی فعال باشید، اما می خواهید از بدن، ذهن و روح خود مراقبت کنید.

با کشف چراهای زندگی، شما می توانید به موفقیت های ارزشمندی دست پیدا کنید.

مانع چهارم: مقایسه کردن

همه افراد خود را با دیگران مقایسه می‏کنند. شما از این طریق متوجه می‏شوید که کارها را به درستی انجام می دهید یا خیر. زمانی که به مقایسه کردن زندگی خود با دیگران کرده باشید، می تواند میزان انرژی شما را کاهش دهد. و هنگامی که انرژی کاهش یابد، انگیزه شما برای ادامه کار در جهت رسیدن به اهدافتان نیز افت می‏کند.

در بحث ۸ مانع بزرگ بر سر راه موفقیت در زندگی مقایسه کردن به عنوان یکی از موانع موفقیت باعث آسیب رساندن و ایجاد مشکلات عمیق عاطفی در زندگی شما می شود. شما باید خود را بشناسید و به این موضوع اشراف داشته باشید که هیچ انسانی کامل نیست.

وقتی خود را با شخص دیگری مقایسه می کنید، به احساساتی که برای شما ایجاد می شود توجه کنید از خود بپرسید، من واقعاً از این مقایسه چه سودی کسب می‏کنم و چه فایده ای نصیب من می‏شود؟

به یاد داشته باشید که وقتی خود را با شخص دیگری مقایسه می کنید، هیچکدام از تلاش های شما دیگر به چشم نمی آیند. البته واقعیت این است که شاید هیچ درک عمیقی نسبت به موقعیت آنها نداشته باشید. برای داشتن یک زندگی کامل و شاد باید استعدادها و توانایی های خودتان را پرورش دهید. بهتر است پیدا کنید که به چه چیزهایی علاقه دارید و نقاط قوت تان را در همان راستا تقویت کنیم. سعی نکنید مثل دیگران باشید و قدر آنچه که دارید بدانید و به خاطر آن شکرگذار باشید. این ممکن نیست مگر اینکه افکارتان را کنترل کنید و افکار منفی را نادیده بگیرید، قدرشناسی را تمرین کنید و ارزش واقعی خودتان را به عنوان اشرف مخلوقات پیدا کنید.

مانع پنجم: مونولوگ های درونی بی نام و نشان

چگونه با خود صحبت می کنید؟ آیا تمایل دارید که چیزهای نشاط آور و دلگرم کننده برای خود بگویید؟ یا اینکه صحبت از خودتان اغلب منفی است؟ یک مونولوگ درونی رام نشده می تواند مانعی بزرگ برای بسیاری از افراد باشد.

بسیاری از افراد با این ایده بزرگ می شوند که مونولوگ درونی همان چیزی است که ما را به سمت تبدیل شدن به بهترشدن سوق می دهد. در صورت عدم کنترل، تک گویی می تواند به سرعت تبدیل به یک پدیده منفی شود. علیرغم قصد ما برای بهبود خود، این عادت مداوم برای نشان دادن اینکه چه کاری انجام می دهید و چه کسانی هستیم، می تواند به یک تخلیه بزرگ انرژی تبدیل شود.

طبق کلینیک مایو ، غلبه بر گفتگوی منفی برای سلامتی ما نیز مفید است. از برخی مزایای کنترل مونولوگ های منفی داخلی می توان به کاهش سطح افسردگی، عملکرد ایمنی بهتر و بهبود مهارت های کنار آمدن با شرایط استرس زا را نام برد.

فعالیت هایی برای توسعه آگاهی در مورد مونولوگ درونی و ترحم بخشیدن به آن عبارتند از:

 • ثبت دفترچه خاطرات فکری.
 • تنظیم مجدد اظهارات منفی خود با خنثی یا دلسوزانه.
 • از خود بپرسید که یک دوست معتمد ممکن است به شما چه بگوید.
 • به این فکر کنید که اگر دوستتان در جای شما باشد ممکن است به او چه بگویید.

پس در مسیر غلبه بر ۸ مانع بزرگ بر سر راه موفقیت در زندگی از مونولوگ های درونی بی نام و نشان غافل نشوید.

ششمین مانع: مرزبندی های نامشخص

تا کنون، ما چندین راه برای ایجاد مرزهای داخلی در مسیر موفقیت وجود دارد. این موارد شامل نظارت بر ترس، محدودکردن نیاز شما به کمال گرایی، عدم وضوح در مورد آنچه می خواهید، مقایسه ناسالم با دیگران یا مونولوگ درونی با روحیه متوسط ​​است.

در مورد آن مرزهایی که باید با افراد دیگر در زندگی خود روشن کنیم چطور؟ واضح است، مرزها به معنی نه گفتن به همه چیز و قطع خود از همه نیست. مرزهای بیرونی سالم یعنی برقراری ارتباط با دیگران در مورد آنچه که می خواهید.

اگر مرزهای نامشخصی با دیگران داشته باشیم ، موفقیت فقط به طور تصادفی حاصل خواهد شد. مردم می دانند که تعیین مرز با دیگران چقدر می تواند چالش برانگیز باشد. تمایل به هماهنگی برای برخی از افراد می تواند آنقدر شدید باشد که آنها خود را متقاعد کنند که اجازه دادن به دیگران برای تصمیم گیری راحت تر از خطر ایجاد تعارض است.

مسئله در اینجا این است که هر چقدر تلاش کنیم تا از درگیری با دیگران جلوگیری کنیم، در درون خود تعارضی ایجاد خواهیم کرد که منجر به انسداد راه موفقیت می شود. اگر در تعیین مرزهای مشخص با دیگران مشکل دارید و می خواهید موفق باشید، به آرامی عضلات خود را حول این مهارت بسازید.

سعی کنید به چیزهایی فک کنید که بزرگ باشد. زمان تمرین خود را برای چیزهای کوچک و بی اهمیت هدر ندهید. بدون مرز، مثل این است که مانند آب سعی کنید یک شکل را نگه دارید، بدون اینکه در ظرفی باشید.

مانع هفتم: انتظارات نامعقول

مهم این است که برای شکست ۸ مانع بزرگ بر سر راه موفقیت در زندگی رویای بزرگ داشته باشید. این گونه است که شما اجازه می دهید الهام و ایده های بزرگ به سطح آگاهی‏تان برسند. اما اگر رویاهای شما در واقعیتتان ریشه نداشته باشد، ممکن است دچار ناامیدی یا حتی بدتر، از دست دادن رویاهای خود شوید.

همیشه نمی توان دانست که آیا چیزی منطقی است یا نه، به خصوص اگر شما در حال آزمایش یک پروژه کاملا جدید هستید. اگر انتظار این است که یک پروژه جدید بدون هیچ دست انداز و خطایی کار کند، این امر غیر منطقی است. عواقب این تجربه می تواند از دست دادن انگیزه شما برای موفقیت باشد.

اگر انتظارات برای یک پروژه جدید شامل اشکالاتی باشد که بذرهای یادگیری و رشد را در خود جای داده است،

حتی اشتباهات درک شده نیز به موفقیت می رسند. مزیت مثبت این است که انگیزه شما را برای ادامه کار در جهت موفقیت بیشتر تقویت می کند.

آخرین مانع: تعریف نامعقول از موفقیت

تعریف شما از موفقیت چیست؟ از چه منظری به دنبال موفقیت هستید؟

آسان است تصور کنید که موفقیت به معنای دستیابی به هدفی است که برای خود تعیین کرده اید. اما روش های زیادی برای بررسی این موضوع وجود دارد. شما ممکن است برخی از فرصت ها را از دست بدهید که احساس کنید در زندگی خود می درخشید.

تعریف نامعقول از این مبحث ممکن است تعریفی باشد که فقط برای یک نتیجه خاص امکان پذیر است. اگر آن نتیجه حاصل نشود، موفقیتی در پی نخواهد داشت. اما اگر تعاریف متعددی از موفق بودن را ارائه دهید، ممکن است دریابید که دستیابی به آن بسیار آسانتر از این است که قبلاً تصور می کردید.

برای گسترش تعریف موفقیت ، موارد زیر را از خود بپرسید:

 • چه اتفاقی باید بیفتد تا احساس موفقیت کنم؟
 • چه اتفاقی می افتد که باعث شود احساس کنم موفق هستم؟

تمام نتایج حاصل از تجربه خود را برای ایجاد احساس موفقیت ادامه دهید.

کلام آخر

موفق بودن مستلزم عبور از موانع بسیاری است و بیشتر افراد در مقطعی شکست را تجربه خواهند کرد. نکته اصلی این است که با این ۸ مانع بزرگ بر سر راه موفقیت در زندگی کنار بیایید. به قول برادران جویس، موفقیت یک وضعیت ذهنی است. اگر موفقیت می خواهید، شروع به فکر کردن برای خودتان باشید.

قانون جذب هم در این راستا می گوید برای جذب انرژی های مثبت در زندگی باید یاد بگیریم چگونه یک آهنربا شویم. آهنربا با جذب مثبت ها که در عین حال همه منفی ها را دفع می کند.

editor.2

نویسنده از: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴

دیدگاه خود را بنویسید

هفت + 17 =